Bize Ulaşın

Atletizm

Ramil Guliyev: Olimpiyatta altın madalya hedefliyorum

Dünya ve Avrupa şampiyonu milli atlet Ramil Guliyev (30), 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları hazırlıklarını Antalya’da sürdürüyor. Baba olmasına sayılı gün kalan Guliyev, “Olimpiyatta altın madalya hedefliyorum” dedi. Hamilelik döneminde domates, zeytin ve döner aşeren milli atletin eşi Ekaterina Zavialova (29) ise, ‘Aylita’ adını verecekleri kızlarının doğumu sonrası yeniden form tutup gelecekte Fenerbahçe Spor Kulübü formasıyla başarılar kazanmak istediğini söyledi.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları hazırlıklarını Antalya’da sürdüren milli atlet Ramil Guliyev, hamileliğinin son günlerini yaşayan eşi Rus atlet olimpiyat ikincisi Ekaterina Zavialova ile birlikte Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

Milli atlet Ramil Guliyev, sporcu anne ve babasının yönlendirmesiyle atletizme başladığını anlattı. Jimnastik, yüzme, boks, judo, güreş ve tekvando gibi farklı branşları denedikten sonra 13 yaşında atletizm kariyerine başladığını anlatan Ramil Guliyev, çocukluğunda bilgisayar mühendisi olmayı hayal ettiğini belirtti.

“SPORCU OLMASAYDIM BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ OLURDUM”

Spor hayatına başladığı ilk günlerde sirkte akrobatlara yardımcı olarak görev yaptığını kaydeden Ramil Guliyev, “Atletizm yapmadan önce farklı işlerde de çalışıyordum. Bilgisayar mühendisi olmak istiyordum. Önemli şirketlerden teklifler aldım. Sporcu olmasaydım bilgisayar mühendisi olurdum. Sporda başarılı olunca atlet olmayı tercih ettim. Sirkte çalıştığım 2 yılda ciddi teklifler almıştım” diye konuştu.

OLİMPİYATTA ALTIN, AVRUPA’DA 2 MADALYA HEDEFİ

Ay yıldızlı formayla ilk katıldığı yarış olan Mersin’deki Akdeniz Oyunları’nda iki gümüş madalya kazandığını ifade eden Ramil Guliyev, sonrasında önemli başarılar elde ettiğini söyledi. 2019 yılının istediği gibi geçmediğini vurgulayan Ramil Guliyev, geçen sene Doha’daki ilk yarışta sıcak hava ve rahatsızlanması sonucu istediği dereceyi yapamadığını, Atletizm Dünya Şampiyonası’nda şanssızlıktan dolayı istediği başarıyı yakalayamadığını söyledi.

Tokyo Olimpiyat Oyunları’na çok iyi hazırlandığını belirten Ramil Guliyev, “Doha’daki ilk yarışta hayatımdaki en iyi sezon başlangıcı yarışı yaptım. Bu sene de aynısını yapacağıma inanıyorum. Olimpiyatta altın madalya bekliyorum. Avrupa Şampiyonası’nda da ülkeme 2 madalya getirmek istiyorum” dedi.

“KENDİMLE YARIŞIYORUM”

Atletizmde rakiplerinden çok, her zaman en iyi dereceye odaklandığını aktaran Ramil Guliyev, şunları söyledi:

“Atletizm bireysel bir spor. Biz kendi kendimizle yarışıyoruz. Yarışlarda en iyi derecemi koşsam, benim için yeterli. En iyi dereceyle yarışlarda altın madalya kazanabilirsin. Kendi kendimle savaşmam, yarışmam gerekiyor. O yarışı kazanırsam yeterli olur. Sonrası diğer sporcularla karşılaştırılabilir, derecelerle karşılaştırılır. Yarışlarda önemli olan ilk olmak. Hedeflediğim dereceyi, yarışlarda en iyi formu piste yansıtırsam yeterli olur.”

