Bize Ulaşın

Atletizm

Ramil Guliyev’e askerde doping kontrolü

Dünya ve Avrupa şampiyonu milli atlet Ramil Guliyev, 21 günlük bedelli askerliği sırasında iki kez doping kontrolüne girdi.

Berlin’de 7-12 Ağustos’ta gerçekleştirilen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda erkekler 200 metrede şampiyona rekorunu 19,76 saniyeye indirerek altın madalya kazanan Ramil Guliyev, daha sonra katıldığı yarışlarda da başarısını sürdürdü.

Guliyev, Skolimowska Memorial yarışlarında 100 metrede üçüncü, Elmas Lig’in final etabında 200 metrede ikinci, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından düzenlenen Kıtalar Kupası’nda 200 metre ve 4×100 bayrak yarışında ikinci oldu. Milli sporcu, Antalya’da düzenlenen Gloria Kupası’nda 200 metrede altın madalya kazanarak, 2018 yılını iyi bir şekilde kapattı.

Yarış sezonu bitiminde bedelli askerlik için İstanbul’daki İkmal Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’na teslim olan milli sporcu, 21 günlük askerliği süresince iki kez doping kontrolüne tutuldu.

“Askerlik yapmak çok güzeldi”

Tezkeresini aldıktan sonra Antalya’da kampa girerek 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası hazırlıklarına başlayan Guliyev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, askerliğin iyi geçtiğini belirterek, çok güzel duygular yaşadığını söyledi.

Askerlikle spor hayatının biraz benzediğini dile getiren Guliyev, “Her ikisinde de ekstradan bir şey yapamıyorsun çünkü çok zamanın olmuyor ama yine de askerlik yapmak çok güzeldi, benim için sıkıcı olmadı.” diye konuştu.

Askerde doping kontrolü

Profesyonel sporcular için dikkat etmeleri en önemli konulardan birinin doping olduğunu dile getiren Guliyev, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı’nın (WADA) da bu konuda sıkı kuralları olduğunu anlattı.

Guliyev, olimpiyat sporcularının her gün bir saat nerede olacağının bildirimini yapmak zorunda olduğunu ifade ederek, o saat içinde de doping kontrolü için numune almaya gelenlerin olabileceğini söyledi.

Kendisinin de çok sık doping kontrolüne tabi tutulduğunu anlatan Guliyev, şöyle konuştu:

“2012 ve 2013 yıllarında dopingden yakalanan sporculardan sonra çok büyük değişiklikler oldu. Şu anda doping kullanmak gibi bir şey yapmak mümkün değil. Yaparsan da spor hayatın bitiyor. Bu nedenle çok dikkatli olmamız lazım. Sadece doping ilaçlarını kullanmamakla bitmiyor. Her zaman yemeğine de katabilirler, bilmeden bir şey de yiyebilirsin. Bu yıl 20 ile 30 arasında doping kontrolüne girdim. Her yarışta numune aldılar. Yarış dışında da birkaç kere kamp merkezlerine geldiler. Eve de geliyorlar. Askerde olduğum sırada da kontroller devam etti. 21 gün içerisinde iki kere askeri birliğe gelerek, doping için numune aldılar.”

2019’da hedef Avrupa rekoru

Milli sporcu Guliyev, 2018 yılı başında antrenörü Oleg Mukhin ile yaptıkları programda hedeflerini Avrupa şampiyonluğu ve Avrupa rekoru kırmak olarak belirlediklerini dile getirerek, “Bunun için çalışmalar yaptık ve hazırlandık. 2018’de Avrupa Şampiyonu oldum ama Avrupa rekorunu kıramadım. İnşallah seneye rekoru kıracağız. Çok idman yapıyoruz. Sezona da güzel başladık. İnşallah seneye rekoru tekrar deneyeceğiz.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Atletizm

Milli atletlerimizden 4 gümüş madalya

Fenerbahçeli milli atletler, Fransa ve Kazakistan’da katıldıkları yarışlarda 4 gümüş madaalya kazandı.
Fransa’da düzenlenen Akdeniz U23 Salon Atletizm Şampiyonası’nda Milli takım 4 gümüş madalya elde ederken,  bunların 3’ünü Fenerbahçeli sporcular kazandı.

