Bize Ulaşın

Atletizm

Bayrak takımlarımız Olimpiyat yolunda avantaj yakaladı

Fenerbahçeli milli atletlerin de yer aldığı 4×100 ve 4×400 metre bayrak takımlarımız gösterdikleri başarılı performansla Olimpiyat yolunda önemli avantaj yakaladı.

Erzurum’da 8 ülkeden 100’den fazla atletin katılımıyla altıncı kez düzenlenen ve aynı zamanda Balkan Bayrak Şampiyonası olarak da değerlendirilen Sprint Relay Cup tamamlandı.

Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya ile Atletizm Şube Sorumlumuz Gürsel Özyurt yarışları yerinde takip etti.

Fenerbahçe Atletizm Şubemizden Kayhan Özer, Oğuz Uyar, Furkan Aktaş, Yudum İliksiz, Alper Kulaksız, Melike Malkoç, Musa Tüzen, Ramil Guliyev, Şevval Ayaz, İlyas Çanakçı, Mizgin Ay ve Emel Şanlı Kırcın milli forma ile bu yarışlarda mücadele etti.

İlk gün yarışlarında 4×100 metrede Kayhan Özer (Fenerbahçe), Ramil Guliyev (Fenerbahçe) Ertan Özkan ve Jak Ali Harvey’li takım, 38.20’lik dereceyle Erzurum Sprint Cup’ın yarışma rekorunu kırarken, tüm zamanlarda Türkiye tarihinin en iyi ikinci derecesini koştu. Türkiye, Tokyo 2020 kota sıralamasında 16. olan yerini 15’inciliğe çıktı. Kotanın kesinleşeceği son güne kadar 38.20’lik derecenin ilk 16’da kalması halinde Türkiye üst üste ikinci kez bu branşta Olimpiyat Oyunları’na gidecek. 4×400’de ise İlyas Çanakçı (Fenerbahçe) Sinan Ören, Berke Akçam ve Yasmani Copello’dan oluşan ekip, 3:02.50’lik derecesiyle tarihi bir derece yaptı. İlk kez birlikte koşan bu dörtlü, yine Erzurum’da 2016 yılında koşulan 3:02.22’lik Türkiye rekorundan sonra en iyi ikinci dereceyi yaparak kota sıralamasında 19’dan 13’e tırmandı. Son 15 gün içinde ilk 16 içindeki pozisyonunu koruması halinde 4×400 takımı da Olimpiyat Oyunları’na gidecek.

4×100 metre kadınlarda iki Türk takımı koşarken, Melike Malkoç (Fenerbahçe), Mizgin Ay (Fenerbahçe) Ecenaz Kara ve Edanur Kılıç’tan oluşan ekip 47.11 ile yeni U23 Türkiye rekoru kırdı. Erkekler 4×100 metre mücadelesinde ise Furkan Yıldırım, Oğuz Uyar (Fenerbahçe), Berk Deniz Çelen ve Emre Göktürk 39.92 koşarak yeni U23 Türkiye rekorunun sahibi oldu. Kadınlar 100 metre engellide Şevval Ayaz, 13.57 koştu ve yarışma rekorunu yeniledi.

İkinci günde 200 metrede yarışan 2017 Dünya şampiyonu atletimiz Ramil Guliyev, 20.43 ile yarışma rekorunu yenilerken, sezonun Türkiye’deki en iyi derecesini yaptı. Kadınlar 100 metreyi 11.67 ile Mizgin Ay birinci sırada tamamlarken, erkeklerde ise 100 metrede Kayhan Özer 10.34 ile üçüncü sırayı aldı.

4×400 karışık bayrak yarışında Ukrayna birinci olurken, Belarus ikinci, Türkiye üçüncü sırayı aldı. İlyas Çanakçı (Fenerbahçe) Berke Akçam, Büşra Yıldırım, Elif Polat’dan oluşan Milliler 3:17.64 ile Türkiye rekorunu iki buçuk saniye geliştirmesine karşın hedeflediği Olimpiyat kotasının dışında kaldı.

Atletizm

Fenerbahçeli milli atlet Tuğçe Şahutoğlu’ndan Olimpiyat kotası

Tuğçe Şahutoğlu

Fenerbahçeli milli atletimiz Tuğçe Şahutoğlu İzmir’de düzenlenen Olimpik deneme yarışmasında, çekiç atmadaki 74.03 metrelik derecesi ile Tokyo 2020 Olimpiyatları’na kota kazandı.

Okumaya devam et

Atletizm

Fenerbahçeli milli atlet Özlem Becerek Romanya’da birinci oldu

Özlem Becerek

Romanya’nın Cluj Napoca kentinde yapılan Avrupa Atletizm Takımlar Şampiyonası’nın ilk gününde piste çıkan atletlerimizden 19 yaşındaki Türkiye rekortmeni sporcumuz Özlem Becerek, 58.50’lik derecesiyle ilk sırayı aldı. Şampiyona yarın yapılacak yarışlarla tamamlanacak.

Okumaya devam et

Atletizm

Ersu Şaşma: Bu başarıyı hayatını kaybeden antrenörüm İbrahim Halil Çömlekçi’ye atfediyorum. Olimpiyatlar O’nun hayaliydi

Ersu Şaşma

Atletizim tarihimizde çok önemli bir başarıya imza atarak ülkemizi sırıkla atlamada olimpiyatlarda temsil etmeye hak kazanan Fenerbahçeli sporcumuz Ersu Şaşma, “Çok mutluyum. Her anlamda bana destek olan bir kulübüm var. Böyle büyük bir ailenin üyesi olduğum için çok şanslıyım. Bu başarıyı bugünlere gelmemde büyük emeği olan ve geçtiğimiz ocak ayında hayatını kaybeden antrenörüm İbrahim Halil Çömlekçi’ye atfediyorum. Olimpiyatlar O’nun hayaliydi” dedi.

Ankara’da düzenlenen 3. Orhan Altan Atlamalar Kupası’nda 5.80m’lik derecesiyle Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na kota kazan Ersu Şaşma, yarışların ardından Resmi sitemize açıklamalarda bulundu.

22 yaşında Türk atletizm tarihinde önemli bir başarıya imza atan Ersu Şaşma, “Çok mutlum, ne diyeceğimi bilmiyorum. Dilim tutuldu. Bugünlere gelmemde İbrahim hocamın, şu anki antrenörüm Hacı Erkan Çömlekçi’nin, kulübüm Fenerbahçe’nin ve Federasyonumuzun büyük katkıları oldu. Erken yaşta aramızdan ayrılan İbrahim hocamın hakkını ödeyemem. Hepsi onun sayesinde. Olimpiyatlara gitmek O’nun hayaliydi. Bu başarıyı İbrahim hocama armağan ediyorum.” dedi.

Sarı lacivertli formayı 4 yıldır başarıyla terleten genç atlet, “Her anlamda bana destek olan bir kulübüm var. Böyle büyük bir ailenin üyesi olduğum için çok şanslıyım. Bu başarımın arka planında çok çalışmak, pes etmemek, disiplinli antrenman ve inanmak var.” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçeli milli atlet Ersu Şaşma’dan Olimpiyat kotası

Okumaya devam et
Reklam

Geri Sayım

Fenerbahçe vs Dinamo Kiev (On time)

Atatürk Olimpiyat Stadyumu

Süper Lig Puan Durumu

PosTakımOPuan
100
100
100
100
100

Facebook

Öne Çıkanlar