Bize Ulaşın

Atletizm

Atletizm Şubemizin Sorumlusu Gürsel Özyurt ve atletlerimiz, 14/16’nın konuğu oldu

Fenerbahçe Atletizm Şubemizin Sorumlusu Gürsel Özyurt ve Avrupa Şampiyon Kulüpleri Kros Şampiyonası’nda derece alan sporcularımızdan İnci Kalkan, Ayetullah Aslanhan ve Emine Akbingöl, Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan 14/16 programına katıldı.

Avrupa Şampiyon Kulüpleri Kros Şampiyonası hakkında değerlendirmelerde bulunan Fenerbahçe Atletizm Şubemizin Sorumlusu Gürsel Özyurt, “Atletizm şubesi olarak bu organizasyondan geçtiğimiz yıl da kupalarla gelmiştik. Bu yıl da bir kupayla geri gelmiş olduk. Geçen yıl şampiyon olan Genç Kadın Takımımız, bu yıl da şampiyonluğunu tekrarladı. Genç Erkek Takımımız ise, 4. sırada yer aldı. Tabii ki, 4. sıra dendiği zaman kürsüye çıkamamış olmanın bir üzüntüsü var ama geçen yıl şampiyon olan İspanya takımı bu yıl 6. oldu. Yaş kategorisi olduğu için her sene çocukların yaşları değişiyor. Dolayısıyla her yıl birbirine yakın takım kurmanız gerekiyor. Bu da ülkenin potansiyeliyle alakalı. Bu yıl bu arkadaşlarımızla yola çıktık. Önümüzdeki sene de bu arkadaşlarla devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl da katılma şansı bulursak eğer erkeklerde de kupa ile döneriz. Kadınlarda çok bir değişiklik olmayacak ama erkeklerde bir takviye yapmamız gerekecek gibi gözüküyor. Genç Erkek Takımımız, bu organizasyona 12 yıl önce katılmıştı. Çok sayıda şampiyonluk elde ettiler ve her sene kürsüde olmayı başardılar. 11-12 yıl aradan sonra bu sene ilk defa kürsüyü kaçırmış olduk. Bundan dolayı üzgünüz.” dedi.

Ardından söz alan sporcularımızdan İnci Kalkan ise, “İlk başladığımda çok güzel gidiyordum ve yarışa ikinci olarak devam ediyordum. Talihsizlik yaşadım ve takılarak düştüm. Benim için bireysel olarak kötü geçse de takım olarak çok iyi bir yarıştı. Takım halinde Avrupa Şampiyonu olduk. Bunun için çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Şampiyon Kulüpleri Kros Şampiyonası’nda ferdi sıralamada gümüş madalya almayı başaran Ayetullah Aslanhan hem bireysel performansını hem de takımı şu sözlerle değerlendirdi:

“Yarış benim için güzel geçti. Çok iyi hazırlanmıştım. Kendime inandım ve ikinci olarak gümüş madalyayı getirdim. Çok mutluyum. Denizli’de inşallah ikinci kategoride finalde elimizden gelenin en iyisini yapıp bir olup Avrupa’ya gitmek istiyoruz”

Avrupa Şampiyonu Genç Kadın Takımımızda yer alan ve bireysel olarak da altın madalyayı kazanan Emine Akbingöl güzel bir şampiyona geçirdikleri belirterek, “Güzel bir şampiyona geçirdim. Çifte başarı geldi. Benim son yılımdı. 4 yıldır sürekli olarak Avrupa Şampiyon Kulüpleri Kros Şampiyonası’na gidiyorum. Üç yılda da kürsüye çıkmayı başardım. Sadece 3. senemde kürsüde değildim. Bu yıl hedefim hem takım halinde hem de bireysel olarak şampiyon olmaktı. Kapanışı bu şekilde yapmak istedim. Yarışta 500 metreden sonra ayakkabım çıktı ve tek ayakkabıyla devam ettim. Benim için güzel bir yarıştı. Hırs yaptım, kendime güvendim ve birinci oldum.” şeklinde konuştu.

2019 yılında kendilerini bekleyen yarışlardan da bahseden Gürsel Özyurt, hedeflerin hep birincilik olduğunu söyledi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Salon Türkiye Şampiyonası neticesinde milli takım kadrosu oluşturuldu. Bu hafta sonu Gençler Balkan Şampiyonası var. Bir sonraki hafta 16 Şubat’ta Büyükler Balkan Şampiyonası var. Bu şampiyonaya katılacak oldukça fazla sporcumuz olacak. Şimdiden sporcularımıza başarılar diliyorum. Ardından yaz sezonu başlayacak. Avrupa Şampiyon Kulüpler A Grubu’na Büyük Erkekler ile katılıyoruz. Yıldızlar Ligi, Gençler Ligi ve Büyükler Süper Ligi var. Bütün bu yarışlara katılacağız. Sporcularımızın milli takım açısından Avrupa ve Dünya Şampiyonaları var. Çok yoğun bir sezon geçireceğiz.”

