Bize Ulaşın

Kulüp

Fenerbahçe Kulübü, 114’üncü yaşını törenle kutladı

Fenerbahçe Kulübü, 114’üncü kuruluş yılı için bir kutlama mesajı yayımladı. Kulübün kuruluşunun 114. Yıl dönümü Fenerbahçe Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri’nde düzenlenen törenle kutlandı. Başkan Ali Koç törende konuşma yaptı.

Fenerbahçe, kulübün kuruluşunun 114. Yıl dönümünü Fenerbahçe Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri’nde düzenlediği törenle kutladı. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1918 yılının 3 Mayıs’ında kulübe yaptığı ziyarete atfen 3 Mayıs’ı kuruluş günü kabul eden Fenerbahçe Kulübü, düzenlediği törende başkan Ali Koç ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Kongre Üyeleri, amatör şubelerimizin yöneticileri, sporcular ve kulüp çalışanları yer aldı.

Tören, Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden üyeler için yapılan saygı duruşu ve hep bir ağızdan İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Fenerbahçe’nin bu özel gününde tarihe mal olmuş bir gelenek de yaşatıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büstü 1934 yılında stada konulmuş ve o dönemki sporcular da yüzlerini büste dönerek ant içmişti. Olimpik sporcular, tıpkı 87 yıl önce olduğu gibi yüzlerini büste dönerek şu andı içti:

“Büyük Atatürk, senin açtığın yolda senin göstereceğin hedefe yürüyeceğimize, bizlere emanet ettiğin cumhuriyeti koruyacağımıza Türk ruhu, Türk asaleti, Türk sporculuğu ve mertliği ile senin peşinden geleceğimize gözlerimizi senden ayırmayacağımıza ant içeriz.”

Törende Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Yönetim Kurulu Üyesi Turhan Şahin, Müze ve Tarih Kurulu Üyesi Selman Arınç birer konuşma yaptı. Sarı lacivertli kulübün çalışanları adına Yönetim Kurulu Sekreteri Ebru Berk Ayaz da ‘Cumhuriyet Kadınıyım’ adlı şiiri okudu.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç şu ifadeleri kullandı:

“Kıymetli Fenerbahçeliler, Yönetim Kurulu üyelerimiz, Değerli Kongre üyelerimiz, faaliyet gösterdiğimiz tüm branşları burada temsil eden sevgili genç sporcularımız, kulübümüzün emektarları, sevgili çalışma arkadaşlarım. Bu önemli günde hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Turhan beye, Selman beye konuşmaları için, Ebru hanıma da okuduğu şiiri için çok teşekkür ederim.

Fenerbahçemizi tarihi bir günde başta Atamız olmak üzere bu önemli günde 3 Mayıs’ı anıyoruz. Kelimelerle tarifi zor bir duygu, kelimelerle tarifi zor bir günü, olayları anlatmaya çalışıyoruz.

Fenerbahçemiz, kurulduğu günden bu yana ait olduğu toplumla beraber büyümüş ve pek çok badireler atlatmıştır. Gerektiğinde bağımsızlık uğruna isyan etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile beraber, bu ülkenin kurucu değerlerini, kendine her daim ilke edinmiştir. Tarihi boyunca bayrağımızı dünyada gururla temsil eden sporcular yetiştirmiş, sarı lacivert sevdamızın 114. yaşını kutlamak, kutlarken de Fenerbahçe değerlerini nesilden nesile aktarılan bu büyük kültürü tekrar ve tekrar özümsemek için hep bir aradayız.

Fenerbahçe’nin kuruluşunun Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarından genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar geçen dönem içerisinde çok çok özel bir anlamı vardır. Bu anlam, Nurizade Ziya, Ayetullah Bey, Bahriyeli Necip Okaner adlı gençlerin yaşadıkları bu topraklarda yabancıların hakimiyetinde oynanan futbol oyununa adeta isyan ederek dahil olmalarında, bu anlam sonrasında Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından yakılan bağımsızlık ateşinin parlayan pervane olmasında, bu anlam pek çok maçta olduğu gibi demin de ifade edildiği gibi, 1923’te Harington Kupası’nda İngiliz muhtelit gardlar takımına yaşattığı yenilgilerde ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin spor alanında lokomotif olmasında vücut bulur.