22 ülkenin katılımıyla Fransa’nın Miramas kentinde gerçekleştirilen Akdeniz U23 Salon Atletizm Şampiyonası’na 13 atletle katılan Türkiye, organizasyondan dört gümüş madalya çıkardı.

Atletlerimizden 60 metrede Mizgin Ay 7.44’lük derecesiyle, gülle atmada Aysel Yılmaz 14.07’likatışıyla, üç adım atlamada da Alperen Karahan 17.69’la şampiyonayı 2. tamamladı.

Kazakistan’ın Ust-Kamenogorsk kentindeki 5.Olga Rypakova Yarışmaları’nda mücadele eden Fenerbahçeli milli atlet Alper Kulaksız da, uzun atlamada 7.36’lık derecesiyle ikinci oldu.

Okumaya devam et

Atletizm

Batuhan Çakır: Daha büyük sevinçler için daha büyük hedeflere odaklanmak gerekiyor

Üç adım atlamada birçok başarısı bulunan Batuhan Çakır ve antrenörü Metin Emin, FBTV’de canlı yayınlanan 14/16 programına konuk oldu.

İlk olarak 2018 yılının değerlendirmesinin yapıldığı programda elde edilen başarılar anlatıldı ve hedefler konuşuldu.

Öncelikle 2018 yılının genel bir değerlendirmesini yapan Batuhan, “Bu yıl benim için çok güzel geçti. Senenin başından itibaren tüm derecelerimiz çok istikrarlı ilerledi. Arjantin’de düzenlenen Gençlik Olimpiyatları’nda pek beklediğim dereceyi alamadım ama bizi yine de mutlu etti. Önümüzdeki senenin planlarına başladık. Performansım yüzde 20 daha iyi olabilirdi. Bu yarışma benim için büyük bir tecrübe oldu. Hepsi benim için bir birikim. Bu deneyimi önümdeki yarışmalara yansıtacağım.” dedi.

Antrenör Metin Emin ise Batuhan’la ilgili olarak, “Batuhan’ı bir kros yarışmasında görmüştüm. Kendisini krostan 3 adıma çevirdik. Türkiye şampiyonlukları, Balkan şampiyonlukları, Dünya 3.’lüğü… 2017 yılında EYOF Avrupa Olimpiyatları’nda birinci oldu, bu da Türkiye tarihinde atlamalarda bir ilkti. 2018 yılında U18 Avrupa Şampiyonası’nda tekrar bir ilki başardı ve Türkiye’ye ikinci altın madalyayı kazandırdı.” değerlendirmesini yaptı.

Hedeflere değinen Metin Emin, “2019 yılında da Gençler Avrupa Şampiyonası var. Hedefimiz madalya. Yüzde 99 madalya geleceğini tahmin ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yarışlarda atletlerden daha çok heyecanlandığını da sözlerine ekleyen Metin Emin, “Ben onlardan daha çok heyecanlanıyorum. Avrupa şampiyonalarını televizyondan takip eden varsa, yarışmalarda en çok benim sesim çıkar. Diğer hocalardan ses çıkmaz, ben çok heyecanlanıyorum.” diye konuştu.

Avrupa 18 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası’nda altın madalya kazandığı yarışı anlatan Batuhan, “Şu an bile çok heyecanlanıyorum. O gün çok güzeldi. Derecemde aksaklıklar oldu. Yarı finalde yaptığım dereceyi finalde yapamayınca rakibim beni geçti. Çok heyecanlanmıştım. Onu geçtikten sonra kendime geldim. Daha iyisini de yaptım. Daha büyük sevinçler için daha büyük hedeflere odaklanmak gerekiyor.” dedi.

