Bize Ulaşın

Cihan Mendi

Cihan Mendi – Zaruri…

Esasında bu köşede krizleri yazmaktan çok önce vazgeçmiştim. Gönül istiyor ki, her hafta sadece teknik açıdan eleştiri yada övgü yapalım da kazanan hep Fenerbahçe olsun. Ama öyle görünüyor ki, bu ‘geçiş’ dönemleri beraberinde çok fazla kriz ortamı yaratıyor ve bu şekilde doğrular yolunu bulacak.

Şimdi dün sayın Başkanımızın yaptığı açıklamalara gelelim ve bunu genel algıda oluşan sorulara cevaben görüşümüzü katarak yorumlamaya çalışalım.

İnşallah, bu da Fenerbahçe’deki krizlerle ilgili yazacağımız son yazı olsun..

Soru: Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı, bu kadar detayı kamuoyu önünde paylaşmalı mı?
Normal şartlar altında, böyle bir detay ‘kurumsal’ olan hiçbir yapıda tartılmadan, biçimlendirilmeden ve ciddi raporlara dayanmadan elbette verilmez. Zaten Başkan da elinde ciddi deliller ve kendi gördüklerine istinaden çıktı ve eksiksiz bir şekilde özellikle Volkan Demirel’in kadro dışı olayını ve de 3 antrenörün yollanması olayını tüm gerçekliği ile anlattı.

Soru: ‘Yok kardeşim, ne gerek var bu kadar detaya?’ diyenlere,
Ben Ali Koç olsam şunu derdim. ‘Yahu, önce mantıklı ve sade bir açıklama ile yollarımızı ayırdığımızı anlattık, isyan ettiniz. Çıktık kulübün kendi kanalına demeç verdik, yetmez dediniz. O zaman alın size o çok merak ettiğiniz detaylar dedik ve yine iyi niyetle tamamen şeffaf olduk.’ Hatta ben olsam, kısa bir basın açıklaması yapar, sonuna da ‘burası kurumsal bir yapı ise, ben de buranın Yönetim Kurulu ve Başkanıyım. O yüzden bu kurul ve başkan buna karar verdi. Artık kapatalım şu konuyu’ derim, sonunda kim ne derse desin.

Soru: 3 Antrenör konusunda verilen karar doğru mu?
Çok kısaca, zaten ben bir önceki seneye ait bir ekibin teknik direktör değişikliği ile devam etmesini çok özel durumlar olmadığı sürece doğru bulmuyorum. Nedir bu çok özel durumlar? Takım bir önceki sene çok başarılı olmuş, şampiyon olmuş, kupalar almış ama Teknik Direktör gitmek istiyordur (emeklilik vs.) kulüp de aynı ayar bir hoca getirip, aynı sistemi devam ettiriyordur, kabul. Yada Hoca gidiyordur, yerine yardımcısı geliyordur, kabul.
Ancak bir önceki ‘emektar’ ve ‘vefa gösterilmesi gereken’ hocanın talebi ne olursa olsun, Hollanda’dan gelen ve tamamen farklı kültürün adamı birisine hiç tanımadığı bir sistemin antrenörleri ile çalış demek, bana göre çok gereksiz bir vakit kaybı olmuştur. Sezon başında bu isimlere de teşekkür edilip, Cocu’nun kendi ekibini kurmasına izin verilmeli idi.

Gelelim, bu 3 hocanın yaptığı ‘bilgi sızdırma’ konusuna. Evet bunun adı her ne niyetle olursa olsun bilgi sızdırmadır. Siz, hele hele izinsiz bir şekilde hangi niyetle olursa olsun, Fenerbahçe’nin mülkü olan hiçbir bilgiyi kulübün dışına transfer edemezsiniz. İster belgesel çekiyor olun ister üniversitede ders olarak okutun, isterseniz de evinizde arşivleyin; yaptığınız yanlış beyler. Sırf bu tip nedenlerle dünyanın her yerinde hukukun işletildiği pek çok durumun olduğunu özellikle ‘öğretim üyesi’ olan kişilerin bilmesi gerekirdi. Yazık oldu. Hem Fenerbahçe’ye yazık oldu hem de yıllardır birlikte çalıştığınız değerli bir isme az da olsa ‘leke’ sürdürmüş oldunuz. Bu durumda verilen karar ve gerekçesi doğrudur (tabi ki iddianın doğru olduğunu kabul ederek) ve de bu konuda Fenerbahçe camiası artık önüne bakmalıdır.