1907 yılının bahar aylarında başlayan Fener, yaprakların yeşererek doğaya umut olması gibi önce Kadıköy’ün çocuklarına ve gençlerine daha sonrasında ise çok daha geniş kitlelere, Türk milletine ışık oldu. Ve bugün hala ilk günkü gibi etrafına aydınlık saçarak ışıldamaya devam ediyor. 3 gencin, Saint-Joseph Lisesi’nin Türkçe öğretmeni Enver beyle bir araya gelmesiyle başlayan hikaye, semtinden hiçbir zaman kopmadan, köklerine sıkı sıkı bağlı bir şekilde dallarını önce yurt geneline, sonrasında da dünyaya açarak sürdü. Ve bugün hala da sürmeye devam ediyor.

Türkiye’nin en büyük spor kulübü olarak, bizim tartışmasız en eşsiz gurur kaynağımız UIu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kulübümüzle olan çok sıcak yakın bağıdır. Bu bağın başlangıcı da demin de ifade edildiği gibi 3 Mayıs 1918 tarihinde Kuşdili lokalimizi ve yine aynı gün sonrada stadyumumuzu ziyaret etmesidir. O dönem Anafartalar Kahramanı unvanını alan Atamızla bağımız o günden sonra hiçbir zaman kopmadı, her geçen gün kuvvetlenerek, bir ve bütün oldu. Atamız ziyaretinden bir sene sonra milli mücadelemizi başlatmak için Samsun’a gitmeden önce yine Kulübümüzü ziyaret etmiş, müzemizde bulunan hatıra defterimizi imzalamıştı.

Cumhuriyetimizin ilanından sonra ilk kez 1927 yılında İstanbul’a gelen Atamızı karşılayanlar ve Moda açıklarında kayıklarıyla muhteşem, emsalsiz bir gösteri düzenleyenler arasında yine Fenerbahçe Spor Kulübü de vardı.

5-6 Haziran 1932 tarihinde Kuşdili lokalimizde çıkan korkunç yangın sonrası Kulübümüzün elinden tutan yine ilk kişi Ulu Önderimiz olmuş, yaptığı büyük bir bağışla Kulübümüze can suyu vermiştir. Stadımızın o tarihte mülkünün Kulübümüze ait olmasında da yine Atamızın imzası vardır. Ülkemizi düşman işgalinden kurtararak, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, o dönem herkesin gıpta ile baktığı yepyeni modern bir ülke inşa eden, Türk sporuna büyük hizmetler veren Fenerbahçemize her daim destek olan, takdir eden, sosuz muvaffakiyetler dileyen Ulu Önderimize minnetimizin ve saygımızın bir göstergesi olarak kendisinin büstü demin de ifade edildiği gibi 1934 yılında büyük bir törenle stadımıza kondu.

Her zaman söylerim, Atamızın hangi takımı tuttuğu değil, hangi takımın onun yolunda yürüdüğü önemli olandır. Buna mukabil Atamızın, Kulübümüze olsan sevgisi, yakınlığı, ilgisi ve sıcak bağı pek çok anıda, bilgide, belgede mevcuttur. Evet, 1934 yılında büstü stadımıza kondu. O dönemin sporcuları, Fenerbahçeli çocuklar, yüzlerini Gazimizin büstüne dönerek, demin içilen andı söylediler. Bir kez daha söylemek istiyorum, bir kez daha paylaşmak istiyorum:

Büyük Atatürk, senin açtığın yolda, senin göstereceğin hedefe yürüyeceğimize, bizlere emanet ettiğin Cumhuriyeti koruyacağımıza, Türk ruhu, Türk asaleti, Türk sporculuğu ve mertliği ile senin peşinden geleceğimize, gözlerimizi senden ayırmayacağımıza ant içeriz.

O andan sonra uzun seneler boyunca kuruluş yıl dönümlerimiz büstün önünde Fenerbahçelilerin bu andı ile kutlandı. Bu onurlu geleneğimizi bu sene itibariyle tekrar hayata geçirmekten dolayı son derece mutluyuz ve memnunuz. Camiamızın bu kıymetli geleneğini belgeleriyle ortaya koyarak, tarihimize ışık tutan Fenerbahçe tarihi çalışma grubuna camiamız adına da teşekkürleri borç bilirim.

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak tarihimizin Cumhuriyet tarihinden, bağımsızlık mücadelemizden ve Ulu Önderimizin kıymetli şahsından ayrı olarak anlatılamayacak olmasının sonsuz gururunu, hayattaki en büyük nişanemiz olarak göğsümüzde taşıyoruz.

