Bize Ulaşın

Kulüp

Can Bartu’ya veda töreninde Volkan Demirel’den Gülfer Bartu’ya söz…

Fenerbahçe ve Türk sporunun efsane ismi Can Bartu için Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda bir veda töreni düzenlendi. Can Bartu’nun kızı Gülfer ile Volkan Demirel arasında geçen diyalog törene damga vurdu…

Törende Can Bartu’nun kızı Gülfer Bartu bir konuşma yaptı. Gülfer; “Can Bartu’yu anlatmaya burada yetmez. Sevgisini ve şefkatini bize yaşattığından dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Bizler de bir gün öleceğiz ama Fenerbahçe yaşayacak… Yarın oynanacak derbide; Mehmetçik Basri, Lefter gibi layık olun bu taraftara.” (Fenerbahçeli futbolculara dönerek) sözleriyle babasına veda etti.

Can Bartu’ya veda konuşması yapmak için kürsüye çıkan Fenerbahçe kaptanı Volkan Demirel, Bartu’nun Gülfer’in kızına şu sözlerle söz verdi. Volkan Demirel; ‘Çubuklu için yaşayanlar asla ölmezler. Sana söz olsun babanın son yolculuğunda elimizden geleni yapacağız.’ dedi.

Kulüp

Olağan Mali Genel Kurul toplantısı yapıldı

Olağan Mali Genel Kurul

Fenerbahçe Spor Kulübü Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde yapıldı.

Yönetim Kurulu Üyelerimizden Fethi Pekin’in açılış konuşması ile başlayan genel kurulda ardından başkanlık divanı seçimi gerçekleştirildi.

Genel Kurul Divan Başkanlığı’na seçilen, Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Vefa Küçük, toplantı gündemi ile ilgili bilgiler verdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra kürsüye gelen Başkanımız Ali Koç, gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Daha sonra Genel Sekreterimiz Sevil Zeynep Becan, kulübümüzün faaliyetleriyle ilgili bilgiler verdi.

Genel kurulda Ernst and Young Bağımsız Denetim Kurulu Üyesi Kaan Birdal, kulübümüzün finansal yapısıyla ilgili hazırlanan raporu okurken, Başkan Yardımcımız Burhan Karaçam da mali konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Burhan Karaçam’ın konuşmasının ardından kulübümüzün Denetim Kurulu Üyesi Selim Çeçen, 2018 yılının Denetim Kurulu Faaliyet Raporu’nu okudu.

Üyelerimizin görüşleri ile devam eden Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı’nda Yüksek Divan Başkanı Vefa Küçük 5 Haziran 2018-31 Aralık 2018 dönemi faaliyetleriyle ilgili Yönetim Kurulu’nun ibrasını oylamaya sundu. Yönetim Kurulu, oy birliğiyle ibra edildi. Denetim Kurulu’nun da faaliyetlerinden ötürü oy birliğiyle ibra edilmesinin ardından bütçeye geçildi.

Başkan Yardımcısı Burhan Karaçam, 2019 yılı bütçesini üyelere okudu. Daha sonra yapılan oylamada Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 2019 yılı bütçesi oybirliğiyle kabul edildi.

Farklı sebeplerden dolayı kulüpten ihraç edilen üyelerin yeniden üyeliğe alınmasıyla ilgili oylamaların ardından Yönetim Kurulu’nun yetki istediği bazı konular da oybirliğiyle kabul edildi.

Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı’nda son olarak Başkanımız Ali Koç kürsüye çıktı. Üyelerin ortaya koydukları görüşleri değerlendiren Başkanımız, önemli açıklamalarda bulundu.

Okumaya devam et

Kulüp

Burhan Karaçam’dan mali konulara ilişkin önemli açıklamalar

BUrhan Karaçam

Başkan Yardımcımız Burhan Karaçam, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde düzenlenen Olağan Mali Genel Kurul’da Kulübümüzün mali yapısına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Başkan Yardımcımız Burhan Karaçam şu ifadeleri kullandı:

“Konsolide tablolar, mali tablolar, çok kapsamlı. Sizlerde ilk defa karşı karşıya kaldınız. Her ne kadar tüzüğümüzde 19. madde de yer almış olsa da, dolayısıyla daha önceden temin edebileceğiniz veyahut bugün temin etmiş olduğunuz faaliyet raporu içinde Ernst & Young şirketinin yani bizim daha önceki dönemlerde seçilmiş bağımsız denetim şirketimiz olan Ernst & Young, ilk olarak 31 Mayıs 2018, şimdi de sizin elinizdeki raporlarda yer aldığı gibi 31 Aralık 2018 yılı ilgili Bağımsız Denetim raporları sizlerde var. Çok kapsamlı, grup diyorlar; biz ona topluluk diyoruz. Tüm Fenerbahçe camiasını içeren şekilde hazırlayan, gösteren, tüm resmi çeken rapor bu. Bunu birçok üyemiz inceleme imkanı bulamayacağı için veyahut da teknik açıdan değerlendirme olanaklarına sahip olamayacakları için kısa bir sunum hazırladım size. 2017-2018 senesi ile rakamlarını vereceğim ama ondan önce bu rakamlardaki hareketi , gelişmeyi anlayabilmeniz açısından 2017-2018 senesi içerisinde gerçekleşen bir takım ekonomik göstergeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunlardan bir tanesi Euro kur artışı. 2017 senesinde yıllık kur artışı %22 olmuş. 2018’de ise %33. Bu aşağı yukarı %50 daha fazlası demek. Demek ki biz kurlar açısından 2018’de son derece kötü bir dönem geçirmişiz. Bu dolar açısından masraflarımızda veyahut borçlarımıza geldiği zaman durum daha da vahim bir görüntü gösteriyor. Orada da durum şu; 2017 senesinde dolar Türk lirası karşısında % 7 değer kazanmışken; 2018 senesinde bu rakam %39. Enflasyon 2017’de 12 olmuş. 2018 senesinde %20 olmuş. Faizlerde %20’den %30’a yani %50’lik bir artış olmuş. Bunlar neden önemli? Çünkü bizim faaliyetlerimizin büyük bir kısmı döviz cinsinden. Sporcularla, teknik adamlarla veyahut bir takım giderleri yurt içinde, yurt dışında olsun döviz cinsinden gerçekleştirdiğimiz için dövize karşı çok hassas bir yapısı var Fenerbahçe’nin. Bu hassasiyet biraz daha ileri götürülerek borçlanmanın geçmiş yıllarda ağırlıklı olarak döviz cinsinden yapılmış olması kurlar karşısında son derece hassas bir duruma getiriyor Kulübümüzü. Biz aşağı yukarı 300 milyon gibi bir açık pozisyon taşıyoruz. Açık pozisyon şu demek; döviz varlıklarımız döviz borçlarımızdan 300 milyon dolar daha az. Yani biz kurlarda bir artış olduğu zaman dövizli borçlarımızın çoğunluğu nedeniyle daha fazla zarar ediyoruz. 300 milyonu şu açıdan sürekli tekrar ettim bir takım fırsatlar çıktığı zaman; her 1 TL’lik kur artışı bize o yıl içinde 300 milyon operasyonel zarara neden oluyor. Bu mali yapımız için çok önemli bir nokta.

