Bize Ulaşın

Atletizm

Ramil Guliyev: Olimpiyatta altın madalya hedefliyorum

Dünya ve Avrupa şampiyonu milli atlet Ramil Guliyev (30), 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları hazırlıklarını Antalya’da sürdürüyor. Baba olmasına sayılı gün kalan Guliyev, “Olimpiyatta altın madalya hedefliyorum” dedi. Hamilelik döneminde domates, zeytin ve döner aşeren milli atletin eşi Ekaterina Zavialova (29) ise, ‘Aylita’ adını verecekleri kızlarının doğumu sonrası yeniden form tutup gelecekte Fenerbahçe Spor Kulübü formasıyla başarılar kazanmak istediğini söyledi.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları hazırlıklarını Antalya’da sürdüren milli atlet Ramil Guliyev, hamileliğinin son günlerini yaşayan eşi Rus atlet olimpiyat ikincisi Ekaterina Zavialova ile birlikte Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

Milli atlet Ramil Guliyev, sporcu anne ve babasının yönlendirmesiyle atletizme başladığını anlattı. Jimnastik, yüzme, boks, judo, güreş ve tekvando gibi farklı branşları denedikten sonra 13 yaşında atletizm kariyerine başladığını anlatan Ramil Guliyev, çocukluğunda bilgisayar mühendisi olmayı hayal ettiğini belirtti.

“SPORCU OLMASAYDIM BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ OLURDUM”

Spor hayatına başladığı ilk günlerde sirkte akrobatlara yardımcı olarak görev yaptığını kaydeden Ramil Guliyev, “Atletizm yapmadan önce farklı işlerde de çalışıyordum. Bilgisayar mühendisi olmak istiyordum. Önemli şirketlerden teklifler aldım. Sporcu olmasaydım bilgisayar mühendisi olurdum. Sporda başarılı olunca atlet olmayı tercih ettim. Sirkte çalıştığım 2 yılda ciddi teklifler almıştım” diye konuştu.

OLİMPİYATTA ALTIN, AVRUPA’DA 2 MADALYA HEDEFİ

Ay yıldızlı formayla ilk katıldığı yarış olan Mersin’deki Akdeniz Oyunları’nda iki gümüş madalya kazandığını ifade eden Ramil Guliyev, sonrasında önemli başarılar elde ettiğini söyledi. 2019 yılının istediği gibi geçmediğini vurgulayan Ramil Guliyev, geçen sene Doha’daki ilk yarışta sıcak hava ve rahatsızlanması sonucu istediği dereceyi yapamadığını, Atletizm Dünya Şampiyonası’nda şanssızlıktan dolayı istediği başarıyı yakalayamadığını söyledi.

Tokyo Olimpiyat Oyunları’na çok iyi hazırlandığını belirten Ramil Guliyev, “Doha’daki ilk yarışta hayatımdaki en iyi sezon başlangıcı yarışı yaptım. Bu sene de aynısını yapacağıma inanıyorum. Olimpiyatta altın madalya bekliyorum. Avrupa Şampiyonası’nda da ülkeme 2 madalya getirmek istiyorum” dedi.

“KENDİMLE YARIŞIYORUM”

Atletizmde rakiplerinden çok, her zaman en iyi dereceye odaklandığını aktaran Ramil Guliyev, şunları söyledi:

“Atletizm bireysel bir spor. Biz kendi kendimizle yarışıyoruz. Yarışlarda en iyi derecemi koşsam, benim için yeterli. En iyi dereceyle yarışlarda altın madalya kazanabilirsin. Kendi kendimle savaşmam, yarışmam gerekiyor. O yarışı kazanırsam yeterli olur. Sonrası diğer sporcularla karşılaştırılabilir, derecelerle karşılaştırılır. Yarışlarda önemli olan ilk olmak. Hedeflediğim dereceyi, yarışlarda en iyi formu piste yansıtırsam yeterli olur.”

