Bize Ulaşın

Kulüp

Ali Koç’un Fenerbahçe Dergisi’nin Mart Sayısındaki Başyazısı

Başkanımız Ali Koç’un, Fenerbahçe Dergisi’nin 193 sayılı Mart 2019 sayısında yayımlanan başyazısı:

“Sevgili Fenerbahçe Ailemiz,

Mart ayı, kulübümüz açısından peş peşe gelen galibiyetlerle çok güzel başladı. Basketbol ve voleybol şubelerimizde aldığımız seri galibiyetler ve kadın basketbol takımımızın kazandırdığı 12. Türkiye Kupası bizleri mutlu etti. Özellikle erkek voleybol takımımızın Galatasaray deplasmanındaki müthiş geri dönüşü ile maçı 3-2 kazanmasını kutlamak istiyorum.

Mart ayının ilk günlerinde yaşadığımız başarılı sonuçların sezon sonuna kadar artarak devam edeceğine inanıyor ve temenni ediyorum.

Başarılı bir şekilde yarıştığı her kulvarda ilerleyen Erkek basketbol takımımızı ise kazandığı Türkiye Kupası için tebrik ediyor, bizlere yaşatmaya devam ettikleri gurur için teşekkürlerimizi sunuyorum.

Ard arda oynadığımız Beşiktaş ve Çaykur Rizespor mücadelelerinde futbol A takımımız her iki maçta da geri düşmesine rağmen, vazgeçmeyerek geri dönmesini bildi. Takımımızın ikinci devre ile beraber artan performansı ve istatistiklere de yansıyan daha ofansif, dirençli ve mücadeleci futbolu bizleri gelecek adına umutlandırıyor.

Ligin kalan haftalarında ana hedefimiz, son dönemlerde ortaya koymaya başladığımız istekli ve arzulu oyunu maçlarımızın bitiş düdüğüne kadar sergilemek ve mücadeleden vazgeçmeyen, sonuna kadar inanan bir takımla birlikte bu sezonu en iyi şekilde tamamlamaktır.

Bu sezon, ligi mümkün olan en iyi yerde bitirmeyi hedeflemenin yanında bir başka amacımız ise futbol takımımızın gelecek sezon yapılanması kapsamında çalışmalarımızı yürütmek ve tamamlamaktır.

Özellikle takviye yapacağımız bölgelerde, kadromuza yeni oyuncuları katabilmek amacıyla gerekli çalışmaları titizlikle yürütmekteyiz. İçinde bulunduğumuz ve camiamıza finansal anlamda tarihin en zorlu sürecini yaşatan maddi durumlara rağmen, gelecek sezon şampiyonluk kupasını getirmek için, büyük bir titizlik ve yoğunlukla çalıştığımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Bildiğiniz üzere futbol takımımız özellikle sezonun ikinci yarısının başlamasıyla birlikte arka arkaya sistematik olarak direk maçların sonucuna etki eden yanlış hakem kararlarına maruz bırakıldı. Şubat başında yaptığımız Yüksek Divan Kurulu toplantımızda bu durumu ve düşüncelerimizi camiamız ile paylaştık.

Ancak endişeli olduğumuzu belirttiğimiz açıklamalarımızın daha mürekkebi kurumadan yine hatalı hakem kararlarının sonucunda puanlar kaybettik.

Bu sebeple bir basın toplantısı düzenleyerek detaylı bir sunumla spor kamuoyunun çoğunluğu tarafından kabul edilen, açıkça ortada olan bu durumu kamuoyu ile paylaştık.

Bir kez daha belirtmek isterim ki; Fenerbahçe Spor Kulübü olarak bizim bakış açımız kesinlikle şahıslar odaklı değildir.

Son gerçekleştirdiğimiz basın toplantımız da dahil olmak üzere birçok platformda vurguladığımız gibi, Türk Futbolunun yönetim sistemi içerisinde önemli noktalardaki yanlış uygulamalar, bazı lobilerin etkileri çeşitli sorunlarla birlikte adaletsiz ve adil olmayan kararlara yol açmakta, güven duygusunu zedelemekte ve toplumsal huzuru olumsuz etkilemektedir.

