Bize Ulaşın

Kulüp

Burhan Karaçam: Bu yıl gelir 450 Milyon TL, ödenmesi gereken 2.3 Milyar TL

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu’nda Burhan Karaçam mali durumla ilgili açıklamalar yapıyor.

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu’nda kulübün içinde bulunduğu mali durumu anlatan Burhan Karaçam bu yıl gelirlerin 450 Milyon TL olduğunu, ödenmesi gereken borcun ise 2.3 Milyar TL olduğunu söyledi.

Karaçam’ın sözlerinden derlenenler şu şekilde:

Konsolide rapor hazır!
“İlk toplantımızda bazı mali konuları sizlerle paylaştık ama elimizde yeteri kadar veri yoktu. Tüzüğümüz gereği konsolide edilmiş, bağımsız denetimden geçmiş raporlar, finansal durum kulüp içinde paylaşılmadığını söylemiştim. Gelince ilk iş bu çalışmaya başladık. Bu çalışma ilk defa yapıldığı için epey uzun zaman aldı. 2 hafta önce taslak çalışması hazırlandı. Geçen Cuma günü de resmiyet kazandı. Bu raporu mümkün olduğu kadar anlaşılabilir dile indirerek sunmaya çalışacağım”

“Bu rapor 31 Mayıs 2018 tarihine kadar inceliyor. Son üç sezonu incelediler. Ondan önceki dönemdeki rakamlar denetlenmemiş raporlar. Rakamları biz tespit ettik.

Denetime konu alan şirketler Futbol AŞ, içinde Fenerium, Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği ve iştirakleri. Vakfı bir kenara bıraktık çünkü sermaye ilişkisi yok. “İşletmenin sürekliliğinin devamına ilişkin ciddi şüphe oluşturabilecek önemli bir belirsizliğin varlığını göstermektedir.” Böyle bir sonuç çıkmış raporda.

2018 toplam borç 3.184 milyar TL (En çarpıcı kısım 2016’da 1.476 TL olan borçlarımız 2017’de 1.859’a 2018 senesinde de 3.184 milyara yükseliyor.)

2016’da varlıklarımız 746 milyon, 2017’de 719, 2018’de 1.343. Aradaki fark ne? Birikmiş zararlar. 2016’da 730 milyon, 2017’de 1.140 milyon, 2018’de 1.841 milyonluk birikmiş zararımız var. Biz bu zararı kulüp olarak taşıyoruz. Bu kaynaklarla bu zararı fonluyoruz. Maliyetler de artıyor”

Finansal durum neden bu halde? Açıkladı…

“Borçlar içinde esas kritik olan nokta toplam 3,184 milyarın yaklaşık %80’i yabancı para cinsinden. Döviz olduğu için kulübümüz kur riski taşımaktadır. Bunun maliyetini de çekmekteyiz. Biz buna açık pozisyon diyoruz. 2018 itibariyle 155 milyon dolar, 125 milyonu euro olarak ifade ediliyor. 540 milyon TL zarar ettik yazın. Ama şimdi kurlar düşünce o para geri geldi. Türk lirasına dönmek lazım ama %35-40’larda kredi veriliyor. Zaten kimse kredi de vermiyor.

2017’de 632 milyon TL gelirimiz var. Esas faaliyet zararımız 184 milyon TL. 409 milyon TL dönem zararımız olmuş.
2018’de toplam gelirlerimiz 632’den 789’a çıkarken satışların maliyeti 664’ten 847’e yükseliyor. Dönem zararı ise 409’dan 702’e çıkıyor. Futbolun 77 milyon TL net zararı. Basketbol erkekte 59 milyon TL zarar. 2017-18’de bütün branşlarda toplam 186 milyon TL zarar var.

Finansal durumun iki temel nedeni var. Birincisi finansal yönetimde yapılan hatalar. İkincisi de giderlerin kontrol dışı kalması. Bozulmanın başlangıcı 2013-14 sezonunu görüyoruz. Oradaki süreç devam ediyor. Yüksek riskli finansmana gidilmiş. Bizi en fazla zorlayan gelecek yıllara ait gelirlerin harcanması olması. 2023’e kadarki gelirlerin hepsi temlik edilmiş vaziyette. Geçmiş dönemdeki borçlara yönelik temlik olarak verilmiş bu gelirler. Bu durum mali bağımsızlık riskini de beraberinde getiriyor. Biz buna çözüm arıyoruz”

Burhan Karaçam: “Aziz Yıldırım’ı yükten kurtardık.”
“2013-2018 arasında transfer için harcanan kaynaklar zararın en büyük nedenleri. 2012-2013 sezonundan itibaren transferde 99 milyon euro açık vermişiz. 62 milyon gelir, 161 milyon euro transfer harcaması yapmışız. 94 milyon euro harcamışız, bu harcadıklarımızın satışlarından 17 milyon euro gelir elde etmişiz. Yani 77 milyon euro zarar etmişiz.