Bizden önceki nesillerde de olduğu gibi, bizlerin de görevi; bu değerleri gelecek nesillere aktarmak, bu kültürü korumak, yaşatmak, büyütmek ve Atamızın yolundan giden Fenerbahçeli çocuklar yetiştirmektir.

İnşallah en kısa zamanda normalleşiriz. Ve inşallah bu salgın süreci sonrası yani bir sonraki kuruluş yıl dönümümüzü hep beraber, coşkuyla bir arada kutlayabiliriz.

Sonsuza dek Atasının izinde olacak Fenerbahçe sen çok yaşa diyerek sözlerimi sonlandırıyorum. Tüm camiamızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Önümüzdeki bayramınızı da kutluyorum. Sağ olun, var olun.”

Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Turhan Şahin ise şunları söyledi:

“Selam sana, saygı sana, sevgi sana ey benim kadim Kulübüm. Adın Fenerbahçe. Sayın Başkanım, çok değerli yönetim kurulu arkadaşlarım, dostlarım. Mazisinde şanlı bir tarih yatan büyük Fenerbahçemizin çok değerli üyeleri, sevgili taraftarlarımız ve geleceğimizin teminatı genç sporcularımız. Kulübümüzün gurur kaynağı olan bu çok anlamlı günde bizlerle birlikte olmanızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyor, herkesi en içten ve samimi duygularımla selamlıyorum. Malumlarınız olduğu üzere bugün Kulübümüzün kuruluşunun 114.yıl dönümü aynı zamanda da Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu, büyük devlet adamı Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kulübümüzü ziyaretinin 103.yıl dönümüdür. Bütün Fenerbahçelilere bu kutsal ve mutlu gün kutlu olsun. Bu vesileyle kurucularımızla ve Fenerbahçemize hizmet eden, bugün aramızda olmayıp rahmeti rahmana kavuşan bütün başkanlarımıza, yöneticilerimize, sporcularımıza ve çalışanlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıraları önünde minnet ve şükranla eğiliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Kıymetli ve değerli dostlar, sevgili gençler. Atamızın 3 Mayıs 1918 tarihinde Kulübümüzü ziyareti her şeyden evvel bütün Fenerbahçelileri şüphesiz ki son derece mutlu etmekte ve gururlandırmaktadır. Ancak bu tarihi ziyareti bir ordu komutanının, bir spor kulübünün sıradan bir ziyaretiymiş gibi kabul edemeyiz. Çünkü bu ziyaretin anlam ve manası yıllar geçtikçe ve tarihi gerçekler ortaya çıktıkça çok daha iyi anlaşılacaktır.

