Bize Ulaşın

Kulüp

Genel Sekreterimiz Sevil Zeynep Becan Yüksek Divan Kurulu’nda üyelerimize hitap etti

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu (YDK) Ekim ayı olağan toplantısında Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu okuyan Genel Sekreterimiz Sevil Zeynep Becan, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Yüksek Divan Kurulu Başkanımız ve değerli üyeler, Sayın Başkanım ve Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarım, Sayın Denetleme Kurulu Üyesi arkadaşlarımız, Sevgili Fenerbahçeliler ve Saygıdeğer Yüksek Divan Kurulu Üyeleri, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Aile buluşmamıza hoş geldiniz.

Bugün Yüksek Divan Kurulu’muz ile Fenerbahçe’mizi konuşacağız, geçtiğimiz 3 ayı konuşacağız, planlamalarımızı anlatacağız ve fikir alışverişi yapacağız.

Değerli oylarınız ve desteğinizle Haziran’da göreve geldiğimiz günden itibaren Fenerbahçe’mizin röntgenini çekip hukuki, finansal, yapısal ve kurumsal alamda en kısa sürede, en faydalı neler yapabiliriz diyerek çalışmalarımıza başladık.

Uzun vadeli planlarımız için ise bir yol haritası belirledik. Her anlamda birçok zorlukla yüzleştiğimizi aktarmıştık. Beklediğimizin ötesinde vahim bir tablo ile karşı karşıya kaldığımız bir gerçek. Bunları Başkanımızın katıldığı Camiaya Sesleniş programlarında ve geçtiğimiz YDK toplantımızda sizlere en şeffaf şekli ile açıklamaya çalıştık.

Sevil Zeynep Becan: Taraftarlarımız en büyük gücümüz

Oylarınız ile bize bu kutsal görevi veren siz değerli üyelerimiz, sezon başında kombineleri bir koltuk dahi boşluk bırakmadan alan, Fenerium’lara akın edip forma rekoru kıran, Fenerbahçemizi hem iç saha hem de deplasmanda hiçbir maçta yalnız bırakmayan taraftarlarımız bu süreçteki en büyük gücümüz oldu.

Sevil Zeynep Becan: Tüm camiamızdan ricamız değişim sürecine inanarak desteklerini devam ettirmeleri

Uzun vadeli sürdürülebilir başarı ve sağlıklı bir finansal yapı için gereken büyük değişimi gerçekleştirmek adına yola çıkarken zorluklar yaşayacağımızın, sancılı bir dönemden geçeceğimizin bilincindeydik. Yarınlara umutla bakabilmek için kilit noktasının ‘sabır’ olduğu inancımızı tekrarlamak istiyoruz. Bizlere güvenerek oy veren Kongre Üyelerimizin en üst makamını temsil eden sizlerin nezdinde tüm camiamızdan ricamız, bugüne kadar olduğu gibi sabır ve anlayışla bu değişim sürecine inanarak paha biçilmez desteklerini devam ettirmeleri.

Şampiyonlar alkışlandı

Sportif anlamda son Yüksek Divan Kurulu toplantımızdan bugüne kadar alınan sonuçlar üzerinden değerlendirme yapacak olursak;

Futbolda bu hafta itibariyle henüz olmamız gereken yerin çok uzağında olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz.

Olimpik / amatör takımlarımızın ve sporcularımızın elde ettikleri başarıları hep birlikte hatırlayacak olursak;

Üst üste 4.kez Euroleague’da Final Four oynayan, Euroleague Kupası’nı müzemize getiren Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımız, bu sezona yine büyük hedeflerle merhaba dedi. Zadar Turnuvası’nda CSKA Moskova’yı mağlup ederek kupanın sahibi oldu.

Takımımız, bu sezonda oynadığı 3 Euroleague ve 3 lig karşılaşmasından da galibiyetle ayrılmayı başardı.

