Bize Ulaşın

Atletizm

Özlem Becerek 26 yıllık gençler Türkiye rekorunu kırdı

Yıldızlar Olimpiyatı üçüncüsü Sporcumuz Özlem Becerek, Antalya’daki yarışmada 26 yıldır kırılamayan U20 Türkiye rekorunu yenilerken, tüm zamanların en iyi dördüncü derecesini attı.

Geçtiğimiz sezon henüz 16 yaşındayken üst üste yıldızlar rekoru kırarak dikkat çeken, ardından Avrupa U18 Şampiyonası ve Buenos Aires’te Yıldızlar Olimpiyatı’nda bronz madalya kazanan diskçi Özlem Becerek, 2019 sezonuna müthiş bir start verdi. Becerek, bu ay içinde yapılacak Seyfi Alanya Atmalar Kupası öncesinde kendisini denemek için çıktığı Antalya’daki il yarışmasında disk atma mücadelesinde 26 yıllık gençler Türkiye rekorunu kırdı.

Geçen sezonu 52.75’lik dereceyle tamamlayan Becerek, Antalya Zeytinköy Pisti’ndeki yarışma içinde 54.40 ve 54.60’lık iki derece yaptıktan sonra dördüncü hakkında diski 57.45’e gönderdi. Bu derece, hem U18, hem de U20 kategorisinde Türkiye rekoru oldu. U18’de 52.75 olan eski rekorunun üzerine beş metre ekleyen 17 yaşındaki Özlem Becerek, U20’de ise 1993 yılından bu yana kırılamayan Hüsniye Keskin’e ait 53.22’lik rekoru da büyük farkla yeniledi.

Atletizm

Atletlerimizden başarılı sonuçlar

Atletlerimiz bu yıl 74’üncüsü gerçekleştirilen Cezmi Or Kupası’nda 4’ü altın, 4’ü gümüş, 1’i de bronz olmak üzere 9 madalya kazandı. Öte yandan Diamond League’in Paris ayağında mücadele eden Fenerbahçeli atlet Ramil Guliyev ise ikincilik elde etti.

Türkiye’nin en eski atletizm etkinliklerinden olan Cezmi Or Kupası’nın 74’üncüsü İstanbul Olimpiyat Stadı Yan Pisti’nde yapıldı.

Yarışmaların en önemli derecesine yüksek atlamada Alperen Acet imza attı. Türkiye rekortmeni atlet, 2.23’lük atlayışı başarıyla gerçekleştirirken, 2.27’deki denemesinde de başarılı olmaya çok yaklaştı ama çıtayı düşürdü. Bu sonuçla ilk sırada yer alan atletimiz altın madalyanın sahibi oldu.

Çekiçte Özkan Baltacı 74.47 ile birinciliği elde ederken; Hüseyin Ocak uzun atlamada 4.4 rüzgar desteğiyle 7.73’lük bir atlayışa imza atarak altın madalyanın sahibi oldu. 1500 metrede de Süleyman Bekmezci 3.58:00 ile altın madalya kazanan atletimiz oldu.

Erkeklerde Ferhat Ayar 100 metre 11.59’luk derecesiyle, uzun atlamada Alper Kulaksız 7.67 metrelik derecesiyle, Enes Talha Şenses yüksek atlamada 2.08’lik derecesiyle kürsünün ikinci basamağına çıkarken; kadınlar çekiç atmada Tuğçe Şahutoğlu 62.65’lik derecesiyle ikinci, Merve Menekşe yüksek atlamada 1.71 metrelik derecesiyle üçüncü oldu.

Ramil Guliyev’den Paris’te ikincilik

Diamond League’in 12. ayağı olan Paris etabında ise Avrupa ve Dünya Şampiyonu atletimiz Ramil Guliyev, erkekler 200 metrede 20.01’lik derecesiyle ikinci oldu. Amerikalı Noah Lyles’in 19.65 ile ilk sırada yer aldığı yarışı Kanadalı Aaron Brown 20.13 ile üçüncü sırada bitirdi.