Atamızın bu tarihi ziyaretini iki bölümde değerlendirmek gerekir. Birinci bölüm, Atamızın o günün kulüp başkanı Sabri Bey’e, hitaben ‘Bakın Sayın Başkan, hava çok güzel, bahçeniz de çok güzel. Sahada gençler antrenman yapıyorlar. Hem onları seyredelim hem de çayımızı, kahvemizi bu güzel bahçede içelim’ der ve çaylar, kahveler bahçede içilir. Spor konusunda sohbetler yapılır, kulüp yetkililerimiz sportif faaliyetlerimiz hakkında Mustafa Kemal Paşamıza bilgiler verir. Daha sonra heyet, kulüp binamıza girerek oradan daha sonraları anlaşılacağı üzere iki üç saat süren ve çok önemli olan bir toplantıyı yaparlar. Tarihçiler bu toplantıda ‘muhtemelen 1 sene sonra Mustafa Kemal önderliğinde başlayacak olan Bağımsızlık ve Kurtuluş mücadelemizde Fenerbahçe’nin alacağı rol konuşuldu’ derler. Nitekim daha sonra Kurtuluş Savaşı’nda Kulübümüzün şu anda bulunduğu tarihi mekanda Anadolu’ya insan, mühimmat ve silah kaçırılması tarihçilerin bu iddialarını teyit eder. Ayrıca İstanbul İşgal Kuvvetleri Komutanı General Harrington’ın, Kulübümüzü Anadolu’daki Kurtuluş Savaşı’nı vermekte olan milliyetçilerimize silah kaçırmakla suçlayıp, kulübümüzü kapattırması da ayrı bir olay ve belgedir. Mustafa Kemal Paşa, Kulübümüze olan ziyaretini ve o dönemin kulüp idarecileriyle yaptığı toplantıyı bitirdikten sonra kulübümüzden, şu anda bulunduğumuz bölgeden ve o dönemim kulüp sekreteri olan Mustafa Elkatip Bey’in kürek çektiği bir futaya binerken geri döndü ve kulüp başkanı olan Sabri Bey’e bakarak ‘Fenerbahçe’ye ebedi muvaffakiyetler dilerim’ dedi. Bu söz Atamızın Fenerbahçe’ye vasiyeti olarak görülmüş ve sporcularımızın en büyük motivasyon kaynağı olmuştur. Sporcularımız, özellikle de o dönemin futbolcuları işgal kuvvetlerinin takımlarıyla yaptıkları 50 maçın 41 tanesini kazanmış, 4 tanesini beraberlikle bitirmişler ve 5 maçı da kaybetmişlerdir. Daha sonraları Fenerbahçemiz, Atamızın önderliğinde gerçekleştirilen Kurtuluş mücadelemizde iki cephede birden savaştı. Bir tarafta İstanbul’da işgal kuvvetlerine karşı sahada mücadele eden Fenerbahçe, diğer tarafta Anadolu’ya gizlice silah kaçıran ve cephede mücadele eden Fenerbahçe. Bu nedenle Kurtuluş Savaşı önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı’nın en faal takımı olan kulübümüze gönül vermesinden daha doğal ne olabilir ki!? Bu duygu ve düşünceler içerisinde sözlerime son verirken bütün Fenerbahçelileri tekrar selamlıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Var olun, sağ olun.”

Kulübün Müze ve Tarih Kurulu’nun Üyesi Selman Arınç da konuşmasında Fenerbahçe’nin işgal döneminde futbol sahalarında aldığı galibiyetlerle Türk halkının sevgisini kazandığını anlattı.

RESMİ İNTERNET SİTESİNDEN AÇIKLAMA DA YAPILDI

Kulübün internet sitesinden “114 yıl önce bir kulüp doğdu. Sonsuza dek yaşasın.” başlığıyla yayımlanan mesajda, “114 yıl önce 5 kişinin bir araya gelerek diktiği fidan, milyonları peşinden sürükleyen asırlık bir çınar oldu. İşgal altındaki bir ülkede, hem cepheye silah taşıdı, hem yabancı takımları teker teker yenerek halkın morali oldu, umut oldu, inanç oldu. Üzerine her türlü iftiralar atıldı, komplolar kuruldu ancak her zaman armasından aldığı güçle karanlıkların üzerine tutulan Fener oldu.” denildi.

Atatürk’ün kulübü ziyaretine de yer verilen açıklamada ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

“Kurtuluş Savaşımızın lideri, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk; bu kulübü ziyaret etti, futbol takımının maçını izledi, kulübün binası yandığında, en zor gününde, en büyük maddi yardımı yaptı. Bu kulüp öyle büyüktü ki; rakipleri onu durdurmak için gerektiğinde en kirli yapılarla en kirli ittifaklara girdi ve 114 yıldır, renkleri birbirine karışmış türlü odaklar, bir an olsun durmaksızın bu kulübe, değerlerine, yarınlarına saldırıyor. 114 yıldır bu kulüp, kimi düşmanlığını açıkça gösteren kimi dost görünen bu zehirli yapılara karşı mücadelesini, armasından aldığı güçle, taraftarının sonsuz desteğiyle veriyor. Vermeye de devam edecek. Tarihine yakışır şekilde, pes etmeden, vazgeçmeden, dimdik duracak. Bu kulübün adı Fenerbahçe. Bugün, yarın ve her gün; en güzel günde olduğu gibi en zor günde de ona duyduğu inançla milyonlar hep bir ağızdan haykırıyor: İyi ki Fenerbahçe var, iyi ki Fenerbahçeliyiz. Efsane 114 yaşında. Tarihiyle, büyüklüğüyle, değerleriyle sonsuza dek yaşasın.”

Kulüp

Ali Koç: Yapmak istediğimiz Fenerbahçe ailesini her zaman diri, birbirine bağlı, kenetlenmiş topluluk haline getirmek

Ali Koç

Başkanımız Ali Y. Koç, Kulübümüzün gerçekleştirdiği geleneksel bayramlaşma töreninde açıklamalarda bulundu.