Erkek Basketbol Takımımızın sporcusu Tyler Ennis, Arel Üniversitesi Büyükçekmece maçında yaşadığı üzücü sakatlık sonrası kaval kemiğindeki kırık dolayısıyla bir operasyon geçirdi. Sporcumuzla ilgili bu süreci yakından takip ediyor ve en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz.

Tyler Ennis’in bu üzücü sakatlığının ardından ekibimiz hiç vakit kaybetmeden Birleşik Amerikalı Erick Green’i kadrosuna kattı. Kendisine Fenerbahçemize ‘hoş geldin’ diyor, başarılar diliyoruz.

Kadın Basketbol takımımız ise Euroleague’e deplasmanda Olympiacos galibiyetiyle başladı. Takımımız ilk lig maçından galibiyetle ayrılırken, 2. maçını deplasmanda sadece 2 sayı farkla kaybetti. Bu sezon hem ligde hem de Eurolegaue Woman’da onlardan başarılar diliyoruz. Kadın Basketbol Takımımızın antrenörü Valerie Garnier’in koçluğunu yaptığı Fransa milli kadın basketbol takımının da Dünya 5.’si olduğunu bu vesileyle belirtmek isterim. Kendisini yürekten kutluyoruz.

Erkek Voleybol Takımımız da sezonu galibiyetle açtı. 2. maçımızda Halkbank’a mağlup olduk. Kadın Voleybol Takımımız ise sezonun ilk maçını 2 Kasım’da Burhan Felek Voleybol Salonu’nda oynayacak. İnşallah hep birlikte orada olacağız. Kadın Voleybol Takımızın koçu Zoran Terzic’in koçluğunu yaptığı Sırbistan milli takımı da Dünya Şampiyonu oldu. Kendilerini tebrik ediyoruz.

Bu sezon basketbol ve voleybol kadın ve erkek takımlarımız için kombine satışını devam ettirmekteyiz. Gösterilen yoğun ilgiye teşekkür ederken desteklerinizin devamını diliyoruz.

Bizler Fenerbahçe’nin çok büyük bir spor kulübü olduğunun bilincinde futbolda olduğu gibi bu branşlardaki takımlarımıza destek olmalıyız. Çubuklu formamızı hiçbir mücadelesinde yalnız bırakmamalıyız.

7-12 Ağustos 2018 tarihinde Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası’na katılan sporcularımızdan Ramil Guliyev, 200 metrede şampiyona rekorunu kırarak altın madalya, 4×100 metre bayrak yarışmasında gümüş madalya kazandı. Avrupa Şampiyonu milli atletimiz Ramil Guliyev, Avrupa Atletizm Birliği’nin Ödülleri’nde “Yılın Atleti” oylamasında 2. kez finale kaldı. Gurur kaynağımız Ramil Güliyev’i tebrik ediyoruz.

Atletizmde ayrıca Macaristan’ın Györ kentinde yapılan U18 Avrupa Şampiyonası’na katılan sporcularımız ülkemize madalyalarla döndüler. Tarık Demir 1500 metrede şampiyona rekoru kırarak altın madalya, Batuhan Çakır üç adım atlamada altın madalya, Ömer Amaçtan 3000 metrede gümüş madalya, Münevver Hancı Cirit atmada gümüş madalya ve Özlem Becerek disk atmada gümüş madalya kazandı.

Boksta ise 12-13 Ağustos tarihlerinde Fenerbahçe TV’de naklen yayınlanan Spor Toto Türkiye Ligi Boks finalinde Beşiktaş ile karşılaşan takımımız müsabakayı 8-2 kazanarak Türkiye Boks Ligi şampiyonu oldu. Kendilerini kutluyoruz.

Fenerbahçe Doğuş Yelken Şubemizden Alican Kaynar ve Çağla Dönertaş geçtiğimiz ay Türkiye’nin yelkendeki ilk 2 olimpiyat kotasını aldılar. Bu sporcularımızın ikisi de Fenerbahçe altyapısından yetişmiş sporcular. Gururumuz çok büyük. Kendilerini, tüm ekibi ve Yelken Şube Sorumlumuz Selma Altay Rodopman’ı tebrik ediyorum.

