Bize Ulaşın

Kulüp

Fenerbahçe Genel Sekreterim Burak Çağlan Kızılhan’ın YDK açıklamaları

Burak Kızılhan

Koronavirüs salgını nedeniyle online gerçekleştirilen Ekim Ayı Yüksek Divan Kurulu (YDK) Olağan Toplantısı’nda Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu okuyan Genel Sekreterimiz Burak Çağlan Kızılhan, şunları söyledi:

“Sayın Yüksek Divan Kurulu Başkanım, Sayın Başkanım, saygıdeğer Yönetim Kurulu Üyeleri, ekranları başında bizleri takip eden saygıdeğer Yüksek Divan Kurulu üyelerimiz, üyelerimiz ve taraftarlarımız hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Pandemi boyutuna ulaşıp tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle, dünya tarihinde eşine çok sıklıkla rastlanmayan bir karantina süreci yaşadık. Karantina sürecindeki ve normalleşme sürecinin ikinci ayına denk gelen, Yüksek Divan Kurulu Olağan Toplantılarımızı ertelememek ve sizlerin fikirlerini dinleyebilmek için, toplantılarımızı online bir şekilde gerçekleştirdik.

Ülke olarak, haziran ayının başından beri normalleşme sürecinde olsak da, hem siz kıymetli üyelerimizin hem de çalışma arkadaşlarımızın sağlığını riske atmamak adına bugünkü Yüksek Divan Kurulu Olağan Toplantımızı da, mayıs ve temmuz aylarında olduğu gibi yine online bir şekilde yapma kararı aldık. Her ne kadar normalleşme sürecinde olsak bile, söz konusu sağlık olduğunda elimizden gelen her türlü önlemi almak durumunda olduğumuzu, bir kez daha vurgulamak isterim.

En büyük dileğimiz, bir sonraki toplantımızda, fiziki olarak bir araya gelip, sizlerle hasret giderebilmektir. İnşallah artık bu zor günler geride kalır ve yeniden bir araya gelme fırsatını yakalarız.

Mayıs ayındaki toplantımızda, plaket almaya hak kazanan üyelerimizin, plaket takdimini bir sonraki Yüksek Divan Kurulu Olağan Toplantısı’nda gerçekleştireceğimizi, umut ederek belirtmiştim. Bu toplantımızı da online olarak gerçekleştiriyor olmamız sebebiyle, mayıs ve temmuz aylarındaki toplantılara ek olarak, bugünkü toplantıda plaket almaya hak kazanan üyelerimize, plaketlerinin yüz yüze gerçekleşecek ilk toplantıda takdim edileceğini ifade etmek isterim.

Sportif faaliyetlerimiz ile ilgili bilgilerle faaliyetlerimize başlamak istiyorum.

Tüm branşlarımızda yeni sezona başladığımız bir dönemdeyiz. Yeni sezonumuzun, tüm sporcularımıza hayırlı olmasını diliyor, tüm branşlarımızda sakatlık yaşanmadan başarılı bir sezon temenni ediyorum.
Yönetim Kurulu olarak, sporcularımızın, Şanlı Fenerbahçe armasının olduğu her alanda, kulübümüzü en iyi şekilde temsil edecek mücadeleyi ve davranışları göstereceklerine yürekten inanıyoruz.

Futbolda, hepinizin de bildiği gibi, 2020-2021 sezonu hazırlıklarına çok zor şartlar altında başladık. 4 Ağustos 2020’de, transfer sezonunun başlamasıyla birlikte, Türkiye Futbol Federasyonu, takımlara verilen harcama limitlerini internet sitesinden duyurdu.

Fenerbahçe’miz için, 154 milyon 411 bin 381 TL olarak belirlenen limit, %15 pay ile 177 milyon TL seviyelerinde oluyor ve futbolun gerçeklerini asla yansıtmıyordu. Mevcut kadromuzun harcamalarını bile karşılayamayacak olan limitimizi, finansal adımlarımızı atarak artırdık. Bu konuda önemli bir vurguyu yapmayı da çok gerekli buluyorum.

Limitimiz, tamamen Harcama limitleri ve lisans kurulunun regülasyonlarına uygun olarak artırılmıştır. Kulübümüz, bankalarla yaptığı anlaşmalar çerçevesinde, bu yıl içerisinde ödenmesi gereken 561 Milyon TL’lik ana para ödemesini, Ekim 2021’e ötelemiş ve oyuncu satışından 23 Milyon euroluk gelir elde etmiştir.

Bununla birlikte, yapılan yeni sözleşmelerde ödenecek olan garanti ücretler düşürülerek, performansa dayalı ücretlendirme yöntemi benimsenmiştir. Bu finansal hamleler, maliyetlerimizi düşürüp, limitimizi arttırarak, yeni transferlerimizin tesciline olanak sağlamıştır.