2017 yılında 627 milyon TL olarak verilen temlikler 2018’de 1,474 milyon TL’ye çıkmış. Yayın gelirleri, Spor Toto iddaa geliri, Reklam geliri, loca ve Fenerium gelirleri temlik edilmiş. Önümüzdeki 3 yılda bu gelirlerin hiçbirini kullanamayacağız. Bu kadar açık ve net. Aldığımız kredilerde başkanımız Aziz Yıldırım’ın ve yöneticilerin de imzası vardı. Bunları üzerimize aldık. O yükten kurtardık”

Bağımsız YK Üyeleri uyarmış ama…

“2013-14 sezonunda 275 milyon TL birikmiş zarar varken 2017-18’de 1,841 milyon TL olmuş. Bu durum bir sürpriz mi? Değil. Ben kayıtları incelediğim zaman bağımsız denetleme kurulu üyelerimizin bir takım uyarılarda bulunduklarını gördüm. Aynen şöyle denilmiş: “Gelirlerin çok üzerinde futbolcu transferlerine yapılan harcamalar nedeniyle dönem sonu olan 31.05.2018’de zarar edeceği anlaşılmaktadır. Futbol AŞ. Yönetim Kurulunun sorumluluğunu artıran bu gelişmelerin Bağımsız YK Üyeleri olarak endişe duymaktayız.”

Burhan Karaçam bu bölümde Bağımsız YK Üyeleri’nin geçmiş yıllarda yönetimi uyaran raporlardan çarpıcı kısımlara yer verdi.

2018-19’da neler bekliyor?
“2018’de toplam giderimiz 1,491 milyar TL. Gelirimiz ise 789 milyon TL idi. 2019’da toplam gelirlerimizin %15 kadar artacağını öngördük. 900 milyon TL. Gelir bekliyoruz. Toplam gider içinse öngörümüz 1,970 milyar TL. Peki bunu nasıl çözeceğiz? Bu 900’ün içinde temlik edilmiş gelirler var. Biz onları tahsil edemeyeceğiz. 393’ü doğrudan kredilere gidecek. Biz kullanamayacağız. Ülker’den 78 milyon TL peşin alınmış gelir var. Kullanabileceğimiz gelir 429 milyon TL. 2018-19 sezonu için toplam nakit ihtiyacımız 2,274 milyar TL.

Ne yaptık biz? Bu rakam karşılığında yeni bir sermaye artışı gerçekleştirdik. Ali Koç 50 milyonunu kişisel hibe olarak verdi. 116 milyon TL bir hedefimiz vardı. 113.4’ü ödendi. 2.6 milyon kaldı. 2.2 milyarın 1 milyarlık kısmını şu anda sağlamış vaziyetteyiz. Açığımız 1.2 milyar TL kalıyor. Geçen sezon loca ve kombine gelirlerinden 60 milyon TL kazanmışız. Bu sezon 130 milyon TL. Ama euro cinsinden sadece 5 milyon euro artış var.

Yeni dönemde önceliklerimiz kredilerin yeniden yapılandırması, gelir getirmeyen aktiflerin satışı, yeni üyelikler ve yeni bağışlarla ilgili çalışmalar olacak. Sizlerin desteği olmadan bu yükün altından kalkmamız mümkün değil. Zaman destek zamanı diyoruz”

Kulüp

Fenerbahçe’ye yeni sponsor

Fenerbahçe, Damat ile 3 yıllık resmi kıyafet sponsorluğu anlaşması imzaladı.

Ülker Stadyumu’nda düzenlenen imza törenine Fenerbahçe Başkan Yardımcısı Burhan Karaçam ile Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu katıldı.