2017 ve 2018 senelerinde varlıklara, aktiflere, bizim için değer ifade eden unsurlara bakarsak; 2017 yılı içerisinde 1.361 milyar TL 2018 senesinde 1.604’e yükselmiş. Buna bir de döviz cinsinden bakmamız lazım. Bunu da Euro olarak alıyoruz çünkü hem varlıklarımızın hem borçlanmalarımızın önemli bir kısmı Euro üzerinden. 2017’de 301 milyon olan Euro varlıklarımız 2018 senesinde 266’ya geliyor. Bu işin aktif tarafı, varlık tarafı. Yani bizim elimizde Trük Lirası cinsinden 1.6 milyar ya da Euro cinsinden 266 milyon Euro’luk varlık var. Bu kadar değer, kıymet var elimizde.

Borçlar tarafına gelelim. Öncelikle toplam borç ve yükümlülükler yani finansal borçlar, sportif faaliyet borçları ertelenmiş gelirler, diğer borç ve yükümlülükleri topladığımız zaman toplam borç ve yükümlülüklerimiz 2017 senesinde Türk Lirası cinsinden 2.8 milyarken 3.5’e çıkmış. Tabii kurların bu kadar yüksek arttığı bir ortamda borçların bu borçların Türk Lirası olarak artması son derece normal.

Döviz tarafındaysa 624 milyon olan toplam borç ve yükümlülüklerimiz 583’e inmiş. Finansal borçlarda bir miktar artış olsa da, çünkü uzun vadeli bir kredi devreye koyduk. Bu krediyi mevcut borçların ödenmesinde, bazı cari harcamaların karşılanmasında kullandık. O açıdan bizim borçlarımız döviz cinsinden ifade edilen borçlarımız 2017 ile kıyaslandığı zaman 624’ten 583’e indi. Yani yaklaşık 40 milyon Euro kadar borçlarda bir gerileme gerçekleştirdik ve bu kadar olumsuz şartlara rağmen. Ancak işin gider tarafına bakınca öz kaynaklarımız ki bizde öz kaynak yok, bizde birikmiş zarar var.

Yıllardan beri özellikle de son 5 yılda artarak birikmiş zarar var. Bu zarar 2017 yılı sonunda 1,4 milyar veyahut 1 milyar 461 milyon TL’yken bu 1 milyar 912 milyon TL’ye yükseldi. Döviz bazındaysa kurlar yükseldiği için bir miktar burada da karımız oldu. Tabii döviz cinsinden ifade edildiği zaman. Ama bu son derece sağlıksız bir durum. Çünkü biraz önce size bahsettiğim 1,6 milyarlık varlığa karşılaştırdığınız zaman 3,5 milyar borcumuz, yükümlülüğümüz var. Bunun arasında fark olan 1,9 milyarı da biz birikmiş zarar olarak taşıyoruz. Bunu devam ettirmek zorundayız, bu artan maliyetlerle birlikte ve yuvarlak olarak 2 milyarın yüzde 30 fonlama maliyeti olsa 600 milyon TL eder. Sadece bu borcun taşınma maliyeti, bugünkü koşullarda. Kar/zarar rakamlarına geldiğimizdeyse, 2017’de 763 milyon lira gelir üretmişiz. 2018 yılında buna karşılık 1,260 milyar üretmişiz, aynı zamanda bağış gelirlerimiz de Başkanımızın temin ettiği bağış gelirimiz de 242 milyon olmuş. Yani 763’e karşılık iki katı kadar gelir üretmemize rağmen yine de zarar etmekten kurtulamamışız. Neden? Çünkü giderlerimiz 1 milyar 34’ten 1,4’e yükselmiş. Finansman giderlerimiz ekranda görüldüğü üzere yükselen kurların ve faizin etkisiyle geçen sene 318 milyonken bu sene 642 milyon olmuş, borçlarımızın gerilemesine rağmen. Toplamda dönem zararı 598 milyondan yaklaşık 600 milyondan 570 milyona inmiş. Bütün bu kadar iki katına yakın gelir arttırmış olmamıza rağmen.

İki katına yakın gelir arttırmış olmamıza rağmen. İçinde bulunduğumuz durum böyle bir durum. Neden bu şekilde? Değerli Üyelerimiz, bunun en önemli nedeni de sizlere geçmiş genel kurullarda verilen mali gelirlerin tüm kulüp gelirlerini ifade etmemesi, konsolide olmamış olması, bağımsız denetimden geçmemiş olması ve uluslararası muhasebe raporlama sistemlerine göre yapılmamış olmasından kaynaklandığı gibi bir de bütçenin gerçekçi bütçe olarak sizlerin onayına sunulmamasından kaynaklanıyor.