Türkiye Futbol Federasyonu kulüp kontenjanlarıyla oluşturulan yönetim kurulları tarafından yönetilmesi bugünkü sağlıksız ortamın oluşmasının en büyük nedenlerinden birisidir. Yapısal olarak daha özerk, hiçbir kulübün yönetimine ve lobisine bağlı olmayan bir değişimi gerçekleştiremediğimiz takdirde marka değerinin korunması ve yükseltilmesinden bahsetmemiz mümkün olmayacaktır.

Bu felsefe doğrultusunda çözüm önerilerimizden bazılarını basın toplantımızda net bir şekilde ifade etmiştik. Futbolumuzun marka değerinin artması, adil rekabet ortamının tesisi için üzerimize düşen her türlü çalışmaya hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Bu doğrultuda haziran ayında yapılacak TFF seçimlerinde Kulüpler Birliği’nin daha fazla söz sahibi olması gerektiğini, Türk futbolunu hak ettiği yere taşıyacak potansiyelde bazı isimlerin birliğin ortak görüşü ile belirlenmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Geçen ayki başyazımızda da bahsettiğim üzere, kulübümüzün Youtube kanalına büyük önem veriyorum. Marka değerimize değer katacak globalleşmemizi kuvvetlendirecek Youtube’u sadece dijitalleşme ve rakamlar üzerinden okumak, yorumlamak çok yanlış olacaktır.

Youtube hem kendi değerlerimizi koruyup, onları hatırlayıp ve hatırlatıp yeni nesillere taşıyacağımız bir platform; hem de sizlerle doğrudan iletişim kurabileceğimiz kendi özgür, sansürsüz medya araçlarımızdan biri, belki de zamanla en güçlüsü olacak.

Sadece iki ay sonunda, Türkiye’nin en fazla takip edilen spor kulübü hesabına sahip olmak, şubat ayında Avrupa’da en fazla görüntülenme alan ilk 10 kulübü arasına girmek, doğru bir dijital strateji izlediğimize dair cesaretimizi arttırdı.

Daha da önemlisi camiamızın müthiş güç ve  desteğini bu vesileyle bir kez daha hissettik. Hedefimiz ve motivasyonumuz bu destekle artık daha yüksek. 800 binleri gördüğümüz bugünlerde, önemli bir eşik olarak milyon bandını nisan ayında aşmayı hedefliyoruz.

Dolayısıyla çağrımı yineliyor ve camiamızın tüm fertlerini Youtube kanalımızı takip etmeye ve abone olmaya davet ediyorum.

Çok yakın bir zamanda camiamızın geleceği açısından mali sıkıntılarımızı aşmada önemli bir dönüm noktası sayılabilecek bir kampanyayı hayata geçireceğiz.

Seçim kampanyam süresince ve sonrasında Fenerbahçemizin her alanda ve her anlamda sürdürülebilir başarı yakalayabilmesi ve camia olarak gerçek potansiyelini gösterebilmesi için sağlıklı bir finansal yapıya kavuşmasının gerekliliğini her fırsatta dile getirdim.

Rakiplerimizin her alanda fersah fersah önünde olduğumuz bir dönemde gerçekleşen 3 Temmuz hain Fetö saldırısı hem sportif anlamda, hem de finansal açıdan camiamıza büyük zarar verdi.

Bununla beraber takip eden süreçte, özellikle son 5 yılda yapılan sorumsuzca harcamaların, yanlış yatırımların, günü kurtarma mantığıyla uygulanan finansal yönetim tarzının neticesinde oluşan borç ve faiz sarmalının mali açıdan sürdürülebilir olmadığını ve bu durumdan ancak omuz omuza vererek adeta bir seferberlik ruhuyla herkesin elini taşın altına koyması halinde kurtulabileceğimizi vurguladım.

