Bize Ulaşın

Kulüp

Burhan Karaçam: Bu yıl gelir 450 Milyon TL, ödenmesi gereken 2.3 Milyar TL

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu’nda Burhan Karaçam mali durumla ilgili açıklamalar yapıyor.

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu’nda kulübün içinde bulunduğu mali durumu anlatan Burhan Karaçam bu yıl gelirlerin 450 Milyon TL olduğunu, ödenmesi gereken borcun ise 2.3 Milyar TL olduğunu söyledi.

Karaçam’ın sözlerinden derlenenler şu şekilde:

Konsolide rapor hazır!
“İlk toplantımızda bazı mali konuları sizlerle paylaştık ama elimizde yeteri kadar veri yoktu. Tüzüğümüz gereği konsolide edilmiş, bağımsız denetimden geçmiş raporlar, finansal durum kulüp içinde paylaşılmadığını söylemiştim. Gelince ilk iş bu çalışmaya başladık. Bu çalışma ilk defa yapıldığı için epey uzun zaman aldı. 2 hafta önce taslak çalışması hazırlandı. Geçen Cuma günü de resmiyet kazandı. Bu raporu mümkün olduğu kadar anlaşılabilir dile indirerek sunmaya çalışacağım”

“Bu rapor 31 Mayıs 2018 tarihine kadar inceliyor. Son üç sezonu incelediler. Ondan önceki dönemdeki rakamlar denetlenmemiş raporlar. Rakamları biz tespit ettik.

Denetime konu alan şirketler Futbol AŞ, içinde Fenerium, Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği ve iştirakleri. Vakfı bir kenara bıraktık çünkü sermaye ilişkisi yok. “İşletmenin sürekliliğinin devamına ilişkin ciddi şüphe oluşturabilecek önemli bir belirsizliğin varlığını göstermektedir.” Böyle bir sonuç çıkmış raporda.

2018 toplam borç 3.184 milyar TL (En çarpıcı kısım 2016’da 1.476 TL olan borçlarımız 2017’de 1.859’a 2018 senesinde de 3.184 milyara yükseliyor.)

2016’da varlıklarımız 746 milyon, 2017’de 719, 2018’de 1.343. Aradaki fark ne? Birikmiş zararlar. 2016’da 730 milyon, 2017’de 1.140 milyon, 2018’de 1.841 milyonluk birikmiş zararımız var. Biz bu zararı kulüp olarak taşıyoruz. Bu kaynaklarla bu zararı fonluyoruz. Maliyetler de artıyor”

Finansal durum neden bu halde? Açıkladı…

“Borçlar içinde esas kritik olan nokta toplam 3,184 milyarın yaklaşık %80’i yabancı para cinsinden. Döviz olduğu için kulübümüz kur riski taşımaktadır. Bunun maliyetini de çekmekteyiz. Biz buna açık pozisyon diyoruz. 2018 itibariyle 155 milyon dolar, 125 milyonu euro olarak ifade ediliyor. 540 milyon TL zarar ettik yazın. Ama şimdi kurlar düşünce o para geri geldi. Türk lirasına dönmek lazım ama %35-40’larda kredi veriliyor. Zaten kimse kredi de vermiyor.

2017’de 632 milyon TL gelirimiz var. Esas faaliyet zararımız 184 milyon TL. 409 milyon TL dönem zararımız olmuş.
2018’de toplam gelirlerimiz 632’den 789’a çıkarken satışların maliyeti 664’ten 847’e yükseliyor. Dönem zararı ise 409’dan 702’e çıkıyor. Futbolun 77 milyon TL net zararı. Basketbol erkekte 59 milyon TL zarar. 2017-18’de bütün branşlarda toplam 186 milyon TL zarar var.

Finansal durumun iki temel nedeni var. Birincisi finansal yönetimde yapılan hatalar. İkincisi de giderlerin kontrol dışı kalması. Bozulmanın başlangıcı 2013-14 sezonunu görüyoruz. Oradaki süreç devam ediyor. Yüksek riskli finansmana gidilmiş. Bizi en fazla zorlayan gelecek yıllara ait gelirlerin harcanması olması. 2023’e kadarki gelirlerin hepsi temlik edilmiş vaziyette. Geçmiş dönemdeki borçlara yönelik temlik olarak verilmiş bu gelirler. Bu durum mali bağımsızlık riskini de beraberinde getiriyor. Biz buna çözüm arıyoruz”

Burhan Karaçam: “Aziz Yıldırım’ı yükten kurtardık.”
“2013-2018 arasında transfer için harcanan kaynaklar zararın en büyük nedenleri. 2012-2013 sezonundan itibaren transferde 99 milyon euro açık vermişiz. 62 milyon gelir, 161 milyon euro transfer harcaması yapmışız. 94 milyon euro harcamışız, bu harcadıklarımızın satışlarından 17 milyon euro gelir elde etmişiz. Yani 77 milyon euro zarar etmişiz.

