Bize Ulaşın

Kulüp

Ali Koç: Basın toplantısı yapsınlar, mahkemeye versinler

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Divan Kurulu’nda önemli açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Faruk Ilgaz Tesisleri’nde yapılan Yükseki Divan Kurulu’nda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte Başkan Koç’un sözleri: “3 hedefle yola çıktık. Gençleştirme, maaş ortalamasını düşürme, satışlardan para kazanmak. 25 milyon euroluk satış yaptık. Josef ve Giuliano’yu mecburen sattık. Arzu ettiğimiz takım ruhunu sağlayamadık. Samandıra’da dengelere daha çok hakim olamama gibi öz eleştiri olabilir.

“Bütün olumsuzlukları üst üste yaşadık”

– Finansal fair play konusunda transferleri geç yaptığımız eleştirileri olabilir. Bizim gibi büyük takımlar kötü oynadığında da maç kazanabilir. Bütün olumsuzlukları üst üste yaşadık. 3 maçta 3 top kalemize geldi, 3’ü de gol oldu. Baştan başa zihniyet değişikliği yaşadık.

– Kötü günler geride kalacaktır. En büyük gücümüz Fenerbahçe camiası ve taraftarıdır. Psikolojik virajdan geçiyoruz. Başarımızı istemeyen kitle de var. Bütün engelleri aşacak güç, bilgi birikimi, enerji her şey var. İnşallah başarılı oluruz.

“Değişime karşı olanlar var”

– İnandığımız yolda sonuna kadar gideceğiz. Değişime karşı olanlar var. Başarımızı istemeyenler var. Mümkün olduğunca şeffaf olmaya çalışıyoruz. Kapı arkasında, lokantalarda, barlarda medya mensuplarıyla bir araya gelmiyoruz.

“Bilgiler 176 ayrı mesajla dışarı yollanmış”

– 3 hoca konusuna gelince… Samandıra’da bazı değişiklikler yaptık. Doğru olduğunu düşündüğümüz değişimlerde engellerle karşılaştık. Görevi layıkıyla yapamama. Bilgi sızdırma enteresan. Bunu basitleştirmek istiyoruz. Manipülatif haberler yapmak sektörün ne kadar yozlaştığının göstergesi. Bu zihniyetle Türk futbolu hak ettiği yerlere gelemeyecektik. Bu arkadaşlarla yolları ayırdık. İletişim şeklimiz, zamanlamamız planlıydı. Bizim sızdırılan bilgilerimiz sadece maç bilgileri değildir. Antrenman verileri, performans verileri gibi. 176 ayrı mesajla dışarı yollanmış. Bunun neresi normal.

“Basın toplantısı yapsınlar, mahkemeye versinler”

– Basın toplantısı yapsınlar, mahkemeye de versinler. Hala bekliyorum. Hocalarımızla görüşmek konusunda benim için hiçbir sakınca yoktur. Önce basına söyleyip, sonra bizi bildirdiler. Randevu talebi verdik. Bu arkadaşlar hatalarını kabul ettiler. Niyetlerinin kötü olmadıklarını, pişman olduklarını, basın açıklaması yapacaklarını ifade ettiler. Pişmansanız, camiadan özür dileyin, açıklama yapın.

“Vicdandan da merhametten de anlamıyorlar”

– Orada yaptığımız konuşmalar bir basın mensuplarına sızdırıldı. Merhametli davranıyoruz, bizim konuşmalarımız basına da sızdırılıyor. Affedin diyorlar ama kabul edilebilir bir olay değildir. A’dan Z’ye böyle bilmenizi rica ediyorum. Vicdandan da merhametten de anlamıyorlar. Siz kendi yolunuza biz kendi yolumuza. Yumuşak bir geçiş olsun istedik. Güvenmekle hata etmiş olabiliriz. Bizi bu konuda yargılayabilirsiniz. Bilgiyi yollayan varsa alan da var. Neden sızdırıldı? Olağan bir şeymiş gibi göstermeyin.

“Ne bir kavga var ne bir tekme tokat var”

– Yöneticiler kavga ediyormuş. İki tanesi tekme tokat birbirine girmişler. Bundan mesaj çıkıyor. Ne bir kavga var, ne bir tekme tokat var. Çok ağır tartışmalar yapmışlar. Uçuklar bunlar. Bağışıklık sistemi yavaşladığı zaman ortaya çıkar. Yönetim içinde hiçbir sorun yok. Bu aynı zat zamanında Emenike’nin para sayma görüntülerini söyleyen zat. Bu insanlar oturup spora da hiçbir katkı sağlamayıp dedikodu, yalan yanlış haberler yapıyorlar. Bana vız gelir, tırıs gider. Bunları bilmenizi istiyorum. Türk futbolu bir yere gelecekse medya da bu parallelikte gelişim sağlamalı. Bu iş böyle gitmez.