Atletizme nasıl başladığını da paylaşan Batuhan Çakır, “Okulda atletizm için seçmeler yapılıyordu. Hızlı koşuyordum. O seçmelere bir takım rahatsızlıklardan dolayı girememiştim. Daha sonra Beden Eğitimi öğretmenimin benimle konuşmasıyla teste tabi tutuldum ve takıma girdim. O yarışa kadar öğretmenlerle yarışıyordum. Daha sonra bir kros yarışmasında Metin hocayla tanıştım ve böyle gelişti.” şeklinde konuştu.

Atletizmin ilk dönemlerde ailesinin bu sporu yapmasına pek sıcak bakmadığını ancak ilerleyen dönemlerde aile desteğini tam olarak arkasında hissettiğini dile getiren Batuhan Çakır, “Spora ilk başladığın dönemlerde ailem tabii ki de istememişti, çünkü eğitimime önem vermem gerektiğini söylüyorlardı. Spora başladıktan sonra bana bıraktırmaya yönelik davranışları vardı. Ancak daha sonra dereceler geldikçe ve yol kat ettikçe her şey daha güzel oldu. Hatta ‘ben sporu bırakacağım.’ dediğimde ailem bana, ‘hayır, asla sporu bırakmayacaksın.’ diyordu. Tabii burada hocamın da çabaları söz konusu, ailemi ikna etti ve beni spora devam ettirdi. İlk başlarda her şey zordu ama şimdi her şey çok daha güzel.” şeklinde konuşurken; Antrenörü Metin Emin ise Batuhan Çakır’ın atletizme başlama hikayesini şöyle özetledi:

“Batuhan’ın spor hayatını şöyle anlatmak gerekirse, ben Ergene’de Ulaş mahallesi diye geçer, oradaki okul Yıldızlar Türkiye Şampiyonu olmuştu. Orada bir sporcum vardı. Aynı zamanda beraber çalıştığım bir arkadaşım vardı. O da Batuhan’ın babasıyla akraba idi. Ben babasından Batuhan ile çalışmak için izin istediğimde o pek sıcak bakmadı. Ben de Batuhan’ı kazanmak istiyordum ve zorla aldım. Biraz da benim zorumla bugünlere geldik.”

Türkiye’deki sporcu havuzunun çok geniş olduğunu ve ailelerin mutlaka sporun ana branşı olan atletizm ile çocuklarını tanıştırmaları gerektiğini söyleyen Antrenör Metin Emin, “Türkiye’de futbol, basketbol ve voleybol ön planda olduğu için bize pek fazla sporcu kalmıyor. O nedenle özellikle de 4’üncü ve 5’inci sınıflarda sporcu taraması yapıyorum. O yaşlarda çocuk, sporcu olacak mı, olmayacak mı? Fizik yapısı vs. gibi özelliklerine dikkat ettiğimiz için bir sıkıntı yaşamıyoruz. Çocuklarımızı erkenden çalıştırmaya başlarsak elimizden yıldız sporcular çıkar. Türkiye’de o kadar çok yetenekli sporcu var ki, olimpiyatlarda ve şampiyonlarda derece yapabilecek yeteneğe sahip çocuğumuz çok. Atletizm ana branş ve her ailenin çocuklarını mutlaka atletizm sporuna yönlendirmesi gerekiyor.” dedi.

Atletizmin kendisine çok şey kattığını da belirten Çakır, “Atletizm benim hayatımı olumlu yönde değiştirdi. Mesela uluslararası yarışlar nedeniyle birçok yeri görme imkanım oldu. Onun dışında atletizmin fiziksel olarak bana büyük desteği oldu.” diye konuştu.

Başarılı atlet, eğitim ve spor arasındaki ilişkiyi ise şu şekilde açıkladı:

“Eğitim hakikaten çok önemli. Sporcu da çabalıyorsa ve emek veriyorsa spor ve eğitim arasında bir denge kurulabiliyor. Önemli olan sadece spor yapmak değil eğitim konusuna da özen göstermek gerekiyor.”

Müsabakalara müzik dinleyerek motive olduğunu belirten Batuhan Çakır, “Müsabakalara müzik dinleyerek motive olmaya çalışıyorum. Müzik dinlemek beni ateşliyor diyebilirim. Tabii her yarış öncesi antrenörümle de konuşuyorum.” derken; dünyaca ünlü atlet Teddy Tamgho’yu ise örnek aldığını şu sözleriyle ifade etti: “Teddy Tamgho’yu kendime örnek alıyorum. Teknik olarak çok beğeniyorum.”

