Bize Ulaşın

Cihan Mendi

Cihan Mendi – Yılgınlık, Bıkkınlık

Yılgınlık, Bıkkınlık

Gerçekten her Fenerbahçeli, tıpkı benim gibi, şu sezonun ilk yarısı bir bitsin de ‘travma’ en azından ara versin kafasındadır. Tabii bu durum, ister istemez ‘umursamaz’ ve ‘yılmış’ bir hava yaratıyor herkeste. Koskoca Fenerbahçe takımı hayatında ilk defa bir ilk yarıyı ve de seneyi sondan ikinci bitiriyor ve taraftar da dahil kimse artık ‘eleştirebilecek’ bir yön bile bulamıyor. Üzülmüyor bile. 1 saat kafa yoruyor, sonra unutuyor.

Ki zaten unutulacak bir 17 maç yaşadık geçtiğimiz yarıyıl boyunca. Kimse kızmasın ama ister istemez hepimiz ‘bıkmış’ bir vaziyete geldik.

Antalya maçı

Sadece kendim değil, maçı izlemeye Antalya’ya gitmiş taraftarlar, yöneticiler ve hatta teknik heyet dahil maçı izledik mi izlemedik mi hatırlamıyoruz bile. Maç boyu tahminimce çok insan televizyonda uyuyakalmıştır. He, böyle bir durum sonrası normal şartlar altında Başkanından hocasına ve futbolcusuna tek tek eleştirmek, isyan etmek lazım. Ama ben sahada eleştirebileceğim kadar bile top oynamış futbolcular görmediğim için, henüz 2 maçtır kenarda olan hocaya da elinden geleni yaptığı halde Fenerbahçe için saçlarının beyazlamasına engel olamamış başkana da kızamıyorum.

Belki şunu yazarak sadece Antalya maçının değil, aynı zamanda koca bir yarı yılında eleştirisini özetleyebilirim:

Sahada kendini vermeyen, veremeyen ne kadar futbolcu varsa ve de en önemlisi kendilerini ne kadar Fenerbahçe ‘aidiyeti’ içinde görüyorlarsa görsünler, ben hepsini ve de onları bu takıma musallat ederek, Fenerbahçe’nin en çok oy alarak işbaşına gelmiş Başkan ve Yönetimini de zora sokan şahıs/ları ‘onur’ ve ‘haysiyet’ düşmanlığı yapmakla suçluyorum. Haram olsun attığınız tüm ‘kötü’ niyetli adımlar. Çoğunuz ligin ikinci yarısında bile bu kadroda olmamalıdır.

Çözüm (bilmem kaçıncı kez)

Maalesef artık en zor süreç ‘yeniden’ başlıyor. Tahmin ediyorum en geç 2 Ocak itibariyle bu takım tekrar bir araya gelecek ve öncelikle güvendiğimiz Ersun Hoca, onlara ‘futbol topunun ne işe yaradığı’ konulu ilk ders ile sezonu açacak. Fenerbahçe forması taşımanın onuru, haysiyetinin ne olduğunu en azından ‘anlamak isteyen’ bir gruba anlatacak.

Tabii ki en zor iş yine Başkan ve yönetime kalıyor. Bu takımın her mevki için alternatifli şekilde takviyeye ihtiyacı var. Elde işe yarar ancak kadro dışı kalmış sağ bek ve orta saha oyuncusuyla mı başlanır, yoksa Türkiye liginin ‘transfer edilebilecek’ en iyilerini kadroya alarak mı başlanır bilinmez ama acilen en geç 2 hafta içinde Fenerbahçe’nin yeni kadrosu kurulmalıdır.

Bu bir ara transfer ve devre arası kamp dönemi değil, Fenerbahçe futbol tarihinin en önemli seferberliği olacaktır.

Son olarak

Allah korusun, bu takım küme düşse bizler yine gider ‘kaldırımda’ da olsa destekleriz takımımızı. Ama futbol tarihinin en önemli ‘değişim’ olayını gerçekleştirmiş olan bir camia olarak bunun vebali başta Başkanımız olmak üzere biz kongre üyelerinin de sırtına binmiş bir yük olarak kalır. Affedilemez.

Cihan Mendi

Cihan Mendi

Cihan Mendi – Hoş Geldin

Hocaya ..
Sevgili Ersun Hocam;

Ne iyi ettin de geri geldin Fenerbahçe’ne. Bu kararın bu kadar geç alınmasını eleştirsek de, sayın başkanımız çok doğru bir karar verdi ve ‘yeniden’ Ersun Yanal dedi.

Bugün bizler sana dünyanın en güzel doğum günü hediyesini de vermek istedik. Nice güzel doğum günlerini hakkettiğini takımın ilk yarıdaki futboluyla gösterdin aslında.

