21 Nisan Cts 2024
Ana SayfaYazarlarEmre CilvezEmre Cilvez - Öğrenme Yolunda

Emre Cilvez – Öğrenme Yolunda

- Advertisement -

Bu kadar kompakt bir orta saha ve savunma hattı açıkçası beklemiyordum. Erol Hoca oyun planının orta saha ve savunma kısmını çok iyi hazırlamış ve futbolcular da gerçekten sahaya iyi yansıttılar. Sarı-Lacivert Çubuklu forma içinde taş gibi bir Alanyaspor izlediğinizi düşünebilirsiniz. Bu durumun uzun vadede sürdürülebilir olmayacağını neredeyse her hafta yazıyorum ama bugün için gayet yeterli. Oyun planında önemli yer tutan, Ozan gibi kaptığı toplarla dikine gidebilme özelliği olan bir oyuncuya sahip olmak güzel bir artı. Delip geçemediği pozisyonlarda rakip takıma 3 sarı kart aldırdı. Keşke bu işleri ilk yarıda da yapabilseydi. Ayrıca takım olarak hem Galatasaray’ın bu yılki etkin gücü olan tek pas oyununu bozdular hem çok top kazandılar. Tolga’nın da oynamaması takımın fizik olarak daha hızlı görünmesini sağladı. Oyunda gelişecek bir sonraki nokta kapılan topların gevelenmeden hızlıca hazırlıksız yakalanacak 3.bölgeye taşınması olacak. Dün akşam için başarılı bir organizasyon olduğunu kabul ederek devam edelim.

Gerçekten takım çekirdeği bu kadar değişmiş bir kadro için bireysel performansların bu kadar ortalama üzeri olması henüz 3.haftada büyük bir avantaj ki henüz oyun planının kurulumu tamamlanmadı. Kanat bindirmeleri ve üçgenlerle çizgiye inme planı ağır kalan rakip üzerinde etkili oldu. Ama o dakikadan sonra çalışılamamış hücum kombinasyonları yüzünden genelde orta açma ile sonuçlandı. Atak sonlanması olarak istatistiklerde yer alan verilere göre şut düşük kalıyor ister istemez. Hücum planı oluşturuldukça bu istatistik geometrik olarak artacaktır.

Gelelim Fenerbahçe’nin yıllardır bitmeyen, döngüsü kırılamayan forvet problemine. Yazılarımı okuyan şanslı(!) azınlıktaysanız eğer, benim bu konuda sarı-lacivert camiadaki yaygın kanının aksine sorunun isim bazlı olmadığını düşündüğümü takip etmişsinizdir. Sorun ne Soldado, ne RVP, ne Slimani ne de Vedat değil isim olarak. Evet, Frey gibi kapasitesi düşük isimler kadroda olsa da Fenerbahçe uzun zamandır forvet oyuncularını, onların özelliklerine uygun, planlı, süreklilik içinde olacak şekilde pozisyona sokamıyor. Dün akşamki derbide de böyle oldu. Samatta, Enner ya da Thiam elbette henüz yeniler, alışma süreci gerekiyor ancak onların yerinde iyi bir bitirici olan rakip takımın forveti Falcao da olsa yine yıllardır süregelen pozisyon kısırlığı geçmeyecekti. Ha keza Soldado ya da RVP yerine daha büyük isimli ya da daha yetenekli forvet almış olsaydı Fenerbahçe, geçmiş yıllarda atılan gol sayısına ismi kadar yüksek oranda etki etmeyecekti. Daha iyi bir hücum oyuncusunun söylendiği kadar ihtiyaç olup olmadığını ancak eldeki isimler gol pozisyonuna girip atamayınca hakkaniyetli şekilde değerlendirebiliriz ki bu da oyun planının hücum bacağı olgunlaşınca olacak.

Şimdi Fenerbahçeliler için bu olgunlaşmayı bekleme zamanı. Çünkü hala akan oyunda bir gol bulamadılar. 3 maçta gelen 2 golün biri penaltı, diğeri kornerden bir ön direk organizasyonu. Ama
hücum planı da işlemeye başlarsa durdurulması güç bir takım olacaklar. 4 tekerlekli bisikleti sürecek irade ve gücü gösterdiler, destek olan iki tekerini de çıkarmak üzere Fenerbahçe, bakalım önümüzdeki haftaya kadar iki tekerlekli bisiklet sürmeyi öğrenebilecekler mi?

Ama İyi yolda çubuklular, siz de çubuklu kalın!

- Advertisement -
Ferhat Püsküllü
Ferhat Püsküllühttps://www.feneralayi.com
1980 yılında İstanbul'da doğdu. Fenerbahçe aşığı. Aşkını bir adım ileriye götüren Fener Alayı kurucusu.
BENZER HABERLER
- Advertisment -

Günün içinden