Okumaya devam et

Atletizm

Atletizm Şubemiz Süper Lig Final Yarışları’nda erkeklerde şampiyon, kadınlarda ikinci oldu

Turkcell Süper Lig’de 2019 şampiyonlukları Bursa’da 20-21 Ağustos tarihlerindeki final etabıyla belirlendi. Fenerbahçe erkekler liginde zirveye çıkarken, kadınlarda ise ikinci oldu.

Yönetim Kurulu Üyelerimiz Mustafa Kemal Danabaş ve İlker Dinçay ile birlikte Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya ve Atletizm Şubemiz Sorumlusu Gürsel Özyurt da final yarışlarını yerinde takip etti.

Bursa Atıcılar Pisti’nde iki gün süren Turkcell Atletizm Süper Ligi mücadelesinde Erkekler Ligi’nde Fenerbahçe, ilk kademedeki 149 puanının yanına ikinci kademede 150 puan ekledi ve toplamda 299 puanla zirveye çıktı. ENKA Spor 288 puanla ikinci olurken, Galatasaray da 204 puanla ligi üçüncü bitirdi.

Kadınlar Ligi’nde ise ENKA, 297 puanlık toplamıyla ilk sırada yer alırken, Fenerbahçe 264 puanla ikinci, Beşiktaş da 238 puanla üçüncü oldu.

Ligde son gün mücadelelerinde günün rekoruna imza atan isim milli atletimiz Ersu Şaşma oldu. 20 yaşındaki sporcumuz, 2016 Avrupa Şampiyonu Polonyalı Robert Sobera ile çekiştiği yarışmada 5.50’lik dereceyle kendisine ait U23 Türkiye rekoruna 5 santimetre ekledi. Öte yandan üç adımda Beyza Tilki 13.54 atlayarak kişisel en iyisini yaptı ve Avrupa U23 ikincisi Tuğba Danışmaz’ı geçti.

Final etabı ikinci gün yarışlarında piste çıkan atletlerimizden; 200 metrede Ramil Guliyev 20.91’lik derecesiyle, 800 metrede Ferguson Cheruıyot Rotich1:49.24’le, 3000 metre engellide Hilal Yego 8:32.85’lik derecesiyle, disk atmada İrfan Yıldırım 57.33’lük derecesiyle, cirit atmada Emin Öncel 72.86’yla, 4×400 metrede Akın Özyürek, Ferguson Cheruiyot Rotich, Aron Kipchumba Koech, İlyas Çanakçı’dan oluşan takımımız 3:07.07’lik derecesiyle kürsünün ilk basamağında yer aldı. 3000 metrede Aras Kaya 8:09.77’lik derecesiyle, uzun atlamada Alper Kulaksız 7.46’yla, sırıkla atlamada Ersun Şaşma 5.50’lik derecesiyle ikinci, 110 metre engellide de Furkan Aktaş 14.58’le üçüncü oldu.

Kadınlarda ise üç adım atlamada Beyza Tilki 13.54’lük derecesiyle ilk sırada yer alırken; 4×400 metrede Leyla Yanardağ, Derya Yıldırım, Zehra Oral ve Emel Şanlı Kırcın’dan oluşan takımımız 3:44.36’lık derecesiyle, 200 metrede Mizgin Ay 24.10’luk derecesiyle, gülle atmada Pınar Akyol 16.08’le, çekiç atmada Tuğçe Şahutoğlu 65.07’lik derecesiyle ikinci; 5000 metrede Büşra Nur Koku 17:24.21’lik derecesiyle, yüksek atlamada Rümeysa Ökdem 1.73’lük derecesiyle üçüncü sıraya yerleşen atletlerimiz oldular.

Süper Lig’de müsabakaların sonunda yapılan seremoniyle takımlara ve sporculara kupaları ile madalyaları teslim edildi.

Yönetim Kurulu Üyelerimiz Mustafa Kemal Danabaş ve İlker Dinçay ile birlikte Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya ve Atletizm Şubemiz Sorumlusu Gürsel Özyurt, kupa ve madalya töreninin ardından
Fenerbahçe Televizyonu’na açıklamalarda bulundu.

