Bize Ulaşın

Kulüp

Burhan Karaçam: Bu yıl gelir 450 Milyon TL, ödenmesi gereken 2.3 Milyar TL

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu’nda Burhan Karaçam mali durumla ilgili açıklamalar yapıyor.

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu’nda kulübün içinde bulunduğu mali durumu anlatan Burhan Karaçam bu yıl gelirlerin 450 Milyon TL olduğunu, ödenmesi gereken borcun ise 2.3 Milyar TL olduğunu söyledi.

Karaçam’ın sözlerinden derlenenler şu şekilde:

Konsolide rapor hazır!
“İlk toplantımızda bazı mali konuları sizlerle paylaştık ama elimizde yeteri kadar veri yoktu. Tüzüğümüz gereği konsolide edilmiş, bağımsız denetimden geçmiş raporlar, finansal durum kulüp içinde paylaşılmadığını söylemiştim. Gelince ilk iş bu çalışmaya başladık. Bu çalışma ilk defa yapıldığı için epey uzun zaman aldı. 2 hafta önce taslak çalışması hazırlandı. Geçen Cuma günü de resmiyet kazandı. Bu raporu mümkün olduğu kadar anlaşılabilir dile indirerek sunmaya çalışacağım”

“Bu rapor 31 Mayıs 2018 tarihine kadar inceliyor. Son üç sezonu incelediler. Ondan önceki dönemdeki rakamlar denetlenmemiş raporlar. Rakamları biz tespit ettik.

Denetime konu alan şirketler Futbol AŞ, içinde Fenerium, Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği ve iştirakleri. Vakfı bir kenara bıraktık çünkü sermaye ilişkisi yok. “İşletmenin sürekliliğinin devamına ilişkin ciddi şüphe oluşturabilecek önemli bir belirsizliğin varlığını göstermektedir.” Böyle bir sonuç çıkmış raporda.

2018 toplam borç 3.184 milyar TL (En çarpıcı kısım 2016’da 1.476 TL olan borçlarımız 2017’de 1.859’a 2018 senesinde de 3.184 milyara yükseliyor.)

2016’da varlıklarımız 746 milyon, 2017’de 719, 2018’de 1.343. Aradaki fark ne? Birikmiş zararlar. 2016’da 730 milyon, 2017’de 1.140 milyon, 2018’de 1.841 milyonluk birikmiş zararımız var. Biz bu zararı kulüp olarak taşıyoruz. Bu kaynaklarla bu zararı fonluyoruz. Maliyetler de artıyor”

Finansal durum neden bu halde? Açıkladı…

“Borçlar içinde esas kritik olan nokta toplam 3,184 milyarın yaklaşık %80’i yabancı para cinsinden. Döviz olduğu için kulübümüz kur riski taşımaktadır. Bunun maliyetini de çekmekteyiz. Biz buna açık pozisyon diyoruz. 2018 itibariyle 155 milyon dolar, 125 milyonu euro olarak ifade ediliyor. 540 milyon TL zarar ettik yazın. Ama şimdi kurlar düşünce o para geri geldi. Türk lirasına dönmek lazım ama %35-40’larda kredi veriliyor. Zaten kimse kredi de vermiyor.

2017’de 632 milyon TL gelirimiz var. Esas faaliyet zararımız 184 milyon TL. 409 milyon TL dönem zararımız olmuş.
2018’de toplam gelirlerimiz 632’den 789’a çıkarken satışların maliyeti 664’ten 847’e yükseliyor. Dönem zararı ise 409’dan 702’e çıkıyor. Futbolun 77 milyon TL net zararı. Basketbol erkekte 59 milyon TL zarar. 2017-18’de bütün branşlarda toplam 186 milyon TL zarar var.

