Bize Ulaşın

Burak Mutlu

Burak Mutlu – Taraftar

Fikstür olarak çok zorlu geçecek Kasım ayının ilk maçında Fenerbahçe, son topa kadar mücadeleye sahne olan maçta Bayern Münich’i 88-84 yenerek Turkish Airlines Euroleague’de ki dördüncü galibiyetini aldı.

İlk Yarı
Sezon başı itibariyle Fenerbahçe’nin bu yıl sayı ortalamasının geçtiğimiz sezonlara göre daha yüksek olacağını ön görebiliriz. Takımımız ilk yarıda 51 sayı bulurken dengeli bir skor dağılımımız ve oyun kurucumuz Kostas Sloukas’ın 7 asisti bulunmaktaydı. Bu güzel görüntünün karanlık yüzü ise deplasman baskısını üzerinde hiç hissetmeyen rakibimizin bulduğu 48 sayı ve verdiğimiz hücum reboundları sonrası kazandıkları ikinci şans sayılarıydı.

TV Molası
Basketbol maçlarında bir çeyreğin yarısı geçildikten sonra herhangi bir takım mola almamışsa topun oyun dışında kaldığı uygun bir anda hakemler tarafından mola alınır. Buna medya molası ya da daha yaygın ismi ile televizyon molası denir; esas amaç elbette yayıncı kuruluşun reklam yayınlamasıdır. Fenerbahçe maçlarında ise üçüncü çeyrekte hakemlerin TV molası alması çok çok ender oluyor. Zira bu maçta da ikinci yarı başındaki 11-5 Bayern Münich serisi Koç Obradovic’in molası ve sert uyarıları ile kesildiğinde skorbordda 56-59 yazıyordu.

Galibiyetin Mimarı Williams ve Hakemler
Üçüncü çeyreğin sonuna doğru tüm planları iyi işleyen Bayern Münich takımında Derrick Williams ortada hiçbir sebep yokken tribünlere bir takım işaretler yaptı ve tiyatro (!) tadında maçı izleyen seyircilere aslında TARAFTAR olduklarını hatırlattı. Taraftar tam uyanmışken arka arkaya gelen tartışmalı hakem kararları salonu iyice havaya soktu ve 3. Çeyrek ıslıklar, protestolar, Williams’a söylenen küfürler eşliğinde 65-65 sona erdi.

Jan Vesely Etkisi
Fenerbahçe Basketbol Takımı o kadar birbirini tamamlayan oyunculardan kurulu ki, herkesin oyun planına sadık kalmak şartıyla üstlendiği çeşitli yan görevleri de var. Jan Veseley 4. Çeyrek başında Taraftara oynamaya devam eden Derrick Williams’a yaptığı blok sonrasında hafifçe de Williams’ın üstüne yürüyerek sevindi, hemen bir pozisyon sonrası içerden smacı vurduğunda Taraftarlara dönerek yumruğunu havaya sıkarak bağırdığında, salonda tiyatro izleyicisi kalmamıştı. Bayern Münich’in tecrübeli Koçu hemen Radonjic, tehlikeyi fark etti Williams’ı kenara aldı ancak artık çok geçti, uyuyan dev uyanmıştı. Skor üstünlüğünü eline alan Fenerbahçe maçın sonuna kadar bunu korudu. 88-84 sona eren karşılaşmayı Fenerbahçe 23 asist ve 116 verimlilik puanı ile tamamladı. Diğer taftan Fenerbahçe toplam 19 rebound alırken Bayern Münich’in sadece 19 hücum rebound’u almış olması savunma sertliği ve kararlılığı açısından gelecek maçlar için bir uyarı oldu.