BURHAN KARAÇAM: ”TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ BİR MARKASI İLE İŞBİRLİĞİ YAPTIK”

Burhan Karaçam yaptığı açıklamada, “Çok önemi bir gün. Türkiye’mizin iki önemli markası olan Fenerbahçe ve Damat arasındaki işbirliğini sizlerle paylaşıyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana çok farklı sponsorluklarla Fenerbahçe’yi güçlendirmeyi, işbirliklerini amaç edinmiştik. Bugün de o günlerden biri. Fenerbahçemiz, Damat ile 3 yıllık yeni bir anlaşma içine girdi. Futbol, basketbol ve kadın takımlarımız, teknik heyetlerimiz, FBTV ve diğer medya alnındaki çalışanlarımız bu işbirliğinden faydalanabilecek. Anlaşmanın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

SÜLEYMAN ORAKÇIOĞLU: ”FENERBAHÇE İLE ANLAŞMA YAPMAK SON DERECE ÖNEMLİ”

Çok güzel ve heyecanlı bir gün olduğunu dile getiren Süleyman Orakçıoğlu ise ”Milyonların sevgilisi olan Fenerbahçe ile yapmış olduğumuz çok önemli bir anlaşmanın imza törenindeyiz. En çok taraftarı olan ve marka olarak bir gücü olan kulüple anlaşma yapmak son derece önemli. Ülkemizin global anlamda en etkili markasıyız” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Okumaya devam et

Kulüp

Ali Koç: En kötü senaryoyu yaz deselerdi aklımdan bu geçmezdi

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, ‘Kulübümüzde pek çok şeyi yeniden yapılandırmaya çalışırken futbol takımımızın bize yarattığı sonuçlar ve neticesindeki mutsuzluk, üzüntü engeliyle karşılaştık. Ama inanıyorum ki sonucu güzel olacak’ diye konuştu.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç futbol takımının düzeleceğini, bundan hiç şüphe duymadığını belirterek, sarı lacivertli kulübün geleceğinin aydınlık olduğunu vurguladı. Kulüp başkanı Ali Koç, önceki gün yapılan 2018 dernekler toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. “Futbol takımı için bu kadar kötü bir senaryo aklımdan geçmezdi” diyen başkan Koç, “Ağustos başında her birimize bir kağıt verselerdi futbol takımı için kafanızdaki en kötü senaryoyu yazın diye aklınızdan böyle bir şey geçmezdi. Benim aklımdan geçmezdi. Büyük bir yolculuğa çıktık, kulübümüzde pek çok şeyi yeniden yapılandırmaya çalışırken futbol takımımızın bize yarattığı sonuçlar ve neticesindeki mutsuzluk, üzüntü engeliyle karşılaştık. Ama inanıyorum ki sonucu güzel olacak, belki de çok güzel bir yolculuğun başlangıcında yaşadığımız sıkıntılar” dedi.

‘FUTBOL TAKIMI DÜZELECEKTİR, F.BAHÇE’NİN GELECEĞİ AYDINLIK’

Futbol takımının düzeleceğine inandığını, Fenerbahçe’nin geleceğinin aydınlık olduğunu vurgulayan başkan Koç, “Futbol takımımız düzelecektir, bundan hiç şüphem yok. Kulübümüzde çok çok iyi şeyler yapılıyor. F.Bahçe’nin geleceği aydınlıktır. Fenerbahçe’nin 1-2 sene sonra vizyon misyon yönetim şekli olarak diğer camialardan ne kadar farklı olduğunu hep beraber göreceğiz, yaşayacağız. Bizler için önemli olan F.Bahçe için sürdürebilir başarı yakalaması. F.Bahçe’nin 6 senede en az 3-4 şampiyonluğa ulaşabilecek bir yapıya kavuşabilmesidir” ifadelerini kullandı.

‘2 DÖNEM KALABİLİRSEK…’

Biz günü kurtarma yaklaşımıyla hareket etmiyoruz, edemeyiz. Edecek lüksümüz de kalmadı. Bir anlayış içinde gidiyoruz, bir vizyonla gidiyoruz. Bunun başarılı olup olmayacağını zaman gösterecek. Ama doğru yol budur. Kulübümüz doğru yere rayına oturtana kadar birilerinin acı çekmesi gerekmektedir, biz bu görevi üstümüze aldık. 2 dönem de kalabilirsek de Fenerbahçe’yi dönüşü olmayan bir noktaya sokacağımızdan hiç şüphemiz yok. İnşallah Allah müsaade eder sağlığımız enerjimiz gücümüz yeter F.Bahçe’yi çok daha farklı kulvara çok daha farklı bir kulüp olarak görebiliriz.

‘RADİKAL ÖNLEMLER ALMALIYIZ’

“Kulübün içinde bulunduğu mali durumdan içinde mevcut yöntemlerle çıkamayız” diyen Başkan Koç, “Kulübe çok ciddi bir mali girdi sağladık, borçlandırma yapılandırması yaptık, uzun süreli uygun faizli bir kaynak getirdik, Mart Nisan’dan sonrasını göremiyoruz. Kulübün yarattığı gelir kulübün her sene ihtiyacı olan kaynağı ve ödemesi gereken borcu kesinlikle karşılamıyor. Borcu borçla kapatmaya devam edersek borç sarmalından çıkamayız. Borç sarmalından çıkmak için radikal önlemler almamız gerekiyor” dedi

Kaynak: Sözcü

Okumaya devam et

Kulüp

Başkanımız Ali Koç HeForShe hareketini anlattı

Başkanımız Ali Koç, telefonla bağlandığı Bloomberg TV’nin canlı yayınlanan Reklamarkası programında Birleşmiş Milletler’in cinsiyet eşitliği hareketi HeForShe ile kulübümüzün iş birliğini anlattı.