Göreve geldikten sonra gördüğümüz mali tablo; kulübümüzün banka hesaplarının durumu, geçmiş aylardan birikmiş sporcu ve yıllara sarkan menajer alacakları, kulübümüze daha ilk haftada gelmeye başlayan hacizler, mevcut gelirlerimizin ve gelecekteki alacaklarımızın neredeyse tamamının temliklenmiş ve harcanmış olması, en önemlisi de kulübümüzün nakit ihtiyacını karşılamak adına yapmış olduğu piyasa faizlerinin oldukça üzerinde borç maliyetleri tahminlerimizin çok daha ötesindeydi.

Bugüne kadar karşılaştığımız mali tabloyu sizle şeffaf bir şekilde, ancak kol kırılır yen içinde kalır mantığıyla aktarmaya özen gösterdik. Buna mukabil, camiamızın bazı kesimlerinde içinde bulunduğumuz finansal durumun ciddiyetinin hafife alındığını ve yeterince kavranamadığını üzülerek görmekteyim. Bu durum ve sebepleriyle ilgili, camiamızı daha iyi bilgilendirmem gerektiğine kanaat getirdim.

Kampanyamız, sizlerle paylaştığım mali sıkıntılarımızı aşmanın yanı sıra bizleri bekleyen Finansal Fair Play (FFP) sorununu giderebilmemiz için de büyük bir önem ve fırsat teşkil etmektedir.

Bildiğiniz üzere 3 sene önce UEFA ile Kulübümüz arasında bir uzlaşma anlaşması imzalanmıştı. Yapılan anlaşmaya göre, Kulübümüz 3 sezon toplamında 30 milyon euro denk hesap açığını aşmaması gerekirken devraldığımız tarih itibariyle gerçekleşmiş olan 2 sezon toplamında yaklaşık 90 milyon euro denk hesap açığı vermiş durumdaydı.

UEFA ile yaptığımız görüşmelerde her ne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz mali gelişmeler olumlu karşılansa da geçmiş sezonlardaki denk hesap açığı olası bir yaptırımdan kurtulmamızın önünde büyük bir engel teşkil etmektedir. Bu denk hesap açığını telafi edecek tek imkan önümüzdeki günlerde başlatacağımız gelir olarak sayılabilecek destek kampanyamızın başarısıdır.

Söz konusu kampanyamızın başarısı, FFP engelini aşmamızı sağlayacak ve  gelecek sezonda şampiyonluk yarışında iddialı bir kadro kurmamız için bize daha geniş bir hareket imkanı yaratacaktır.

Gönülden inanıyorum ve biliyorum ki ortaya koyacağımız birlik ve beraberlikle Fenerbahçe’mizin bayrağını bağımsız finansal yapıda ve branş fark etmeksizin her kulvarda en yükseklerde dalgalandıracağız. Kulübümüzün yarınları için her platformda yine omuz omuza olacak, hep birlikte başaracağız.

Taraftarlarımızın camiamıza olan desteği sürdükçe inandığımız her şeyi başarabileceğimize bir kez daha yaşayarak şahit oluyoruz. Skordan bağımsız bir şekilde hatta geriye düşsek bile takımımızı bir an olsun desteklemeyi bırakmadan sahadaki sporcularımıza sonuna kadar destek olan tüm taraftarlarımıza her alanda itici güç oldukları için teşekkürlerimizi ifade ediyoruz.

Sözlerime son verirken; bulundukları her alana ve hayata anlam katan, toplumumuzun ve geleceğimizin yapı taşı olan; Fenerbahçemizin de dününde, bugününde ve yarınlarında tarif edilemez bir role sahip olan kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

Ali Y. Koç

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı

Kulüp

Ali Koç’un dev gelir beklentisi!