Kürek Şubemiz, 12 Ağustos’ta Sapanca’da düzenlenen Deniz Küreği Türkiye Şampiyonası’nda erkekler klasmanında 1. oldu. Takımımızı tebrik ediyoruz.

Masa Tenisi Şubemiz de 1-5 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılan U21 Balkan Şampiyonası’nda sporcularımız Gülpembe Özkaya ve Afşin Gül yer almıştır. Şampiyonada U21 Kadın Takımımız ikinci, Erkek Takımımız şampiyon oldu. Takımlarımızı tebrik ediyoruz.

Yüzme Şubemizle ilgili güzel bir haber vereyim. Havuz tadilatımızı tamamladık. Bu sabah açılışını yaptık. Havuzumuza verdiği katkılar için Sayın Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Vefa Küçük’e huzurlarınızda teşekkürlerimizi iletiyoruz. Başarılarımıza gelince, Ekim ayında Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenen Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda sporcumuz Aleyna Özkan 50 metre kelebekte yarı final, 100 metre kelebekte final yüzerek 8. olmuştur. Vize müsabakalarında Bora Uzunkaya 800 metre serbestte yeni bir Türkiye rekorunun sahibi olmuştur. Şube Sorumlusu Uğur Orel Oral’ı da yürekten kutluyorum.

Yeni nesilleri Fenerbahçe ile buluşturmak adına hayata geçirilen yenilikler anlatıldı

Şimdi sizlere Türk sporu adına adımlar atmak yeni nesilleri Fenerbahçe’yle buluşturmak adına hayata geçirdiğimiz bazı yeniliklerden bahsetmek istiyorum.

Takımımızın Beşiktaş maçında uygulamaya konan, Avrupa’nın önemli kulüplerinden örnek alınarak hazırlanan Fenerbahçe Futbol Ağırlama Paketleri ile hem taraftarlarımıza Fenerbahçe çatısı altında yepyeni bir maç deneyimi yaşama fırsatı sunuyor hem de kulübümüze ek gelir sağlıyoruz.

Takımımızın, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nin muhteşem atmosferinde oynadığı maçları, özel konsept ve sunumlar eşliğinde izlemek için hazırlanan Fenerbahçe Futbol Ağırlama Paketleri, Fenerbahçe maç günlerini ‘özel bir gün’ olarak ele alıyor, Başkanımız, yöneticilerimiz, futbolcularımızla tanışma fırsatı sunuyor ve maç günü heyecanına farklı bir yorum getiriyor. Misafirlerinizi buralarda en özel şekliyle ağırlayabilirsiniz.

Bir diğer uygulamamız ise, Fenerbahçe kültürünü ve aidiyet duygusunu arttırmak üzere eski yönetimimizin başlattığı ve bizim de resmi bir lansmanla kamuoyuna duyurduğumuz Fenerbahçe Efsanesi Stadyum ve Müze Turu’nu ilköğretim çağı çocuklarıyla buluşturmak. Okul Çocukları için Fenerbahçe Efsanesi Stadyum ve Müze Turu kapsamında hafta içi kullanılmayan Fenerbahçe takım otobüsü ile çocuklarımızı okullarından alıyor, satımıza getiriyor, stadımızı ve müzemizi gezdiriyor, onlara tarihimizi anlatıyor, unutulmaz bir deneyim yaşatıyoruz. Bu konuda çok yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Mayıs ayına kadar tüm başvurular dolmuş durumda. Bu müthiş ilgiye teşekkür ediyoruz.

Bizler Kulübümüzün sosyal sorumlulukta da öncü ve örnek olmasına çok önem veriyoruz. Bu bağlamda; kulübümüzün kapılarını pek çok özel misafirlerimize açtık. Onlara unutulmaz bir gün yaşatabildiysek ne mutlu bize. Örnek olarak vermek gerekirse bu kurumlar arasında Darüşşafaka ve TEGV’i sayabiliriz.