Bu süreci, 6 Ekim 2020’de yaptığımız KAP açıklamasında şeffaf haliyle belirttik.

Açıklamamızda, 23,1 milyon euro transfer geliri; 14,6 milyon euro transfer harcaması, toplamda 8,5 milyon euro transfer karı ile kapattığımızı görebilirsiniz.

“Sevgi limit tanımaz” diyerek başladığımız transfer sezonumuzu 18 yeni oyuncu takımımıza katarak, 10’u kiralık olmak üzere 25 oyuncumuzu da takımımızdan göndererek tamamladık.

Şu durumda, teknik kadromuz dâhil tüm futbol takımı ve Fenerium personelimizin de içinde olduğu, 2020-2021 sezon sonu bütçemiz vergiler dâhil sezon sonu için 56 milyon euro şeklinde hesaplanmıştır.

Bankalar Birliği ile olan borç yapılandırmasına dair görüşmeler de sürmektedir, yakın zamanda olumlu bir sonuca varılacağı beklentisindeyiz.

Yarınki Trabzonspor karşılaşması öncesi, takımımız, ligin ilk 5 maçında 11 puan toplamayı başardı ve lige iyi bir giriş yaptı.

Temennimiz, sezonun başladığı gibi devam edip, günün sonunda şampiyonluk kupasını müzemize getirmeyi başarmaktır.

Geçtiğimiz günlerler Uluslararası Yüzme Ligi’nde 50m kurbağalamada Türkiye rekoru kırarak birinci olan sporcumuz Emre Sakçı da gururumuz oldu. Kendisini yürekten tebrik ediyorum.

Şubelerden sorumlu çalışma arkadaşlarımız, şimdi sizlere şubelerine ilişkin faaliyet raporlarını sunacaktır. Yapılan açıklamaların ardından sözlerine devam eden Genel Sekreterimiz Burak Çağlan Kızılhan şunları söyledi:

HUKUKSAL KONULAR

Kulübümüzde, ekonomik, finansal ve hukuki alanlar başta olmak üzere, birçok konuda devam eden süreçlerimiz mevcut. Zaman zaman bu süreçlerde önemli gelişmeler oluyor. Şimdi sizlere hukuksal konularla ilgili bilgiler vermek isterim.

Hukuk mücadelemizin sürdüğü en önemli konu şüphesiz 3 Temmuz’dur. Camiamız, tek yumruk olarak çok uzun süredir haklı mücadelesini, bir adım bile geri atmadan sürdürmektedir. Güneşin balçıkla sıvanamadığı gibi, atılan çamurlar da adalete yakılan ‘Fener’i söndürememiştir.

6 Kasım 2020’de, Çağlayan Adliyesi’nde, 3 Temmuz davasının duruşması görülecek. 9-20 Kasım 2020 tarihleri arasında da, Silivri’de Kumpas Davası görüşmeleri yapılacak. Bu süreçlerin de en kısa sürede karara bağlanması ve haklılığımızın yargı nezdinde bir kez daha onanmasını bekliyoruz.

Hukuksal alanda ikinci konumuz Max Kruse konusudur. Bildiğiniz üzere, 18 Haziran 2020’de, futbol takımımızın oyuncularından Max Kruse, alacaklarını tahsil edemediği gerekçesiyle, sözleşmesini tek taraflı feshederek, kulübümüzden ayrılmıştı. Biz de, oyuncumuz Max Kruse’nin FIFA’ya açtığı davaya hem savunmamızı verdik, hem de kendisine karşı bir dava açtık. Bu dava da, kulübümüzün haklarını sonuna kadar savunacağız. Kulübümüz, hukuk departmanımız başta Sayın Fethi Pekin ve Sayın Alper Pirşen önderliğinde, uluslararası alanda, birçok davada önemli başarılar elde etmiş spor hukukçuları ile süreci yürütüyor.

Dışarıda süren hukuki süreçlerimize ek olarak, kulübümüzün içinde de hukuki çalışmalarımız devam etmektedir. Bu çalışma alanlarından bir ise, kulübümüzün tüzüğü ile ilgilidir. Kulübümüzün tüzüğünün yenilenmesi, günümüz şartlarına daha uygun ve işler hale getirilmesine ilişkin, kasım ayından itibaren, kongre üyelerimiz ile bir araya geleceğimiz toplantılar organize etmeyi planlıyoruz. Bu toplantılarda yapılacak istişareler doğrultusunda, tüzük çalışmamızı tamamlayıp, üyelerimizin onayına sunmak istiyoruz.

DİGİTAL MEDYA

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, çağın gerekliliklerine ayak uyduracak, yenilikçi bir misyonla adımlar atmaya devam ediyoruz. Bu misyonumuz doğrultusunda, digital dönüşüme çok önem veriyor, kulübümüzü bu konuda en ileriye nasıl taşırız duygusuyla hareket ediyoruz.