UEFA ile büyük ölçüde anlaşan Fenerbahçe’nin kısa sürede kasaya koyması gereken rakam yaklaşık 400 milyon lira. Ancak yönetimin beklentisi bunun çok daha üzerinde…

Fenerbahçe, mali açıdan kritik bir eşikte. Ali Koç’un başkanlık koltuğuna oturduğu günden beri anlattığı ekonomik dar boğazdan çıkmanın formülü başlatılacak yardım kampanyası.

Zaman dar, ancak Fenerbahçe yönetimi, camiasına güveniyor. Tek bir şahsın cebinden çıkan paranın kulüp kasasına konulmasına izin vermeyen UEFA, sarı-lacivertlilerin talebini makul karşıladı. Ali Koç’un da açıkladığı gibi, önümüzdeki günlerde resmen başlatılacak olan kampanyaya yapılacak bağış miktarı kadar, katılım sayısı da önemli. Daha önce Beşiktaş ve Galatasaray’ın benzer çalışmalar yaptığını hatırlatan Fenerbahçeli yöneticiler “Ancak bu hareketler çok küçük meblağlarda kaldı. Zaten sadece taraftarların katılımı söz konusuydu” hatırlatması yaptı.

Yasak gelebilir

Kulübe yaklaşık 900 milyon nakit girdisi sağlayan Başkan Ali Koç başta olmak üzere tüm yönetimin elini bir kere daha taşın altına koyacağı belirtilen bu harekete Fenerbahçeli iş adamlarının da yüksek meblağlı katılımları bekleniyor.

UEFA’yla yapılan anlaşma çerçevesinde mayıs ayına kadar olan sürece eksi 30 milyon avroda girmesi gereken kulüp an itibarıyla eksi 90 milyon avroda. Toplanması gereken rakam 60 milyon avro. Bir milyar liraya ulaşabileceklerini düşünen sarı-lacivertliler, projeye yüzde 90 onay veren UEFA’dan kesin karar gelir gelmez harekete geçecek. Proje onaylanmaz ya da amaca ulaşılamazsa Fenerbahçe’nin transfer yasağına varan yaptırımlara maruz kalması söz konusu.

Kaynak: Türkiye

Okumaya devam et

Kulüp

Fenerbahçe’den çok sert açıklama

Fenerbahçe Spor Kulübü, Aspor kaynaklı ve Ali Koç’u hedef alan haber için çok sert bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle;

Bugün bir medya grubunun gazetesinden ve ardından spor televizyonunu temsil eden sosyal medya hesaplarından, Başkanımız Ali Koç’u ve kulübümüzü hedef gösteren, çirkin ve maksatlı bir haber servis edilmiştir.

Daha önce bu konuya dikkat çekmiş olmamıza rağmen bu mecralar ‘hiç şaşırmadığımız şekilde’ malum yöntem, üslup ve yaklaşımla yayın politikaları ile kulübümüzü ve başkanımızı hedef almaya devam etmektedirler.

Bu manidar yaklaşımın, hiçbir yayın kurum ve kuruluşuna yakışmayacağını söylemek isterdik ancak karşımızda bizi hedef alan bir ‘zihniyet’ bulunmaktadır.

Duyduğumuz rahatsızlığı açıkça ve bir kez daha dile getiriyor; camiamızın birlik-beraberliğinin ve başlatacağımız kaynak yaratma projesinin başarısının, bu yaklaşıma verilecek en güzel cevap olacağına inanıyoruz.

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ 

Okumaya devam et

Kulüp

Ali Koç, Fenerbahçe için kitlesel kaynak yaratma projesini açıkladı

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, kulübün, borçlarından kurtulup mali bağımsızlığını kazanması için büyük bir kampanya başlatacaklarını açıklayarak, “Fenerbahçe’miz için kitlesel kaynak yaratma projemizi başlatıyoruz.” dedi.

Başkan Koç, Almanya’nın Köln kentinde, Köln Fenerbahçeliler Derneğinin düzenlediği ve Fenerbahçe Yurtdışı Dernekleri temsilcilerinin katıldığı 22. Yıl Balosu’nda konuştu.