Başkanımız Ali Koç şu ifadeleri kullandı:

“Fenerbahçe; çok önemli bir konu için Tüpraş ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’yle iş birliği yapmaya karar verdi. Türk spor tarihinde bir futbol kulübü formasının koluna sosyal sorumluluk sponsorluğu aldı. Bu projenin başarılı olabilmesi, farkındalığın artabilmesi için ve toplumda cinsiyet eşitliğine kitleleri dahil edebilmek için basının ilgisi, desteği, takibi bizler için çok önemli. Seçim sürecinde de, Fenerbahçe’nin sadece sporda başarılı bir kulüp olarak değil, aynı zamanda sosyal sorumluluk bilinciyle kapsayıcı bir kulüp olması gerektiğini, sosyal sorumlulukta da şampiyon olması gerektiğini düşünüyorduk. Ama o zamanlar herhangi bir proje tercihi yapmamıştık. Bugün geldiğimiz noktada Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Türkiye içinde bir sorun olan cinsiyet eşitsizliği konusunda sorumluluk almaya karar verdik. Güçlerimizi Türkiye’nin en büyük özel sektör şirketiyle ve dünyada da Birleşmiş Milletler’le markalarımızı birleştirdik ve yola çıktık. 2019 sonuna kadar devam edecek bir proje. Aytemiz Alanyaspor maçında farkındalığı daha da arttırmak için ilk defa çubuklu formamızın arkasındaki rengi farklı bir renk yaptık. Çok da güzel ve olumlu karşılandı. Formalara da ilgi çok arttı. Bu kadar olacağını beklemiyorduk. Tek maçlık yapmıştık, hedefimiz oydu. Burada önemli olan Türkiye çağ atlayan, dünyanın gelişmiş ülkelerinden, ekonomilerinden biri olmak istiyor. Fakat Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı ‘Cinsiyet Uçurumu’ raporunda 144 ülke arasında 131’inci sıradayız. Bu sıra bize yakışmıyor. Fenerbahçe olarak bir adım attık. 2014 yılına kadar Birleşmiş Milletler cinsiyet eşitliği için daha çok kadınları hedef alan projeler yapıyorlardı. 2014 yılında toplumun yarısı erkekler, güç de erkeklerde, dolayısıyla erkekleri bu amaç için cinsiyet eşitliği için harekete geçirmemiz lazım diyerek 2015 yılında HeForShe projesini başlattılar. Biz de bu projenin bir parçası olmaktan dolayı mutluyuz. Bugün de 2 milyona kadar taahhüt almışlar. Bu ne demek? 2 milyon kişi bu doğrultuda çalışacağına dair taahhüdde bulunuyor. Bizim amacımız 2019 sonuna kadar bunu en az yüzde 50 artırabilmek. Birleşmiş Milletler hiç bu ölçekte bir iş birliğine girmemiş. Birleşmiş Milletler’in herhangi bir markası bir başka markayla iş birliği yapacakken araştırıyor, sorguluyor, denetliyor… Biz ciddi denetimden geçtik. Kulübümüzün sporcularının, teknik kadrolarının, çalışanlarının Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine aykırı söylem, tavır, herhangi bir eylem içinde olup olmadıkları incelendi ve bu projeye uygun görüldük. İnşallah bu güç birliği sonucunda ülkemizde bu konunun bir nebze düzelmesinde katkımız olur. Fenerbahçe markasıyla, hem sporun gücü hem de milyonlara hitap eden Fenerbahçe camiasının gücüyle beraber başarılı işler çıkaracağımıza inanıyorum.”

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

Trabzonspor vs Fenerbahçe

Şenol Güneş Spor Kompleksi Akyazı Arena
Spor Toto Süper Lig

Spor Toto Süper Lig

Lefter Küçükandonyadis Sezonu Puan Durumu

PosTakımOPuan
11227
21223
31222
41221
51220
61219
71218
81218
91217
101216
111214
121213
131213
141212
151212
161212
171211
18128

UEFA Avrupa Ligi

D Grubu Puan Durumu

PosTakımOPuan
1412
247
343
441

Facebook

Trending