Bir üyenin sözlerine de cevap veren Burhan Karaçam, “Beş yıldan beri denetlenen futbol anonim şirketi. Fenerbahçe Derneğimizin yüzde 33’ünün küçük ortakları var ve halka açık bir şirket. Halka açık bir şirket olduğu için sermaye kurulunun kuralları tabi. Dolayısıyla onlar zaten sürekli denetimden geçiyorlardı ve bu da Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda yıllardan beri açıklanmaktaydı. Çok fazla üyemiz buna itibar etmedi, incelemedi ama mali konulara hassas bir kişi olduğum için yıllardan beri takip ediyorum. Her üç ayda bir hatta en sonuncusu da Şubat 2019’dadır, geçtiğimiz 31 Mayıs tarihi itibariyle de yeni bir bağımsız denetim raporunu Ağustos ayında ilan edecekler. Ama o Futbol AŞ ve Futbol AŞ’nin sahip olduğu Fenerium şirketimizle konsolide olan bir şey. Ben, bütün Fenerbahçe topluluğundan bahsediyorum. O beş yıllıkla bizim bir yıllık konsolide mali tabloların arasında bir bağlantı yok. O beş yıldan beri yapılan Futbol AŞ, bu son sene yapılanın da içerisinde. Büyük bir parçası olarak içinde yer alıyor. Bu sene bizim dernek tüzüğümüzün 19/C-D-E maddelerine göre hazırlanmış ve bugün de ibra için sunulan mali tablolar konsolidedir. Bütün Fenerbahçe’yi ilgilendirmektedir. Burada size vermiş olduğum rakamlar da Fenerbahçe’nin tümünü kapsamaktadır, konsolide rakamlardır. Onun için ilk defa burada yılsonu itibariyle 3,5 Milyar kadar toplu bir borç görüyorsunuz. İlk defa bu rakamları görüyorsunuz. Ama daha önceki yıllarda özellikle bütçe açısından denk bütçe olarak sizlere sunulmuş. Fakat bu denk bütçenin yarısı kadar gelir var yarısı kadar gelir yok. Dolayısıyla bütçe size sunulduğu an o bütçenin toplam giderlerinin yarısı kadar zarar edeceği, açık vereceği kesin. Bu açık ama genel kurul tarafından kabul edilmiş.”

Yönetim Kurulu’nun oy birliğiyle ibra edilmesinin ardından Başkan Yardımcımız Burhan Karaçam bir kez daha kürsüye gelerek 2019 yılı bütçesiyle ilgili konuştu.

Öncelikle biri mali tablo biri bütçe olmak üzere çok değerli kongre üyelerimizin değindikleri noktalara açıklık getirmek istediğini belirten Burhan Karaçam, “Birincisi Ferruh bey, bütçenin spor şubelerine bölünerek sunulması gereğinden bahsetti. O madde şöyle söylüyor; tüzüğümüzde 36. sayfada yönetim kurulunun görev ve yetkileri, madde 37. Onun h maddesinde şöyle söylüyor: “Genel kurul tarafından belirlenen bütçeye uygun şekilde her bir spor şubesine ayrılacak bütçeyi belirlemek.” Yani bütçe önce Genel Kuruldan onaylanacak, Yönetim Kurulu görevleri arasında da onaylanmış bütçe tercihlerine, politikalarına, stratejilerine göre şubeler arasında bölünecek. Normali bu.

Bu senenin bir de özelliği var. Biz ilk defa size konsolide bütçe getiriyoruz. Konsolide bütçede geçmiş yıllarda yapıldığı gibi gerçekleşmeyeceği belli olan bir takım gelir kalemlerini gerçek dışı denk bütçe izlenimi vermek için biz koymadık. Daha önceki senelerin faaliyet raporlarına bakarsanız orada Genel Kurul’un onayına sunulan bütçede bütçenin gelir-gider arasındaki denkliğini sağlamak için mesela 2018 senesinde -ki 2017, 2016 senelerine gittiğiniz zaman farklı rakamlarla aynı durum var- olağan dışı gelirler 35 milyon lira. Temettü gelirleri var 90 milyon. Menkul kıymet satış karları var 55 milyon ve bir de dış kaynak diye 98 milyon bir rakam konmuş. Denetim Kurulumuz derneğimizin denetimini yaparken bütçe fiili karşılaştırmasında bu konuyu dikkatinize getirdi. Dedi ki 567 milyonluk bütçenin yarıdan fazlası gerçek dışı gelirlerden oluşuyor ve bu gelirler sonuçlanmamış. Dolayısıyla biz 2019 yılı bütçesini hazırlarken elimizde giderlerimiz var ama arada da çok önemli bir farkımız var. Biz bu bütçemizi bugünkü kaynaklarımızla, gelirlerimizle karşılayamıyoruz. Bunu belirteyim.

İkinci notum, ismini hatırlayamadığım bir arkadaş, “Faaliyet raporunda ticari borçların dökümü veyahut bir takım kalemlerin dökümü yapılmamış.” diyor. Şimdi ilk defa bağımsız denetimden geçmiş UFRS’ye göre konsolide bir rapor görüyorsunuz. 3.5 milyarlık borcun olduğu, 1.6 milyarlık aktif varlığın olduğu rakamlar bizim bütün Fenerbahçe topluluğunu oluşturan rakamlardan kaynaklanıyor. Bu tabloları okurken gerek bilanço kalemlerini gerekse de gelir-gider kalemlerini okurken o rakamların yanındaki dipnot numaralarına da çok dikkat etmeniz lazım çünkü her bir sayfanın altında şunları söyler; ‘Bu dipnotlar bu mali tabloların ayrılmaz bir parçasıdır’ der. Dolayısıyla herhangi bir yerde döküm görmek istediğiniz zaman o dipnottan tablolar sonrasındaki notlara gidip onların kırılımını görebilirsiniz ve bunlar da uluslararası standartlara göre yapılan şeyler. O konuda her türlü bilgiye de sahip olacaksınız.” dedi.