Finansal durumun iki temel nedeni var. Birincisi finansal yönetimde yapılan hatalar. İkincisi de giderlerin kontrol dışı kalması. Bozulmanın başlangıcı 2013-14 sezonunu görüyoruz. Oradaki süreç devam ediyor. Yüksek riskli finansmana gidilmiş. Bizi en fazla zorlayan gelecek yıllara ait gelirlerin harcanması olması. 2023’e kadarki gelirlerin hepsi temlik edilmiş vaziyette. Geçmiş dönemdeki borçlara yönelik temlik olarak verilmiş bu gelirler. Bu durum mali bağımsızlık riskini de beraberinde getiriyor. Biz buna çözüm arıyoruz”

Burhan Karaçam: “Aziz Yıldırım’ı yükten kurtardık.”
“2013-2018 arasında transfer için harcanan kaynaklar zararın en büyük nedenleri. 2012-2013 sezonundan itibaren transferde 99 milyon euro açık vermişiz. 62 milyon gelir, 161 milyon euro transfer harcaması yapmışız. 94 milyon euro harcamışız, bu harcadıklarımızın satışlarından 17 milyon euro gelir elde etmişiz. Yani 77 milyon euro zarar etmişiz.

2017 yılında 627 milyon TL olarak verilen temlikler 2018’de 1,474 milyon TL’ye çıkmış. Yayın gelirleri, Spor Toto iddaa geliri, Reklam geliri, loca ve Fenerium gelirleri temlik edilmiş. Önümüzdeki 3 yılda bu gelirlerin hiçbirini kullanamayacağız. Bu kadar açık ve net. Aldığımız kredilerde başkanımız Aziz Yıldırım’ın ve yöneticilerin de imzası vardı. Bunları üzerimize aldık. O yükten kurtardık”

Bağımsız YK Üyeleri uyarmış ama…

“2013-14 sezonunda 275 milyon TL birikmiş zarar varken 2017-18’de 1,841 milyon TL olmuş. Bu durum bir sürpriz mi? Değil. Ben kayıtları incelediğim zaman bağımsız denetleme kurulu üyelerimizin bir takım uyarılarda bulunduklarını gördüm. Aynen şöyle denilmiş: “Gelirlerin çok üzerinde futbolcu transferlerine yapılan harcamalar nedeniyle dönem sonu olan 31.05.2018’de zarar edeceği anlaşılmaktadır. Futbol AŞ. Yönetim Kurulunun sorumluluğunu artıran bu gelişmelerin Bağımsız YK Üyeleri olarak endişe duymaktayız.”

Burhan Karaçam bu bölümde Bağımsız YK Üyeleri’nin geçmiş yıllarda yönetimi uyaran raporlardan çarpıcı kısımlara yer verdi.

2018-19’da neler bekliyor?
“2018’de toplam giderimiz 1,491 milyar TL. Gelirimiz ise 789 milyon TL idi. 2019’da toplam gelirlerimizin %15 kadar artacağını öngördük. 900 milyon TL. Gelir bekliyoruz. Toplam gider içinse öngörümüz 1,970 milyar TL. Peki bunu nasıl çözeceğiz? Bu 900’ün içinde temlik edilmiş gelirler var. Biz onları tahsil edemeyeceğiz. 393’ü doğrudan kredilere gidecek. Biz kullanamayacağız. Ülker’den 78 milyon TL peşin alınmış gelir var. Kullanabileceğimiz gelir 429 milyon TL. 2018-19 sezonu için toplam nakit ihtiyacımız 2,274 milyar TL.

Ne yaptık biz? Bu rakam karşılığında yeni bir sermaye artışı gerçekleştirdik. Ali Koç 50 milyonunu kişisel hibe olarak verdi. 116 milyon TL bir hedefimiz vardı. 113.4’ü ödendi. 2.6 milyon kaldı. 2.2 milyarın 1 milyarlık kısmını şu anda sağlamış vaziyetteyiz. Açığımız 1.2 milyar TL kalıyor. Geçen sezon loca ve kombine gelirlerinden 60 milyon TL kazanmışız. Bu sezon 130 milyon TL. Ama euro cinsinden sadece 5 milyon euro artış var.