Fenerbahçe demek iyilik demektir, saygılı ve saygın olmak demektir, öncü ve örnek olmak demektir. Tüm bu mottolar doğrultusunda genç nesillere kötü örnek olan, Türk futbolunda yaşanan şiddet, nefret, küfür ve ayrışma ortamına bir son verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu bağlamda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalışıyoruz. Başta derbi maçlar olmak üzere evimizde oynadığımız tüm maçlarda çağ dışı bulduğumuz tribünlerdeki tüm uygulamaları kaldırdık. Saymak gerekirse; büfelerin açık olması, hoparlör gürültüsü, ihtiyaçların medeni bir şekilde karşılanmasına olanak sağlanması. Bu adımımızın diğer kulüplerimiz için de örnek olmasını diliyor, bizlere yapılmasını istemediğimiz şeylerin başkalarına da yapılmaması yaklaşımının uygulanmasını ümit ediyoruz.

Bu önemli toplantımız vesilesiyle Kulübümüzün demokrasimizin kuvvetlenmesine vesile olacak önemli gelir kaynaklarından biri olacağına inandığımız Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyeliği konusuna da değinmek istiyorum. Kongre üyesi sayısının dönemimiz sonunda 60 bine çıkmasını hedefliyoruz. 3 Haziran’da göreve gelmemizin ardından bugüne kadar 905 yeni kongre üyemiz, 151 de yeni temsilci üyemiz oldu. Bu rakam mevcut kongre üye sayımızın yüzde 3’ü kadardır. Bunun kulübümüze sağladığı toplam gelir ise 7 milyon 301 bin TL’dir.

Gençlerimizin büyüyen Fenerbahçe ailesinin bir parçası olarak Fenerbahçemize üye olması için gelin bizim birer elçimiz olun. Sizlerden çocuklarınızı, torunlarınızı, eşinizi, dostunuzu bu onurlu kimliği kazanmak anlamında bilgilendirip üyeliğe teşvik ederek bizlere destek olmanızı rica ediyoruz. Aynı şekilde bu hususta derneklerimize de büyük sorumluluk düşüyor. İlerleyen dönemlerde bu konudaki yol haritamızı paylaşacağız.

Bu vesileyle sizlerin huzurunda Brüksel derneğine rozetlerini bizlerden alan 26 yeni kongre üyesi kazandırdığı, Anderlecht maçı öncesi bizleri mükemmel bir şekilde ağırladığı için başta Dernek başkanı Mahmut Korkmazer olmak üzere tüm yönetim kuruluna teşekkürlerimizi iletiyoruz. Üyelik sorumluluğunun bir diğer unsuru da yıllık aidatların zamanında yatırılması ile Kulübe verilen katkı olduğundan üyelere seslenmek istiyorum: ‘Lütfen üyelik aidatımızı zamanında ödemeyi ihmal etmeyelim. Gecikmiş aidatlarımızı en kısa zamanda ödeyelim.’ Bununla beraber tüzüğümüzün hükümleri gereği hareket edeceğimizi de belirtmek isterim.

Sevil Zeynep Becan: 1959 öncesi döneme ait Türkiye şampiyonluklarıyla ilgili detaylı bir çalışmayı yayınladık

Bu noktada kulübümüzün haklarını aradığımız 2 davamızdan söz etmek istiyorum. Kongre sürecimizde başkanımızın adaylık konuşmalarında sürekli dile getirdiği ve 3 Haziran’dan sonra da ana konularımızdan biri olan, eski yönetimimizin de bir takım çalışmaları bulunan 1959 öncesi döneme ait sayılmayan ulusal şampiyonluklarımız hakkında detaylı bir çalışmayı kulübümüzün internet sitesinde yayına aldık. Fenerbahçe’mizin elde ettiği Türkiye Şampiyonlukları listesini, bu konudaki haklı ve resmi gerekçelerimizi, TFF tarafından verilmiş kupalarımızın görüntülerini, o dönemdeki gazete manşetleri ve dünyadaki emsalleri ile birlikte açıkça görülür bir biçimde gözler önüne serdik.