Ardından 2019 senesinin bütçesiyle ilgili konuşan Burhan Karaçam, ”İlk defa konsolide bütçe görüyorsunuz. Tabi biz bu bütçeyi yaparken bir takım varsayımlarda bulunuyoruz. Öngörüleri başka türlü yapabilmek mümkün değil. 2018 senesinde Euro’daki değişim %33 almış, biz bunu 2019 senesi için %24 aldık. Dolardaki değişim, yani Türk Lirası’nın dolar karşısındaki kaybı %39 olmuş. Biz bunu 26 aldık. Olsa olsa 26 olur diye değil, baya araştırma yaptık. Bankalardan kontrol ettik. Büyük holdingler ne şekilde varsayımlar yapmışlar, ne gibi öngörülerde bulunmuşlar. Bunları derledik, toparladık; sonunda bu rakamlar çıktı. Hiçbir tanesinin arkasında durabilmemiz mümkün değil. Fiili durum nasıl gerçekleşecek, sene sonunda göreceğiz. Enflasyon geçen sene %20 olmuş, biz bu sene 25 aldık. Yıllık ortalama faizi de geçen senenin fiili faizi neyse %30, %30 olarak aldık.

Şimdi Ocak-Aralık 2019 senesinin bütçesine baktığımızda bir yerden hareket etmemiz ve bir yeri sabit tutmamız lazım ki gelişmeyi, öngörüyü nasıl olacağını hesaplayabilelim. Bunun içinde 2018 senesinin fiili durumlarına baktık. 2018 senesinin fiili durumlarında gelirlerimiz 1.260, bağış gelirlerimiz 242 milyon olmak üzere toplam 1.502 milyarlık bir gelirimiz olmuş. Bunun karşılığında toplam giderimiz 1 milyar 424 milyon. Geçen sene bu bağışlarla yapılan bu ilave gelirlerle konsol bazda söylüyorum bazda söylüyorum, stadın gelirleri ile localarımızın tamamının satılmasıyla diğer reklam gelirlerimizle giderlerimizin üzerine çıkmışız. Finansman gideri olarak koyduğumuz 642 milyon geçen sene olmasaydı geçen sene 100 milyon gibi bir karımız olacaktı. Bizim esas bileğimizi büken sırtımızdaki esas büyük yük, geçmiş yıllarda bu son 5 yılın büyük ölçüde tamamına yakın kısmı 2013’ten bu yanadır. Bu birikmiş olan zararların fonlanma maliyeti. Faiz ve kur maliyetleri. Bu fiili durumu alarak, 570 milyon neticede zarar olarak bizi getirdiği noktadan hareket ederek 2019 senesini tahmin etmeye başladı. Gelirlerimizi 1. 1260 olarak, 1.272 olarak aynısını bu ekonomik koşullarda sağlayabilirsek, başarı olarak göreceğiz. Bu bağış gelirlerimiz 242 milyon Başkanımızdan gelen bağıştı. Diğeri biraz burada muhafazakar davrandık. Yapmış olduğumuz kampanyalar ve bağış geliri olarak 200 milyon hedefliyoruz. Altında kalabilir, üstüne çıkabilir. Toplam gelirimiz; önümüzdeki sene 1 milyar 472 olarak öngörüldü. Toplam giderimiz de mümkün olduğu kadar kısarak; mümkün olduğu kadar tasarrufa giderek, 1.4 milyar yerine, 1.5, 1.6 milyar civarında yüzde 10 civarı bir artışla karşılayabiliriz. Gördüğünüz gibi tablolarda finansman gelirleri geçen sene 642 iken, bu sene 674’e geliyor. Geçen seneden bir nebze daha fazla olmasının sebebi, geçen senede esas yediğimiz darbe ağustos ayında oldu. Kurların aşırı derecede artması ve bunun sonucunda faizlerin artması ile birlikte 4 ayda çok büyük darbe yedik. Özellikle finansal borçlarımızın %80’ine yakın bölümü döviz cinsinden. 280 milyon Euro pozisyon açığından dolayı orada büyük bir kurur zararı yedik.

Teknik bir konudan bahsetmek zorundayım. Bir sonraki tabloda gelir gider tablosundan sizi başka yerlere götüreceğim. Bu gelir gider tablosu iki kolonu bir önceki bütçenin aynısıdır.