Bu doğrultuda, ekiplerimiz dünya genelinde başarılı işlere imza atarak, bizleri gururlandırıyor. Kulübümüzün resmi sosyal medya hesaplarına ve youtube kanalımızdaki yeni projemiz olan, Youtube Katıl’a değinmek istiyorum.

Önce sosyal medya ekibimiz ile başlayayım.

Sosyal medyada, etkileşim bazında çok başarılı bir dönem geçiriyoruz.

Yeni transferlerimiz için hazırlanan videolar, twitter da toplamda 25 milyona yakın görüntüleme aldı.

Taraftarlarımızın desteğiyle, paylaşımlarımızın etkileşim istatistiklerine baktığımızda, birçok dünya kulübünü geride bıraktığımızı gözlemliyoruz.

Örneğin; ağustos ayında paylaşılan içeriklerin etkileşimlerine baktığımızda, dünya genelinde en çok etkileşim alan kulüpler sıralamasında, Barcelona’nın ardından, 8.4 milyon etkileşim rakamı ile 2. sırada yer aldık. O ay, Şampiyonalar Ligi Şampiyonu olan Bayern Münih’in yanı sıra, Arsenal, Manchester United gibi birçok Avrupa kulübünü geride bıraktık.

Eylül ayına baktığımızda da, Barcelona ve Chelsea’nin ardından 8.2 milyon etkileşim rakamı ile twitter da dünya genelinde en çok etkileşim alan spor kulüpleri sıralamasında 3. sırada yer aldık. Sosyal medyada, bu tarz etkileşim rakamları ve sıralamalar ile ülkemizin zirvesinde yer alıyoruz. Öte yandan asıl, dikkat çekmemiz gereken nokta ise, Avrupa başta olmak üzere dünya devleri ile başa baş mücadele halinde yarışıyor olmamız, Fenerbahçemiz’in büyüklüğünü bir kez daha gösteriyor.

Sosyal medya hesaplarımızın yanı sıra, Youtube kanalımıza da önemli yatırımlar yaptık. Göreve geldiğimizde 184 bin olan youtube abone sayımız, bugün itibariyle 1,6 milyon abone sayısına ulaşmış durumda.

Şubat 2019’da ilk olarak FBTV ve Youtube birbirinden tamamen ayrıştırıldı ve Youtube için ayrı içerikler oluşturmaya başlandı.

Yeni bir platform olarak Youtube’u konumlandırdık ve bu dünyanın gerçeklerine daha uygun içerikler üretmeye başladık.

Youtube projemiz kapsamında, dijital gelirlerimizi artırmak, ekstra gelir kazandırmak için, yeni bir iş modeli olan “Youtube Katıl” özelliğini aktif ettik. Bu özelliği Türkiye’de aktif eden ilk Spor Kulübü olduk.

Youtube Katıl özelliği için, doğru fiyatlandırma stratejisi planlayarak paketler oluşturduk ve hem bu paketlere üye olanlara, hem de paketlere üye olmayan abonelere özel, aktif bir şekilde çalışarak, içerikler üretmeye devam ettik.

4 hazırlık maçımızı izleme imkanının yanı sıra, bazı transferlerimizi, ilk kez youtube katıl üyesi abonelerimize duyurduk.

Youtube Katıl’da 3 ayda yaklaşık 100.000 adet üye elde ederek dünyada rekor kırdık ve Youtube tarafından örnek gösterilen ilk Spor Kulübü olduk.

Taraftarlarımıza, bizlere bu ortamlarda da verdikleri destekler için sonsuz teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum.

Çalışma yaptığımız bir diğer konu ise, elektronik genel kurul. Elektronik genel kurul gerçekleştirme arzumuzu yerine getirebilirsek, bu konuda çok önemli bir değişim süreci başlatmış olacağız.

Böylelikle daha katılımcı, daha demokratik seçimler yapma ihtimalimiz bulunuyor ki, bu hemen hemen hepimizin çok arzu edeceği bir konudur diye düşünüyorum.

Online olarak yaptığımız yatırımlarından birisi de, online üyelik sistemini hayata geçirmek oldu. Üye İlişkileri departmanımızda gerçekleşen bu yenilikle birlikte, taraftarlarımız artık internet üzerinden üyelik başvurularını kolayca yapabilecek ve üyelik süreçlerini tamamlayarak kongre üyesi olabileceklerdir.

Gerçekleştirdiğimiz bu yenilikle, kulübümüzün üye sayısını daha hızlı bir biçimde artırabileceğimize, inanıyoruz.