Fenerbahçe Atletizm Şubemizin Sorumlusu Gürsel Özyurt, Antalya’da düzenlenen yarışmada 26 yıldır kırılamayan U20 Türkiye rekorunu yenileyen ve 57.45 metre ile disk atmada tüm zamanların en iyi dördüncü derecesini yapan sporcumuz Özlem Becerek’i de tebrik etti.

Atletizm

Atletizm Şubemiz Süper Lig Final Yarışları’nda erkeklerde şampiyon, kadınlarda ikinci oldu

Turkcell Süper Lig’de 2019 şampiyonlukları Bursa’da 20-21 Ağustos tarihlerindeki final etabıyla belirlendi. Fenerbahçe erkekler liginde zirveye çıkarken, kadınlarda ise ikinci oldu.

Yönetim Kurulu Üyelerimiz Mustafa Kemal Danabaş ve İlker Dinçay ile birlikte Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya ve Atletizm Şubemiz Sorumlusu Gürsel Özyurt da final yarışlarını yerinde takip etti.

Bursa Atıcılar Pisti’nde iki gün süren Turkcell Atletizm Süper Ligi mücadelesinde Erkekler Ligi’nde Fenerbahçe, ilk kademedeki 149 puanının yanına ikinci kademede 150 puan ekledi ve toplamda 299 puanla zirveye çıktı. ENKA Spor 288 puanla ikinci olurken, Galatasaray da 204 puanla ligi üçüncü bitirdi.

Kadınlar Ligi’nde ise ENKA, 297 puanlık toplamıyla ilk sırada yer alırken, Fenerbahçe 264 puanla ikinci, Beşiktaş da 238 puanla üçüncü oldu.

Ligde son gün mücadelelerinde günün rekoruna imza atan isim milli atletimiz Ersu Şaşma oldu. 20 yaşındaki sporcumuz, 2016 Avrupa Şampiyonu Polonyalı Robert Sobera ile çekiştiği yarışmada 5.50’lik dereceyle kendisine ait U23 Türkiye rekoruna 5 santimetre ekledi. Öte yandan üç adımda Beyza Tilki 13.54 atlayarak kişisel en iyisini yaptı ve Avrupa U23 ikincisi Tuğba Danışmaz’ı geçti.

Final etabı ikinci gün yarışlarında piste çıkan atletlerimizden; 200 metrede Ramil Guliyev 20.91’lik derecesiyle, 800 metrede Ferguson Cheruıyot Rotich1:49.24’le, 3000 metre engellide Hilal Yego 8:32.85’lik derecesiyle, disk atmada İrfan Yıldırım 57.33’lük derecesiyle, cirit atmada Emin Öncel 72.86’yla, 4×400 metrede Akın Özyürek, Ferguson Cheruiyot Rotich, Aron Kipchumba Koech, İlyas Çanakçı’dan oluşan takımımız 3:07.07’lik derecesiyle kürsünün ilk basamağında yer aldı. 3000 metrede Aras Kaya 8:09.77’lik derecesiyle, uzun atlamada Alper Kulaksız 7.46’yla, sırıkla atlamada Ersun Şaşma 5.50’lik derecesiyle ikinci, 110 metre engellide de Furkan Aktaş 14.58’le üçüncü oldu.

Kadınlarda ise üç adım atlamada Beyza Tilki 13.54’lük derecesiyle ilk sırada yer alırken; 4×400 metrede Leyla Yanardağ, Derya Yıldırım, Zehra Oral ve Emel Şanlı Kırcın’dan oluşan takımımız 3:44.36’lık derecesiyle, 200 metrede Mizgin Ay 24.10’luk derecesiyle, gülle atmada Pınar Akyol 16.08’le, çekiç atmada Tuğçe Şahutoğlu 65.07’lik derecesiyle ikinci; 5000 metrede Büşra Nur Koku 17:24.21’lik derecesiyle, yüksek atlamada Rümeysa Ökdem 1.73’lük derecesiyle üçüncü sıraya yerleşen atletlerimiz oldular.

Süper Lig’de müsabakaların sonunda yapılan seremoniyle takımlara ve sporculara kupaları ile madalyaları teslim edildi.

Yönetim Kurulu Üyelerimiz Mustafa Kemal Danabaş ve İlker Dinçay ile birlikte Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya ve Atletizm Şubemiz Sorumlusu Gürsel Özyurt, kupa ve madalya töreninin ardından
Fenerbahçe Televizyonu’na açıklamalarda bulundu.