Taraftar

Taraftar desteğinin önemine de değinen Obradovic, “Taraftarlardan bahsetmek istiyorum: Gurur duyuyorum, çok güzel taraftarımız var. Tüm rakiplerimizin burada oynamaktan büyük keyif aldıklarını düşünüyorum çünkü çok misafirperveriz. Her maçtan sonra taraftarlarımıza teşekkür ediyorum, bunu bugün de yapacağım ama onlara ilk saniyeden itibaren ihtiyacımız var. Maç için burada olmaları çok güzel ama son 5 dakika verilen desteğe maçın ilk dakikasından itibaren ihtiyacımız var. Bu çok önemli. Maçın çok bölümünde bu desteğe ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Fenerbahçe Taraftarı olarak hepimiz özelikle son 20 yılda o kadar fazla şey yaşadık ki, artık bazı durumlarda tam olarak ne yapılması gerektiğini unutuyoruz sanki. Taraftarın maça gitmekteki amacının güzel bir galibiyet almak için takıma başından sonuna destek olmak olmalı, aksi taktirde salonda ya da stada binlerce kişinin bir araya gelmesi itici bir güç yaratmıyor. Üstelik DÜNYANIN EN GÜZEL TAKIMI dediğimiz Basketbol Takımımız her top için mücadele eden, çok yüksek galibiyet yüzdesi olan, kulübüne ve yaptığı işe sonuna kadar saygı duyan yüksek karakterli bir ekip. Maç seçmek, takımı yeteri kadar desteklememek, rakibi baskı altına almamak gibi davranışları bu takım kesinlikle hak etmiyor, Koç’un biz Taraftarlara verdiği mesajı çok çok önemli.

Gelecek Maçlar
Fenerbahçe Turkish Airlines Euroleague’de Kasım ayında sırasıyla Baskonia, Olympiacos, Daruşşafaka, Maccabi ve Barcelona ile karşılaşacak; üstelik Daruşşafaka maçı hariç tüm maçları deplasmanda oynayacak. Bu çok önemli deplasman serisi öncesi 5 Kasım Pazartesi günü Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde kendi sahamızdaki rakibimiz Anadolu Efes. Tam da burada Koç Obradovic’in Taraftarımıza verdiği mesajı, başka bir koçun geçen hafta aldığı galibiyet sonrası verdiği mesajla birleştirmek gerekiyor; “Kazanmaya ve Fenerbahçe’yi yenmeye devam edeceğiz.”

FENERBAHÇE TARAFTARI için çok önemli deplasman maçları öncesi DÜNYANIN EN GÜZEL TAKIMI’na hak ettiği büyük desteği verme zamanıdır.

Let’s Go Fener!..
Burak Mutlu

Burak Mutlu

Burak Mutlu – Kara Kaplı Defter

Fenerbahçe, Turkish Airlines Euroleague’de ilk mağlubiyetini Anadolu Efes deplasmanında 89-83 skorla aldı.

Makine Düzeni İle Başlangıç
Maça Kostas Sloukas, Marko Guduric, Nikola Kalinic, Nicolo Melli ve Jan Vesely ilk beşi ile başlayan Fenerbahçe ilk çeyreğin bitimine 1 dakika kala Ahmet Düverioğlu – Jan Vesely değişikliğine kadar bu beşi sahada korudu. Karşılıklı sayılarla geçen ilk bölümden sonra televizyon molasına girildiğinde skor 9-14’tü. Bu andan itibaren kontrolü eline alan Fenerbahçe tüm oyuncularından sayı bularak bir makine düzeninde gerçekleştirdiği hücumlar ile maçta üstünlüğü hem skor hem de ivme olarak kazandı. İlk çeyrek 12-26 skor ile biterken en çarpıcı istatistik Fenerbahçe’nin 8 asist ve 1 top kaybı yapmasıydı.

