Bize Ulaşın

Atletizm

Gillette-Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri Sahiplerini Buldu

Milliyet Gazetesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödül Töreni’nin 64.’sü geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Kulübümüz Başkanı Aziz Yıldırım’ın “Yılın Spor Adamı” ödülüne layık görüldüğü gecede; Euroleague Şampiyonu Fenerbahçe Doğuş ve Başantrenörümüz Zeljko Obradovic ile Dünya Şampiyonu milli atletimiz Ramil Guliyev de ödül alan isimler arasında yer aldılar. Gecede Gillette Özel Ödülüne 1907 Fenerbahçe E-Spor Takımımız layık görüldü. Ödülü, Derneğimiz adına Espor Takımımızın Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Sina Afra aldı.

Volkswagen Arena’da gerçekleştirilen ve siyaset, spor ve medya dünyasından birçok isim katıldığı ödül töreninde Aziz Yıldırım ile Asbaşkanlarımızdan İlhan Ekşioğlu, Ali Yıldırım, Önder Fırat ve Ozan Balaban yer aldı.

Başkanımız Aziz Yıldırım “Yılın Spor Adamı” ödülünün sahibi oldu. Ödülünü Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı ve Demirören Medya Grubu Başkanvekili Yıldırım Demirören’in elinden alan Aziz Yıldırım, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Bakanım, değerli konuklar. Herkese iyi akşamlar. Yanlış hatırlamıyorsam 2000’li yıllarda 3 defa bu ödüle layık görülmüştüm. 10 yılı geçen bir süreç sonunda yine bu ödüle layık görülmem beni hem onurlandırdı, hem de gururlandırdı. Milliyet Gazetesi çalışanlarına, beni aday gösterenlere ve oy verenlere teşekkür ediyorum. Türkiye tarihiyle Fenerbahçe eş değerdedir. 2006 yılı itibariyle Türkiye’de başlayan FETÖ’nün devleti ele geçirme, rejimi bozma operasyonlarında maalesef Fenerbahçemiz de yer almıştır. 3 Temmuz’la beraber Fenerbahçe Spor Kulübü’nde bir anti-devrim yaşanmıştır. Daha sonraki yıllarda, bundan 3 yıl önce Rize’de oynanan maçtan sonra lider olan Fenerbahçe Spor Kulübü Futbol Takımı, otobüsü kurşunlanarak faili meçhul bir cinayete gitmek üzereyken, Allah’ın yardımıyla sporcularımıza hiçbir şey olmadan sadece şoförün yaralanmasıyla mucize şekilde ölüm olayı gerçekleşmemiştir. Bu olay bugüne kadar aydınlatılamamıştır. Buradan Sayın İçişleri Bakanı’na, Sayın Başbakan’a ve Sayın Cumhurbaşkanı’na bunun faili bir cinayet olmaması gerektiğini, bu olayın faillerinin bulunarak kamuoyuna açıklanması gerektiğini iletmek istiyorum ve bunu bekliyoruz. Çünkü bu süreçler Fenerbahçe Spor Kulübü gibi 2011 yılında varlığıyla, hisse senetleriyle 1.8 milyar dolarlara ulaşan bir kulübün maalesef 4 Temmuz’da 600 milyon dolarlara düşen bütçesiyle Fenerbahçe hariç Türkiye’deki hiçbir kuvvet ve güç FETÖ karşısında yenilgiye uğrardı. Ama Fenerbahçe camiası ve taraftarı, kongre üyesi bu süreci dimdik ayakta atlatmıştır ve bugünlere gelinmiştir. Bizim temennimiz FETÖ ile bu ülkenin devamlı mücadele etmesidir. Bunlar temizlenene kadar da bu ülkede huzur olmayacağını herkesin bilmesini istiyorum. Bunun için mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir. Sayın Demirören ailesine de bir teşekkür borcumuz var çünkü Türk sporuna katkıları bulunmaktadır. Sayın Federasyon Başkanımıza da teşekkür ediyorum. Barış ve kardeşliğin sağlanması için de hakemler ve diğer etkenlerin en az seviyeye indirilmesini kendilerinden beklediğimizi belirtiyorum. Teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum.”