Öncelikle herkesin bayramını kutlayan Başkanımız, Tokyo’nun ev sahipliğinde düzenlenecek 32. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda mücadele edecek Türkiye kafilesinin 5’te 1’inin Fenerbahçeli sporculardan oluşuyor olmasından dolayı gurur duyduklarını ifade etti. Başkanımız Ali Y. Koç, yeni sezon öncesi futbol başta olmak üzere diğer şubelerimizde de hazırlıkların başladığını ifade etti.

Beraber olmayı, birlikte bir şeyler yapabilmeyi özlemişiz

“Hepinize hoş geldiniz diyorum. İyi ki geldiniz, iyi ki buradasınız. Beraber olmayı özlemişiz, birlikte bir şeyler yapabilmeyi. Bayram törenlerimiz olur, maçlarda olur, salonlarda olur ama inşallah yavaş yavaş adım adım o noktaya gidiyoruz. O noktada devam etmemiz lazım. Dolayısıyla hep beraber çoluk çocuk buradasınız. Tekrar herkesi aşı olmaya davet ediyorum. Çünkü bu pandemiyi hayatımızdan çıkartıp normal işlerimize dönmemiz, normal önceliklerimizi yapmamız lazım. Bayramlar bizi biz yapan, bizi birbirimize bağlayan, geleneklerimizi hatırlatan, ulusumuzun çimentosu olarak değerlendirebileceğimiz, toplumumuzun birlik ve beraberliğini perçinleyen her sene yaşadığımız, coşkuyla kutlamaya alışık olduğumuz, geleneklerini yaşattığımız günlerdir ama tabii 1 buçuk senedir her şeyin normal dışında olduğu gibi törenlerimiz de geleneklerimizi yaşama şeklimiz de biraz farklılaştı. Burada toplanıyoruz, inşallah ay sonu Yüksek Divan Kurulumuzu da normal şartlar çerçevesinde yapacağız.

Ben öncelikle sıcak havaya rağmen buraya teşrif eden hepinize çok çok teşekkür etmek istiyorum. Zahmet ettiniz, sağ olun, var olun, eksik olmayın. Benim bu günlerdeki, bayramlaşmadaki en sevdiğim taraf da ailece gelinmesi, çocukların gelmesi.. Çocuklar geldiği zaman onlarla fotoğraf çekilmek, formalarını imzalamak, yapabilirsek muhabbet etmek.. Çünkü bizim yapmak istediğimiz o büyük Fenerbahçe ailesini her zaman diri, birbirine bağlı, kenetlenmiş, arasından su sızmayacak derecede birbirine bağlanmış topluluk haline getirmek. Fenerbahçe böyle olduğu zaman Fenerbahçe’nin başaramayacağı hiçbir şey yoktur; Fenerbahçe’nin mücadele edemeyeceği hiçbir şey yoktur! Dolayısıyla bu birlik ve beraberliğimizin bir yansıması olarak bu törenlere çok çok önem veriyorum.

Bu sene her şeyden çok yaptığımız çalışmalar, ektiğimiz tohumlar ve hedeflerimiz doğrultusunda son derece inançlı ve iddialıyız