Yeni dönemde önceliklerimiz kredilerin yeniden yapılandırması, gelir getirmeyen aktiflerin satışı, yeni üyelikler ve yeni bağışlarla ilgili çalışmalar olacak. Sizlerin desteği olmadan bu yükün altından kalkmamız mümkün değil. Zaman destek zamanı diyoruz”

Kulüp

Ali Koç, Fenerbahçe için kitlesel kaynak yaratma projesini açıkladı

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, kulübün, borçlarından kurtulup mali bağımsızlığını kazanması için büyük bir kampanya başlatacaklarını açıklayarak, “Fenerbahçe’miz için kitlesel kaynak yaratma projemizi başlatıyoruz.” dedi.

Başkan Koç, Almanya’nın Köln kentinde, Köln Fenerbahçeliler Derneğinin düzenlediği ve Fenerbahçe Yurtdışı Dernekleri temsilcilerinin katıldığı 22. Yıl Balosu’nda konuştu.

Koç, “Fenerbahçe’nin içinde bulunduğu mali sıkıntıları ve bunları aşmak için yapılan fedakarlıkları tam kavranmadığı, ciddiyetinin tam anlaşılmadığı hatta hafife alındığını üzülerek görüyorum. Demek ki ben bunları yeterince anlatamamışım.” ifadelerini kullandı.

Başkan seçilmeden kısa süre önce yine Köln’de “Bugün Türk futbolu çok ciddi mali kriz içinde, pilimiz bitti” dediğini hatırlatan Koç, “Bunun içinden hep beraber bir seferberlik ruhu içinde çıkabileceğimizi, ancak omuz omuza verirsek, çorbada herkesin tuzu olursa bu sıkıntıdan kurtulabileceğimizi ama öncesinde fedakarlıkların en büyüğünü de bizlerin yapacağını ifade etmiştim. Çok şükür 3 Haziran’da seçildik, göreve geldik ve biz elimizden gelen desteği ben ve yönetim kulübümüz olarak kulübümüze yaptık. Bu, sadece nefes almamızı sağlayacaktır.” dedi.

Göreve geldiklerinde kulübün 600 milyon avronun üstünde borcu olduğunu, icralar geldiğini ve gelecek üç yılın gelirinin şimdiden tüketilmiş olduğunu anlatan Koç, tüm bu sıkıntılara rağmen kulübün bütçesini düzeltmeye çalıştıklarını ve bugünlere geldiklerini, diğer kulüplerin de benzer sorunları yaşadığını söyledi.

“Cezayla karşı karşıyayız ama aşabiliriz”

UEFA’nın Financial Fair Play olarak bilinen kuralları çerçevesinde bazı yükümlülükleri yerine getirme zorunlulukları olduğunu hatırlatan Koç, “Financial Fair Play nedir? UEFA ile üç yıllık bir anlaşma yaptık, bu mayıs ayında bitiyor. Üç yıllık gelir gider tablosunda 30 milyon avro eksi yapma hakkımız var. bugün itibarıyla eksi 90 milyondayız. Mayıs ayına kadar 60 milyon avro kar etmemiz lazım ki, böyle bir şey söz konusu değil. Yani ceza almakla karşı karşıyayız fakat bunu hep beraber aşabiliriz.” diye konuştu.

Başkan Koç, sorunun aşılması noktasında şu değerlendirmede bulundu.

“Bizim kulübe koyduğumuz sermaye ve 18 bin ayrı küçük hissedarın katılımıyla koyduğumuz sermayenin bir kısmının UEFA tarafından gelir olarak kaydedilme imkanı var. Tabii bu da yetmiyor ama diğer taraftan aldığımız ışıkta, binlerce taraftarımızın katılacağı kampanya ile birlikte beklediğimiz hedeflere ulaştığımız takdirde biz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, Financial Fair Play beklentilerini, sınırlarını yerine getirme şansımız var. Bu ne demek? Bu, Fenerbahçe’nin önümüzdeki yıl çok daha kuvvetli bir takım kurmasını sağlamak, transfer zamanında manevra alanını arttırabilmesi ve şampiyonluğa yürüyebilecek daha kuvvetli bir kadro kurmasına imkan sağlayacak. Financial Fair Play konusunda bunu aşamazsak, sadece ve sadece sattığımız kadar oyuncu alabiliyoruz hatta bir adım daha ileri gideyim, transfer yasağına kadar iş gidebilir.”