Fenerbahçemizin ülkemizdeki ve dünyanın her yerindeki taraftarlarıyla da fikir alışverişi yapmayı ve bağlarımızı tazelemeyi de ihmal etmedik. Bu yılki Yurt Dışı Dernekler Toplantımız, 28 Mart 2020’de Prag’da gerçekleşmek üzere organize edilmişti. Hepimizin malumu salgın sürecinden dolayı, toplantı ertelenmek zorunda kaldı.

Dünyanın çeşitli yerlerinde Fenerbahçe sevdasını yaşatan renktaşlarımızla, yüz yüze gelememenin burukluğunu yaşıyorduk. Güçlendirdiğimiz teknolojik altyapımızın sağladığı imkanlarla 25 Eylül’de yurtdışı dernekler toplantımızı online olarak gerçekleştirdik. Yurt dışı derneklerimiz ile fikir alışverişinde bulunduk.

Pek tabii bu küresel salgın, birçok sektörde olduğu gibi; kulübümüz ve bağlı şirketlerimizde, faaliyetlerimizin azalmasına, stadyumlarda ve salonlarda, en büyük destekçimiz taraftarlarımızla ayrı düşmemize, doğal olarak da gelir kaybı yaşamamıza sebep olmuştur. Salgının ülkemizdeki seyrinden dolayı, kulüp çalışanlarımız, dönüşümlü olarak ofislerde çalışmayı sürdürmektedir. Devletimizin aldığı kararlar doğrultusunda işe dönüş tarihini birkaç defa ertelemek zorunda kaldık. Kulüp çalışanlarımız, üzerlerindeki sorumluluğun farkında olarak, nerede olduklarından bağımsız bir şekilde çalışmalarını aksatmadan, yapabilecekleri en iyi şekilde sürdürüyor. Kendilerine, gösterdikleri iş disiplini için teşekkür ederim.

Kulübümüzün yan tarafında olan, Kenan Evren Lisesi’nin arazisi içinde bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. 14.10.2020, tarihi itibariyle arazinin 30 yıllık İrtifak Hakkı alınmıştır. İfraz, tevhit, terk, proje hazırlıkları gibi çalışmalar için, 1 yıl süreli ön izin sözleşmesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile imzalanmıştır. Bu işlemlerin tamamlanması ile Tapuda Resmi senet düzenlenecektir.

Bunun yanı sıra, bir başka gelişmede Topuk Yaylası tesislerimizde gerçekleşmiştir. Serkan Acar Topuk Yaylası Tesisleri’nin bulunduğu parselin plan tadilatı yapılmıştır. Onaylı İmar planı, Spor ve Konaklama Tesis Alanı iken, 19.08.2020 tarihinde onaylanan plan değişikliği ile Otel’e dönüştürülmüş, bu suretle tesise artı değer kazandırılmış hem de ilave yatırım imkanı sağlanmıştır.

Ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, Fikirtepe tesislerimizin bulunduğu arazinin kulübümüze 10 yıllık tahsisi yapılmıştır.

2020/21 SEZONU SPONSORLUKLAR

Pandeminin etkilerinin ciddi şekilde hissedildiği bir dönemde olmamıza rağmen, Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, reklam ve sponsorluk bütçemizi, geçtiğimiz sezona göre arttırabilme başarısını gösterdik. Pandeminin spor sponsorluklarına etkisinin araştırıldığı çalışmalarda, spor endüstrisinin ortalama %40 civarında daralması beklenirken, kulübümüzün sponsorluk gelirini artırmış olmasını çok önemsiyoruz.

2020/21 sezonunda Acıbadem, Pürsu, Naturelgaz, farklı bir mecra ile Nesine ve Terrazzo aramıza katılan yeni sponsorlarımız oldu.

Nesine ile Futbol A Takımımızın konç sponsorluğu, Pürsu ile kulübümüzün tüm su ihtiyaçlarının tedariği, Naturelgaz ile Fenerbahçe Beko Basketbol Takımımızın Forma Sırt Sponorluğu, Terrazzo ile de Fenerbahçe Kadın Voleybol 1. Lig takımımızın forma göğüs sponsorluğu anlaşmalarını imzaladık.

Yine bu dönemde, Acıbadem 2020/21 sezonundan başlayarak tüm şubelerimizin sağlık hizmet tedarikçisi oldu.

Futbol Şubemiz özelinde, Avis, Ülker, Tüpraş ve Aygaz ile mevcut sponsorluk sözleşmelerimizi yeniledik.

Altyapı takımlarımızın göğüs sponsorluğu için HDI Sigorta ile tekrar anlaşma sağladık.

Erkek Basketbol Şubemiz özelinde Beko ve QNB Finansbank ile devam eden sponsorluklarımıza ilave olarak Naturelgaz ile anlaşma sağladık.

Kadın Basketbol şubemizin isim sponsoru Öznur Kablo ile 2020/21 sezonu özelinde anlaşmamızı yeniledik.