BEBEĞİN ADI AYLİTA

Baba olmasına sayılı günler kaldığını söyleyen Ramil Guliyev, eşi Ekaterina Zavialova ile doğacak kızına ‘Aylita’ adını vereceklerini belirtti. Baba olacağı için çok mutlu olduğunu kaydeden Ramil Guliyev, “Çok yakın zamanda bebeği göreceğiz. Arkadaşlarım, yakınlarım farklı isim düşünüyor. Doğduktan sonra kucağımıza aldığımızda belirleyeceğiz. Yüzde 99 Aylite olacak” dedi.

DOMATES, ZEYTİN VE DÖNERE AŞERDİ

Ramil Guliyev, eşinin Türk yemeklerini çok sevdiğinden de bahsetti. Eşinin taze domates, zeytin ve döner aşerdiğini, hamilelik döneminde bu gıdaları sık sık canının çektiğini aktaran Ramil Guliyev, “Bir ara taze domates çok yiyordu. Zeytin, döner istiyordu canı. Sporcu olduğumuz için diyetimiz vardı, gece yemek kötü oluyordu. Gece ‘Döner istiyorum, getir’ durumu olmadı, ama domatesi, zeytini geceleri yiyordu. Canı istediğinde 2-3 kilo taze domates alırdık, geceleri yerdi” diye konuştu.

EKATERİNA’NIN HEDEFİ FENERBAHÇE

Ekaterina Zavialova ise annelik ve spor kariyeri hakkında düşüncelerini paylaştı. Doğum yaptıktan sonra spor hayatını sürdürmek istediğini belirten Ekaterina Zavialova, “Doğum yaptıktan sonra yeniden form tutarak gelecekte Fenerbahçe Spor Kulübü adına yarışmak istiyorum” dedi.

Eşiyle Türkiye’de yaşamayı çok sevdiğini aktaran Ekaterina Zavialova, iklimi ve turizmle anılmasından dolayı Türkiye’yi, Antalya’yı tatil ülkesi gibi gördüğünü söyledi. Türkiye’de spor imkanlarının fazlalığına dikkati çeken Ekaterina Zavialova, “Burada çalışarak çok güzel dereceler yapılabilir. Burada çalışmayı çok istiyorum. İnanıyorum ki burada çalışarak gelecekte daha güzel dereceler kazanabilirim” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Atletizm

Fenerbahçeli atletler Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda zirvede yer aldı

İstanbul’un ev sahipliğinde sekizinci kez, toplamda ise 25’inci kez düzenlenen Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda Türkiye, 3 altın, 7 gümüş, 6 bronz madalya kazandı.

Ataköy Atletizm Salonu’nda Balkan Atletizm Birliği’nin 21 üyesinin tamamının yanı sıra Özbekistan ve Kırgızistan’ın da katılımıyla yapılan 25’nci Balkan Atletizm Şampiyonası tamamlandı. 15 Şubat Cumartesi günü yapılan organizasyonda toplam 72 madalya dağıtılırken, Milliler 16 madalya kazandı. Madalya sıralamasının zirvesini Romanya elde ederken, Ukrayna ikinci, Türkiye de üçüncü oldu. Toplamda ise en fazla madalyayı Türkiye kazandı.

Şampiyonada Millilerin üç şampiyonluğu sırıkla atlamada Ersu Şaşma, 60 metre engellide Mikdat Sevler, 4×400’de de kadın bayrak takımından geldi. Fenerbahçeli milli atlet Ersu Şaşma, sırıkta önce 5.45, sonra da 5.50 ile iki kez U23 Türkiye rekorunu kırarken, 5.74’te de büyükler Türkiye rekoru denedi. Ersu, 5.74’ü geçemese de, 5.50’lik derecesiyle altın madalyayı almayı bildi.

Diğer Fenerbahçeli milli atletler Emel Şanlı-Kırçın ve Derya Yıldırım da Zehra Oral ve Zeynep Kuran’la birlikte 4×400 metrede 3:45.23’lük dereceyle altın madalyanın sahibi oldu.