Tüm üyelerimizin bu konuyu bilmelerini beklemiyorum. Muhasebe ve raporlama, uluslararası finansal raporlama standartları denildiği zaman muhasebe tahakkuk esasında yapılır. Nakit ve ödeme bazında yapılmaz. Tahakkuk bazında yapılır. Dönemsel giderlerle karşılaştırılır ve o senenin ister tahsil edilmiş olsun veya ödenmiş olsun ister olmasın; o dönemde bizim kar-zarar durumuna bakılır. Bu durum, 2019 bütçesini 794 Milyon yaklaşık 800 Milyon zararla kapatacağımızı gösteriyor. Bu dönemsel, tahakkuk bazında kar-zarar, gelir-gider rakamımızın net sonucu. Fakat 794 Milyonun içinde; nakit giriş getirmeyen gelirlerimiz var. Örneğin; bilet gelirlerimiz. Kombinelerle bilet satıyoruz ki geçen sene 40 küsür bin satıldı, 105 Milyon gibi bir gelir elde edildi. Fakat biz bu gelirden 1 lira alamadık. Çünkü bu daha önce bir banka tarafından alınmış bir krediye temlik edilmiş. Bu bilet gelirleri geliyor, doğrudan doğruya o bankanın hesabına gidiyor ve borç da kapanıyor. Zaten bu sene borcun kapanmasının bir ölçüde nedeni de bu. Dolayısıyla biz bu gelirleri daha önceki yıllarda kullanılmış olduğu için cari yılın, 2019 senesinin giderlerini karşılamada kullanamıyoruz. Aynı şekilde bu durum loca gelirleri için de geçerli. Loca gelirleri de 2017 senesinde bir başka bankaya temlik edilmiş. Bu stadın isim hakkı Ülker’den 10 yıllığına kiralanmış. 4-5 yıl önce 90 milyona. Bu paranın tamamı harcanmış fakat o paranın onda biri her sene gelir olarak gözüküyor. Gelir olarak buraya giriyor ama biz onun parasını nakit olarak alamıyoruz. Bunların toplamı kur farkları da dahil 610 milyon yapıyor. Yani 1 milyar 402 milyon gelirin 610 milyonunu nakit olarak tahsil edemiyoruz. Bunlar bu dönemin gelirleri ama bizim cebimize giderlerimizi karşılamak için giren bir kaynak değil. Buna benzer bir durum da giderler için var. Bunlar da nakit çıkışı gerektirmeyen giderler ve amortismanlar gibi veya 3-5 seneliğine oyuncu alıyoruz. Bir bonservis veriyoruz ve o bonservis de bizim varlığımız. Aktiflerimiz içinde yer alıyor. Biz o beş sene için ödediğimiz bonservisi, diyelim ki 5 Milyon Euro ödedik, her sene 1 Milyon Euro’sunu masraf olarak yazabiliyoruz. Kaldığı sürenin içine dağıtmak zorundayız. Burada onun gibi giderler var. Onları da bu sefer ilave ediyoruz. Çünkü gider olarak gözükseler de bizim cebimizden çıkmayacak. Uzun vadeli kredilerimizin kur farkları var. Bunlar da vadeleri geldiği zaman ödenecek. O da bir nakit çıkış götürmüyor. Fakat buna mukabil kısa vadede, kar-zararda ve bütçede gözükmemesine rağmen, bu sene içinde 227 milyon gibi bir kredi geri ödememiz var. Bütün bu rakamları art arda koyduğumuz zaman bizim 2019 senesinin bütçe açığı gelir-gider olarak 794 milyon yaklaşık 800 milyon iken nakit açığı 1 milyar 100 milyon. Biz, 2019 sonunda bu nakit açığını bir şekilde kapatmak durumundayız eğer bu kadar harcama yaparsak. Bunu nasıl kapatacağımızın üzerine hala çalışıyoruz. Beklediğimiz birtakım gelişmeler var. Kendi projelerimiz var. Gelir kaynaklarımızı arttırabilmek için her tarafa uğraşıyoruz. Tünelin ucunu yani ışığı görebilmiş durumda değiliz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Okumaya devam et

Kulüp

Sevil Zeynep Becan Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı’nda üyelerimize hitap etti

Sevil Zeynep Becan

Fenerbahçe Spor Kulübü Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı’nda Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu okuyan Genel Sekreterimiz Sevil Zeynep Becan, yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Sözlerine Babalar Günü’nü kutlayarak başlayan Genel Sekreterimiz Sevil Zeynep Becan, “Bugünkü Genel Kurulumuzda sizlere Yönetim Kurulumuzun 3 Haziran-31 Aralık tarihleri arasındaki dönemin faaliyetlerini kapsayan raporu sunacağım. Bu bilginiz gibi bizim seçimle Yönetim Kurulu seçildiğimiz dönemi kapsıyor. Kulübümüz tarihinde ilk defa stadımızda 21 bin 350 üyemizin katılımıyla bir Seçimli Genel Kurul gerçekleştirdi. Bu Genel kurulda 20 bin 736 geçerli oyun 16 bin 92’siyle Genel Kurulumuz yeni başkanını ve yönetim kurulunu seçti. Bu oyların oranı % 77.6. Seçimden sonra seçilen sizlerin verdiğiniz oylarla ve güveninizle iş başına gelen Yönetim Kurulumuz ilk defa yaptığı toplantılarda kulübün hukuki, finansal, yapısal ve kurumsal alanlarda en kısa sürede neler yapabileceğini tartıştı, oturdu ve bu konulara odaklandı. Sizlere daha önce yaptığımız Divan Kurulu toplantılarında yol haritamızı paylaşmıştık. Bu yol haritası doğrultusunda bugünlere kadar geldik. Ancak bugün sizlerle paylaşacağım rapor, sadece sadece 3 Haziran’la 31 Aralık arasını kapsıyor” dedi.

Genel Sekreterimiz Sevil Zeynep Becan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sezon başında futbol biliyorsunuz, lokomotifimiz. Futbolla başlayacak olursak, sezon başında satılan 39 bin 226 adet kombine ile taraftarlarımız Fenerbahçemizin kendi sahamızda sonuna kadar desteklediği gibi aynı zamanda deplasmanlarda da bize tanınan kontenjanlar dahilinde hep yanımızda oldular. Bu süreçte bize büyük güç kazandırdılar. Onlara sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Stadımızda bazı yeni düzenlemeler yaptık. Bu güvene ve desteğe karşılık, Migros tribünün bir bölümünü geleceğimize ışık tutacak öğrencilerimize yüzde 50 indirimle sattık ve Öğrenci Tribünü uygulamasını hayata geçirdik. Yoğun bir ilgiliyle karşılanan bu davranışımızın arkasından yine yeni bir maç izleme heyecanı düşüncesiyle, imkanıyla Ağırlama Paketleri uygulamamızı başlattık ve siz Fenerbahçelilerin huzuruna sunduk.