“Yılın Takımı” ödülünün sahibi ise Avrupa Şampiyonu Fenerbahçe Doğuş Basketbol Takımımız oldu. Asbaşkanımız Ozan Balaban, Başantrenörümüz Zeljko Obradovic, Erkek Basketbol Takımımızın teknik heyeti ve tüm oyuncular birlikte sahneye çıkarak ödüllerini P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu ile Demirören Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal’dan aldılar. Daha sonra Asbaşkanımız Ozan Balaban ile kaptan Melih Mahmutoğlu bir teşekkür konuşması yaptı.

Asbaşkanımız Ozan Balaban, “Milliyet ailesine, bize oy veren herkese çok teşekkür ediyoruz. Bu ödülü öncelikle gittiğimiz her yerde bizi yalnız bırakmayan büyük Fenerbahçe taraftarı ile takımı ve rengi ne olursa olsun şanlı Türk bayrağını yurt dışında dalgalandıran herkes için kabul ediyoruz” dedi.

Kaptan Melih Mahmutoğlu ise, “Bizim için çok büyük bir ödül. İnşallah seneye yine Euroleague kupasını almış bir şekilde bu özel gecede oluruz” ifadelerini kullandı.

“Yılın Antrenörü” ödülüne Fenerbahçe Doğuş Basketbol Takımımızın Başantrenörü Zeljko Obradovic layık görüldü. Zejko Obradovic ödülünü, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu’ndan aldı.

Zeljko Obradovic yaptığı konuşmada, “Milliyet’e bu ödül için çok teşekkür ediyorum. Başkanım Aziz Yıldırım’a da büyük kulüp Fenerbahçe’nin bir parçası olduğumuz için çok teşekkür ediyorum. Bu ödül sadece benim için değil. Tüm ofis çalışanlarım için. Çok uzun saatler çalışıyorlar. Ve tabii ki oyuncularım, bu ödül sizin için” ifadelerini kullandı.

“Yılın Sporcusu” ödülüne de 200 metrede Dünya Şampiyonu olan milli atletimiz Ramil Guliyev layık görüldü. Kamp programı nedeniyle gecede yer alamayan Ramil’in ödülünü Asbaşkanlarımızdan Önder Fırat, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın elinden aldı.

Asbaşkanımız Önder Fırat, “Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım’ın vizyonu doğrultusunda tüm branşlarda olduğu gibi atletizm branşında da yaptığımız yatırımların sonuçlarını almaktan büyük gurur duyuyoruz. Bu mutluluğu ve gururu yaşatan Dünya Şampiyonu sporcumuz Ramil Guliyev’i ülkem ve Fenerbahçe Spor Kulübü adına tebrik ediyorum. Bu ödülü onun adına almaktan gurur duyuyorum. Ramil Guliyev’i bu ödüle layık görenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Atletizm

Milli atletlerimizden 4 gümüş madalya

Fenerbahçeli milli atletler, Fransa ve Kazakistan’da katıldıkları yarışlarda 4 gümüş madaalya kazandı.
Fransa’da düzenlenen Akdeniz U23 Salon Atletizm Şampiyonası’nda Milli takım 4 gümüş madalya elde ederken,  bunların 3’ünü Fenerbahçeli sporcular kazandı.

22 ülkenin katılımıyla Fransa’nın Miramas kentinde gerçekleştirilen Akdeniz U23 Salon Atletizm Şampiyonası’na 13 atletle katılan Türkiye, organizasyondan dört gümüş madalya çıkardı.

Atletlerimizden 60 metrede Mizgin Ay 7.44’lük derecesiyle, gülle atmada Aysel Yılmaz 14.07’likatışıyla, üç adım atlamada da Alperen Karahan 17.69’la şampiyonayı 2. tamamladı.