Yönetim Kurulu Üyemiz Mustafa Kemal Danabaş: Başarılarda emeği olan herkesi tebrik ederim

“Erkeklerde geçen sezon kazandığımız şampiyonluğu bu sene koruduk. Herkese teşekkür ediyorum. Başkanımızın ve Yönetim Kurulumuzun destekleriyle şubemizi bugünlere getirdik. Bu şampiyonluğu tekrar koruduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şimdi hep beraber bu kupayı Başkanımıza ve Yönetim Kuruluna götürmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

Yönetim Kurulu Üyemiz İlker Dinçay: Her branşta şampiyonluğa oynayan bir kulübüz

“Atletizm, Fenerbahçe’nin her branşta olduğu gibi her zaman şampiyonluğa oynadığı diğer branşlardan bir tanesi. 2 gündür yarışları takip ediyoruz ve pırlanta gibi gençlerimiz burada Türkiye rekorlarıyla, olimpiyat kotalarıyla devam ediyorlar. Erkeklerde birinci, kadınlarda ikinci olduk. Şubemizin altyapısı da çok değerli. Genç atletlerimiz de hem kadınlarda hem erkeklerde şampiyon oldular ve önümüzdeki günlerde Avrupa şampiyonluğu için yarışacaklar. Biz, gururlu ve mutluyuz. Biz, her zaman dediğimiz gibi dünyanın en büyük spor kulübüyüz. Başkanımıza da desteği için tekrar teşekkür ediyoruz ve galibiyeti Başkanımızla, Yönetim Kurulumuzla kutlamak için sabırsızlanıyoruz.”

Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya: Erkek takımımız üst üste ikinci kez şampiyon oldu

“Erkek takımımız üst üste ikinci kez şampiyon oldu. Kadınları bu sene kaybettik ama önümüzdeki yıllarda hem erkeklerde hem de kadınlarda şampiyonluğu kutlayacağımıza inanıyoruz.”

Atletizm Şubemiz Sorumlusu Gürsel Özyurt: Çok mutluyuz ve çok gururluyuz

“Ersu Şaşma’yı tebrik ederim. Kendisine ait olan Türkiye rekorunu geliştirmiş oldu. Önümüzdeki yıllarda hem kulübümüz hem de milli takım olarak daha fazla faydalanacağımızı ve uluslararası çapta madalyalar geleceğini düşünüyorum. Erkek takımımız haziran ayında yapılan ilk denemede birinci sırada bitirmişti, bu birinciliğini de devam ettirdi. Çok mutluyuz ve çok gururluyuz. Sporcularımız bir takım olduklarını gösterdiler. Dün ve bugün yapılan 20 branşın ardından birlik içinde birinciliğe koşmuş oldular. Hepsini tebrik ediyorum. Önümüzdeki yıllarda inşallah bu başarıyı hem kadınlarda hem erkeklerde yeniden yaşarız. Başkanımız Ali Koç’a, Yönetim Kurulumuza teşekkür ederiz.”

“Hem kadınlarda hem de erkeklerde iki kupayı da almak istiyorduk. Ama haziran ayında yapılan ilk kademede kadınlarda maalesef bir takım şansızlıklar yaşadık. Tabii ne sporcuların ne de antrenörlerin elinde olan şanssızlıklar yaşandı. O sebeple bugün ikincilik kupası aldılar ama genel olarak ben memnunum. Kadın ve erkek sporcularımıza çok teşekkür ediyorum.”

Okumaya devam et

Atletizm

Ramil Guliyev dünyaevine girdi

Avrupa ve Dünya şampiyonu atletimiz Ramil Guliyev, 2012 Londra Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanan Rus atlet Ekaterina Zavialova ile hayatını birleştirdi.

Fener Alayı ailesi olarak Ramil ve Ekaterina çiftini tebrik eder, bir ömür boyu mutluklar dileriz.

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

Fenerbahçe — Trabzonspor

Fenerbahçe Ülker Stadyumu
Süper Lig

Süper Lig Puan Durumu

PozTakımOPuan
126
226
326
426
524
623
623
823
923
1022
1022
1221
1321
1421
1510
1620
1720
1810

Facebook

Öne Çıkanlar