Bu konuyu hepimizin sahiplenmesini bekliyor, bu yolda hep birlikte camiamız ile omuz omuza yürüdüğümüz takdirde hakkımız olanı alacağımıza yürekten inanıyoruz.

Sevil Zeynep Becan: Fenerbahçe kumpası davasının sonuna kadar arkasındayız

Bir davamız daha var. Şimdi size Fenerbahçe Kumpası olarak adlandırdığımız ve kırmızı çizgimiz olan, 107 sanıklı yargılamadaki gelişmeleri ve son durumu aktaracağım. Ardından da Yargıtay’da bekleyen ikinci dava dosyamız olan 3 Temmuz davasıyla ilgili son durumu aktaracağım. 2017 yılının Şubat ayında başlayan Fenerbahçe kumpası davasında günümüz itibariyle 7 duruşma haftası tamamlandı. Bir takım sanıkların savunma yapmaktan kaçınması ve bazılarının da savunmalarının günler sürmesi sebebiyle ancak yarısına gelinebildi. Bizler bugüne kadar ana dava kapsamında Silivri’de görülen duruşmalar ile bu mahkemenin talimatıyla şehir dışında da yapılan duruşmalarda avukat ekiplerimizle hazır bulunduk. Tüm bu davalarda gördük ki dosya baştan aşağı hukuksuzluklarla dolu. Fiziki takiplerde yetki aşımları yapılmış, savcıdan izin alınmadan fiziki takipler yapılmış, izinde olan personeller adına imzalar atılmış. Sadece bunlar bile Fenerbahçemize ve eski yöneticilerimize kumpas kurulduğunun en büyük kanıtını oluşturuyor. Bir sonraki durulma haftası 14 Ocak haftası olarak belirlendi. Hukuk ekibimiz duruşmaları takip etmeye devam edecek. Bizler bu davanın sonuna kadar arkasındayız ve peşini bırakmayacağız.

Sevil Zeynep Becan: Yargıtay’daki dosyamızın neden beklediğini anlamakta güçlük çekiyoruz

Bir de Yargıtay’da bekleyen ikinci dosyamız var. Yargıtay’daki dosyamızın neden beklediğini anlamakta güçlük çekiyoruz. 2018’in Şubat ayından Temmuz ayının sonuna kadar Yargıtay 5. Dairesi’nde incelemede görünüyordu. Yani karar öncesi son aşama. Ancak Temmuz ayının sonunda dosya dairede arşive alındı. Bu da zamanı gelince inceleneceği anlamına geliyor. Biz bu dosyanın da bir an önce karara bağlanmasını talep ediyor, bekliyor ve takip ediyoruz.

Sevil Zeynep Becan: Amacımız ve tüm çalışmalarımız Atatürk’ün yolunda bir Fenerbahçe’nin sonsuza dek devam etmesi

İki gün sonra çok önemli bir günü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 95. yıl dönümünü kutlayacağız. Ulu Önderimize, silah arkadaşlarına, milli mücadelede canını veren şehitlerimize bizlere bıraktıkları bu kutsal emanet için teşekkür ediyoruz. Amacımız ve tüm çalışmalarımız Atatürk’ün izinde, Atatürk’ün yolunda bir Fenerbahçe’nin sonsuza dek devam etmesi. Biz, nesilden nesile katlanarak büyüyen bir Atatürk sevgisi taşıyoruz ve onunla yaşıyoruz. Ulu önderimiz başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi, sonsuz bir saygı, sevgi ve minnetle anıyorum. Bayramımız kutlu olsun.”

Kulüp

Ali Koç, Fenerbahçe için kitlesel kaynak yaratma projesini açıkladı

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, kulübün, borçlarından kurtulup mali bağımsızlığını kazanması için büyük bir kampanya başlatacaklarını açıklayarak, “Fenerbahçe’miz için kitlesel kaynak yaratma projemizi başlatıyoruz.” dedi.