Koç, “Fenerbahçe’nin içinde bulunduğu mali sıkıntıları ve bunları aşmak için yapılan fedakarlıkları tam kavranmadığı, ciddiyetinin tam anlaşılmadığı hatta hafife alındığını üzülerek görüyorum. Demek ki ben bunları yeterince anlatamamışım.” ifadelerini kullandı.

Başkan seçilmeden kısa süre önce yine Köln’de “Bugün Türk futbolu çok ciddi mali kriz içinde, pilimiz bitti” dediğini hatırlatan Koç, “Bunun içinden hep beraber bir seferberlik ruhu içinde çıkabileceğimizi, ancak omuz omuza verirsek, çorbada herkesin tuzu olursa bu sıkıntıdan kurtulabileceğimizi ama öncesinde fedakarlıkların en büyüğünü de bizlerin yapacağını ifade etmiştim. Çok şükür 3 Haziran’da seçildik, göreve geldik ve biz elimizden gelen desteği ben ve yönetim kulübümüz olarak kulübümüze yaptık. Bu, sadece nefes almamızı sağlayacaktır.” dedi.

Göreve geldiklerinde kulübün 600 milyon avronun üstünde borcu olduğunu, icralar geldiğini ve gelecek üç yılın gelirinin şimdiden tüketilmiş olduğunu anlatan Koç, tüm bu sıkıntılara rağmen kulübün bütçesini düzeltmeye çalıştıklarını ve bugünlere geldiklerini, diğer kulüplerin de benzer sorunları yaşadığını söyledi.

“Cezayla karşı karşıyayız ama aşabiliriz”

UEFA’nın Financial Fair Play olarak bilinen kuralları çerçevesinde bazı yükümlülükleri yerine getirme zorunlulukları olduğunu hatırlatan Koç, “Financial Fair Play nedir? UEFA ile üç yıllık bir anlaşma yaptık, bu mayıs ayında bitiyor. Üç yıllık gelir gider tablosunda 30 milyon avro eksi yapma hakkımız var. bugün itibarıyla eksi 90 milyondayız. Mayıs ayına kadar 60 milyon avro kar etmemiz lazım ki, böyle bir şey söz konusu değil. Yani ceza almakla karşı karşıyayız fakat bunu hep beraber aşabiliriz.” diye konuştu.

Başkan Koç, sorunun aşılması noktasında şu değerlendirmede bulundu.

“Bizim kulübe koyduğumuz sermaye ve 18 bin ayrı küçük hissedarın katılımıyla koyduğumuz sermayenin bir kısmının UEFA tarafından gelir olarak kaydedilme imkanı var. Tabii bu da yetmiyor ama diğer taraftan aldığımız ışıkta, binlerce taraftarımızın katılacağı kampanya ile birlikte beklediğimiz hedeflere ulaştığımız takdirde biz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, Financial Fair Play beklentilerini, sınırlarını yerine getirme şansımız var. Bu ne demek? Bu, Fenerbahçe’nin önümüzdeki yıl çok daha kuvvetli bir takım kurmasını sağlamak, transfer zamanında manevra alanını arttırabilmesi ve şampiyonluğa yürüyebilecek daha kuvvetli bir kadro kurmasına imkan sağlayacak. Financial Fair Play konusunda bunu aşamazsak, sadece ve sadece sattığımız kadar oyuncu alabiliyoruz hatta bir adım daha ileri gideyim, transfer yasağına kadar iş gidebilir.”

Koç, “Sonuç ne verecek bilmiyorum ama söylemek istediğim şu, biz geçmişte kötü günleri nasıl omuz omuza vererek aştıysak bugün de içinde bulunduğumuz mali tabloyu, sıkıntıları ve Financial Fair Play cezalarında muhtemelen hep beraber kurtulabiliriz. Onun için ileride yapacağımız kampanyaya destek olmanızı canı gönülden rica ediyorum.” dedi.