Soru: bu kadar açıklamaya rağmen, alınan başarısız sonuçlar da Cocu ve Comolli suçsuz mudur?
Zaten başkan da söyledi, biraz sonra yazacağımız ‘kaptan’ Volkan’ın görevini yapmadığı ne kadar aşikarsa, bu durum aslında futbolun patronu Comolli için de geçerli maalesef. Bir taraftan baksak, eğer aylardır süren bu karışıklıkları biliyor ve kulak altı ediyordu ise, sıkıntı büyük; ama bilmiyordu ve o da henüz öğrenmeye başladı ise, sıkıntı daha büyüktür.

Gelelim Cocu’ya. Evet her ne kadar taktik açıdan haftalardır sahada hala kendini bulamamış bir Fenerbahçe izliyor olmamızın, bu bahse konu sorunları ile ‘az’ ilgisi bulunsa da bu kadar cereyanın olduğu yerde en masım adam gerçekten Cocu imiş. Adamcağızın haline bakar mısınız? Geri planda 3 tane tecrübeli isme güveniyor, onların takıma katkı mı yoksa baltalama mı yaptığından emin değil. Sahaya kadro çıkartacak, belki de kim iyi kim değil onu bile bilmiyor. O yüzden Cocu için benim sabır saatim ‘yeniden’ sıfırlandı ve beklemedeyim.

Soru: Bu kapsamda yönetimin aldığı genel kararları nasıl yorumlarsınız?
Tabii ki Başkan’ın ve yönetimin öyle yada böyle verdiği kararlar Fenerbahçe camiasının bundan sonra ‘başı boş’ ve ‘ali kıran, baş kesen’ olmayacağının kanıtıdır. Doğru olan da budur. Ne kongre ne de taraftar hoca için yada 15 yıllık kaleci için oy kullanmadı. Bu karaları ‘sağlıklı’ alabilmesi için Başkana ve yönetimine oy verdi. Bundan sonrasında günah da sevap da onların sorumluluğundadır.

Şahsi olarak, Ersun Yanal’ın Fenerbahçe’nin en ‘faydalı’ hocası olduğunu ve kariyeri bitene kadar Fenerbahçe ile çalışması gerektiğini düşünen bir adamım. Ancak dünden önce de yazmıştım, dünden beri de yazıyorum; sezon başında bir sistem ile Ersun Hoca ya da benzeri bir ismi getirmeyecekseniz, gidişat ‘yokuş aşağı’ iken getirmenizin de bir anlamı yok. Hem savunduğunuz ‘istikrar’ politikası açısından yok, hem de gelecek teknik direktörü ‘kucağında bomba’ ile karşılamanızın yanlışlığı açısından yok. Bu nedenle artık taraftar olarak da medya olarak da ‘Ersun Yanal’ diye bağırmaktan vazgeçmeliyiz. Kaldı ki, yönetim bu kararı sadece Cocu’nun masumiyeti açısından değil aynı zamanda istikrar ve de kurumsal yapının korunması açısından da vermiş olması en önemli neden.