Ayrıca yine stadımızda ek gelir sağlama amacıyla bazı değişiklikleri hayata geçirdik. Yönetim Kurulu locamızı ikiye bölüp diğer yarısını satışa çıkardık. Bu sayede 500 bin Euro gibi bir gelir elde ettik. Diğer bir uygulamamız saha kenarında yer alan reklam alanlarının dijital dönüşüm kapsamında enerji tasarrufu sağlayan çevreye duyarlı hava koşullarından etkilenmeyen; özetle ticari değerlerini maksimum noktaya taşıdık.

Futbol altyapıya gelince, lokomotifimiz futbol dedik. Yine burada uzun soluklu planlar yapmayı düşündüğümüzde; haklı olarak akla altyapı geliyor. Bu altyapı yapılanması çerçevesinde çalışmalarımızı epeyce yoğun bir şekilde yaptık, sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Uzun vadeli bir stratejik planımız var. Öncelikle 18 oyuncuyla profesyonel sözleşme imzalandı. 16 olan antrenör sayımız 29’a yükseltildi. Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesislerimizde iki sahamızı yeniledik. Ayrıca altyapı oyuncularımızın konaklaması için ek bina inşaatının da anlaşmalarını yaptık. İnşaatına başladık. Temmuz ayı itibariyle inşaatımızın bitmesini bekliyoruz. Önümüzdeki sezona altyapıda yeni bir bina ile iyileştirilmiş koşullarla, sporcularımızı yerleştirmeye başlayacağız.

Kulüp televizyonumuz FBTV dönem içerisinde 88 altyapı maçını camiamızın takip edebilmesi için canlı yayınlar gerçekleştirdi. Sportif başarılarımızı özetleyecek olursak; öncelikle göreve başladığımız dönemi esas alıyoruz ve yıl sonu itibariyle raporlarımızı sunuyoruz.

Erkek basketbolda 2017-2018 Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde şampiyon olduk. Boksta yine aynı dönemde erkek takımımız şampiyon oldular. Olimpik şubelerimize gelince Fenerbahçe’nin çok büyük bir spor kulübü olduğunun bilincinde futbolda olduğu gibi bu branşlarda da takımımıza destek olduğunuz için sizlere çok çok teşekkür ediyoruz. Bu desteğe ihtiyacımız var. Muhtelif yarışmalarda, Türkiye içinde, ulusal ve uluslararası yarışmalarda, şampiyonluklarda çok sayıda madalya kazanan sporcularımız var. Bu sporcularımızın hepsiyle gurur duyuyoruz, biliyorum sizler de onlarla gurur duyuyorsunuz. Ama burada gördüğünüz tüm başarıları sıralarken bir şeyin altını çizmek istiyoruz ki başta milli atletimiz Ramil Guliyev, Fenerbahçe Doğuş Yelken sporcularımız Çağla Dönertaş ve Alican Kaynar aldıkları Olimpiyat kotalarıyla Fenerbahçeli olma kimliğinin en güzel karşılığını verdiler. Şunu söylemeden geçemeyeceğim; geçtiğimiz günlerde cirit atmada Eda Tuğsuz, olimpiyat kotasını alan dördüncü sporcumuz oldu. Hepsini ayrı ayrı kutluyorum. Biraz evvel çok kısa başladık, gelir getirici neler yaptık diye. Gelir getirici aktivitelerin tabii ki en önemli parçasından biri de, sponsorluklar. Sponsorlukları biz, bir yol arkadaşlığı olarak görüyoruz. Bu iş birlikleri her iki tarafa da kazandırır ama bizim içini, kulübümüz için sportif finansal anlamda son derece önemlidir.

Bu başlıkta gelişmelere şöyle bir göz atacak olursak öncelikle futbolda global araç kiralama markası AVIS, şort sponsorluğunda Türkiye’nin en köklü markalarından AYGAZ ve Tüpraş’ın desteğiyle aynı zamanda önemli bir sosyal sorumluluk projemiz olan HeForShe hareketini de futbolda biz kendimize yol arkadaşı yaptık. Türkiye Basketbol Ligi ve Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda sponsorluğuyla yıllardır basketbolu destekleyen global marka olan Beko ile 2,5 yıl Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımının isim ortaklığı ve bu ortaklık çerçevesinde çocuk obezitesine karşı Beko’nun hayata geçirdiği “Eat Like a Pro-Şampiyonlar gibi beslen” girişimini taraftarlarımızla buluşturduk. Yine Erkek Basketbol Takımımızda P&G firmasının markası olan Head & Shoulders’la iş birliği anlaşmasına imza attık. Kadın Voleybol Takımımızın yol arkadaşı ise Opet oldu. Bunların yanı sıra sektörünün önde gelen sigorta şirketlerinden birisi olan HDI Sigorta, giyim markası Damat Tween ve popüler bahis sitesi Nesine.com ile iş birliği anlaşmalarına imza attık. Daha önceki yıllar ile birlikte bu sezon aramıza katılan tüm iş ortaklarımıza huzurlarınızda bizlere sağladıkları bu finansal destek için teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum.

Finans derken denetleme ve finans kısmına geldik. Seçim sonrası göreve başlayan yönetim kurulumuz, ilk iş olarak bağımsız denetim şirketi ile anlaşıp tüzüğümüzde belirtilmesine rağmen ilk defa uluslararası finansal raporlama standartlarına uygun konsolide mali tabloların çıkması için çalışmaları başlattı. Kulübümüzün içinde bulunduğu mali dar boğan nedeniyle aynı ay içinde sermaye artışı kararı alarak kulübe nakit girişinin yapılması sağlanmıştır. Sayın Başkanımızın hibesiyle kulübümüz sermaye artışına katılabilmiş olup, hakim ortağı olduğu Fenerbahçe Futbol A.Ş.’nin 28 milyon 280 bin TL’lik olan çıkarılmış sermayesini yüzde 250 artırarak 98 milyon 980 bin TL’ye çıkarılmasıyla 356.010.863 TL fon elde edilmiştir. Sermaye avanslarından oluşan nakit girdileriyle öncelikli olarak önceki sezondan kalan sporcu ve teknik kadro ücret ödemeleri yapılıp, borçlar temizlenmiştir. Aynı zamanda factoring şirketleriyle masaya oturulup, yapılandırma sağlanmış ve tasarruf tedbiri düşük faizli uzun dönem kredi kullanımı yapılarak kısa dönem nakit ihtiyacı karşılanmıştır. Yapılandırılmış vergi borçları ve mevcut finansal borçların karşılaşması bu sayede mümkün kılınmıştır.