Ama senin güvenmek zorunda olduğun bir grup futbolcu o ruhu yaşayamadılar maalesef. Utanıyorum zira Slimani, Benzia gibi ‘haysiyet yoksunu’ adamlar da bu şerefli formayı taşıyorlar, bizlerde.. zamanında Cihatlar, Canlar, Lefterler ve Fikretler de taşımıştı..
Bu adamları takıma transfer ederek başta Fenerbahçe yönetimine ihanet etmiş olan Comolli ve ekibini Allah’a havale ediyorum.

Durum…
Yaza yaza çize çize hepimiz artık çok yorulduk. Ama batıyoruz. Bu batış, küme düşme ile falan alakalı değil. Eğer Pazartesi akşam ki atmosfere rağmen bile Fenerbahçe maç kazanamıyorsa, kendimizi artık ‘küçük bir takım’ olma psikolojisine alıştırmalıyız. Maça gitmeyen, televizyonda bile seyretmeyen bir camia olmaya hazırlıklı olmalıyız maalesef. Rezil oluyoruz, oldukça da dibe batıyoruz. Psikolojimiz bozuldu, sinir sistemimiz alt üst oldu.

Ne yapmalı..
Ersun Hoca ile Başkan’ın yapacağı ilk basın açıklamasında; Slimani, Benzia gibi ruhsuz 1-2 futbolcuyla; takımını bu hale getiren Comolli’nin yollandığını öğrenmeden hiçbir şey yapmamalı..

Son not, genç ve gelecek vadediyor diye güvendiğimiz Elif ve Barış bu takımda oynuyorsa, PAF Takımı’ndan 2-3 çocuk getirsen onlar da oynar. Bare Antalya maçına onlarla çıkalım da bu formayı hak edenler oynasın…

Cihan Mendi

Okumaya devam et

Cihan Mendi

Cihan Mendi – Utanç

Utanç
Çok bir şey istemedik aslında. Siz dediniz ki, ‘özlenen Fenerbahçe geri gelecek’; biz de inandık. Başka da seçeneğimiz yoktu, sonuna kadar destekledik sizi. Sonu neresi mi? İşte bu gecedir Sayın Başkanım. Sonu derken, ‘istifa edin’ saçmalıklarından bahsetmiyorum. Fenerbahçe’nin başkanı sizsiniz, futbol şubesi sizin vizyonunuza ulaşmaya çalışırken bu hallere geldi. Ama günün sonunda o güvendiğiniz Comolli’nin aldığı vasat bile olamayacak futbolcular yüzünden olan sizin vizyonunuza oldu.

Geçen hafta zatı alinize özel bir mektup da yazdım. Tabii ki benim gibi düşünen binlerce insan size yazıyordur, arıyordur. Ama ben sizin Fenerbahçe’nin geleceği için yaptıklarınızın iyi niyetine sonuna kadar inanmış ve hala umutları bekleyen bir kongre üyesi ve taraftarım.

Bu utancı yaşatan adamları hemen şimdi bu kulüpten kovmazsanız, bu utancı taraftara da açıklayamazsınız artık.

Siz utanç duymayın. Vizyon beklentisiyle getirdiğiniz Comolli ve Fenerbahçe formasının ne olduğunu anlamamış bir grup rezil futbolcu utanç duysun.

Siz üzülmeyin; kafanızı öne eğmeyin. Siz çözüm bulun.

Çözüm
Gerçekten ‘karar almak’ bile kararsızlıktan iyidir. Her türlü ‘ergen’ yazarın çizerin demesiyle değil ama gerçekten inanarak yazıyorum. Şu anda yollanıp getirilecek 1+1 kişiyle bu iş çözülür. Beklemeyin artık devre arasını. Bir kan değişikliği yapın ve getirin Ersun Hoca’yı. Yollayın Comolli’yi de. Kimse görmek istemiyor artık onu. Bunları yaparsanız en azından taraftar kenetlenir, hemen gelecek haftaki Erzurum maçıyla Fenerbahçe gerçek ‘Fenerbahçe’ olur. Adam olur. Kafasını kaldırır.

Aksi takdirde, Ocak’ta istediğiniz tüm değişikliği yapın takım düze çıkamaz. Taraftar destek vermeyecektir çünkü.

Çok da yazmaya çizmeye gerek yok, zira yine kan ağlıyor Fenerbahçe taraftarı…

Cihan Mendi

Okumaya devam et

Cihan Mendi

Cihan Mendi – Kan Kusuyoruz

Kan Kusuyoruz

Bu haftaki yazımı bir yazar müsveddesi edasıyla değil, tamamen taraftar zihniyetimle yazıyorum. Anlayana tabii…

 Taraftara

Arkadaşlar, abiler, ablalar, dostlar… Fenerbahçe tribününde kim var kim yoksa ona bu çağrım.

