7 Ağustos Per 2022
Ana SayfaYazarlarBurak MutluBurak Mutlu - Kara Kaplı Defter

Burak Mutlu – Kara Kaplı Defter

- Advertisement -

Fenerbahçe, Turkish Airlines Euroleague’de ilk mağlubiyetini Anadolu Efes deplasmanında 89-83 skorla aldı.

Makine Düzeni İle Başlangıç
Maça Kostas Sloukas, Marko Guduric, Nikola Kalinic, Nicolo Melli ve Jan Vesely ilk beşi ile başlayan Fenerbahçe ilk çeyreğin bitimine 1 dakika kala Ahmet Düverioğlu – Jan Vesely değişikliğine kadar bu beşi sahada korudu. Karşılıklı sayılarla geçen ilk bölümden sonra televizyon molasına girildiğinde skor 9-14’tü. Bu andan itibaren kontrolü eline alan Fenerbahçe tüm oyuncularından sayı bularak bir makine düzeninde gerçekleştirdiği hücumlar ile maçta üstünlüğü hem skor hem de ivme olarak kazandı. İlk çeyrek 12-26 skor ile biterken en çarpıcı istatistik Fenerbahçe’nin 8 asist ve 1 top kaybı yapmasıydı.

İkinci Çeyrek
Koç Ergin Ataman oyunun akışını değiştirmek için iki Anadolu Efes uzunu Tibor Pleiss ve Braynt Dunston ile ikinci çeyreğe başlamayı tercih etti, ancak 3 dakika geçmeden Dunston’ın 3 faul alması ile bu yöntem de Fenerbahçe’yi durdurmadı. Melih – Vesely verkaç sayısının ardından Melih Mahmutoğlu’nun bulduğu üçlük ve sonrasında gelen top çalma sonucu bulunan Jan Vesely Alley-Oop smacı farkın Fenerbahçe lehine 16’ya kadar çıkmasını sağladı. Fenerbahçe ilk yarıyı 38-52 bitirdiğinde 16 asist 4 top kaybı ile harika bir pas trafiği yakalamış ve 75 takım verimlilik puanına ulaşmıştı.

Başımızın Belası
İlk yarı bu kadar ezici bir oyun oynadığınızda rakibin reaksiyon göstermesini beklersiniz; fakat durum Fenerbahçe için biraz farklı. Maalesef daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi geçen yıldan beri özellikle önde bitirdiğimiz maçlarda 3. çeyreğe tembel başlama gibi bir baş belası alışkanlığımız var. Bu tembelliği çok iyi değerlendiren Anadolu Efes 12-4 seri yakaladığında Koç Obradovic’in molası geldi. Önceki maçları aksine bu mola maçın yönünü tekrar Fenerbahçe lehine çevirmek için yeterli olmadı; çeyreğin bitimine 3:50 kala Anadolu Efes beraberliği yakaladı, 1:00 kala da öne geçti ve çeyrek 66-65 skorla sona erdi. Bu çeyrekte Koç Obradovic pas trafiği kuramamaları ve savunmada Vasilije Micic’i durduramamaları nedeniyle oyun kurucular Kostas Sloukas ve Muhammed Ali’yi sürekli uyardı. Tam da bu bölümde hafta içi talihsiz bir sakatlık geçiren Tyler Ennis’i çok aradı Fenerbahçe.

Sert Savunma
Rakibin oyun kurgusunu farklı beşler sahaya sürerek bozmayı çok seven Koç Obradovic dördüncü çeyreğe oyun kurucusuz olarak başladı. İlk iki buçuk dakika sonunda oyunun ritminde çok fazla bir değişiklik olmayınca, oyuna Muhammed Ali girdi. Fakat karşı tarafta Ergin Ataman tam bu sırada antikor olarak Doğuş Balbay’ı oyuna aldı ve Anadolu Efes ön alanda sert savunma ile topa baskı yaptı. Bu andan itibaren iki takım da savunma sertliğini yukarı çekti ancak bu dönem karşılıklı sayılar ile geçse de maçta ivme yavaş yavaş Anadolu Efes’e doğru döndü. Maçın bitimine 6 dakika kala Kostas Sloukas oyuna dahil oldu, ama Doğuş Balbay’ın sert savunması O’nun oyuna hükmetmesini engelledi. Maçın sonunda Micic, Moerman ve Beaubois ile sayılar bulan Anadolu Efes karşılaşmayı 6 sayı fark ile önde tamamlamayı başardı.

Kara Kaplı Defter
Kaunas’da kazanılan önemli galibiyet sonrası lig maçında çok acı bir şekilde ayağı kırılan takımın yenisi Tyler Ennis etrafında toplanan takımın görüntüsü her açıdan çok şey ifade ediyor. Uzun sezonda bazı maçlar kaybedilebilir, hatta daha yıkıcı skorlar da alınabilir ancak bu kardeş birlikteliği günün sonunda bizi ayağa kaldıracak ve esas hedef olan şampiyonluklara bizi taşıyacaktır. Koçu, Oyuncusu, İdari/Teknik Personeli ve en önemlisi Taraftarı ile biz bir AİLEYİZ ve bu galibiyet sonunda Koç Ergin Ataman’ın “Kazanmaya ve Fenerbahçe’yi yenmeye devam edeceğiz.” açıklamasını tüm FENERBAHÇE BASKETBOL AİLESİ kara kaplı defterine yazmıştır.

Let’s Go Fener!..
Burak Mutlu

- Advertisement -
BENZER HABERLER
- Advertisment -

Günün içinden