Batuhan Çakır, Fenerbahçe’nin bir parçası olduğu için duyduğu mutluluğu ise şu şekilde ifade etti:

“Yaklaşık 4 yıldır Fenerbahçe forması giyiyorum ve çok mutluyum. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün üyesi olmak çok güzel bir şey. Aynı şekilde milli takım forması giymek de tarifsiz bir duygu. Yaşadığınız ülkenin bayrağını göğsünde taşımak, derece yaparsan o bayrağı dalgalandırmak çok güzel bir duygu.”

Başarılı atletin antrenörü Metin Emin ise Türkiye adına bir ilke imza atmak istediklerini belirterek, “Şu an iki yıllık hedefim var. 2019’da üç adım atlamada ilk madalyayı alarak Türkiye adına bir ilke imza atmak. İnşallah altın da olabilir. 2020’de de olimpiyatlar var. Aklımız biraz Tokyo Olimpiyatları’na gidiyor ama barajı 16.85. Olur mu olmaz mı bilmiyoruz ama bakalım umarım olur. Sayın Başkanımız Ali Koç’a amatör branşlara destek verdiği için çok teşekkür ediyorum. Harika biri.” dedi.

Öncelikli hedefinin 2020 Olimpiyatları için barajı geçebilmek olduğunu ifade eden Milli Atlet, “Öncelikli hedefim 2020 Olimpiyatları için barajı geçebilmek. Olur mu olmaz mı bilmiyorum ama olursa çok güzel olur. Çok güzel bir deneyim katacağına eminim. Öncelikli hedefim olimpiyat. 2024 Olimpiyatları’na kesinlikle gitmek istiyorum. Bunun için de elimden gelen her şeyi yapacağım.” şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan Antrenör Metin Emin, “Gururluyum. Batuhan Türkiye tarihindeki bir ilki başardı. Benim sporcum olduğu için de çok mutluyum. İnşallah aynı duyguları arkadaşlarımıza da aynı duygular ve aynı başarılar nasip olur.” diyerek sözlerini noktaladı.

Okumaya devam et

Atletizm

Rümeysa Ökdem 25 yıllık rekoru kırdı

Fenerbahçeli milli atlet Rümeysa Ökdem, Salon Olimpik Deneme müsabakalarında 1994 yılından beri kırılamayan 20 yaş altı kadınlar yüksek atlama Türkiye rekorunu eline geçirdi.

Atletizmde İstanbul’un ev sahipliği yaptığı Salon Olimpik Deneme müsabakalarında Rümeysa Ökdem, yüksek atlamada 25 yıllık Türkiye rekorunu kırdı.

Türkiye Atletizm Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Ataköy Atletizm Salonu’ndaki müsabakalarda, bir Türkiye rekoru kırılırken, birçok atlet de en iyi derecesini geliştirdi. Geçen yıl Dünya 20 Yaş Altı Şampiyonası’nda finali kılpayı kaçıran Bursalı atlet Rümeysa Ökdem, 1,82 atlayarak salondaki en iyi derecesini 7 santimetre geliştirdi ve 1994’ten kalan 20 yaş altı kadınlar Türkiye salon rekorunu kırdı.

Bu dalda eski rekor, 1994 yılının 20 Şubat günü Atina’daki Balkan Salon Şampiyonası’nda yarışan Gülsün Durak tarafından 1,81’lik dereceyle yapılmıştı.

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

Bursaspor vs Fenerbahçe

Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu
Spor Toto Süper Lig

Spor Toto Süper Lig

Lefter Küçükandonyadis Sezonu Puan Durumu

PozTakımOPuan
11838
21832
31832
41729
51829
61829
71828
81828
91824
101822
111721
121821
131820
141820
151817
161816
171716
181712

UEFA Avrupa Ligi

D Grubu Puan Durumu

PozTakımOPuan
1614
268
367
463

Facebook

Öne Çıkanlar