2017 yılında 627 milyon TL olarak verilen temlikler 2018’de 1,474 milyon TL’ye çıkmış. Yayın gelirleri, Spor Toto iddaa geliri, Reklam geliri, loca ve Fenerium gelirleri temlik edilmiş. Önümüzdeki 3 yılda bu gelirlerin hiçbirini kullanamayacağız. Bu kadar açık ve net. Aldığımız kredilerde başkanımız Aziz Yıldırım’ın ve yöneticilerin de imzası vardı. Bunları üzerimize aldık. O yükten kurtardık”

Bağımsız YK Üyeleri uyarmış ama…

“2013-14 sezonunda 275 milyon TL birikmiş zarar varken 2017-18’de 1,841 milyon TL olmuş. Bu durum bir sürpriz mi? Değil. Ben kayıtları incelediğim zaman bağımsız denetleme kurulu üyelerimizin bir takım uyarılarda bulunduklarını gördüm. Aynen şöyle denilmiş: “Gelirlerin çok üzerinde futbolcu transferlerine yapılan harcamalar nedeniyle dönem sonu olan 31.05.2018’de zarar edeceği anlaşılmaktadır. Futbol AŞ. Yönetim Kurulunun sorumluluğunu artıran bu gelişmelerin Bağımsız YK Üyeleri olarak endişe duymaktayız.”

Burhan Karaçam bu bölümde Bağımsız YK Üyeleri’nin geçmiş yıllarda yönetimi uyaran raporlardan çarpıcı kısımlara yer verdi.

2018-19’da neler bekliyor?
“2018’de toplam giderimiz 1,491 milyar TL. Gelirimiz ise 789 milyon TL idi. 2019’da toplam gelirlerimizin %15 kadar artacağını öngördük. 900 milyon TL. Gelir bekliyoruz. Toplam gider içinse öngörümüz 1,970 milyar TL. Peki bunu nasıl çözeceğiz? Bu 900’ün içinde temlik edilmiş gelirler var. Biz onları tahsil edemeyeceğiz. 393’ü doğrudan kredilere gidecek. Biz kullanamayacağız. Ülker’den 78 milyon TL peşin alınmış gelir var. Kullanabileceğimiz gelir 429 milyon TL. 2018-19 sezonu için toplam nakit ihtiyacımız 2,274 milyar TL.

Ne yaptık biz? Bu rakam karşılığında yeni bir sermaye artışı gerçekleştirdik. Ali Koç 50 milyonunu kişisel hibe olarak verdi. 116 milyon TL bir hedefimiz vardı. 113.4’ü ödendi. 2.6 milyon kaldı. 2.2 milyarın 1 milyarlık kısmını şu anda sağlamış vaziyetteyiz. Açığımız 1.2 milyar TL kalıyor. Geçen sezon loca ve kombine gelirlerinden 60 milyon TL kazanmışız. Bu sezon 130 milyon TL. Ama euro cinsinden sadece 5 milyon euro artış var.

Yeni dönemde önceliklerimiz kredilerin yeniden yapılandırması, gelir getirmeyen aktiflerin satışı, yeni üyelikler ve yeni bağışlarla ilgili çalışmalar olacak. Sizlerin desteği olmadan bu yükün altından kalkmamız mümkün değil. Zaman destek zamanı diyoruz”

Kulüp

Fenerbahçe Resmi YouTube kanalından Canlı Yayın muamması (Güncellendi)

Fenerbahçe Spor Kulübü, Resmi Youtube kanalından abonelerine gönderdiği bildirimle Canlı Yayın yapacağını duyurdu. 10.30’da başlaması planlanan yayın 11.40’a kadar başlamadı ve ardından yayın sona erdirildi. 11.55 civarı yeniden gelen bildirim ile Fenerbahçe futbol takımının Bursaspor hazırlıkları Fenerbahçe Televizyonu ile ortak yayında canlı olarak verildi.

İlk bildirim sonrası taraftarlar arasında Başkan Ali Koç’un transferlerimizi ilk olarak YouTube kanalımız üzerinden duyuracağız açıklamasını akıllara gelmişti.

Okumaya devam et

Kulüp

Kumpas Davası’nda 8. duruşma haftası sona erdi

Fenerbahçe’ye kurulan Kumpas Davası’nda 8. duruşma haftasının ardından mahkeme ara kararları açıkladı. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, yargılamanın 1-12 Nisan 2019 tarihlerinde kesintisiz olarak Silivri’de yapılmasını kararlaştırdı.

