23 Şubat Cum 2024
Ana SayfaHaberlerFutbol ErkekYazarlardan Jesus yorumları; "Oyuncular ona bağlı"

Yazarlardan Jesus yorumları; “Oyuncular ona bağlı”

- Advertisement -
Hürriyet yazarları Güntekin Onay, Fırat Aydınus, Uğur Meleke ve Mehmet Arslan “Fenerbahçe, Ümraniye karşısında kazansa da ortaya koyduğu futbolla taraftarını mutlu edemedi. Sarı lacivertlilerin temel sorunları neler?” sorusuna yanıt aradı.
Fenerbahçe’nin Ekim-Kasım ile Aralık-Ocak performansları arasında çok belirgin farklar var. Jesus bence iki konuda eski performansından çok uzak: Birincisi, Fenerbahçe savunmayı artık daha geride kuruyor, bu da önde eskisi kadar top kazanamamaları gibi bir bedel doğurdu. İkincisi, forma adaleti konusunda eskisi kadar hassas olmaması. Galatasaray maçında gereksiz bir kırmızı görüp 2 maç ceza alan İrfan’ın otomatik olarak 11’e dönmesi bence âdil değil. Arao-Crespo-Rossi gibi form düşüklüğü yaşayan bazı oyuncular da imtiyazlı gibi.
Fenerbahçe’nin eski temposunda olmadığı ortada. Yine de iyi oynamadıkları maçlarda Gaziantep ve Ümraniye maçlarını 6 puanla geçmek önemli. Fenerbahçe’nin fiziğe dayalı bir oyunu var ve her maçta sürdürülecek bir şey değil. Ayrıca rakipler de Jesus’un oyununu çözdü ve planlarını ona göre yapıyorlar. Ayrıca İrfan Can formsuz ve orta alanda yaratıcılık sorunu çok net.
Ümraniyespor karşısında ortaya konan futbolun taraftarı memnun etmemesi normal çünkü Fenerbahçe taraftarı sezon başından beri şahit olduğu, orta saha ve forvet oyuncuları ile rakip alanda baskı kuran, saldıran ve iştahlı oynayan takımı bu maçta göremedi. Takımın performansı ve heyecanı Jesus’a endekslenmiş gibiydi. Jesus’un o bildiğimiz saha kenarında en az futbolcular kadar efor sarfeden, maçı yaşayan görüntüsünden eser yoktu. Bu durum saha içine ister istemez sirayet ediyor Evet oyun ve performans anlamında takımda aşağı doğru bir yönelme var; peki Jorge Jesus’un performansında?..
Birbiriyle uyum sağlayıp, mükemmel mücadele ettiklerinde hiçbir sorunu yok gibiydi Fenerbahçe’nin. Ama zamanla aynı tip, standart futbolculardan oluştuğu ortaya çıktı. Hepsi birbirine benziyor. Fark yaratan, oyunu bazen tek başına çözebilecek yetenekte lider oyuncu eksikliği kendini gösteriyor. Ve buna paralel yıldız oyuncusu yok. Daha da kötüsü yıldız transfer etme yetisini kaybettiler. Bir teknik adam takımı yaratmak istiyorlar, buna saygı duyarım. Ama camianın olmayan sabrı bunun en büyük engeli.
- Advertisement -
BENZER HABERLER
- Advertisment -

Günün içinden