Koç, “Sonuç ne verecek bilmiyorum ama söylemek istediğim şu, biz geçmişte kötü günleri nasıl omuz omuza vererek aştıysak bugün de içinde bulunduğumuz mali tabloyu, sıkıntıları ve Financial Fair Play cezalarında muhtemelen hep beraber kurtulabiliriz. Onun için ileride yapacağımız kampanyaya destek olmanızı canı gönülden rica ediyorum.” dedi.

Bu kampanyayla toplayacakları para miktarı kadar katılacak kişi sayısının da önemli olduğunu vurgulayan Koç, şöyle devam etti:

“Yani kumbarasından 5 lira verecek çocuktan, büyük iş adamlarının vereceği çok büyük hibeye kadar katılımcı sayısı çok çok önemli. Fenerbahçe’miz için kitlesel kaynak yaratma projemizi başlatıyoruz. İnşallah sizlerin desteği ve Türkiye’de de yapacağımız aktivitelerle bu engelleri aşma imkanını sağlayabiliriz.”

“Tekrar tarihe geçebiliriz”

Hep birlikte tekrar omuz omuza vererek tekrar tarihe geçebileceklerine işaret eden Koç, “Dünyada bizim yapmak istediğimizi şimdiye kadar yapmış hiçbir kulüp yok, inşallah bu şekilde bir kez daha tarihin altın sayfalarına gireriz. Bizim yapacağımız kampanya, Fenerbahçe’nin mali bağımsızlığı için bir adım. Bundan sonraki adımlar iki tanedir. Her 4 senede 3 kere Şampiyonlar Ligi’ne kalması, oradan gelecek gelirler, aynı zamanda kendi öz kaynağından yetiştireceği oyuncuları kulübe katarak, ileride onları satıp ekonomik değer yaratmak, üçüncüsü de Türk olsun olmasın, keşfettiğimiz gençleri kadrolarımıza katıp onları da parlatıp değer yaratmak.” ifadelerini kullandı.

“Artık büyük maliyetli, son durak kontrat yapan, yaşlı oyuncuları getirme dönemi Türkiye’de bitmiştir, her kulüp için bitmiştir.” diyen Koç, şunları kaydetti:

“Sizler bu doğrultuda kulübünüzü bilet alarak, forma alarak, Fenerium’a giderek, sosyal sorumluluk projesi yaparak destekliyorsunuz. Bir sorumluluğunuz daha var, o da Fenerbahçe’ye genç yetenekleri kazandırmak. Türkiye’de 80 küsur milyon nüfus var, genç bir nüfus var ama oradan çıkan kaliteli futbolcu sayısına baktığımız zaman, Avrupa’daki 4-5 milyon Türk’ten çıkan futbolcu sayısına baktığımız zaman mukayese bile götürmez. Burada öğretilen altyapı ne yazık ki üzülerek söylüyorum, ülkemizden katbekat daha önde. O yüzden Avrupa’da daha fazla Türk çocuğumuz başarıya koşuyor. Bunlardan yararlanmamız için sizlerin de camiamıza köprü olmanızı rica ediyorum, temenni ediyorum.”

Fenerbahçe’nin, tarihinin en kötü sezonunu geçirdiğini ve bunun için mahcup olduğunu vurgulayan Koç, “Fenerbahçe başarısı bir sezonluk maçların sonuçlarıyla ölçülecek bir kulüp değil. Fenerbahçe hepimizin bildiği gibi şampiyonluklardan, galibiyetlerden daha büyük bir kulüptür. Ben doğru yolda olduğumuza inanıyorum ve hepimizin gurur duyacağı bir Fenerbahçe’yi hem sportif anlamda, hem de sporun dışında hep beraber yaratacağız. Bunların da tohumları ekiliyor. İnanın Fenerbahçe’niz emin ellerde, inanın futbolda da önümüzdeki sezon çok güzel günler bizleri bekliyor.” dedi.