FETÖ/PDY’nin ‘Futbolda şike’ soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasıyla açılan ve Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu’nda görülen, sanıkların Fenerbahçe’ye kumpas kurdukları iddiasıyla yargılandığı davada 8. duruşma haftası bugün görülen son celseyle tamamlandı.

Ara kararları Fenerbahçe Televizyonu’na değerlendiren Kulüp avukatı Naim Karakaya, “Fenerbahçe Kumpası Davası’nda 8. duruşma haftasını geride bıraktık. Her duruşma 5 günden ibaret oluşuyor. Bu duruşma haftası Pazartesi başladı ve Cuma gününe ulaşmadı. Bugün saat 21.00’de mahkeme ara kararlarını açıkladı. Ara kararlara göre, sanıkların sorgularına devam edilecek. Mahkeme hala sanık sorgularını yapıyor. Daha sonra şikayetçilerin dinlenmesine geçilecek. Ardından delillerin toplanmasıyla bu süreç tamamlanmış olacak. Bir önceki celsede mahkeme sanıklara sorgularını yapmaları aksi takdirde bunun susma hakkı şeklinde değerlendirileceğini ve sanıkların sorgu yapmaktan vazgeçmiş sayılacağı yönünde bir ara karar vermişti. Bu ara karar doğrultusunda sanıkların bu celse sorguları yapılmaya devam edildi. Pazartesi-Salı günü sorgular yapıldı. Çarşamba günü yine sorgulara devam edildi. Bugün talepler alındı ve mahkeme ara kararları açıkladı. Bundan sonraki celseler, iki celse yani Nisan ve adli tatil dediğimiz, 1 Ağustos-30 Ağustos arasındaki tarihten önce yapılacak iki celsede her bir duruşmanın 10 günden ibaret yapılmasına karar verildi. Bundan sonraki celse 1 Nisan haftası ve 8 Nisan haftasında yani toplam ilk 10 gün duruşma yapılacak. Mahkeme sanık sorgularının devamına karar verdi. Tutuklu 25 sanığımız var ki toplamda da 107 sanığımız var. Davada biz müşteki (şikayetçi) olarak bulunuyoruz. Bu davada sanıklardan 5 sanığın uzun tutukluluk hali gerekçe gösterilerek tahliyesine karar verdi. Bu tahliyelere itiraz edip etmeyeceğimizi birkaç güne kadar değerlendirip karar vereceğiz. Bunun dışında mahkeme yargılamaya devam edecek. 2019 yılı içerisinde bitireceğine ihtimal veriyoruz. Bu yargılamayı daha fazla uzatacağını düşünmüyoruz. Biz de gerek Fenerbahçe camiasının gerek bu süreçte mağdur olmuş yöneticilerimizin adaletinin sağlanması, mağduriyetlerinin giderilmesi yönünden bu davanın kısa zamanda karara çıkacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yargıtay kararının adli tatilden önce açıklanabileceğine inandıklarını belirten Avukat Naim Karakaya sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Yargıtay aşamasındaki dosya, Yargıtay’daki savcılık aşamasından geçti. Şu anda 5. Ceza Dairesi’nin önünde. Zamanlama olarak bir tahminimiz maalesef yok. Ama biz de bu sürecin gereksiz yere uzadığını düşünüyoruz. Buradaki insanların aklanmasının bir an önce teminin sağlanması açısından biz 2019 içerisinde hatta adli tatilden önce bu kararın açıklanabileceğine inanıyoruz ve bu konuda hukuki olarak girişimlerde bulunuyoruz. Umarız 5. Ceza Dairesi’nin bu kararı, kısa sürede açıklayacağını düşünüyoruz.”

Okumaya devam et

Kulüp

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’u kabul etti

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç’u makamında kabul etti.

Bakanlık merkez binasında gerçekleşen kabul, yaklaşık 30 dakika sürdü. Kabulde Ali Koç, Bakan Kasapoğlu’na üzerinde isminin yazılı olduğu 34 numaralı Fenerbahçe forması hediye etti.

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

Bursaspor vs Fenerbahçe

Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu
Spor Toto Süper Lig

Spor Toto Süper Lig

Lefter Küçükandonyadis Sezonu Puan Durumu

PozTakımOPuan
11735
21729
31729
41729
51729
61727
71726
81725
91724
101722
111721
121720
131719
141718
151717
161716
171716
181712

UEFA Avrupa Ligi

D Grubu Puan Durumu

PozTakımOPuan
1614
268
367
463

Facebook

Öne Çıkanlar