22 Nisan Cts 2024
Ana SayfaYazarlarEmre CilvezEmre Cilvez - Kelebek Etkisi

Emre Cilvez – Kelebek Etkisi

- Advertisement -

Tarih olarak anılmak için yeterli bir süre olmuş mudur emin olmamakla beraber, Futbol Tarihi kalıbı benim de kullanmayı sevdiğim bir tamlama. Fenerbahçe’nin hem sezon başı hem de sezon ortası transferleri de yakın dönem sezonlar arasında en parlak ve öne çıkanı oldu. Biraz abartırsak tarihi bir transfer sezonu olduğunu söyleyebiliriz. Peki, yakın dönem Futbol Tarihimiz ile Tarihi Transfer sezonunun ardından tarihi bir şampiyonluk geleceğini ima edeceğimi düşünüyorsanız size sadece inşallah diyebilirim. Benim dikkat çekmek istediğim nokta biraz farklı. İsterseniz o tarafa doğru gitmeden önce filmi biraz geriye sarıp benzetme kuracağım zamana gidelim.

Yıl 2011… 2008 yılında Manisa’dan Trabzon’a 2M Euro bedelle transfer olan Selçuk İnan kontratının son yılını oynarken hem de çok iyi oynarken, devre arasından itibaren İstanbul Devlerinden teklifler almaktadır. İster para, ister mantıksal, ister duygusal bir tercih yapmış olsun, kendisinin o yaz yaptığı seçim yakın dönem futbol tarihini de doğrudan etkilemiş oldu.

2000’lerin başından itibaren futbol sahalarını etkilemeye başlayan, “yetenekli orta sahan kadar oynarsın” dönemini hatırlıyoruz, en azından Ronaldo ve Messi sahneyi tamamen alana kadar, Gerard, Lampard, Zidane, Seedorf, Pirlo, Xavi, Iniesta gibi isimlerden bahsediyoruz. Yani sadece 10 numaraların değil 6 ve 8 numaraların da yetenekli ayaklardan oluştuğu bir dönem. Selçuk İnan uzun süre neredeyse alternatifsiz olarak bulundu hem milli takımda hem de sarı kırmızılı forma altında. Gerek Burak ile yakaladığı uyum gerek her maç aynı standardına yakın verimlilikte olması, performansını etkili kıldı ve sarıyla birlikte kırmızı rengin daha fazla kupa almasını sağladı 2010lu yıllarda.

Bugüne dönersek benim gözümden bakıldığında İrfan Can transferi de aynı rotayı hatırlatıyor. 2020’lerde yetenekle birlikte orta sahalardan adam eksiltme, sahayı dikine topla birlikte kat edebilme ve uzaktan şut atabilme özellikleri bekleniyor. Hepsi bir paket olarak İrfan Can’da bulunan özellikler. Çok değerli orta saha oyuncularına sahibiz hem ülke hem Fenerbahçe olarak. Ancak İrfan Can gibi komple bir orta saha oyuncusu yakın dönemde kadroda bulunmamıştı.

Herkes haklı olarak Mesut Özil’i konuşuyor çünkü o kadar iyi bir seviyedeyken ülkeye gelen bir oyuncu olmamıştı. Kendisinin hem saha dışı, hem transfer olması muhtemel oyuncular, hem sponsorlar gibi pek çok dolaylı katkısı olacağının yanında sahaya da akıl katacağı aşikar. Ben yine de İrfan Can etkisinin öyle bir anlık değil çubuklu formayı giydiği sürece olacağını düşünüyorum. İster uzun yıllar kalsın, ister iyi bir bedelle Avrupa transferi yapsın önümüzdeki günlerde kahve emoji tiryakisi yapabilir sarı lacivertlileri.

Çubuklu Kalın…

- Advertisement -
Ferhat Püsküllü
Ferhat Püsküllühttps://www.feneralayi.com
1980 yılında İstanbul'da doğdu. Fenerbahçe aşığı. Aşkını bir adım ileriye götüren Fener Alayı kurucusu.
BENZER HABERLER
- Advertisment -

Günün içinden