İkinci Çeyrek
Koç Ergin Ataman oyunun akışını değiştirmek için iki Anadolu Efes uzunu Tibor Pleiss ve Braynt Dunston ile ikinci çeyreğe başlamayı tercih etti, ancak 3 dakika geçmeden Dunston’ın 3 faul alması ile bu yöntem de Fenerbahçe’yi durdurmadı. Melih – Vesely verkaç sayısının ardından Melih Mahmutoğlu’nun bulduğu üçlük ve sonrasında gelen top çalma sonucu bulunan Jan Vesely Alley-Oop smacı farkın Fenerbahçe lehine 16’ya kadar çıkmasını sağladı. Fenerbahçe ilk yarıyı 38-52 bitirdiğinde 16 asist 4 top kaybı ile harika bir pas trafiği yakalamış ve 75 takım verimlilik puanına ulaşmıştı.

Başımızın Belası
İlk yarı bu kadar ezici bir oyun oynadığınızda rakibin reaksiyon göstermesini beklersiniz; fakat durum Fenerbahçe için biraz farklı. Maalesef daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi geçen yıldan beri özellikle önde bitirdiğimiz maçlarda 3. çeyreğe tembel başlama gibi bir baş belası alışkanlığımız var. Bu tembelliği çok iyi değerlendiren Anadolu Efes 12-4 seri yakaladığında Koç Obradovic’in molası geldi. Önceki maçları aksine bu mola maçın yönünü tekrar Fenerbahçe lehine çevirmek için yeterli olmadı; çeyreğin bitimine 3:50 kala Anadolu Efes beraberliği yakaladı, 1:00 kala da öne geçti ve çeyrek 66-65 skorla sona erdi. Bu çeyrekte Koç Obradovic pas trafiği kuramamaları ve savunmada Vasilije Micic’i durduramamaları nedeniyle oyun kurucular Kostas Sloukas ve Muhammed Ali’yi sürekli uyardı. Tam da bu bölümde hafta içi talihsiz bir sakatlık geçiren Tyler Ennis’i çok aradı Fenerbahçe.

Sert Savunma
Rakibin oyun kurgusunu farklı beşler sahaya sürerek bozmayı çok seven Koç Obradovic dördüncü çeyreğe oyun kurucusuz olarak başladı. İlk iki buçuk dakika sonunda oyunun ritminde çok fazla bir değişiklik olmayınca, oyuna Muhammed Ali girdi. Fakat karşı tarafta Ergin Ataman tam bu sırada antikor olarak Doğuş Balbay’ı oyuna aldı ve Anadolu Efes ön alanda sert savunma ile topa baskı yaptı. Bu andan itibaren iki takım da savunma sertliğini yukarı çekti ancak bu dönem karşılıklı sayılar ile geçse de maçta ivme yavaş yavaş Anadolu Efes’e doğru döndü. Maçın bitimine 6 dakika kala Kostas Sloukas oyuna dahil oldu, ama Doğuş Balbay’ın sert savunması O’nun oyuna hükmetmesini engelledi. Maçın sonunda Micic, Moerman ve Beaubois ile sayılar bulan Anadolu Efes karşılaşmayı 6 sayı fark ile önde tamamlamayı başardı.

Kara Kaplı Defter
Kaunas’da kazanılan önemli galibiyet sonrası lig maçında çok acı bir şekilde ayağı kırılan takımın yenisi Tyler Ennis etrafında toplanan takımın görüntüsü her açıdan çok şey ifade ediyor. Uzun sezonda bazı maçlar kaybedilebilir, hatta daha yıkıcı skorlar da alınabilir ancak bu kardeş birlikteliği günün sonunda bizi ayağa kaldıracak ve esas hedef olan şampiyonluklara bizi taşıyacaktır. Koçu, Oyuncusu, İdari/Teknik Personeli ve en önemlisi Taraftarı ile biz bir AİLEYİZ ve bu galibiyet sonunda Koç Ergin Ataman’ın “Kazanmaya ve Fenerbahçe’yi yenmeye devam edeceğiz.” açıklamasını tüm FENERBAHÇE BASKETBOL AİLESİ kara kaplı defterine yazmıştır.