Bir yaz dönemi geçiriyoruz. Yavaş yavaş ligler başlayacak, yavaş yavaş stresli günlere geri döneceğiz, yavaş yavaş Fenerbahçemizin her branşta yaptığı maçlar günlük önceliklerimizin parçası olacak. Bizler de bu bağlamda, bu doğrultuda hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Branşlar yavaş yavaş toplanmaya başlıyor. Sezon öncesi kamplar.. Futbol daha erken başlayacağı için bir adım önde diğer branşlara göre. Ama şunu söyleyeyim; bu sene özellikle futbolda çok daha farklı şeyler, çok daha güzel günler yaşayacağımızın ben burada habercisi olmayı istiyorum. Ne kadar kararlı ve inançlı olduğumuzu anlamanız açısından. Çünkü ben genelde ilerisi ile ilgili hiçbir zaman tahminde bulunmam, büyük konuşmam, ‘inşallah, kısmet’ derim, kısmete çok inanırım. Ama bu sene her şeyden çok yaptığımız çalışmalar, ektiğimiz tohumlar ve hedeflerimiz doğrultusunda son derece inançlı ve iddialıyız. İddialı olmayı seven biri değilim ama iddialıyız. 7 senedir beklediğimiz her şeyden önemli ve üstünde tuttuğumuz futbol branşımızda şampiyonluğu yakalamak. Rahat olun gazeteci arkadaşlarımızla da burada biraz önce konuşuyorduk, onlarla dertleşiyorduk. Onlara da burada huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Çünkü onların gecesi gündüzü Fenerbahçe’yi takip etmekle geçiyor. Tabii diğer muhabirlerle yarışıyorlar, kim daha çok haber alacak, kim daha çok haber yapacak. Onlar da bir nevi bizim emekçilerimiz. Bazılarının temsil ettiği kurumlarla zaman zaman sıkıntımız olsa da bu arkadaşlar da sizler bizler gibi Fenerbahçeli. Ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Onlara da teşekkür ediyorum. Ama diyorlar ki, ‘Sizden hiç haber çıkmıyor’. Bizde çalışmalar iyi gidiyor, bu sene birazcık farklı süreçleri ele alıyoruz. Bazı yaptığımız çalışmaları sonuçlandıktan bir müddet sonra açıklıyoruz. Bunun da mümkün olduğu kadar, gerektiği için gizliliğine, gizli kalmasına önem veriyoruz. Şunu bilmenizi isterim ki tüm şubelerde çalışmalar harıl harıl devam ediyor. Bizi izlemeye, dinlemeye, takip etmeye hem Fenerbahçe TV bazında hem de geleneksel medyada devam etmenizi rica ediyorum.

Biz Fenerbahçeliler olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 2020 Tokyo Olimpiyatları’na gönderdiği kafilenin 5’te 1’inin bizim çocuklarımızdan oluşmasından dolayı bence ne kadar gurur duysak azdır

Vefa Bey, önemli bir konuya değindi: Olimpiyatlar! Kafilemiz Tokyo’ya vardı. Herkes heyecanlı, 4 senedir hazırlandıkları maçlar veya yarışlar… onlar için kalpleri atmakta, heyecanla, sabırsızca kendi branşlarındaki müsabakaların başlamalarını beklemektedirler. Bazılarıyla konuştum, bazılarıyla da konuşacağım ama biz Fenerbahçeliler olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 2020 Tokyo Olimpiyatları’na gönderdiği kafilenin 5’te 1’inin bizim çocuklarımızdan oluşmasından dolayı bence ne kadar gurur duysak azdır. Güçlü bir devlet olmanın önemli unsurlarından bir tanesi ekonomi gibi, sanayi gibi gelişmiş toplum olmak için insan kalitesinin yüksekliği kadar sportif başarı da son derece önemli oluyor. Türkiye Cumhuriyeti olarak bugüne kadar nüfusumuza baktığımız zaman, demografik yapımıza baktığımız zaman, sporu ne kadar sevdiğimize baktığımız zaman, spora ne kadar yatırım yaptığımızı incelediğimiz zaman Olimpiyatlarda çok daha güçlü, çok daha kuvvetli, çok daha büyük kafilelerle katılıp çok daha fazla madalyalar kazanmamız gerektiğine de inanıyorum. Bu sene yine rekor sayıda sporcumuz var ama bunu üstüne koya koya geliştirmeliyiz. Biz de Fenerbahçe Spor Kulübü olarak kurulduğumuzdan bu yana tarihimizde, kültürümüzde, öğrendiklerimize baktığımız zaman bizim işimiz Türkiye Cumhuriyeti’ne sporcu kazandırmak; eğitimli, Atatürkçü gençleri yetiştirip bu ülkeye spor seviyesinde hizmet etmelerini sağlamaktır. Ve bence bütün imkansızlıklar içinde Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olarak şunu söyleyebilirim; inanın bu kulüp, bu camia elinden gelenin fazlasını yapıyor, yapmaya çalışıyor. İnşallah yıllar ilerledikçe de biz olalım ya da biz olmayalım, kim olursa olsun bunun üstüne koyarak koyarak bu kültürü, bu yaklaşımı, bu anlayışı,  bu değerleri geliştirir ve ülkemize uluslararası başarılar kazandırır.

Bu vesileyle başta kendi sporcularımız olmak üzere 108 kişilik kafilemizin her bir sporcusunun yolu açık, şansı bol olsun. İnşallah Türkiye, bu Olimpiyatlar sonrası Olimpiyatlar tarihinde elde ettiği en iyi dereceleri elde eder, bizim de bir nebze burada katkımız olur.