Yönetim Kurulu Üyemiz Mustafa Kemal Danabaş: Başarılarda emeği olan herkesi tebrik ederim

“Erkeklerde geçen sezon kazandığımız şampiyonluğu bu sene koruduk. Herkese teşekkür ediyorum. Başkanımızın ve Yönetim Kurulumuzun destekleriyle şubemizi bugünlere getirdik. Bu şampiyonluğu tekrar koruduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şimdi hep beraber bu kupayı Başkanımıza ve Yönetim Kuruluna götürmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

Yönetim Kurulu Üyemiz İlker Dinçay: Her branşta şampiyonluğa oynayan bir kulübüz

“Atletizm, Fenerbahçe’nin her branşta olduğu gibi her zaman şampiyonluğa oynadığı diğer branşlardan bir tanesi. 2 gündür yarışları takip ediyoruz ve pırlanta gibi gençlerimiz burada Türkiye rekorlarıyla, olimpiyat kotalarıyla devam ediyorlar. Erkeklerde birinci, kadınlarda ikinci olduk. Şubemizin altyapısı da çok değerli. Genç atletlerimiz de hem kadınlarda hem erkeklerde şampiyon oldular ve önümüzdeki günlerde Avrupa şampiyonluğu için yarışacaklar. Biz, gururlu ve mutluyuz. Biz, her zaman dediğimiz gibi dünyanın en büyük spor kulübüyüz. Başkanımıza da desteği için tekrar teşekkür ediyoruz ve galibiyeti Başkanımızla, Yönetim Kurulumuzla kutlamak için sabırsızlanıyoruz.”

Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya: Erkek takımımız üst üste ikinci kez şampiyon oldu

“Erkek takımımız üst üste ikinci kez şampiyon oldu. Kadınları bu sene kaybettik ama önümüzdeki yıllarda hem erkeklerde hem de kadınlarda şampiyonluğu kutlayacağımıza inanıyoruz.”

Atletizm Şubemiz Sorumlusu Gürsel Özyurt: Çok mutluyuz ve çok gururluyuz

“Ersu Şaşma’yı tebrik ederim. Kendisine ait olan Türkiye rekorunu geliştirmiş oldu. Önümüzdeki yıllarda hem kulübümüz hem de milli takım olarak daha fazla faydalanacağımızı ve uluslararası çapta madalyalar geleceğini düşünüyorum. Erkek takımımız haziran ayında yapılan ilk denemede birinci sırada bitirmişti, bu birinciliğini de devam ettirdi. Çok mutluyuz ve çok gururluyuz. Sporcularımız bir takım olduklarını gösterdiler. Dün ve bugün yapılan 20 branşın ardından birlik içinde birinciliğe koşmuş oldular. Hepsini tebrik ediyorum. Önümüzdeki yıllarda inşallah bu başarıyı hem kadınlarda hem erkeklerde yeniden yaşarız. Başkanımız Ali Koç’a, Yönetim Kurulumuza teşekkür ederiz.”

“Hem kadınlarda hem de erkeklerde iki kupayı da almak istiyorduk. Ama haziran ayında yapılan ilk kademede kadınlarda maalesef bir takım şansızlıklar yaşadık. Tabii ne sporcuların ne de antrenörlerin elinde olan şanssızlıklar yaşandı. O sebeple bugün ikincilik kupası aldılar ama genel olarak ben memnunum. Kadın ve erkek sporcularımıza çok teşekkür ediyorum.”

Okumaya devam et

Atletizm

Ramil Guliyev dünyaevine girdi

Avrupa ve Dünya şampiyonu atletimiz Ramil Guliyev, 2012 Londra Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanan Rus atlet Ekaterina Zavialova ile hayatını birleştirdi.

Fener Alayı ailesi olarak Ramil ve Ekaterina çiftini tebrik eder, bir ömür boyu mutluklar dileriz.

Okumaya devam et

Atletizm

Eda Tuğsuz’dan bronz madalya

Eda Tuğsuz

İtalya’nın Napoli şehrinde gerçekleştirilen 30. Üniversite Oyunları’nda Fenerbahçeli milli atlet Eda Tuğsuz bronz madalya kazandı.

Atletizm müsabakalarının üçüncü gününde cirit atma finalini 59.75 derecelik atışıyla tamamlayan Eda Tuğsuz, kürsünün üçüncü basamağına çıktı ve bronz madalyanın sahibi oldu.

Litvanyalı Liveta Jasiunaite’nın 60.36’lık derecesiyle ilk sırada tamamladığı yarışı Japon Haruka Kitaguchi ise 60.15 ile ikinci sırada bitirdi.

Avrupa Kış Kupası’nda yaptığı 64.83’lük atışıyla dünya listesinde altıncı durumda bulunan Fenerbahçeli Avrupa Şampiyonu milli atletimiz Eda Tuğsuz, Roma’da gerçekleştirilen Diamond League (Elmas Lig) dördüncü ayağında cirit atmada 64.51’lik atışıyla ikinci olarak 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılmaya hak kazanmıştı.

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

Süper Lig Puan Durumu

PozTakımOPuan
113
213
213
413
513
513
513
823
911
911
1111
1111
1310
1310
1510
1610
1720
1810

Facebook

Öne Çıkanlar