Bu kampanyayla toplayacakları para miktarı kadar katılacak kişi sayısının da önemli olduğunu vurgulayan Koç, şöyle devam etti:

“Yani kumbarasından 5 lira verecek çocuktan, büyük iş adamlarının vereceği çok büyük hibeye kadar katılımcı sayısı çok çok önemli. Fenerbahçe’miz için kitlesel kaynak yaratma projemizi başlatıyoruz. İnşallah sizlerin desteği ve Türkiye’de de yapacağımız aktivitelerle bu engelleri aşma imkanını sağlayabiliriz.”

“Tekrar tarihe geçebiliriz”

Hep birlikte tekrar omuz omuza vererek tekrar tarihe geçebileceklerine işaret eden Koç, “Dünyada bizim yapmak istediğimizi şimdiye kadar yapmış hiçbir kulüp yok, inşallah bu şekilde bir kez daha tarihin altın sayfalarına gireriz. Bizim yapacağımız kampanya, Fenerbahçe’nin mali bağımsızlığı için bir adım. Bundan sonraki adımlar iki tanedir. Her 4 senede 3 kere Şampiyonlar Ligi’ne kalması, oradan gelecek gelirler, aynı zamanda kendi öz kaynağından yetiştireceği oyuncuları kulübe katarak, ileride onları satıp ekonomik değer yaratmak, üçüncüsü de Türk olsun olmasın, keşfettiğimiz gençleri kadrolarımıza katıp onları da parlatıp değer yaratmak.” ifadelerini kullandı.

“Artık büyük maliyetli, son durak kontrat yapan, yaşlı oyuncuları getirme dönemi Türkiye’de bitmiştir, her kulüp için bitmiştir.” diyen Koç, şunları kaydetti:

“Sizler bu doğrultuda kulübünüzü bilet alarak, forma alarak, Fenerium’a giderek, sosyal sorumluluk projesi yaparak destekliyorsunuz. Bir sorumluluğunuz daha var, o da Fenerbahçe’ye genç yetenekleri kazandırmak. Türkiye’de 80 küsur milyon nüfus var, genç bir nüfus var ama oradan çıkan kaliteli futbolcu sayısına baktığımız zaman, Avrupa’daki 4-5 milyon Türk’ten çıkan futbolcu sayısına baktığımız zaman mukayese bile götürmez. Burada öğretilen altyapı ne yazık ki üzülerek söylüyorum, ülkemizden katbekat daha önde. O yüzden Avrupa’da daha fazla Türk çocuğumuz başarıya koşuyor. Bunlardan yararlanmamız için sizlerin de camiamıza köprü olmanızı rica ediyorum, temenni ediyorum.”

Fenerbahçe’nin, tarihinin en kötü sezonunu geçirdiğini ve bunun için mahcup olduğunu vurgulayan Koç, “Fenerbahçe başarısı bir sezonluk maçların sonuçlarıyla ölçülecek bir kulüp değil. Fenerbahçe hepimizin bildiği gibi şampiyonluklardan, galibiyetlerden daha büyük bir kulüptür. Ben doğru yolda olduğumuza inanıyorum ve hepimizin gurur duyacağı bir Fenerbahçe’yi hem sportif anlamda, hem de sporun dışında hep beraber yaratacağız. Bunların da tohumları ekiliyor. İnanın Fenerbahçe’niz emin ellerde, inanın futbolda da önümüzdeki sezon çok güzel günler bizleri bekliyor.” dedi.

Kaynak: AA

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

MKE Ankaragücü — Fenerbahçe

Osmanlı Stadyumu
Spor Toto Süper Lig

Spor Toto Süper Lig

Lefter Küçükandonyadis Sezonu Puan Durumu

PozTakımOPuan
12658
22652
32647
42643
52637
62635
72635
82634
92634
102634
112634
122633
132631
142631
152628
162627
172622
182621

Facebook

Öne Çıkanlar