Ay sonu tekrar buluşacağız, Yüksek Divan Kurulu Toplantısı’nda. Çoluk çocuk anneler, babalar, anneanneler, dedeler babaanneler… hepinizi sevgiyle saygıyla kucaklıyorum, Kurban Bayramınızı kutluyorum. İnşallah huzurlu, mutlu, sağlıklı, sarı lacivert başarılarla dolu daha nice bayramlarda hep beraber birbirimize kavuşuruz.

Hepinize yazın geriye kalan bölümünü keyifli geçirmenizi ama her şeyden önce Covid tedbirlerine dikkat etmenizi rica ediyorum. Çünkü yeni varyantlardan, yeni dalgalardan bahsediyorlar. Bir sezonu daha sizsiz, taraftarsız geçiremeyiz. Bu hem bizim için geçerli hem de bütün kulüpler için geçerli, sektör için geçerli, sporun ruhu için geçerli. Hep beraber tribünlerde, salonlarda buluşmak üzere.. Hepinizi tekrar sevgiyle, saygıyla kucaklıyorum.”

Okumaya devam et

Kulüp

Fenerbahçe Yönetim Kurulu’nda görev dağılımı yapıldı

Fenerbahçe Yönetim Kurulu

Fenerbahçe’de 26 Haziran Cumartesi günü yapılan seçimli olağan genel kurulda yeniden başkanlığa seçilen Ali Koç’un yönetim kurulunun görev dağılımı gerçekleştirildi.

Fenerbahçe Kulübünde 25-26 Haziran’da gerçekleştirilen olağan seçimli genel kurulda göreve gelen yeni yönetim kurulunda görev dağılımı yapıldı. Ali Koç başkanlığındaki yeni yönetim kurulunda, Erol Bilecik başkan vekili, Burak Kızılhan genel sekreter, Selahattin Baki de basın sözcüsü oldu

Sarı Lacivertli kulübün açıklamasına göre, tek liste olarak seçime giren Ali Koç başkanlığındaki yeni yönetim kurulunda yapılan görev dağılımı şöyle:

Ali Koç: Yönetim ve icra kurulu başkanı

Erol Bilecik: Başkan vekili, icra kurulu üyesi, basın sözcüsü, kurumsal iletişim, finans, muhasebe, denetim, bütçe, vergi, insan kaynakları, FB TV

Burak Kızılhan: Genel sekreter, icra kurulu üyesi, gelir oluşturma ve pazarlama

Ömer Temelli: İcra kurulu üyesi, stat yönetimi, tesisler, turizm ve catering

Mehmet Dereli: İcra kurulu üyesi, dış ilişkiler

Fethi Pekin: Sportif olmayan hukuk işleri, tüzük yönetimi

Sertaç Komsuoğlu: Muhasip üye, erkek basketbol şubesi

Simla Türker Bayazıt: Voleybol şubesi, sosyal sorumluluk

Hüseyin Arslan: Gayrimenkul yatırım ve projeler, kamu ilişkileri, sosyal sorumluluk

Esin Güral Argat: Fenerium

Nüket Küçükel Ezberci: Kamu ilişkileri

Ahmet Ketenci: Stat yönetimi, stat turu, turizm ve catering

Alper Pirşen: Sportif hukuk işleri, futbol altyapı

Kemal Danabaş: Kadın basketbol şubesi

Ruşen Çetin: Şube ve dernekler

Selma Altay Rodopman: Yelken şubesi, üye ilişkileri, FB Gençlik Kulübü

Ömer Okan: Eğitim kurumları ve eğitim tesisleri, spor okulları

Selahattin Baki: Basın sözcüsü

Bekir İrdem: Kürek şubesi, müze yönetimi, dış ilişkiler,

İlker Dinçay: Gayrimenkul yatırım ve projeler, atletizm, boks, masa tenisi, yüzme şubeleri

Özgür Özaktaç: Futbol altyapı

Can Gebetaş: Kurumsal iletişim

Okumaya devam et

Kulüp

Ali Koç ve yöneticiler mazbatalarını aldı

Ali Koç mazbata

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Seçimli Olağan Genel Kurulu’nda 6 bin 459 oy alarak yeniden Başkanımız seçilen Ali Y. Koç ve 6 bin 378 oy alan Yönetim Kurulu Üyelerimiz düzenlenen törenle mazbatalarını aldı.