Erkek Voleybol şubemizin isim sponsoru HDI Sigorta ile 2020/21 sezonunda da birlikte olduğumuzu ifade etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Kadın Voleybol Takımımızın isim sponsoru Opet ve forma sırt sponsoru Corendon Airlines ile 2020/21 sezonunda sözleşmelerimizi yeniledik.

Voleybol Şubelerimizin malzeme tedarikçisi Bilcee ile mevcut sözleşmemizi 2020/21 sezonunda da yeniledik.

Kıyafet sponsorumuz Damat ile 2020/21 sezonunda da birlikteyiz.

Getir ile Zaman Sponsorluğu sözleşmemizi 2020/21 sezonunda da devam ettiriyoruz.

Gürsel Turizm ile geçtiğimiz perşembe günü Samandıra Can Bartu tesislerimizde, yeni otobüsümüzün teslim törenini gerçekleştirdik. Taraftarlarımızın oylarıyla belirlenen tasarımıyla, yeni otobüsümüzü kendilerinden teslim aldık. Uzun yıllardır kulübümüzün taşıma sponsoru olan Gürsel Turizm ile 2020/21 sezonunda, futbol ve voleybolla birlikte basketbol şubemizin karayolu ulaşım sponsorluğunu için de anlaştık.

Tüm sponsorlarımıza vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyor, mevcut işbirliklerimizin uzun yıllar boyu devam etmesini temenni ediyoruz.

TESİSLER HAKKINDA

Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisimizin, üyelerimizin kullanımına açılması ile ilgili Değerli üyelerimizden gelen soruları toplu olarak cevaplamak istiyorum.

Öncelikle belirtmek isterim ki, bizim için en önemli husus; sporcu, üye ve çalışanlarımızın sağlığıdır.

Sorularınızda atıfta bulunduğunuz tüzüğümüzün 3. maddesi, tesislerin üyelere kullandırılmasını belirttiği gibi, aynı zamanda üyelerimizin beden ve ruh sağlığını gözetme sorumluluğunu da bizlere veriyor.

Geride bıraktığımız dönemde, Dereağzı Tesisimiz içinde yer alan lokalin, sizlere daha yakışır bir hale getirilmesi için bir çalışma başlattık. Ancak gerekli projelendirme çalışmalarına daha fazla zaman gerektiğinden, bu sürede sizleri tesisten mahrum etmemek adına tekrar kullanıma açtık.

Geçen zaman içerisinde, hiç kimsenin beklemediği bir şekilde, tüm dünyada etkisini gösteren pandemi sebebiyle ise, 17 Mart 2020 tarihindeki ilk duyurumuzla tesisimizi kullanıma kapattık.

4 Haziran 2020 tarihindeki ikinci duyurumuzda, kamu yönetimi tarafından da ifade edildiği üzere “kontrollü normalleşme” süreci çerçevesinde, Fenerbahçe Burnu’nda yer alan Eğlence Dinlence Salonumuzu diğer adı ile Oyun Salonumuzu gerekli önlemleri alarak temmuz ayı içerisinde açacağımızı duyurduk.

Lakin, akabinde İçişleri Bakanlığının 30.05.2020 tarih ve 5856 sayılı genelgesine atfen, kağıt oyunları, okey, tavla gibi doğrudan temasa neden olacak, bulaş riskini artıracak aktivitelere ev sahipliği yapacağı gerekçesiyle, 2 Temmuz 2020 tarihinde, Oyun Salonumuzu kullanıma açamayacağımızı, üye havuzlarımızı ise 10 Temmuz 2020 tarihinde açacağımızı duyurduk.

Havuzumuz, 10 Temmuz ile 30 Eylül 2020 tarihleri arasında pandemi kuralları çerçevesinde, çok daraltılmış bir kapasiteyle hizmet verdi.

İlki 2 Haziran 2020 de yapılan ve ilgili tüm yöneticilerimizin geniş katılımıyla aylık Dereağzı Normalleşme Toplantıları ile süreci takip ediyoruz. Amacımız normalleşme yolculuğunda riskleri önceden görmek ve sürdürülebilir önlemleri hayata geçirmek, siz değerli üyelerimizin sağlığını riske atmamaktır.

Dereağzı’nda sportif faaliyetler bazında ise pandemi dolayısıyla durdurulan faaliyetlerimiz, temmuz ayı başından itibaren başlamıştır. Spor branşlarının ve lig müsabakalarının artması ile birlikte, vaka görülme sıklığı da artmış durumdadır. Bu durum, sporcu ve teknik kadroların gerek sportif müsabakalardaki gerekse de özel hayatlarındaki temaslarından kaynaklanmaktadır. Tesis içindeki teması mümkün olduğunca azaltmak gayreti ile sporcu, çalışan ve teknik kadrolarımızı bir araya getirecek aktiviteleri de engelliyoruz. Bu amaçla yemekhanemizi kısıtlı kapasite ile kullanıyor, yemeklerimizi yemekhane dışında da tüketebileceğimiz, lunch box’lar ile servis ediyoruz.