Sonuç olarak, hoca değişikliği olmaması kararını şimdilik destekliyorum. Neden şimdilik? Çünkü eksik olan şeyin hocanın kabiliyeti olduğunu düşünmüyorum. Hoca, iyi niyetle işini yapmaya çalışıyor. Ama onun yöneticisi konumundaki Comolli, hala eksik besleniyor. Hala bu futbol yönetiminin Türkiye dinamiklerini bilen ve de futbolcular ile yöneticiler ve taraftarlar arasındaki bağı düzgün kuracak bir menajerlik sistemine ihtiyacı olduğu gerçeği benim nazarımda değişmez. Bundan sonraki süreçte en azından yönetim açısından aksaklıklar devam edecekse, bunun sebebi bu kararın alınamamasıdır. İşte belki de ‘değişim’ kararlarının zayıf halkası da Comolli’ nin tek yönetici olduğu düzendir. Bundan sonra bu yapıdaki eksikliği tamamlamak sayın Başkan’a kalacaktır, bu da kendisini yıpratır.

Soru: En son söylenmesi gereken olarak Volkan konusunda ne düşünüyorsunuz?
Kim ne derse desin, Volkan’ı tüm ‘asabiyeti’ tüm ‘hataları’ ve de tüm ‘taraftar’ gözlüğü ile sevdik biz bunca yıl. ‘Bir Volkan’dır Fenerbahçe‘ dedik.

Ancak, nasıl ki taraftarın Başkan ile ‘sululuk’ tavrına girmesini eleştiriyor isem, Fenerbahçe kaptanının da (her kim olursa olsun) Fenerbahçe Başkanı’na saygısızca tavır sergilemesini sonun kadar kınıyorum. Bu konuda açıklama ya da gerekçe ne olursa olsun, Başkan’ın yanındayım ve de kalecisiz bile kalsak kararın uygulanmasından yanayım. Hiçbir nedeni yoksa bile, en büyük Fenerbahçe’linin bir sözü bile bu durumda bize önder olmalı: ‘ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim’..

Son olarak, Fenerbahçe içinde hala insanların Volkan vs Ali Koç; Aykut Kocaman vs. Şen ailesi falan gibi tartışmalarına artık son vermesini; taraftarın takımı yuhalayacaksa da maç bittikten sonra yuhalamasını; insanların kenarda ‘görmek istediği hoca gelsin’ takımın yenilgisi için dua ettiği günlerin ‘bir daha açılmamak üzere’ kapanmasını dileyerek, Fenerbahçe’mizin tüm branşlarda bizleri sevinçten ağlatacağı günlerin pek yakında olacağına inancımı sürdürüyorum. Yine en büyük Fenerbahçe’li Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; ‘Zafer, inananlarındır’….

Bol sarı lacivert günler…

Cihan Mendi

Cihan Mendi

Cihan Mendi – Koca Bir Sezon

Değerli okurlar, öncelikle uzun zamandır yazamıyor olmanın üzüntüsünü paylaşmak isterim. Tabii ki nedenleri var bunun. Bazısı özel sebepler, iş ve aile yoğunluğu. Ancak bir neden daha var ki gerçekten bu ülkede özellikle futbol ve türevi hiçbir konuda fikir beyan etmek, yorum yapmak bazen insanın içinden gerçekten gelmiyor.

Bu sayfada yazılarımın yayınlandığı ilk günden itibaren sadece Fenerbahçe yazacağımı söylemiştim. Ancak öyle bir futbol atmosferi yaratıldı ki, başka takımların oynadığı ‘tiyatro’ karşısında insan 2 satır etmeden duramıyor. Çok fazla Galatasaraylı arkadaşım var benim, hiç birisi darılmasın gücenmesin ama bu şampiyonluklarını tebrik etmeyeceğim. Etmek de hiç içimden gelmiyor. Niye mi? Örnek vereyim; hakemler Galatasaray aleyhine karar verirken mafya vari hareketlerle sahaya inen yöneticisiyle, hocasıyla ‘hakkı yenen Galatasaray’ olacak ancak hakemler göstere göstere lehte karar verince ‘vardı yoktu geçelim, şampiyon Galatasaray’ olacak öyle mi? Böyle futbol düzeninde şampiyon olsan ne olmasan ne. Hiçbir şey yoksa bile Rize-Galatasaray maçı Türk spor tarihine kara bir leke olarak geçmiştir.