Mizgin Ay 60 metrede 7.36’lık derecesiyle, Süleyman Bekmezci de 3000 metrede 8:13.93’lük derecesiyle gümüş madalyanın sahibi olurken; Kayhan Özer 60 metrede 6.71’lik derecesiyle, Furkan Aktaş 60 metre engellide 7.93’lük derecesiyle, Alperen Acet yüksek atlamada 2.18 metrelik derecesiyle ve 4×400 metrede Mahsum Korkmaz’ın da yer aldığı ekip 3:12.25’lik derecesiyle bronz madalya kazandı.

Okumaya devam et

Atletizm

Atletlerimiz Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda kazandıkları madalyalarla göz doldurdu

Türkiye’nin ev sahipliğinde dördüncü kez yapılan Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda Milliler, başarılı bir grafik çizerken; Milli forma altında mücadele eden atletlerimizse kazandıkları madalyalarla göz doldurdu.

Ay-yıldızlı gençler, dördüncüsü yapılan Balkan U20’yi madalya rekoru ile tamamladı. Türkiye’nin elde ettiği 8 altın, 6 gümüş, 7 bronz madalya, şampiyonanın dört yıllık geçmişindeki en başarılı sonuç oldu.

Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda mücadele eden atletlerimizden; gülle atmada Pınar Akyol, 16.33’lük derecesiyle şampiyona rekoru kırıp kişisel en iyi derecesini gerçekleştirirken Milli sporcumuz üst üste ikinci kez Balkan Şampiyonası’nda birincilik elde etti. Diğer atletlerimizden uzun atlamada Yunus Emre Gümüş 7.41’le, Emirhan Koş ve Gökdeniz Göçmen’den oluşan 4x400m bayrak takımı da 3:18.84’lik derecesiyle birinci oldu. Şampiyonada madalya mücadelesi veren sporcumuz Dilek Öztürk, 3000 metrede 9:54.08’le gümüş madalyanın sahibi olurken; yüksek atlamada Bedirhan Alpagu(2.09), 60 metrede Zülha Armutçu(7.60), üç adım atlamada Gizem Akgöz(13.01), sırıkla atlamada Sümeyye Kınar(3.60), 60 metre engellide Emre Derya(8.09) bronz madalya kazandı.

Okumaya devam et

Atletizm

Türkiye Büyükler ve U20 Salon Atletizm Şampiyonası’nı rekorlarla tamamladık

Milli atletimiz Mizgin Ay’ın iki Türkiye rekoru kırdığı, 4 atletimizin de şampiyona rekorunu yenilediği Türkiye Büyükler ve U20 Salon Atletizm Şampiyonası sona erdi.

İstanbul Ataköy Spor Salonu’nda düzenlenen Büyükler ve U20 Salon Şampiyonası’nda 60 m ve 200 m’de salon rekorlarını kıran sporcumuz Mizgin Ay’ın yanı sıra; yüksek atlama Alperen Acet 2.20’lik derecesiyle şampiyona rekorunu egale ederken, 60 metrede Kayhan Özer 6.71’le, 400 metrede Emel Şanlı Kırcin 54.35’le, sırıkla atlama ise Ersu Şaşma 5.20’lik dereceleriyle Büyükler ve U23 şampiyona rekoru kıran atletlerimiz oldular.

Öte yandan organizasyonda mücadele eden sporcularımızdan; U20 Kadınlar gülle atmada Pınar Akyol 15.02’yle, 60 metrede Zülha Armutçu 7.68’le, 800 metrede Nevin İnce 2:12.22’yle, 300 metrede Dilek Öztürk 9:57.42 ile 60 metre engellide Miray Aktop 9.96’la kürsünün ilk basamağına çıkarken; U20 Erkekler yüksek atlamada Bedirhan Alpagu 2.08’le; büyük erkeklerde de 400 metrede Mahsum Korkmaz 49.15’le, 1500 metrede Abdullah Özdemir de 3:49.03 ile birincilik ipini göğüsleyen isimler oldular.

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

Fenerbahçe — Galatasaray

Fenerbahçe Ülker Stadyumu
Süper Lig

Süper Lig Puan Durumu

PozTakımOPuan
12245
22345
32243
42242
52339
62238
72337
82234
92331
102124
112224
122224
132124
142222
152321
162220
172216
182316

Facebook

Öne Çıkanlar