Bu kritik dönemde tesisimize veli ve üye girişi de ne yazık ki söz konusu olamıyor. Pandeminin en önemli korunma unsurlarından birinin mesafe olduğu bilinci ile kalabalığın artmasının bulaş riskini artıracağını biliyor ve bu risk unsurundan uzak durmak için gereken tüm önlemleri alıyoruz.

Amacımız bu sıkıntılı günleri, sporcu, üye, çalışan, öğrenci ailemizin tüm üyeleriyle birlikte sağlıkla atlatmak. Güzel günlerin tekrar geleceğini biliyoruz, hep birlikte olacağımız o günleri özlemle bekliyoruz. Bu zor günlerde göstermiş olduğunuz sabır, anlayış ve özveri için teşekkür ediyoruz.

Bizler, sizlerin gösterdiği iradeyle, şanlı Fenerbahçemiz’in yönetim kuruluna layık görüldük. Biz de bu teveccühün farkında olarak, kıymetlimize yakışır bir şekilde hizmet etmek ve armamızı en yükseğe taşımak için, Fenerbahçelilik değerlerini ilke edinerek çalışmaktayız. Bu yolda sizlerin birikimi, hayat tecrübeleri, bize sunulan en zengin kütüphanedir.

Sözlerime son verirken, önümüzdeki hafta kutlayacağımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı yürekten kutluyorum. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, geçmişten günümüze bu toprakların bütünlüğü için hayatını kaybetmiş tüm şehitlerimizi de, bu vesile ile bir kez daha saygıyla anıyorum.

Bir dahaki toplantıda, her zaman olduğu gibi, yüz yüze bir araya gelmeyi umut ettiğimi bir kez daha yineleyip, güzel günlerde buluşmak dileğiyle sözlerimi sonlandırıyorum.

Kulüp

Fenerbahçe, KAP’a bildirdi!

Açıklama

Fenerbahçe, Döviz cinsinden finansal borçların Türk Lirası’na çevrilmesi hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama yaptı.

KAP’a yapılan açıklamada “Şirketimiz finansal borçlarının yeniden yapılandırılması çerçevesinde 61,9 milyon ABD Doları tutarındaki kredimiz 7,43 ortalama kur ile Türk Lirası’na çevrilmiş olup döviz cinsinden finansal borçlarımız 2,9 milyon ABD Doları’na gerilemiştir” denildi.

Kaynak: Fanatik

Okumaya devam et

Kulüp

Fenerbahçe’ye bir sponsor daha

Burak Kızılhan

Binlerce ürünü dakikalar içinde kullanıcılarına ulaştıran Getir, spora desteğini artırarak sürdürüyor. Zamana dayalı yarattığı iş modeliyle dünyada ilki gerçekleştiren ve ulaştırdığı siparişlerle kullanıcılarına 32 milyon saate yakın zaman kazandıran Getir, Fenerbahçe’nin ‘Zaman Sponsoru’ oldu.

Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi 1907 Tribünü’nde gerçekleştilen sponsorluk anlaşmasının imza töreninde Genel Sekreterimiz Burak Çağlan Kızılhan ile Getir Kurucu Ortağı Tuncay Tütek açıklamalarda bulundu.

İmza töreninin açılış konuşmasını yapan Genel Sekreterimiz Burak Çağlan Kızılhan: “Ekranları başında bizleri izleyen taraftarlarımıza merhaba diyerek sözlerime başlamak istiyorum. Bugün, FB TV ekranlarında, sizlerle Getir markası ile imzalayacağımız anlaşma için bir aradayız.

Öncelikle yeni nesil, girişimci bir marka olan, her geçen gün daha da büyüyen Getir’e, kurucusu Sayın Nazım Salur’a, kurucu ortaklarından bugün bizimle olan Sayın Tuncay Tütek’e ve diğer kurucu ortak Sayın Serkan Borançılı’ya, Fenerbahçeye vermiş oldukları değerli destek için teşekkür ediyorum.

Getir, Fenerbahçe’nin “zaman” sponsoru oldu. Zaman sponsorluğu tanımı, tam da Getir’in girişimci ruhunu, kullanıcılarına vadettiklerini anlatan bir tanım oldu.

Bizim işbirliğimiz aslında geçen sezonun ikinci yarısı itibariyle başladı. Zaman zaman ortak bazı paylaşımlar yaptık, marka birlikteliğimizi anons ettik. Lakin, bizim Getir ile olan duygusal bağımız ve hikayemiz, pandemi sürecinin en başında, o endişeli, herkesin ne yapacağını tam olarak bilemediği dönemde başladı.