Kaynak: AA

Okumaya devam et

Kulüp

Fenerbahçe’den CAS açıklaması

Fenerbahçe'den CAS açıklaması

Fenerbahçe Spor Kulübü, resmi sitesinden CAS nezninde görülmekte olan dava hakkında bilgilendirme yayınladı.

Açıklama şöyle;

Trabzonspor Kulübü’nün FIFA’ya yapılan başvurunun reddedilmesi sonrası, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) yaptığı itiraza ilişkin duruşma, dün İsviçre’nin Lozan kentinde gerçekleşti.

Trabzonspor’un FIFA’ya ve buna bağlı olarak CAS’a başvuru yapma hakkı olup olmadığı ve başvuru usullerine uyup uymadığının incelenmesi amacıyla gerçekleşen duruşma süresince hem Kulübümüz avukatları hem de FIFA ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun avukatları, Trabzonspor’un başvurusunun dayanaksız olduğunu savundu. Yargılamayı etkilememek için gizlilik kuralı uyarınca daha fazla detay veremeyeceklerini dile getiren Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyelerimiz Fethi Pekin ve Alper Pirşen, takip ettikleri duruşmanın çok olumlu geçtiğini, avukatlarımızın savunmalarının çok ikna edici olduğunu ve kararın Fenerbahçe adına olumlu olacağı yönünde bir beklenti içerisinde olduklarını ifade ettiler.

Okumaya devam et

Kulüp

Fenerbahçe’de 10 yıllık hayal gerçek oluyor

Başkan Ali Koç göreve geldiğinde YÖK’ten gerekli izinler çıkmasına rağmen mevcut finansal koşullarda üniversite açma girişimini eleştirmiş ve beklemeye geçmişti. Geçen süreçte yönetimde yapılan toplantılarda kulübün elinde böyle bir hak bulunduğu ve bunu kaybetme lüksü olmadığı fikri ağırlık kazandı. Bunun üzerine eski yönetimin 10 yıl önce startını verdiği proje raftan indirildi.

Fenerbahçe Üniversitesi açılıyor. Sarı-lacivertli yönetim 2019-20 eğitim öğretim yılında üniversiteyi hizmete sokma kararı aldı.

Eski Başkan Aziz Yıldırım döneminde başlayan çalışmalarda tam on yıllık süreç geride kaldı. YÖK’ten gerekli izinlerin çıkmasının ardından bu sene açılması planlanan üniversite için yeni yönetim bekleme kararı almıştı.

Hatta Başkan Ali Koç, bu konunun zorlu olduğunu belirtmiş, mevcut finansal koşullarda üniversite açılma çabasını eleştirmişti. Geçen süreçte yönetimde yapılan toplantılarda ise kulübün elinde böyle bir hak bulunduğu ve bunu kaybetme lüksü olmadığı fikri ağırlık kazandı.

Bir daha böyle bir şansın gelmesinin uzun süreceği belirtilip eski yönetimin başlattığı işi bitirme kararı alındı.

Yapılan görüşmelerin ardından yeni eğitim – öğretim yılıyla birlikte Fenerbahçe Üniversitesi açılacak.

İKİ KAMPÜS

Silivri ve Ataşehir’deki iki kampüste eğitim verecek olan üniversitede daha önce belirlenen 5 fakülte hayata geçirilecek. İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Mühendislik ve Mimarlık, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri fakülteleri ilk etapta eğitim verecek.

Kulüp üniversite konusunda bazı işbirliklere açık olsa da bu konuyu tek başına çözecek. Yapılan uzun görüşmeler sonucunda kulübün bu işin altından kendi imkanlarıyla kalkmasının daha doğru olduğu tespit edildi.

Kaynak: Milliyet

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

MKE Ankaragücü — Fenerbahçe

Osmanlı Stadyumu
Spor Toto Süper Lig

Spor Toto Süper Lig

Lefter Küçükandonyadis Sezonu Puan Durumu

PozTakımOPuan
12658
22652
32647
42643
52637
62635
72635
82634
92634
102634
112634
122633
132631
142631
152628
162627
172622
182621

Facebook

Öne Çıkanlar