Başkanımız Ali Y. Koç, Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Vefa Küçük ve yeni yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu mazbata töreni kulüp binamızda gerçekleştirildi. Törenin açılış konuşmasını yapan ve Başkanımız Ali Y. Koç ile yönetim kurulu üyelerimize başarılar dileyen Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Vefa Küçük, “Fenerbahçe Spor Kulübü’nün yeniden seçilen Sayın Başkanı, yeniden seçilen Yönetim Kurulu Üyeleri, öncelikle seçim sonuçlarının Fenerbahçe Spor Kulübü’ne hayırlar uğurlar getirmesini diliyorum. 3 sene daha kulüp başkanımızın görevini başarıyla sürdürmesini, başta sportif başarılar olmak üzere kulübümüzün bütün sporcularının muvaffak olması için elinizden geleni yapmanızı ve mali durumumuzun eskisinden daha iyiye gitmesini ve yeni tesisler kazandırmanızı delegelerimiz, genel kurulu üyelerimiz adına hassaten rica ediyorum. Hem kendi adıma hem de kongreyi yöneten başkanlık divanı üyesi arkadaşlarım adına ve genel kuruldaki bütün üyelerimizin icazeti adına sizleri tebrik ediyorum, başarılarınızın daim olmasını diliyorum. Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımızın da üçüncü seneden sonra 3 sene daha devam edecek arkadaşlarımız var, bu sene bu masada oturmak suretiyle göreve başlayıp inşallah 3 seneyi tamamlayacak arkadaşlarımız var. Toplam 21 Yönetim Kurulu Üyemizin de Sayın Ali Y. Koç başkanlığında ona dilediğim bütün temennileri sizler için de diliyorum. Muvaffak olmanızı, kulübümüze yararlı olmanızı diliyorum ve hepinize Allah’ın yardımcı olmasını temenni ediyorum. Şimdi sizlere genel kurul sonuçlarına göre kesinleşmiş seçim sonucu düzenlediğimiz mazbatayı takdim edeceğiz. Yönetim Kurulu Üyelerimizden başlamak suretiyle mazbataları tek tek takdim edeceğiz. Esas iktidarın sahibi olan yönetim sizlere geçecek.” dedi.

Mazbata töreninde kısa bir konuşma yapan Başkanımız Ali Y. Koç ise, “Öncelikle Vefa Bey’e, Vefa Beyin başkanlığında seçimli genel kurulumuzu idare eden divan başkanlığına, hepinize hem iki gün için harcadığınız mesai, emek, çaba, birleştirici ve yapıcı üslubunuz için çok çok teşekkür ederiz. Vefa Bey, her daim öyle olmuştur. 3 Temmuz’da Vefa Bey, divan başkanı değildi ama buraya, bu odaya gelen ilk kişi, pazar veya pazartesi, pazardan sonraki ilk gün Vefa Bey’di. Her zaman ben onun akil rehberliğini yaşadım, gördüm. Sonra da onun divan başkanlığında başkan olmak kısmet oldu. Son 3 senede inişli çıkışlı zamanlar da yaşasak Vefa Bey, her zaman danışabileceğimiz bir kişi olarak yanımızda oldu. Ben size hem geçmiş için hem de son iki gün için şahsım ve yönetim kurulum adına, tüm Fenerbahçe camiası adına çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu dönem geçen döneme göre çok daha farklı olacak. Çok daha güzel şeyleri konuşacağımız, sonunda mutlulukların olacağı, Fenerbahçe’nin hak ettiği yerde bulunacağı bir dönemin başlangıcı olacağına canı gönülden inanıyorum. Sağ olun, var olun. Hepimizin yolu açık şansı bol olsun.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Vefa Küçük, Başkanımız Ali Y. Koç ve Yönetim Kurulu Üyelerimize tek tek mazbatalarını verdi.

Mazbata töreninin sonunda Başkanımız ve Yönetim Kurulumuz için hazırlanan pasta da kesildi.

Yönetim mazbata

Okumaya devam et
Reklam

Geri Sayım

Medipol Başakşehir vs Fenerbahçe (On time)

Başakşehir Fatih Terim Stadyumu
Süper Lig

Süper Lig Puan Durumu

PosTakımOPuan
1410
239
337
437
537

Facebook

Öne Çıkanlar