Başkan Koç, Almanya’nın Köln kentinde, Köln Fenerbahçeliler Derneğinin düzenlediği ve Fenerbahçe Yurtdışı Dernekleri temsilcilerinin katıldığı 22. Yıl Balosu’nda konuştu.

Koç, “Fenerbahçe’nin içinde bulunduğu mali sıkıntıları ve bunları aşmak için yapılan fedakarlıkları tam kavranmadığı, ciddiyetinin tam anlaşılmadığı hatta hafife alındığını üzülerek görüyorum. Demek ki ben bunları yeterince anlatamamışım.” ifadelerini kullandı.

Başkan seçilmeden kısa süre önce yine Köln’de “Bugün Türk futbolu çok ciddi mali kriz içinde, pilimiz bitti” dediğini hatırlatan Koç, “Bunun içinden hep beraber bir seferberlik ruhu içinde çıkabileceğimizi, ancak omuz omuza verirsek, çorbada herkesin tuzu olursa bu sıkıntıdan kurtulabileceğimizi ama öncesinde fedakarlıkların en büyüğünü de bizlerin yapacağını ifade etmiştim. Çok şükür 3 Haziran’da seçildik, göreve geldik ve biz elimizden gelen desteği ben ve yönetim kulübümüz olarak kulübümüze yaptık. Bu, sadece nefes almamızı sağlayacaktır.” dedi.

Göreve geldiklerinde kulübün 600 milyon avronun üstünde borcu olduğunu, icralar geldiğini ve gelecek üç yılın gelirinin şimdiden tüketilmiş olduğunu anlatan Koç, tüm bu sıkıntılara rağmen kulübün bütçesini düzeltmeye çalıştıklarını ve bugünlere geldiklerini, diğer kulüplerin de benzer sorunları yaşadığını söyledi.

“Cezayla karşı karşıyayız ama aşabiliriz”

UEFA’nın Financial Fair Play olarak bilinen kuralları çerçevesinde bazı yükümlülükleri yerine getirme zorunlulukları olduğunu hatırlatan Koç, “Financial Fair Play nedir? UEFA ile üç yıllık bir anlaşma yaptık, bu mayıs ayında bitiyor. Üç yıllık gelir gider tablosunda 30 milyon avro eksi yapma hakkımız var. bugün itibarıyla eksi 90 milyondayız. Mayıs ayına kadar 60 milyon avro kar etmemiz lazım ki, böyle bir şey söz konusu değil. Yani ceza almakla karşı karşıyayız fakat bunu hep beraber aşabiliriz.” diye konuştu.

Başkan Koç, sorunun aşılması noktasında şu değerlendirmede bulundu.

“Bizim kulübe koyduğumuz sermaye ve 18 bin ayrı küçük hissedarın katılımıyla koyduğumuz sermayenin bir kısmının UEFA tarafından gelir olarak kaydedilme imkanı var. Tabii bu da yetmiyor ama diğer taraftan aldığımız ışıkta, binlerce taraftarımızın katılacağı kampanya ile birlikte beklediğimiz hedeflere ulaştığımız takdirde biz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, Financial Fair Play beklentilerini, sınırlarını yerine getirme şansımız var. Bu ne demek? Bu, Fenerbahçe’nin önümüzdeki yıl çok daha kuvvetli bir takım kurmasını sağlamak, transfer zamanında manevra alanını arttırabilmesi ve şampiyonluğa yürüyebilecek daha kuvvetli bir kadro kurmasına imkan sağlayacak. Financial Fair Play konusunda bunu aşamazsak, sadece ve sadece sattığımız kadar oyuncu alabiliyoruz hatta bir adım daha ileri gideyim, transfer yasağına kadar iş gidebilir.”