Göreve geldikten hemen sonra UEFA ile görüşmelere başlanmış olup kulübün içinde bulunduğu durum aktarılarak finansal durumu düzeltmek adına alınan aksiyonlar tüm detaylarıyla aktarılmıştır. Bu görüşmeler neticesinde UEFA’nın Kulüp Finansal Kontrol Kurulu İnceleme Dairesi, alış olduğu kararda, kulübümüzün UEFA müsabakalarından men edilmemesini tavsiye etmiştir. Şimdi yargı dairesinin kararını beklemekteyiz. Türkiye Bankalar Birliği ile kredilerin yapılandırılması amacıyla yapılan çalışmalara da başlanmıştır. Bu arada nakit bazlı muhasebe sisteminden tahakkuk bazlı sisteme geçildiğini, bütçe kontrol sisteminin uygulamaya konulduğunu, raporlama sisteminin yeni bir ERP sistemiyle yapılmaya başlanıldığını da bu finansal raporlar kapsamında da sizlere ifade etmek isterim.

Fenerbahçemizin geleceğine umutla bakabilmemiz için sabırlı olmamız ve inancımızı korumamız gerektiğini sizlere bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Tüm camiamızdan ricamız, bugüne kadar olduğu gibi aynı sabır ve anlayışla değişim sürecine inanarak eşsiz desteklerini devam ettirmeleridir.

Finansal anlamda beklediğimizin çok ötesinde bir tabloyla karşı karşıya kaldığımız bir gerçektir. Bu tabloyu Başkanımızın katıldığı Camiaya Sesleniş programlarında ve geçtiğimiz Yüksek Divan Kurulu toplantılarımızda sizlere en şeffaf haliyle aktardık.

Büyük bir kulüp olmanın gerektirdiği sosyal sorumluluk projelerine kısaca değineceğim. Yaptıklarımızı tek tek anlatacak olursam akşama kadar otururuz. O kadar çok sosyal sorumluluk projesine değindik ki… Türkiye’nin her yerinde zaman zaman derneklerimizle birlikte, bazılarında yönetim kurulu üyelerimizin özel gayretleriyle, bazılarını stadyumumuzda bazılarını Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda bazılarını da Samandıra’da gerçekleştirdik. Çünkü bizim milyonlarca taraftarımız var ve Fenerbahçe markasının, Fenerbahçe Kulübü’nün ödevlerinden biri de sosyal sorumlulukta rol almaktır, yer almaktır ve devam ettirmektir. Öncelikle Tüpraş’ın desteğiyle toplumsal cinsiyet eşitliği adına Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ile hayata geçirdiğimiz HeForShe/Birlikte Eşitiz projemizden bahsetmek istiyorum. Burada kadınların toplumdaki ve spordaki yeri adına bir duruş ortaya koyduk ve bu duruşu ilk ortaya koyan spor kulübü de biziz. Bunun bir kadın olarak gururla ifade etmek istiyorum. Yaş aralıklarına baktığımızda toplam üyelerin %18-%20 olan kadın oranı 18-25 yaş aralığında %35 oranına çıktı. Bundan da büyük gurur duyuyoruz. Genç kadınlarımızı daha fazla üye olmaya davet ediyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizin hepsini anlatmak isterdim ama zamanı iyi kullanmak adına sadece önemli olan birkaç tanesini anlatacağım. 16 Down Sendromlu gençten oluşan DSD Sans+1 Grubu, Fenerbahçe Beko-CSKA Moskova karşılaşmasının devre arasında farkındalık yaratmak amacıyla bir dans gösterisi sergiledi. Bu özel gösteriyle grup, bir kez daha ‘gerçek dostlar kromozom saymaz’ dediler. Maddi durumu yetersiz olduğu için poşetten kendisine sarı lacivert çubuklu forma yapan gencimizi burada ağırladık. Kendisi Kayserispor maçımızı izleme fırsatına sahip oldu. Beni çok duygulandıran projeler var. Ama bir tanesi var ki bizim Konya’da yaptığımız Otizm Merkezi ziyareti… Bu ziyaretle bizler çok şey öğrendik ve bu konuda çok şeyin yapılması gerektiğini de bizzat gördük. Ziyaret defterini de Başkanımız Ali Koç kendisi imzaladı.

Stadyum uygulamalarından da çok kısa bahsedeyim. Sezona başlarken küfürsüz stat demiştik. Böyle bir hedef ortaya koyduk. Bu bizim için hedefe giden yolda sadece bir başlangıç oldu. Gördüğünüz başlangıç, çirkin ve kötü tezahürat sebebiyle aldığımız cezalardan baktığımız ve anladığımız kadarıyla yüzde 64 gerilemiş gözüküyor. Ama daha çok yolumuz var. Devam edeceğiz. Bu konuda az yol aldık ama devamını sizlerden de aldığımız destekle getireceğiz Bu kapsamda yine bir uygulama daha söylemek istiyorum ki bunu çok önemli buluyorum. Fenerbahçemize yakışan şekilde stadyumumuza gelen rakip taraftarlarına çağ dışı uygulamaların hepsini kaldırdık. Daha da güzeli bunun arkasından diğer kulüpler de bizleri izledi. Gelen yoğun talepler üzerine mescitler açıldı.