Kazakistan’ın Ust-Kamenogorsk kentindeki 5.Olga Rypakova Yarışmaları’nda mücadele eden Fenerbahçeli milli atlet Alper Kulaksız da, uzun atlamada 7.36’lık derecesiyle ikinci oldu.

Okumaya devam et

Atletizm

Batuhan Çakır: Daha büyük sevinçler için daha büyük hedeflere odaklanmak gerekiyor

Üç adım atlamada birçok başarısı bulunan Batuhan Çakır ve antrenörü Metin Emin, FBTV’de canlı yayınlanan 14/16 programına konuk oldu.

İlk olarak 2018 yılının değerlendirmesinin yapıldığı programda elde edilen başarılar anlatıldı ve hedefler konuşuldu.

Öncelikle 2018 yılının genel bir değerlendirmesini yapan Batuhan, “Bu yıl benim için çok güzel geçti. Senenin başından itibaren tüm derecelerimiz çok istikrarlı ilerledi. Arjantin’de düzenlenen Gençlik Olimpiyatları’nda pek beklediğim dereceyi alamadım ama bizi yine de mutlu etti. Önümüzdeki senenin planlarına başladık. Performansım yüzde 20 daha iyi olabilirdi. Bu yarışma benim için büyük bir tecrübe oldu. Hepsi benim için bir birikim. Bu deneyimi önümdeki yarışmalara yansıtacağım.” dedi.

Antrenör Metin Emin ise Batuhan’la ilgili olarak, “Batuhan’ı bir kros yarışmasında görmüştüm. Kendisini krostan 3 adıma çevirdik. Türkiye şampiyonlukları, Balkan şampiyonlukları, Dünya 3.’lüğü… 2017 yılında EYOF Avrupa Olimpiyatları’nda birinci oldu, bu da Türkiye tarihinde atlamalarda bir ilkti. 2018 yılında U18 Avrupa Şampiyonası’nda tekrar bir ilki başardı ve Türkiye’ye ikinci altın madalyayı kazandırdı.” değerlendirmesini yaptı.

Hedeflere değinen Metin Emin, “2019 yılında da Gençler Avrupa Şampiyonası var. Hedefimiz madalya. Yüzde 99 madalya geleceğini tahmin ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yarışlarda atletlerden daha çok heyecanlandığını da sözlerine ekleyen Metin Emin, “Ben onlardan daha çok heyecanlanıyorum. Avrupa şampiyonalarını televizyondan takip eden varsa, yarışmalarda en çok benim sesim çıkar. Diğer hocalardan ses çıkmaz, ben çok heyecanlanıyorum.” diye konuştu.

Avrupa 18 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası’nda altın madalya kazandığı yarışı anlatan Batuhan, “Şu an bile çok heyecanlanıyorum. O gün çok güzeldi. Derecemde aksaklıklar oldu. Yarı finalde yaptığım dereceyi finalde yapamayınca rakibim beni geçti. Çok heyecanlanmıştım. Onu geçtikten sonra kendime geldim. Daha iyisini de yaptım. Daha büyük sevinçler için daha büyük hedeflere odaklanmak gerekiyor.” dedi.

Atletizme nasıl başladığını da paylaşan Batuhan Çakır, “Okulda atletizm için seçmeler yapılıyordu. Hızlı koşuyordum. O seçmelere bir takım rahatsızlıklardan dolayı girememiştim. Daha sonra Beden Eğitimi öğretmenimin benimle konuşmasıyla teste tabi tutuldum ve takıma girdim. O yarışa kadar öğretmenlerle yarışıyordum. Daha sonra bir kros yarışmasında Metin hocayla tanıştım ve böyle gelişti.” şeklinde konuştu.