Koç, “Sonuç ne verecek bilmiyorum ama söylemek istediğim şu, biz geçmişte kötü günleri nasıl omuz omuza vererek aştıysak bugün de içinde bulunduğumuz mali tabloyu, sıkıntıları ve Financial Fair Play cezalarında muhtemelen hep beraber kurtulabiliriz. Onun için ileride yapacağımız kampanyaya destek olmanızı canı gönülden rica ediyorum.” dedi.

Bu kampanyayla toplayacakları para miktarı kadar katılacak kişi sayısının da önemli olduğunu vurgulayan Koç, şöyle devam etti:

“Yani kumbarasından 5 lira verecek çocuktan, büyük iş adamlarının vereceği çok büyük hibeye kadar katılımcı sayısı çok çok önemli. Fenerbahçe’miz için kitlesel kaynak yaratma projemizi başlatıyoruz. İnşallah sizlerin desteği ve Türkiye’de de yapacağımız aktivitelerle bu engelleri aşma imkanını sağlayabiliriz.”

“Tekrar tarihe geçebiliriz”

Hep birlikte tekrar omuz omuza vererek tekrar tarihe geçebileceklerine işaret eden Koç, “Dünyada bizim yapmak istediğimizi şimdiye kadar yapmış hiçbir kulüp yok, inşallah bu şekilde bir kez daha tarihin altın sayfalarına gireriz. Bizim yapacağımız kampanya, Fenerbahçe’nin mali bağımsızlığı için bir adım. Bundan sonraki adımlar iki tanedir. Her 4 senede 3 kere Şampiyonlar Ligi’ne kalması, oradan gelecek gelirler, aynı zamanda kendi öz kaynağından yetiştireceği oyuncuları kulübe katarak, ileride onları satıp ekonomik değer yaratmak, üçüncüsü de Türk olsun olmasın, keşfettiğimiz gençleri kadrolarımıza katıp onları da parlatıp değer yaratmak.” ifadelerini kullandı.

“Artık büyük maliyetli, son durak kontrat yapan, yaşlı oyuncuları getirme dönemi Türkiye’de bitmiştir, her kulüp için bitmiştir.” diyen Koç, şunları kaydetti:

“Sizler bu doğrultuda kulübünüzü bilet alarak, forma alarak, Fenerium’a giderek, sosyal sorumluluk projesi yaparak destekliyorsunuz. Bir sorumluluğunuz daha var, o da Fenerbahçe’ye genç yetenekleri kazandırmak. Türkiye’de 80 küsur milyon nüfus var, genç bir nüfus var ama oradan çıkan kaliteli futbolcu sayısına baktığımız zaman, Avrupa’daki 4-5 milyon Türk’ten çıkan futbolcu sayısına baktığımız zaman mukayese bile götürmez. Burada öğretilen altyapı ne yazık ki üzülerek söylüyorum, ülkemizden katbekat daha önde. O yüzden Avrupa’da daha fazla Türk çocuğumuz başarıya koşuyor. Bunlardan yararlanmamız için sizlerin de camiamıza köprü olmanızı rica ediyorum, temenni ediyorum.”

Fenerbahçe’nin, tarihinin en kötü sezonunu geçirdiğini ve bunun için mahcup olduğunu vurgulayan Koç, “Fenerbahçe başarısı bir sezonluk maçların sonuçlarıyla ölçülecek bir kulüp değil. Fenerbahçe hepimizin bildiği gibi şampiyonluklardan, galibiyetlerden daha büyük bir kulüptür. Ben doğru yolda olduğumuza inanıyorum ve hepimizin gurur duyacağı bir Fenerbahçe’yi hem sportif anlamda, hem de sporun dışında hep beraber yaratacağız. Bunların da tohumları ekiliyor. İnanın Fenerbahçe’niz emin ellerde, inanın futbolda da önümüzdeki sezon çok güzel günler bizleri bekliyor.” dedi.

Kaynak: AA

Okumaya devam et

Kulüp

Fenerbahçe’den CAS açıklaması

Fenerbahçe'den CAS açıklaması

Fenerbahçe Spor Kulübü, resmi sitesinden CAS nezninde görülmekte olan dava hakkında bilgilendirme yayınladı.