Tabii bu noktada 2 konuda Galatasaraylı dostlarla ayrı düşüyoruz; Başakşehir mi şampiyon olsaydı? ilki; bir de ‘Size ne?’ sorusu.  Hemen söyleyeyim, Fenerbahçe’nin şampiyon olmadığı yerde kim şampiyon olursa olsun, beni bağlamaz. Ama sahada hak edeni de tebrik ederim. Başakşehir dediğiniz takımın arkasında Türk futbol kültürü ile bağdaşmayan bazı yapılanmalar olabilir, bütçesi ‘sabunlanıyor’ olabilir vs vs. Ama sahadaki futbolcu işini yapıyorsa ben onu tebrik ederim. Son 5 haftaya kadar da işlerini yaptılar. Sonrasında ne mi oldu? Herhalde birileri çıktı ülkedeki siyasi gerginliği sahaya taşıdı ki, 3 haftada liderlik değiştirdi. Yanlış anlamayın, bu yazı bir siyasi yazı olsa benim pek çok görüşüm satırlara dökülürdü ve kimse beni Galatasaray’a karşı Başakşehir’in hakettiğini düşündüğüm için özellikle Atatürkçü çizgim ile sınayamazdı. Ben sadece işin hakkedilen ya da hakkedilmeyen sportif tarafına bakıyorum.

Gelelim ‘size ne oluyor’ sorusuna. Lütfen,dünyanın en şerefsiz kumpası olan 3 Temmuz sürecini bir inceleyin de o çok sevgili Başkanınız Ünal Aysal’ın, hem de Galatasaray’ın yargılamada bile olmadığı bir dava ile ilgili görüşlerini bir okuyun. Ateş nasıl üflenirmiş, koca bir kulüp haksızca nasıl UEFA’ya şikayet edilirmiş bir bakın. Ondan sonra gelin de Fenerbahçe Başkanı’nı niye bu durum ilgilendiriyormuş, bir daha yorumlayın.

Sonuç, bu ligde yine medya canavarları bir şampiyonu konuşuyor, biz de tebrik etmiyoruz. O kadar.

Gelelim Fenerbahçemize…

Fenerbahçemiz….

Sadece bu ‘bitmesini istediğimiz’ sezon değil, son yıllarda genel olarak kahrolduk biz. Taraftar olarak, kongre üyesi olarak, dernek üyesi olarak vs. Bunun sebepleri vardı tabii. Yıllarca 3 Temmuz ilmiğinin boynumuzda sallanması, buna karşın geçmiş yönetimin de bu konuda her geçen gün elini kolunu bağlayıp Fenerbahçe’nin ve Fenerbahçeli’nin bu psikolojiden kurtulması için çalışma yapmadığı ve daha fazla sinir şartlarını zorlayan şekilde hareket ettiği gerçeği ortaya çıktı. Bunun futbol başlığına yansıması ise, ‘günü kurtarma’ tarzı kararlar ve harcanan milyonlarca dolarlar olarak çıktı karşımıza. Bu sezona bakarsak da sevgili Başkanımız Ali Koç’un tüm iyi niyetine, özverisine ve çabalarına rağmen futbol konusunda verilmiş 1-2 radikal ama istikrarsız karar maalesef koca bir sezonu kahrede kahrede harcadı.