Atletizmin ilk dönemlerde ailesinin bu sporu yapmasına pek sıcak bakmadığını ancak ilerleyen dönemlerde aile desteğini tam olarak arkasında hissettiğini dile getiren Batuhan Çakır, “Spora ilk başladığın dönemlerde ailem tabii ki de istememişti, çünkü eğitimime önem vermem gerektiğini söylüyorlardı. Spora başladıktan sonra bana bıraktırmaya yönelik davranışları vardı. Ancak daha sonra dereceler geldikçe ve yol kat ettikçe her şey daha güzel oldu. Hatta ‘ben sporu bırakacağım.’ dediğimde ailem bana, ‘hayır, asla sporu bırakmayacaksın.’ diyordu. Tabii burada hocamın da çabaları söz konusu, ailemi ikna etti ve beni spora devam ettirdi. İlk başlarda her şey zordu ama şimdi her şey çok daha güzel.” şeklinde konuşurken; Antrenörü Metin Emin ise Batuhan Çakır’ın atletizme başlama hikayesini şöyle özetledi:

“Batuhan’ın spor hayatını şöyle anlatmak gerekirse, ben Ergene’de Ulaş mahallesi diye geçer, oradaki okul Yıldızlar Türkiye Şampiyonu olmuştu. Orada bir sporcum vardı. Aynı zamanda beraber çalıştığım bir arkadaşım vardı. O da Batuhan’ın babasıyla akraba idi. Ben babasından Batuhan ile çalışmak için izin istediğimde o pek sıcak bakmadı. Ben de Batuhan’ı kazanmak istiyordum ve zorla aldım. Biraz da benim zorumla bugünlere geldik.”

Türkiye’deki sporcu havuzunun çok geniş olduğunu ve ailelerin mutlaka sporun ana branşı olan atletizm ile çocuklarını tanıştırmaları gerektiğini söyleyen Antrenör Metin Emin, “Türkiye’de futbol, basketbol ve voleybol ön planda olduğu için bize pek fazla sporcu kalmıyor. O nedenle özellikle de 4’üncü ve 5’inci sınıflarda sporcu taraması yapıyorum. O yaşlarda çocuk, sporcu olacak mı, olmayacak mı? Fizik yapısı vs. gibi özelliklerine dikkat ettiğimiz için bir sıkıntı yaşamıyoruz. Çocuklarımızı erkenden çalıştırmaya başlarsak elimizden yıldız sporcular çıkar. Türkiye’de o kadar çok yetenekli sporcu var ki, olimpiyatlarda ve şampiyonlarda derece yapabilecek yeteneğe sahip çocuğumuz çok. Atletizm ana branş ve her ailenin çocuklarını mutlaka atletizm sporuna yönlendirmesi gerekiyor.” dedi.

Atletizmin kendisine çok şey kattığını da belirten Çakır, “Atletizm benim hayatımı olumlu yönde değiştirdi. Mesela uluslararası yarışlar nedeniyle birçok yeri görme imkanım oldu. Onun dışında atletizmin fiziksel olarak bana büyük desteği oldu.” diye konuştu.

Başarılı atlet, eğitim ve spor arasındaki ilişkiyi ise şu şekilde açıkladı:

“Eğitim hakikaten çok önemli. Sporcu da çabalıyorsa ve emek veriyorsa spor ve eğitim arasında bir denge kurulabiliyor. Önemli olan sadece spor yapmak değil eğitim konusuna da özen göstermek gerekiyor.”

Müsabakalara müzik dinleyerek motive olduğunu belirten Batuhan Çakır, “Müsabakalara müzik dinleyerek motive olmaya çalışıyorum. Müzik dinlemek beni ateşliyor diyebilirim. Tabii her yarış öncesi antrenörümle de konuşuyorum.” derken; dünyaca ünlü atlet Teddy Tamgho’yu ise örnek aldığını şu sözleriyle ifade etti: “Teddy Tamgho’yu kendime örnek alıyorum. Teknik olarak çok beğeniyorum.”