BEBEĞİN ADI AYLİTA

Baba olmasına sayılı günler kaldığını söyleyen Ramil Guliyev, eşi Ekaterina Zavialova ile doğacak kızına ‘Aylita’ adını vereceklerini belirtti. Baba olacağı için çok mutlu olduğunu kaydeden Ramil Guliyev, “Çok yakın zamanda bebeği göreceğiz. Arkadaşlarım, yakınlarım farklı isim düşünüyor. Doğduktan sonra kucağımıza aldığımızda belirleyeceğiz. Yüzde 99 Aylite olacak” dedi.

DOMATES, ZEYTİN VE DÖNERE AŞERDİ

Ramil Guliyev, eşinin Türk yemeklerini çok sevdiğinden de bahsetti. Eşinin taze domates, zeytin ve döner aşerdiğini, hamilelik döneminde bu gıdaları sık sık canının çektiğini aktaran Ramil Guliyev, “Bir ara taze domates çok yiyordu. Zeytin, döner istiyordu canı. Sporcu olduğumuz için diyetimiz vardı, gece yemek kötü oluyordu. Gece ‘Döner istiyorum, getir’ durumu olmadı, ama domatesi, zeytini geceleri yiyordu. Canı istediğinde 2-3 kilo taze domates alırdık, geceleri yerdi” diye konuştu.

EKATERİNA’NIN HEDEFİ FENERBAHÇE

Ekaterina Zavialova ise annelik ve spor kariyeri hakkında düşüncelerini paylaştı. Doğum yaptıktan sonra spor hayatını sürdürmek istediğini belirten Ekaterina Zavialova, “Doğum yaptıktan sonra yeniden form tutarak gelecekte Fenerbahçe Spor Kulübü adına yarışmak istiyorum” dedi.

Eşiyle Türkiye’de yaşamayı çok sevdiğini aktaran Ekaterina Zavialova, iklimi ve turizmle anılmasından dolayı Türkiye’yi, Antalya’yı tatil ülkesi gibi gördüğünü söyledi. Türkiye’de spor imkanlarının fazlalığına dikkati çeken Ekaterina Zavialova, “Burada çalışarak çok güzel dereceler yapılabilir. Burada çalışmayı çok istiyorum. İnanıyorum ki burada çalışarak gelecekte daha güzel dereceler kazanabilirim” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Atletizm

50. U20 Atletizm Şampiyonası’na damga vurduk

İstanbul/Bağlarbaşı Ekrem Koçak Pisti’nin ev sahipliğinde bu yıl 50’ncisi düzenlenen Balkan U20 Atletizm Şampiyonası’nda milli forma altında mücadele eden atletlerimiz 4 altın, 8 gümüş, 4 bronz olmak üzere toplam 16 madalya kazandı.

İki gün süren müsabakalar sonunda sporcularımızdan 3000 metre engellide İbrahim Karateker, üç adım atlamada Gizem Akgöz, gülle atmada Pınar Akyol, disk atmada Özlem Becerek altın madalyanın sahibi olurken; 3000 metre engellide Tayyip Arslan, gülle atmada Savaş Parlak, 100 metrede Zülha Armutçu, uzun atlamada Gizem Akgöz, cirit atmada Esra Türkmen ile Oğuz Uyar(4×100 metre bayrak yarışı) ve Emirhan Koş-Gökdeniz Göçmen(4×400 metre bayrak yarışı) ikinci sırada yer aldı. Atletlerimizden Oğuz Uyar(100 metre/200 metre), Süreyya Yıldız (800 metre) ve Nevin İnce de(4×400 metre bayrak yarışı) kürsünün üçüncü basamağına çıkarak bronz madalya kazandı.

Okumaya devam et

Atletizm

20 Yaş Altı Atletizm Ligi’nde şampiyon Fenerbahçe oldu

Fenerbahçe 20 Yaş Altı Atletizm

Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından Turkcell’in sponsorluğunda düzenlenen 20 Yaş Altı Atletizm Ligi’nde erkeklerde ve kadınlarda Fenerbahçe birinci oldu.