Önce gelelim bu sezonun başına. Hepimiz halan Haziran 2018 seçiminde yaşadığımız coşkuyu, sokaklara dökülmemizi unutmuyoruz. Benim aklıma o müthiş kongre atmosferi geldikçe hala tüylerim diken diken oluyor. Bunun sebebi, seçilmesi için katkı koyduğum sayın Başkanımız olmasından öte Fenerbahçeli’nin bir kez daha demokrasi ve birlik görüntüsü vermesiydi, eşe dosta. Peki sonrasında ne yaptık da bugün bu gergin atmosfere geri döndük? Hiç kimse Başkana ve hatta iyiniyetli iş yapmaya çalışan bazı yöneticilere kızmasın. Biz yarattık bu durumu maalesef. İçimizde yıllardır ‘dediğim dedik’ eski yönetimin o kadar büyük bir hırsı ve intikamı vardı ki; dedik ki Ali Bey’e gel, dağıt, kurtar Fenerbahçe’yi. O da geldi, her şeyi değiştirdi. Çünkü biz sahadaki futbolcuyu, hocayı görünce eski yönetimin asık suratlı ve taraftara fırça atan yansımasını görüyorduk. Sorgulamıyorduk bile iyi işler mi yapıyor, kötü mü diye. Ali Koç yönetimi de bu dediğimize inandı ve radikal kararlarla sezon baştı yıktı ortalığı. Aslında bir nevi şunu gösterdik ki Fenerbahçe, taraftarına aittir. Aksi iddia edilemez. Ama bir gerçek daha var ki, kurumsal yapılarda bu kadar önemli kararlar her seferinde taraftar baskısıyla alınmamalı. İşte Fenerbahçe bu sene bunun acısını çok çekti maalesef.

Ekonomik kriz ile ilgili ne yazılabilir ne çizilebilir bilmiyorum. Ali Başkan’ın göreve geldiği gün söylediği bir şey vardı. ‘Kulüpleri batıran yöneticiler de sorumlu olmalı’. Bu süreç Fenerbahçe’de de işlemeli bence. Ama işletilemiyor maalesef. Çünkü öyle bir camia olduk ki, çoğunluk mevcut yönetime oy vermiş ve hala destekliyor. Bir tarafta da azınlık var, eski alışkanlıkları sürdürmeyi tercih sayıyor, ama sadece %20 kadarlar. Ama o %20’nin yarattığı ‘ikirciklilik’, hala ve hala kulübün yönetiminin psikolojisini, bazen sportif başarıları dahi olumsuz etkiliyor. Bu %20’ye soruyorum. Ali Koç’un özverisi sayesinde Türkiye’nin (sevelim, sevmeyelim) en önemli televizyon ve show yıldızları çıkıp tarihte görülmemiş bir kampanyaya destek olup, taraftar da birlik sağlıyorlar. Ama bu %20, ‘yahu Aziz Başkan da katılmalı ki, birlik olduğumuzu it, çakal görsün’ demek yerine; televizyona çıkan isimlerin Fenerbahçeliliğini sorgulamak suretiyle koca kampanyaya sekte vurmaya çalışıyorlar. Bu vesileyle Fener Ol kampanyası için daha önce söylediklerimin arkasında durmak isterim. Katılması gereken herkes çorbaya tuz katıyor. Siz sekteye uğratmak isteyen aklı evveller, zaten sizin Fenerbahçe’nin menfaatine bir katkınız yok. Gölge etmeyin başka ihsan istemiyoruz.

Özetlersek, hata olarak ‘taraftar’ ruhuyla ‘profesyonel’ ruh arasındaki çizgiyi henüz olması gereken yere getirememiş bir yönetim olduğunu görebiliyoruz. Tabii burada, daha önce de yazdığım gibi mesele her şeyi Başkanımızdan beklemek değil, yönetimdeki asker ve kurmay heyetinin de Başkanı desteklemesi ve aksiyona geçmesi lazım zihniyeti olmalı.

Gelelim önümüze. Hemen şununla başlayayım, sadece kendi nazarımda değil çoğu kongre üyesinde de en erken bir sonraki olağan kongreye kadar Ali Koç ismine destek halen sürmektedir. Zaten şu aşamada Fenerbahçe’nin her anlamda ayakta kalabilmesi için tek elini taşın altına koyacak isim yine kendisidir.