Getir, insanımız virüs endişesiyle evlerinden çıkmazken yaptığı servisle, 7’den 70’e herkesin sevgisini kazandı. Fenerbahçe için ise Getir, 65 yaş üzerindeki büyüklerimizin sağlığı için uygulanan sokağa çıkma yasaklarında çok kıymetli, çok değerli bir çözüm ortağı oldu.

Başkanımızla, yönetimimizle, 65 yaş üzeri kongre üyelerimiz için ne yapabiliriz, nasıl yanlarında olabiliriz diye düşünürken Fenerbahçe Ailesi Destek kolisi adımını hayata geçirmeye karar verdik. Ve planladığımız tüm adımları kıymetli iş ortağımız Getir ile hayata geçirdik.

Bir kez daha kendilerine teşekkür ediyoruz. Gün be gün, an be an büyüyen Getir markasına, Fenerbahçe ile nice başarılar diliyorum. Bu iş ortaklığının her iki taraf için de hayırlı uğurlu olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ardından söz alan Getir Kurucu Ortağı Tuncay Tütek: “Getir’i, ‘10 dakikada tüketiciye ürün götürme’ modeliyle kurarak dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Getir özünde bir teknoloji şirketi. Teknolojimiz sayesinde binlerce ürünü, haftanın 7 günü, gece gündüz, dakikalar içinde kullanıcılarımıza ulaştırıyoruz. Getir’de olduğu gibi futbolda da toplam süre olan 90 dakikanın her biri tek tek çok önemli. İlk dakikalarda gelen kırmızı kart ve yenilen bir gol tüm hesapları alt üst ederken uzatmalarda atılan bir gol şampiyonluğu getirebiliyor. Kendimizi, zamanın son derece önemli, takım oyununun ön planda olduğu futbola çok yakın görüyoruz. Futbolda ise, tarihi uzun yıllara dayanan, geçmişi başarılarla dolu Fenerbahçe ile çok güzel bir iş birliği içindeyiz. Bu iş birliğimizi bu sezon güzide kulübümüz Fenerbahçe’nin ‘Zaman Sponsoru’ olarak daha da kuvvetlendirdiğimiz için mutluyuz. Getir olarak, sporun ve sporcunun yanında yer almaya, destek vermeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından imzalar atıldı ve toplu fotoğraf çekildi.

Getir Hakkında:
Kullanıcılarına mutluluk taşıyan Getir, ampulden yumurtaya, sudan şarj aletine, bebek bezinden kedi mamasına, deterjandan sandviçe, sütten çikolataya binlerce farklı ürünü kullanıcılarının diledikleri dakikalar içinde ulaştırıyor. Konforlu ve kolay kullanıcı deneyimi sunan Getir, iPhone ve Android telefonlara ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Okumaya devam et

Futbol

Fenerbahçe başkanı Ali Koç: İyi bir başkan olamadığımı biliyorum!

Ali Koç

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, sosyal medya platformu Youtube’da katıldığı bir programda gündemi değerlendirdi. Sezona iyi başladıklarını ve şampiyon olmak istediklerini belirten Ali Koç, 3 Temmuz konusunda da gönüllerde aklandıklarını ve artık hukukta da aklanacaklarını söyledi. “Benim de benden beklentilerim büyük. Çok iyi bir kulüp başkanı olamadığımı biliyorum.” diyen Koç, “Özellikle ilk sene saha sonuçları çok kötü gelince yapısal reformlardan önce günlük sorunlara bakmak durumunda kaldık. Mali durumlara bakmak zorundayız. Ben zaten hep 2 dönem başkanlık lazım olduğunu söylüyordum.” şeklinde konuştu.

Fenerbahçe başkanı Ali Koç, Youtuber Şelale Kadak’ın kanalında soruları cevapladı. Ülker Stadı’nda yapılan röportajda Ali Koç’un sözleri şu şekilde:

“Artık hukukta da aklanacağız”

Fenerbahçe gönüllerde aklanmıştı şimdi de mahkemede aklanacak. Türkiye Cumhuriyeti devletinin hakimleri ve savcıları baktılar Allah’tan bu davaya. Daha önce kimlerin baktığını biliyorsunuz. Bize yaptıklarını bu ülkenin onurlu askerlerine de yaptılar.

“İnşallah şampiyon olacağız”

Bu yıla iyi başladık. İnşallah pandemiden de kurtulacağız ve inşallah şampiyon olacağız. Geçmiş yıllarda elde ettiğimiz şampiyonluklarda ki ruhu ve ortamı yakalamış durumdayız.