Let’s Go Fener!..
Burak Mutlu

Okumaya devam et

Burak Mutlu

Burak Mutlu – “Uptown Mamba”

Yüksek skorlu geçen Turkish Airlines Euroleague ikinci maçında Takımımız kendi sahamızda Khimki Moscow Region’ı 93-85 yenmeyi başardı.

İtalyan İşi
Maçın ilk yarısında kusursuza yakın hücum setleri oynayan Fenerbahçe’de İtalyan oyuncu Nicolo Melli 16 sayı ve 17 verimlilik puanı ile maçın başına damgasını vurdu. Top paylaşımı ve hücumdaki hareketlilik sayesinde ilk yarıyı 54 sayı ile kapatan takımımızda ekstra pasları ile sıra dışı 4 asist yapan Kaptan Melih Mahmutoğlu haricinde tüm oyuncuların sayı bulmuş olması dikkat çeken bir istatistik olarak göz çarptı. Khimki takımı çoğu el üstünden olan 10 üçlük sayesinde ilk yarıya tutunmayı başardı ve ilk yarı 54-43 skorla tamamlandı.

3. Çeyrekte Neler Oluyor?
Oyun temeli düzen ve disiplin olan Fenerbahçe’nin her maçın üçüncü çeyreğine bir türlü başlayamaması maalesef artık kronik hale gelen bir sorunumuz. Yüksek şut yüzdesi ile oynayan Khimki bu açığı iyi değerlendirdi ve ilk 4 dakika da 10-0 seri yakaladı. Geçen maçta olduğu gibi bu seriyi yine Koç Obradovic’in molası kesti. Bu moladan sonra Takımız savunma sertliğini artırsa da karşılıklı sayılar ile 3. Çeyrek 66-63 skorla kapandı.

“Uptown Mamba” İş Başında
Hayatı sürekli başkaldırılar, isyanlar ve savaşlar ile geçmiş Bobby Dixon nam-ı değer Ali Muhammed için 10 gün önce ablasını kaybettikten sonra saha çıkmak sadece yeni bir muharebeden ibaretti. Nitekim daha sahaya girerken tüm salon onu ayakta alkışladığında herkes Onun bir şeyler yapacağından emindi ve Lionheart yine beklentileri boşa çıkartmadı. Ali Muhammed’in arka arkaya bulduğu üçlükler ile Rus savunma hattını yıkmasının yanı sıra, İtalyan ressam Luigi Datome’de maçın son çeyreğinde bulduğu sayılar ve ince katkıları ile galibiyete önemli rol oynadı.

Kazanırken Gelecek İçin Detaylar
Kaptan Melih hariç sahaya adım atan tüm oyunculardan skor katkısı alınmış olması, altı oyuncumuzun çift hanelere ulaşması, ilk yarıdaki öldürücü hücum ritmi ve takım olarak yine 100+ verimlilik puanına ulaşılmış olması Fenerbahçe’nin olumlu yönleri olarak göze çarptı. Bununla beraber Herbalife Gran Canaria maçına benzer şekilde rakibin çok fazla üçlük kullanmış olması ise hiç şüphesiz Koç Obradovic’in oyuncuların dikkatini çekeceği konulardan biri olacaktır. Ayrıca Koç bu maçta Marko Guduric’den özellikle Alexey Shved’i durdurmasını istedi. Avrupa’nın en iyi şutör oyun kurucularından biri olan Shved’i durdurmak hiç kolay bir görev değil ve Sırp oyuncunun bu maçta bu görevde başarılı olduğunu söylemek zor. İnce ince emek emek işlenerek komple bir oyuncu nasıl yaratılır Koç Obradovic bir kez daha bizlere gösteriyor. Bakalım Marko Guduric bu ağır okuldan selefleri Bojan Bogdanović, Nemanja Bjelica ve Bogdan Bogdanović gibi başarı ile mezun olabilecek mi hep beraber göreceğiz.