Tabii ki teknik ve taktik olarak yapılan hataların tekrarlanmaması ve hemen bu sezon resmi olarak bitmesiyle beraber yeni adımların atılmasıyla hepimizde gerçekten yeni umutlar yeşerecektir. Naçizane tavsiyem özellikle futbol konusunda işin sadece etkili transferler olmadığını bilmek lazım. İlk iş olarak yaklaşan TFF Kongresi’nde Fenerbahçe de etkin olmalı ve mutlaka yıllardır yapamadığı lobiyi canlandırmalıdır. Görüyoruz işte, ülkede futbol sadece futboldan ibaret değil.

Teknik olarak tabii ki Ersun Hoca’nın oynatacağı futbol anlayışı çerçevesindeki karaktere sahip oyuncular alınmalıdır. Ama özel olarak forvet transferine en çok para harcanmalıdır diye düşünüyorum. Ama her şeyden önemlisi de bu formanın ağırlığını taşıyabilecek karakterde en az 3-4 oyuncuya ihtiyacımız var diye düşünüyorum. Mevki olarak her mevkiiye takviye lazım, evet ama en çok da Fenerbahçe için savaşacak isimlerin takıma kazandırılması lazım. Eğer bu çok zor ise, kesinlikle kenar yönetiminde biz taraftarlar kadar hırslı, ama sahada ne olup bittiğini anlayabilecek ve de bunları futbolculara aktarabilecek bazı eski futbolcularımızın bulunduğunu görmek bile taraftara hırs verecektir. Zira gelecek sene de tıpkı bu sene gibi inanılmaz bir taraftar desteğine ihtiyaç olacak.

Alınması gereken bana göre başka bazı kararlar da futbol yapısının dinamikleriyle fazla oynamadan görev dağılımlarının yeniden yapılması. Bir kere Sportif Direktör yapılanması her ne kadar Türkiye’de çok yaygın değilse de Fenerbahçe’de bu yapıda ısrarcı olunmalı. Ama bu isim Comolli ya da başka bir yabancı değil, gerektiğinde saha kenarında ‘uzaktan’ VAR kamerasını bile izleyebilecek bir Türk isim olmalı. Mümkünse Teknik Direktör sertifikası olmayan eski iyi ve yeterince profesyonel bir sporcumuz olmalı. Tabii ki Comolli’nin de bize bir faydası olacak. Acilen yurtdışına yerleşerek hem teknik heyetin istediği transferlerin alınmasını ‘isim isim’ sağlamalı ve de en önemlisi Avrupa’daki kulüpler ve UEFA nezdinde Fenerbahçe’nin haklarını koruyan ve lobi yapan bir profesyonel olarak çalışmalı. Aynı yapı olarak bir başka Türk isim de Ankara’da yer alarak, Fenerbahçe’nin kurumsal temsilcisi olmalı.

Koca sezonu değerlendirirken tabii ki kazananlar ve kaybedenleri de yazmadan olmaz. Kesinlikle kaybeden listesinin başına Comolli’yi yazmak farz oldu. Ama anlayış olarak daha çok kaybeden ise ‘kaos isteyen bir grup’ olarak değerlendirilir. Basketbol takımının senede tek bir maç kötü oynama (o da eksiklerinden dolayı) vardı ve bu maç da yarı final maçına denk geldi. O maçtaki yenilgiyi bile Ali Koç’a bağlayan zavallılar, kaybettiler ve kaybetmeye devam edecekler.

Kazanan mı? Evet sahada başarısızlık hakimdi, yönetim amatörce davrandı vs. vs. Ama özellikle rahmetli Koray Şener kardeşimizin cenazesinde ve Fener Ol kampanyalarında gördük ki, kazanan daima ‘dik duran Fenerbahçeliler’ olarak bilinmelidir. Biz birlik oldukça bu kötü günler geçecek. Fenerbahçe de aydınlığa kavuşacak, unutmayın.

Son notum, dünyanın en güzel takımına. Bize yaşattığınız her şey o kadar güzel ki. Hep böyle kalın, kupa almasanız dahi biz o hırsı o savaşmayı görelim ki Fenerbahçeli olduğumuzu anlayalım.