2018’deki seçim enteresan iki gündü. Kazanmamı saçma sapan sebeplerle istemeyen bir kalabalık da vardı ama gönüllü bir orduyla 6-7 aylık bir kampanyadan sonra kazandık. Ama bütün iş seçildikten sonra başladı tabii ki…

Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, doğruları söylemek için de cesur olmak gerekiyor. Kulüpten ayağımızı içeri attıktan sonra denetimleri başlattık. İnanılmaz ödemelerle karşılaştık. Gelir gelmez 20-25 milyon euroluk bir ödeme yapmak zorunda kaldık. Durum sandığımızdan çok daha vahimdi. Kulübün ürettiği değerin yüzde 80’i kasaya girmeden borca gidiyordu.

“Çok rahatlayacağız”

Yüz milyonlarca dolar para da koysan UEFA sınırlamalarından dolayı transfer yapamadık. Bu sadece bize değil başka takımlara da oldu. Yeni borç almadan sadece kendi ürettiklerimizle buraya kadar geldik ama bundan sonra mümkün değil. Devletimizin de insiyatif kullanmasıyla 9 yıllık bir süre gelecek ve çok rahatlayacağız. Burada önemli olan nakit akışı… Kendimizi disiplin altına alıp, süreleri de uzatmamız lazım. Bütçeleri indiriyoruz. Makul seviyeleri göreceğiz. Futbol o kadar ayrıştırıcı bir hale geldi ki, sponsorlar artık ya tüm kulüplere sponsor olmak istiyorlar ya da hiç olmak istemiyorlar.

Amerika’da seçimler yeni oldu. 4 sene evvel Trump seçildiği zaman 2 küsurdu. Şimdi 8’lerdeyiz. Futbolcu kontratlarından dolayı harcamalarımızın çoğu dövizle… Bu durum bizi çok sıkıntıya sokuyor.

“Fenerbahçe’yi yönetmek Koç Holding’i yönetmekten daha zor!”

Fenerbahçe’yi yönetmek Koç Holding’i yönetmekten çok daha zor. Ülkede 20 tane gümnlük gazete var. 3 tane de spor gazetesi var. Her gün Fenerbahçe’yle ilgili 15-16 sayfalık haber çıkıyor. Koç Holding için böyle bir durum söz konusu değil. Bunun sosyal medyası da var. İş dünyası bu kadar volatil değil.

“Pes etmemi isteyenler var”

Ben kolay kolay pes etmem. Bunu isteyen çok fazla insan var. ‘Bir an önce görevi bıraksa da kongreye gitsek’ diyenler var. Bu camiaya layık olmak benim en büyük motivasyonlarımdan bir tanesi. Benim burada şahsi bir kazancım yok. Maddi bir kazancım yok. Ben inatçıyım. Bu kadar güçlü olduğumu da tahmin etmiyordum. Kendimi de test etmiş oldum.

“Çok iyi bir kulüp başkanı olmadığımı biliyorum”

İstediğim tarzda bir kulüp başkanı olamadım. Çok iyi bir kulüp başkanı olmadığımı biliyorum. Benim de benden beklentim çok daha yüksek. Bir dönem daha devam edersem olacağım diye düşünüyorum. Sportif sonuçlardan bağımsız olarak çok iyi işler de yaptık. Özellikle ilk sene saha sonuçları çok kötü gelince yapısal reformlardan önce günlük sorunlara bakmak durumunda kaldık. Mali durumlara bakmak zorundayız. Ben zaten hep 2 dönem başkanlık lazım olduğunu söylüyordum.

Sağlık her şeyden önemli. İşte halam yeni vefat etti. 20 sene ALS ile yaşadı. Hayat kimse için güllük gülistanlık değil. Herkesin kendine göre sorunları var. Benim için en önemlisi sağlık.

Z kuşağı aşırı özgüvenli ama bu bazen saygısızlığa varacak seviyeye geliyor. Mahalle hayatı, sokak hayatı artık onlar için sınırlı… Çok şey biliyorlar ama detayına da inmiyorlar. Bizim çocukluğumuz daha kolaydı. Bir mahalle hayatı vardı. Onların hayatı bizden çok daha acımasız.

Her zaman kendimizi geliştirmemiz lazım. Başarısız olacaksınız diye yeni şeyleri denemekten de çekinmemek lazım. Hayatın değerini bilmek lazım. Yaşlandıkça ölümler oluyor, beklenmedik ölümler oluyor. Abimi böyle kaybettik. Cumhurbaşkanımızı ziyarete gittik, orada ne kadar sağlıklı olduğunu anlatıyordu ve 8-9 saat sonra vefat etti.

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

Fenerbahçe — MKE Ankaragücü (On time)

Fenerbahçe Ülker Stadyumu
Süper Lig

Süper Lig Puan Durumu

PosTakımOPuan
11735
21735
31733
41731
51830

Facebook

Öne Çıkanlar