Açıklama şöyle;

Trabzonspor Kulübü’nün FIFA’ya yapılan başvurunun reddedilmesi sonrası, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) yaptığı itiraza ilişkin duruşma, dün İsviçre’nin Lozan kentinde gerçekleşti.

Trabzonspor’un FIFA’ya ve buna bağlı olarak CAS’a başvuru yapma hakkı olup olmadığı ve başvuru usullerine uyup uymadığının incelenmesi amacıyla gerçekleşen duruşma süresince hem Kulübümüz avukatları hem de FIFA ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun avukatları, Trabzonspor’un başvurusunun dayanaksız olduğunu savundu. Yargılamayı etkilememek için gizlilik kuralı uyarınca daha fazla detay veremeyeceklerini dile getiren Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyelerimiz Fethi Pekin ve Alper Pirşen, takip ettikleri duruşmanın çok olumlu geçtiğini, avukatlarımızın savunmalarının çok ikna edici olduğunu ve kararın Fenerbahçe adına olumlu olacağı yönünde bir beklenti içerisinde olduklarını ifade ettiler.

Okumaya devam et

Kulüp

Fenerbahçe’de 10 yıllık hayal gerçek oluyor

Başkan Ali Koç göreve geldiğinde YÖK’ten gerekli izinler çıkmasına rağmen mevcut finansal koşullarda üniversite açma girişimini eleştirmiş ve beklemeye geçmişti. Geçen süreçte yönetimde yapılan toplantılarda kulübün elinde böyle bir hak bulunduğu ve bunu kaybetme lüksü olmadığı fikri ağırlık kazandı. Bunun üzerine eski yönetimin 10 yıl önce startını verdiği proje raftan indirildi.

Fenerbahçe Üniversitesi açılıyor. Sarı-lacivertli yönetim 2019-20 eğitim öğretim yılında üniversiteyi hizmete sokma kararı aldı.

Eski Başkan Aziz Yıldırım döneminde başlayan çalışmalarda tam on yıllık süreç geride kaldı. YÖK’ten gerekli izinlerin çıkmasının ardından bu sene açılması planlanan üniversite için yeni yönetim bekleme kararı almıştı.

Hatta Başkan Ali Koç, bu konunun zorlu olduğunu belirtmiş, mevcut finansal koşullarda üniversite açılma çabasını eleştirmişti. Geçen süreçte yönetimde yapılan toplantılarda ise kulübün elinde böyle bir hak bulunduğu ve bunu kaybetme lüksü olmadığı fikri ağırlık kazandı.

Bir daha böyle bir şansın gelmesinin uzun süreceği belirtilip eski yönetimin başlattığı işi bitirme kararı alındı.

Yapılan görüşmelerin ardından yeni eğitim – öğretim yılıyla birlikte Fenerbahçe Üniversitesi açılacak.

İKİ KAMPÜS

Silivri ve Ataşehir’deki iki kampüste eğitim verecek olan üniversitede daha önce belirlenen 5 fakülte hayata geçirilecek. İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Mühendislik ve Mimarlık, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri fakülteleri ilk etapta eğitim verecek.

Kulüp üniversite konusunda bazı işbirliklere açık olsa da bu konuyu tek başına çözecek. Yapılan uzun görüşmeler sonucunda kulübün bu işin altından kendi imkanlarıyla kalkmasının daha doğru olduğu tespit edildi.

Kaynak: Milliyet

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

MKE Ankaragücü — Fenerbahçe

Osmanlı Stadyumu
Spor Toto Süper Lig

Spor Toto Süper Lig

Lefter Küçükandonyadis Sezonu Puan Durumu

PozTakımOPuan
12658
22652
32647
42643
52637
62635
72635
82634
92634
102634
112634
122633
132631
142631
152628
162627
172622
182621

Facebook

Öne Çıkanlar