Kalplerin daima bir olduğu, sarı lacivert, Umut dolu ve de Mustafa Kemal ruhu dolu yeni sezonlar Fenerbahçelilerin olsun…

Okumaya devam et

Cihan Mendi

Cihan Mendi – ‘Zafer benimdir’ diyebilmek

‘Zafer benimdir’ diyebilmek

Normalde haftaiçi yazmam ama son derbi maçımız için kısa da olsa bir şeyler yazmak farz oldu.

İlk yarı

KOCA BİR HİÇ…..

İkinci yarı

İnsan izledikçe izlemeye doyamıyor gerçekten. O nasıl bir geri dönüştür. İnsan soruyor; gerçekten kalp krizi geçirtmek için mi oynuyorsunuz, taraftara diye.

Sorumluluk alan, Valbuena ve Zajc mı dersiniz? Cesur yürek Sadık mı? Yoksa adam gibi adam Hasan Ali mi?

Tabii ki hocamızın hakkını vermeden edemeyeceğim. İlk yarı ne kadar tutmadıysa yaptıkları, ikinci yarıda da bir o kadar tuttu.

Aslında üzülüyorum, galibiyet kaçtığı için. Ama Fenerbahçe, böyle Fenerbahçe gibi oynasın, canımızı yesin. Darısı artık bundan sonra yaşayacağımız çıkışa olsun.

Bu büyük taraftarla da camiayla da dalga geçilmez, bunu unutmayın. Artık bu hafta itibariyle Fenerbahçe çıkışa geçmek zorundadır. Çok net.

Ve de Fenerle kimse başa çıkamaz…

Cihan Mendi

Okumaya devam et

Cihan Mendi

Cihan Mendi – Düşüyoruz

Konya Maçı hakkında…

Cumartesi maç bitiminden beri düşünüyorum,ne yazabilirim acaba diye? Teknik olarak yapılabilecek çok şey varken yanlış adımlar atmış Ersun Yanal’ı mı? Yoksa rakibin hocasıyla ve ekibiyle türlü adımlarla geride bırakmış olduğu Fenerbahçe kariyerine inat, oynattığı ‘kapalı’ futbolu mu? Ya da maçın gidişatına ‘zerre’ katkısı bulunmayan taraftarı mı?

Hiçbir şey bulamıyorum emin olun. Sadece istatistik olarak yine ‘biçimsiz’ santrforu yüzünden yine galibiyet alamamış ve yazık olmuş bir maç görüyorum özetle.

Düşüyoruz..

Düşüyoruz beyler, bayanlar. Düşüyoruz.

Siz tribünde ‘Aykut-Alex’ tartışması yaparken; koca Fenerbahçe kulübü umursamaz futbolcuların, konsantrasyonu eksilmiş teknik heyetin ve de iyi niyetli başkanına yardımcı olamayan idari bazı isimlerin yüzünden ‘öz güven’ eksikliği ile adım adım 2 nci lige düşüyor.

Ne yapılır nasıl sonuç alınır, artık fikri olan da yok. Başkan, şu saatte kongreye gitse ve tüm yöneticilerini değiştirse yine alternatif olmaz kısa vadede.

Hoca, kenarda bağırsa çağırsa yine fayda etmez kendisini ‘vazgeçilmez’ göre futbolcu yığınının umursamaz futboluna.

Yazdığım hiçbir eleştiri yazısında bu kadar ki kadar çaresiz kaldığımı hatırlamıyorum ama ben yıllardır izlediğim ‘çubuklu’ kadronun ilk defa bu kadar umutsuz vaka olduğunu gördüm. İnanın insanın yorum yapma isteksizliğinden öte, oturup maç izlemeye bile motivasyonu kalmıyor.