Takımımız Turkish Airlines Euroleague ilk deplasman maçına Litvanya’da Cuma günü de Zalgiris Kaunas karşısında çıkacak. En önemli gücü Kevin Pangos’u kaybetmiş olmasına rağmen, yüksek şut yüzdesi ve akışkan hızlı oyun felsefesi ile Sarunas Jasikevicius’un takımı her zaman takvimdeki zor deplasmanlardan biri olmuştur. Galibiyetle dönmesini beklediğimiz takımımıza gönülden desteğimiz sonsuz.

Let’s Go Fener!..
Burak Mutlu

Okumaya devam et

Burak Mutlu

Burak Mutlu – Sarı Kanarya

Sezonun ilk maçları henüz ritim bulmamış ve hedefi şampiyonluk olan takımlar için zordur. Özellikle rakip takım kendisinden daha alt seviyede ise, oyuncularda “Nasıl olsa kazanırız” şeklinde bir yaklaşım olabilir; ancak takımın koçu Obradovic ise asla böyle bir şeyin olması düşünülemez bile. Yüksek konsantrasyonunu maç boyunca kaybetmeyen Türkiye’nin Sarı Kanarya’sı, İspanyol temsilcisi Herbalife Gran Canaria karşısında THY Euroleage sezonunu kendi evinde görkemli bir şekilde açtı.

Savunma ile başlangıç
Maça Kostas Sloukas, Marko Guduric, Luigi Datome; Nicolo Melli, Ahmet Düverioğlu beşi ve sert savunma anlayışı ile başlayan Takımımız düşük şut yüzdesine rağmen TV molasına 10-2 skorla girdi; çeyrek sonu skoru da 22-10’du. Bu çeyrekte Euroleague hakemleri Tyler Ennis’e Avrupa’ya hoş geldin mesajını verdiler ve Amerikalı oyun kurucumuz savunma yapmak isterken 3 dakikada 3 faul aldı. Bu tipik sorunu tüm NBA kökenli oyuncular Avrupa’da yaşarlar, zaman ve arka arkaya maçlar ile alışkanlıkları değiştirmek bu işin tek çözümüdür. Fakat aynı çeyrekte ilk 5 dakika içinde Marko Guduric’in 2 faul alması Koç Obradovic tarafından hiç hoş karşılanmadı. Bu konuyu yazının devamında ayrı bir başlık altında değerlendireceğiz.

Jan Jan Veseley – Uçalım Vesely
2. Çeyrekte arka arkaya gelen Alley-oop smaçları ile Jan Vesely şov vardı. Çeyreğin bitmesine 3 dakika kala Fenerbahçe öyle bir hücum seti oynadı ki, rakip oyuncular “Artık atın da topu bize verin” der gibi bakıyorlardı. İlk yarı bittiğinde Çek Havayolları 15 Sayı 8 Rebound ile double-double yapmaya çok yaklaşmıştı bile. Kostas Sloukas’ın 8 Sayı, 6 Asist ve 4 Rebound ise Yunan oyun kurucunun takımın tüm kanallarını nasıl işlettiğinin göstergesiydi.

3. Çeyrek Başı Sendromu
Geçen yıldan kalan kötü alışkanlığı ile takımımız 3. Çeyreğe biraz tembel başlayınca, rakip takımın 2 dakikada 6-1 lik sersi geldi. Bu oyunu bozan; her zamanki sevimli, babacan ve kırmızı suratıyla kibar nasihatlar (!) vermek için oyuncuları kenara çağıran Koç Obradovic oldu. Koç’un ne dediğini tam duyamamış olsak da TV karşısında maçı izleyenler bile şöyle yerlerinde bir doğrulmuştur. Bu andan sonra takım maçın sonuna kadar sert ve disiplinli oyununu bırakmadı.