Batuhan Çakır, Fenerbahçe’nin bir parçası olduğu için duyduğu mutluluğu ise şu şekilde ifade etti:

“Yaklaşık 4 yıldır Fenerbahçe forması giyiyorum ve çok mutluyum. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün üyesi olmak çok güzel bir şey. Aynı şekilde milli takım forması giymek de tarifsiz bir duygu. Yaşadığınız ülkenin bayrağını göğsünde taşımak, derece yaparsan o bayrağı dalgalandırmak çok güzel bir duygu.”

Başarılı atletin antrenörü Metin Emin ise Türkiye adına bir ilke imza atmak istediklerini belirterek, “Şu an iki yıllık hedefim var. 2019’da üç adım atlamada ilk madalyayı alarak Türkiye adına bir ilke imza atmak. İnşallah altın da olabilir. 2020’de de olimpiyatlar var. Aklımız biraz Tokyo Olimpiyatları’na gidiyor ama barajı 16.85. Olur mu olmaz mı bilmiyoruz ama bakalım umarım olur. Sayın Başkanımız Ali Koç’a amatör branşlara destek verdiği için çok teşekkür ediyorum. Harika biri.” dedi.

Öncelikli hedefinin 2020 Olimpiyatları için barajı geçebilmek olduğunu ifade eden Milli Atlet, “Öncelikli hedefim 2020 Olimpiyatları için barajı geçebilmek. Olur mu olmaz mı bilmiyorum ama olursa çok güzel olur. Çok güzel bir deneyim katacağına eminim. Öncelikli hedefim olimpiyat. 2024 Olimpiyatları’na kesinlikle gitmek istiyorum. Bunun için de elimden gelen her şeyi yapacağım.” şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan Antrenör Metin Emin, “Gururluyum. Batuhan Türkiye tarihindeki bir ilki başardı. Benim sporcum olduğu için de çok mutluyum. İnşallah aynı duyguları arkadaşlarımıza da aynı duygular ve aynı başarılar nasip olur.” diyerek sözlerini noktaladı.

Okumaya devam et

Atletizm

Rümeysa Ökdem 25 yıllık rekoru kırdı

Fenerbahçeli milli atlet Rümeysa Ökdem, Salon Olimpik Deneme müsabakalarında 1994 yılından beri kırılamayan 20 yaş altı kadınlar yüksek atlama Türkiye rekorunu eline geçirdi.

Atletizmde İstanbul’un ev sahipliği yaptığı Salon Olimpik Deneme müsabakalarında Rümeysa Ökdem, yüksek atlamada 25 yıllık Türkiye rekorunu kırdı.

Türkiye Atletizm Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Ataköy Atletizm Salonu’ndaki müsabakalarda, bir Türkiye rekoru kırılırken, birçok atlet de en iyi derecesini geliştirdi. Geçen yıl Dünya 20 Yaş Altı Şampiyonası’nda finali kılpayı kaçıran Bursalı atlet Rümeysa Ökdem, 1,82 atlayarak salondaki en iyi derecesini 7 santimetre geliştirdi ve 1994’ten kalan 20 yaş altı kadınlar Türkiye salon rekorunu kırdı.

Bu dalda eski rekor, 1994 yılının 20 Şubat günü Atina’daki Balkan Salon Şampiyonası’nda yarışan Gülsün Durak tarafından 1,81’lik dereceyle yapılmıştı.

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

Fenerbahçe vs Evkur Yeni Malatyaspor

Fenerbahçe Ülker Stadyumu
Spor Toto Süper Lig

Spor Toto Süper Lig

Lefter Küçükandonyadis Sezonu Puan Durumu

PozTakımOPuan
11838
21832
31832
41729
51829
61829
71828
81828
91824
101822
111721
121821
131820
141820
151817
161816
171716
181712

UEFA Avrupa Ligi

D Grubu Puan Durumu

PozTakımOPuan
1614
268
367
463

Facebook

Öne Çıkanlar