Neden mi? Ligin ikinci yarısının ilk 4 maçı gerçekten Fenerbahçe’nin 4 te 4 yapıp 12 puan toplayabileceği ve bugün için rahatlıkla ilk 10 sıranın içinde kendine yer bulmuş bir maç serisi idi. Oynanan futbol, atmosfer hakemlere de rağmen çok rahatlıkla bu durumu önümüze koyabilecek türdendi. Böylelikle hem teknik olarak hem de öz güven olarak Fenerbahçe önünde kalan 3 zorlu maçta alabileceği en azından 4 puan ile (sırasıyla 1 yenilgi+1 galibiyet+1 beraberlik) çok rahat kendine gelebilirdi.

Ama şimdi, bu öz güvensizlik ve de teknik yetersizlikle bence önümüzdeki 3 maçtan 1 galibiyet bile çıkartmak çok zor. O da ihtimal olan Rize maçıdır ki bu futbolla o bile çok zor.

Bir şeyler yapın..

Yukarıda ‘çözümsüz’ gibi görünse de ne yapılır ne edilir diye en azından birkaç defa daha Fenerbahçe isminin hatırına öneri sunmakta fayda var.

Bir kere teknik olarak Ersun Yanal ve ekibi ne istediğine karar vermeli. Eğer amacı tıpkı ilk dönemindeki gibi ‘3 yesek 4 atalım’ ise, o zaman bu takımda şu isimler ‘ölene’ kadar sahada olmalı: Moses, Dirar, Zajc ve Soldado. Şu isimler ise hamle oyuncuların olmalı: Ayew, Valbuena,Tolgay.  Orta sahada tek ön libero Jailson, savunmada ise Serdar Aziz ve Sadık oynamalı. Kalede bir süre Harun devam etmeli.

Gelelim Slimani denen ‘kazma’ karakterli arkadaşa. Eğer amacımız Slimani’yi kazanmaksa ki çok gereksiz bu hafta itibariyle takım sahaya 4-4-2 çıkmalı ve Slimani ile Soldado yada Frey banko beraber oynamalı. Ama eğer amacımız Fenerbahçe’yi kazanmaksa ki öyle olmalı, o zaman Fenerbahçe’nin 2 forvet adayı olur; onlar da Soldado ve PAF Takımından hemen getirilecek genç bir arkadaş. Bunlar işin teknik boyutu tabii.

Mental olarak ise, Fenerbahçe 7 nci sıraya yükselene kadar Başkanı, yönetimi ve de her gün bir taraftar grubu mutlaka Samandıra’ya gitmeli ve de moral ile öz güven aşılamalı futbolcusuna. En azından bu yılı kurtarmak için.

Ve siz, ortalığı karıştırmaya çalışan ‘iğrenç’ topluluk ve bireyler; Fenerbahçeli’nin Fenerbahçeli’den başka dostu olmayacağı gibi, düşmanı da yokmuş. Sayenizde bunu anladık. Sizler en azından bu sezon savaş baltalarınızı yere gömerseniz iyi olur. Yoksa Fenerbahçe yere gömülecek. Ama şunu unutmayın Allah korusun öyle bir gömülme halinde biz daima bu kulübün iyiliği için çalışanlar olarak üstüne basa basa ‘yaşa Fenerbahçe’ diyeceğiz ve sizi de tarihe gömeceğiz.

Tebrikler Dünyanın en güzel takımı..

Oynamasını sevdiğim ama tekniğinden çok anlamadığım basketbolu prensip olarak pek yazmıyorum. Ama Fenerbahçe’de bu kadar kötü giden işe inat sizler bizim yüzümüzü güldürüyorsunuz ya, milyonuncu kez tebrikler Obradovic ve de öğrencilerine. Zor zamanların ilacı oldunuz. Helal olsun Dünya’nın en güzel takımı…

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

Spor Toto Süper Lig

Lefter Küçükandonyadis Sezonu Puan Durumu

PozTakımOPuan
13266
23266
33262
43257
53247
63242
73242
83242
93240
103240
113240
123238
133238
143237
153234
163233
173232
183225

Facebook

Öne Çıkanlar