Boşuna bağırmayın ‘Ersun Yanal’ diye. Hiçbir hoca düzeltemez şu ruhsuz futbolu, bırakalım sezon sonuna kadar Koeman falan kalsın da hiç olmazsa paramız bir daha sokağa gitmesin.

Kurtaramaz, zira sahada bir grup şu sırtındaki formanın kıymetini bilmeyen, bilmek de istemeyen futbolcu bozuntusu var ki, hakaret edip ‘köşe yazısı’ serüvenimi bitirmek istemiyorum.

Çubukluyu hak etmeyenler

En başta Slimani. Ben de yetki olsa, hemen yarın maaşını ‘hak etmemen’ gerekçesiyle keser seni evine yollardım. Frey; tamam koşuyorsun, bir şeyler yapmaya çalışıyorsun, ama olmaz, sen Fenerbahçe’nin futbolcusu değilsin. Mehmet Ekici; evet bir şeyler yapıp öne oynamaya çalışıyorsun, ama kendine bakmadığın o kadar belli ki. Her maçı yarıda bırakmak Fenerbahçeli futbolcuya yakışmaz. Neustader, evet gol attın ama Hogh’ü, Uche’yi, Luciano’yu, Lugano’yu görmüş taraftar seni ne yapsın? Mehmet Topal; en çok sana kızıyorum biliyor musun? Çünkü sen bu takımın kaptanısın, en tecrübeli adamısın ama ayakta bile zor duruyorsun. Isla, Hasan Ali; ne yaparsanız yapın olmuyor, gücünüz yetmiyor. Çalışmıyorsunuz.

Gençlere

Barış, Eljif, Harun, yedekte daha göremediğimiz 1-2 kardeşimiz daha var. Sizler kendinize iyi bakacaksınız ve bu takımı sadece ve sadece siz sahipleneceksiniz. Başka bir yol yok. Gelecek yıla bir umudumuz olacaksa o da sizsiniz.

Hocaya (her kimse her kim olacaksa)

Kenarda oturan her kim olursa olsun, ben olsam hemen Başkanla konuşur PAF takımdan 3 bölgeye 3 adam alırım ve hemen bu hafta sahaya sürerim. Özellikle de Frey ya da Slimani’nin yerine PAF Takımın forvetini alırdım. O ikisi de kenarda iç çeke çeke baksınlar ki, anlasınlar Fenerbahçeliliği.

Comolli’ye

Başkanımızın ve de onun vizyonunun hatırına sesimizi çıkartmadık; sustuk belki. Ama hakikaten sen, aldığın parayı hak etmiyorsun arkadaş! Sen kim oluyorsun da Fenerbahçe’ye bu kadar çürük çarık adam alıyorsun? Kulübün başkanı cebinden 50 Milyon USD para harcarken, sen hiç utanıp da sahaya inip ‘yeter beyler, neler oluyor?’ demiyor musun? Sana da haram olsun aldığın para kuruş kuruş.

Sayın Başkanım-2,

Dinlemeyin kimseyi, boş verin artık kurumsallığı, hak etmiyor sahadaki Fenerbahçeli futbolcu ya da Fenerbahçeli hoca ya da Fenerbahçeli menajer bu kadar ‘iyi niyetli’ bir yöneticiliği. İnin sahaya gösterin onlara Fenerbahçeliliğin ne demek olduğunu. Görmeyecekler, biliyorum. O zaman gidin PAF’tan bu formayı hak eden 2-3 tane gencecik çocuğu ‘zorla’ oynatın. Sizin çocukluğunuzdaki Fenerbahçe gibi, bizim çocukluğumuzdaki Fenerbahçe gibi. Kendilerine yakışanı yapmalarını onlara ‘emredin’ O hoca, bu hoca değil; sadece ve sadece siz kurtarabilirsiniz Fenerbahçe’yi…

Cihan Mendi

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

Fenerbahçe vs Evkur Yeni Malatyaspor

Fenerbahçe Ülker Stadyumu
Spor Toto Süper Lig

Spor Toto Süper Lig

Lefter Küçükandonyadis Sezonu Puan Durumu

PozTakımOPuan
11838
21832
31832
41729
51829
61829
71828
81828
91824
101822
111721
121821
131820
141820
151817
161816
171716
181712

UEFA Avrupa Ligi

D Grubu Puan Durumu

PozTakımOPuan
1614
268
367
463

Facebook

Öne Çıkanlar