Federasyondan yapılan açıklamaya göre, Denizli Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Spor Oyunları Kompleksi ve Atletizm Sahası’nda iki gün süren yarışlar erkeklerde dokuz, kadınlarda ise yedi takımın katılımıyla yapıldı.

Erkeklerde Fenerbahçe 162.5 puanla birinci, İstanbul Büyükşehir Belediyespor 155.5 puanla ikinci, Konya Büyükşehir Belediyesi ise 106 puanla üçüncü oldu.

Kadınlarda 19 branşın 15’inde birincilik kazanan Fenerbahçe, 123 puanla zirvede yer aldı. Beşiktaş 103 puanla ikinciliği, Bursa Büyükşehir Belediyespor da 100 puanla üçüncülüğü elde etti.

Kaynak: TRT Spor

Okumaya devam et

Atletizm

Turkcell Türkiye Kros Ligi’nde U20 kategorilerinde şampiyon Fenerbahçemiz oldu

fenerbahçe atletizm kros

Ocak ayında Mersin’deki etapla başlayan Turkcell Türkiye Kros Ligi’nde şampiyonlar Ayvalık’taki finalle belirlendi. U20 Gençler kategorisinde Fenerbahçe Atletizm Şubemiz, hem kadınlarda hem de erkeklerde zirvede ye alırken, Büyük Kadınlardaysa kürsünün üçüncü basamağına çıktı.

Üç kademeden oluşan Turkcell Türkiye Kros Ligi’nde yaklaşık 300 atletin yarıştığı ligde; U20 kadınlarda Fenerbahçemiz, toplamda 63 puanla bir kez daha Kros Ligi’ni kazandı. U20 erkekler liginde ise Fenerbahçemiz ile Darıca Belediyesi arasındaki rekabette gülen taraf Fenerbahçemiz oldu. İkinci kademede liderliği Kocaeli ekibinden alan Fenerbahçe, Avrupa ikincisi Ayetullah Aslanhan’ın kazandığı etap sonunda genel sıralamada 61 puana ulaştı ve sekiz puan farkla Darıca Belediyespor’u geride bıraktı. Bu kategoride İstanbul BBSK 134 puanla Kros Ligi üçüncüsü oldu.

Turkcell Türkiye Kros Ligi üçüncü kademe(final) yarışlarında, U20 Kadınlar 4 km’de atletlerimizden Dilek Öztürk 14:48 ile 2., Zeynep Bayçınar 14:50’yle 3. sıraya yerleşirken; İnci Kalkan, Dilek Öztürk, Zeynep Bayçınar, Ayşe Ecer, Esra Doğan ve Berfin Barışer’den oluşan kadın takımımız topladığı 63 puanla zirvede yer aldı.

U20 Erkekler 6 km’deyse sporcularımızdan Ayetullah Aslanhan 18:16’lık derecesiyle ilk sırada yer alırken, diğer atletlerimiz İbrahim Karateker 18:26’yla 3., Tarık Demir de 18:30’luk derecesiyle 4.basamakta yerleşti. Abdullah Yıldız, İbrahim Karateker, Tarık Demir, Tayyip Arslan, Ayetullah Aslanhan ve Sinan Aksoy’dan oluşan U20 Erkek Takımımız topladığı 61 puanla kürsünün ilk basamağında yer aldı.

Büyük Kadınlarda da atletimiz Özlem Kaya, 20:00’lık derecesiyle 3’üncü olurken; Derya Kunur, Emine Akbingöl, Burcu Subatan, Ceylan Gökdemir ve Özlem Kaya’dan oluşan takımımız 145 puanla üçüncü oldu.

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

Galatasaray — Fenerbahçe

Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu
Süper Lig

Süper Lig Puan Durumu

PozTakımOPuan
137
237
326
426
536

Facebook

Öne Çıkanlar