Joffrey The King
Maçın ikinci yarısında Fransız uzunumuz Joffrey Lauvergne ne kadar faydalı ve yerinde bir transfer olduğunu gösterdi. Uzun oyuncudan beklenilen standart katkının ötesinde özellikle açık alanda topu sürerek hücuma taşıması, değişken savunmada dış oyuncuları etkili bir şekilde karşılaması ve oyun görüşü ile verdiği paslar gelecek için umut verdi. Lauvergne’in hemen hemen her molada hem takım arkadaşları hem de koçla sürekli konuşması, posizyonları ve oyun planını mükemmelleştirmeye çalışması da dikkatlerden kaçmadı. Maçı daha sonra TV’den izleyecek olan Pablo Laso, Dimitris Itoudis ve Xavi Pascual ‘ın da şimdiden kabuslarına girmeye başlamıştır Fransız Kral.

3 Numara Pozisyonu
Sezonun ilk yazısında James Nunnally’nin takımdan ayrılmasından sonra bu pozisyona transfer yapmayan Obradovic’in, Melih Mahmutoğlu ve Marko Guduric’den seviyelerini üste çıkarmalarını beklediğini yazmıştık. Maalesef sezon başı itibariyle hem Kaptanımız hem de Genç Sırp Oyuncumuz henüz bu seviyenin çok uzağında gözüküyorlar. Bu maçta Sinan Güler koçu anladığını gösterdi; oyunda kaldığı süre boyunca sürekli topu getirdi ve ön alan savunmasında baskı yapmaya çalıştı. Ancak tüm iyi niyeti ve azmine rağmen özelikle Euroleague seviyesi için Sinan Güler’in performansı Fenerbahçe için yeterli olmayacaktır. Sezonun geleceği açısından bu pozisyon Fenerbahçe’nin zayıf karnı olarak gözüküyor. Bu üç oyuncunun da atletizim seviyesinin rakiplerimizdeki bu pozisyonu oynayan oyuncuların altında olduğu bilinen bir gerçek fakat Koç’un onlardan beklentisi açık alanda ters smaç vurmaları da değil. Koç’un oyun felsefesinde 3 numara oynayan oyuncuların oyun kurucu gibi topu getirebilmeleri, değişen savunmada sürekli ön alanda kalmayı başarmaları ve keskin şut tehdidi olmaları gerekiyor. Bu nedenle Marko Guduric’in 5 dakikada arka arkaya 2 faul alması ya da Melih Mahmutoğlu’nun hücum setinde doğru kaymayı yapmayarak açık atış alanı bulmaması koçu çileden çıkartıyor. Genel felsefe olarak çok zorda kalmadığı sürece sezon ortasında transfer yapmayan Obradovic’in yıl boyunca Melih Mahmutoğlu ve Marko Guduric’i hırpalayacağı kesin gözüküyor, oyuncularımız bu baskıdan ayağa kalkabilirlerse basketbol seviyeleri başka bir boyuta çıkacak.

Son Söz
Herbalife Gran Canaria şut ile yaşayan bir takım ve bu maçtaki düşük yüzdeleri (%46.2 2lik – %19.4 3lük) ile Fenerbahçe karşısında tutunmaları imkansızdı. Özellikle kendi evlerinde can yakan bir takım olma potansiyelleri olmakla beraber seviye olarak Fenerbahçe kalibresinde bir takım olmadıkları bir gerçek. Sezona iyi başlayan Fenerbahçe “double-week” olarak adlandırılan haftada önce Çarşamba günü Khimki Moscow Region ile İstanbul’da, Cuma günü de Zalgiris Kaunas ile Litvanya’da karşılaşacak ve bu iki maç çok daha zor geçecek. Dünya’nın En Güzel Takımını izlemeye ve desteklemeye devam.

Let’s Go Fener!..

Burak Mutlu

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

Fenerbahçe — MKE Ankaragücü

Fenerbahçe Ülker Stadyumu
Süper Lig

Süper Lig Puan Durumu

PozTakımOPuan
1412
248
347
447
547
647
746
846
946
1045
1145
1245
1344
1444
1542
1642
1741
1841

Facebook

Öne Çıkanlar