Derneklerimizle ilgili çok kısa değinmek gerekirse; derneklerimizin damarlarımız olduğuna, onlarla iş birliğinin bizleri geliştireceğine çok inanan bir yönetimiz. Onlarla proje paylaşımı olsun karşılıklı destekler olsun ve bizim bilinirliğimizi arttırmaları için her türlü iş birliğini yapıyoruz. Bu kapsamda; yurt içi derneklerimizle 17 Kasım’da bir toplantı yaptık. Başkanımızın da katıldığı geniş bir toplantıydı. Düşüncelerimizi ve projelerimizi paylaştık. Ayrıca yine bizim dönemimizde 3 Kasım tarihinde yani 31 Aralık’a kadar dönemde Almanya derneklerinin oluşturduğu birlik toplantısına katıldık. Almanya, yurt dışında bizim en çok derneğimizin olduğu ülke ve orada çok aktifler. Onların birbirleriyle paylaşımları ve onların projelerinin bizlerle paylaşımı, bu toplantının esasını teşkil etti. Daha sonra devamını bir sonraki yılda getirdik ve anlatacağız. Onları da önümüzdeki yıl ifade edeceğiz.

Fenerium’la ilgili neler söyleyebilirim derken, hepinizin gördüğü gibi kardan başlıyoruz. Bir önceki yıla göre karımızı yani 2018 yılında 2017 yılına göre vergi öncesi karlılıkta ciddi bir artış elde ettik. Karlılık 100 binden 10 milyon TL’ye çıkmış. Bu çok ciddi bir artış. Ciroya gelince 104 milyondan 128 milyona çıktık. Burada önemli bir nokta daha var; E-Ticaret. E-ticarette yüzde 62’lik bir artışla 4 milyondan 6,4 milyona çıkmışız. Bugün itibarıyla yani 31 Aralık’tan sonrasını söylüyorum çünkü bu çok önemli bir rakam. Mayıs ayında %8 gibi bir orana çıktık. % 8’i şöyle belirteyim; e-ticaret payının Türkiye ortalamasının % 4 olduğu bir ortamda mayıs ayında %8’e çıkmışız. Bu büyük bir başarı.

İnsan Kaynakları her yönetim için hayati bir birim. Biz de böyle yaklaşıyoruz ve 31 Aralık’a kadar olan görev süremizde bu konuda neler yaptık diye açıklayacak olursak öncelikle bağımsız denetim firması aracılığıyla denetlemeler yaptık. Yani neredeyiz? Onu anlamaya çalıştık. Yeni yönetmelikler ve politikaları devreye aldık. Daha önce düzenli tutulmayan personel izin yükünü hesapladık. 15.050 gün izin yükü ve bunun maliyeti 2.162.656 TL olarak belirlendi.

Çalışan memnuniyeti bütün kurumlarda olduğu gibi bizler için de son derece önemli. Burada emeğe saygı kapsamında yaptığımız çalışmalar var. Kulübümüze toplam 3368 yıl emek vermiş 223 kişiye plaketlerini ve beratlarını sunduk.

Sosyal medya, televizyon ve web sayfamız. Kulübümüzün pek çok anlamda örnek ve öncü olduğu bir başka alansa iletişim kanallarımız. Burada önceliğimiz Fenerbahçe aidiyetini arttırmak. FBTV’nin yeni yayın döneminde içerikleri tamamen güncellendi. Youtube kanalımız daha etkin ve verimli kullanılmaya başlandı. 200 bin abone sayımızdan 852 binlere ulaştık ve bunun daha da artmasını bekliyoruz, arzuluyoruz. İlk hedefimiz 1 milyona ulaşmaktır. Web sitemiz 13 yıllık aranın ardından modern bir tasarım ve güvenli bir altyapı ile gelir de sağlayacak şekilde düzenlendi.

Sponsorlarımızla birlikte yaptığımız paylaşımlar taraftarlarımızdan ilgi gördü. Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, sosyal medya sayfalarımız Avrupa ve dünyada NBA takımları dahil olmak üzere hem takipçi sayısıyla hem de aldığı etkileşimlerle ilk 3 sıradaki yerini korudu. Kadın Basketbol Takımımızın sosyal medya hesapları da Avrupa’da ve WNBA’de ilk sırada yer alarak Fenerbahçe camiasının bu noktadaki gücünü gözler önüne serdi.

Halkla İlişkiler departmanını daha etkin bir hale getirdik. Bunu neden yaptığımızı sorarsanız taraftarlarımızdan bize gelen her türlü öneri değerlendirilsin ve bu önerilere, şikayetlere, görüşlere cevap verilsin. Bu süreçten sonra gelen 5094 maili etkileştirdikten sonra %73’ünün yanıtlandığını görüyoruz.

Halkla İlişkilerin yanında yeni bir departmanımız daha var o da; Üye İlişkileri departmanımız. Üye İlişkileri departmanımızı az önce söylediğim 31 Aralık’tan sonra hayata geçirdik ve sizler aslında onların aktivitelerini eminim takip ediyorsunuz. Deplasman maçları organizasyonları ve diğer bütün etkinliklerimizde sağ olsunlar büyük destek sağlıyorlar. Amacımız, üyelerimizle daha fazla etkileşim, daha fazla ilişki kurmak, onların da birbirleriyle ilişki kuracağı ortamları oluşturmak. Biz eğer büyük bir aileyiz diyorsak bu ailenin daha sık bir araya gelmesi, buluşması, birbirini daha iyi tanıması, bizlerin de -bunu şahsım adına söylüyorum- genç veya kadın arkadaşlarımızı tanımamız, uzman oldukları konuları anlamamız ve gerektiğinde onlarla istişare edip yaptığımız projelere onları katabilmemiz.”

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

Spor Toto Süper Lig

Lefter Küçükandonyadis Sezonu Puan Durumu

PozTakımOPuan
13469
23467
33465
43463
53447
63446
73445
83444
93444
103441
113441
123441
133440
143439
153438
163437
173435
183427

Facebook

Öne Çıkanlar