1959 öncesi şampiyonluklar

– 1959 öncesi şampiyonluklarla ilgili iyi bir çalışma yaptık, bu konunun üstüne gitmeliyiz. Tablo çok açık ve net. İlgili mercilerle oturup konuşmak, başka kulüplerle konuşmak gibi girişimlerde bulunacağız.

3 Temmuz konusu

– 3 Temmuz konusu çok uzadı. Bu işin kumpas olduğunu herkes gördü. Birçok insan, birçok kurumun hayatları karartıldı. Bu camianın hakkını verin. Talep ediyoruz, rica ediyoruz, bekliyoruz. Bu konuyla ilgili görüşümü de seçimi kazandığımda da söyledim. Fenerbahçe’nin artık hakkını geri verin. Uzamasının hiç kimseye faydası yoktur.

“60 bin üye hedefliyoruz”

– Kaynak yaratma kampanyası geleceğimiz için çok önemli. Bu camiada diğer camialarda olmayan cömertlik var. 60 bin üye hedefliyoruz. Biz sağlıklı kalalım, demokratik kalalım.

– Biz kimsenin tesislere girmesini yasaklamadık. Cocu ile ilgili yalan haber yapıldığında Hollandalı gazetecinin söylediklerinden ben utandım.

– Haftaya oynayacağımız derbi dönüm noktası olur mu? Ben dönüm noktası olacağına inanıyorum.

– Geçen yıl Anderlecht altyapıya 15 milyon euro harcamış. Bu sene 30 milyon euro harcayacakmış. Dereağzı daha fazla spor cemiyeti olmalı.

Kulüp

Ali Koç, Fenerbahçe için kitlesel kaynak yaratma projesini açıkladı

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, kulübün, borçlarından kurtulup mali bağımsızlığını kazanması için büyük bir kampanya başlatacaklarını açıklayarak, “Fenerbahçe’miz için kitlesel kaynak yaratma projemizi başlatıyoruz.” dedi.

Başkan Koç, Almanya’nın Köln kentinde, Köln Fenerbahçeliler Derneğinin düzenlediği ve Fenerbahçe Yurtdışı Dernekleri temsilcilerinin katıldığı 22. Yıl Balosu’nda konuştu.

Koç, “Fenerbahçe’nin içinde bulunduğu mali sıkıntıları ve bunları aşmak için yapılan fedakarlıkları tam kavranmadığı, ciddiyetinin tam anlaşılmadığı hatta hafife alındığını üzülerek görüyorum. Demek ki ben bunları yeterince anlatamamışım.” ifadelerini kullandı.

Başkan seçilmeden kısa süre önce yine Köln’de “Bugün Türk futbolu çok ciddi mali kriz içinde, pilimiz bitti” dediğini hatırlatan Koç, “Bunun içinden hep beraber bir seferberlik ruhu içinde çıkabileceğimizi, ancak omuz omuza verirsek, çorbada herkesin tuzu olursa bu sıkıntıdan kurtulabileceğimizi ama öncesinde fedakarlıkların en büyüğünü de bizlerin yapacağını ifade etmiştim. Çok şükür 3 Haziran’da seçildik, göreve geldik ve biz elimizden gelen desteği ben ve yönetim kulübümüz olarak kulübümüze yaptık. Bu, sadece nefes almamızı sağlayacaktır.” dedi.

Göreve geldiklerinde kulübün 600 milyon avronun üstünde borcu olduğunu, icralar geldiğini ve gelecek üç yılın gelirinin şimdiden tüketilmiş olduğunu anlatan Koç, tüm bu sıkıntılara rağmen kulübün bütçesini düzeltmeye çalıştıklarını ve bugünlere geldiklerini, diğer kulüplerin de benzer sorunları yaşadığını söyledi.

“Cezayla karşı karşıyayız ama aşabiliriz”

UEFA’nın Financial Fair Play olarak bilinen kuralları çerçevesinde bazı yükümlülükleri yerine getirme zorunlulukları olduğunu hatırlatan Koç, “Financial Fair Play nedir? UEFA ile üç yıllık bir anlaşma yaptık, bu mayıs ayında bitiyor. Üç yıllık gelir gider tablosunda 30 milyon avro eksi yapma hakkımız var. bugün itibarıyla eksi 90 milyondayız. Mayıs ayına kadar 60 milyon avro kar etmemiz lazım ki, böyle bir şey söz konusu değil. Yani ceza almakla karşı karşıyayız fakat bunu hep beraber aşabiliriz.” diye konuştu.

Başkan Koç, sorunun aşılması noktasında şu değerlendirmede bulundu.

“Bizim kulübe koyduğumuz sermaye ve 18 bin ayrı küçük hissedarın katılımıyla koyduğumuz sermayenin bir kısmının UEFA tarafından gelir olarak kaydedilme imkanı var. Tabii bu da yetmiyor ama diğer taraftan aldığımız ışıkta, binlerce taraftarımızın katılacağı kampanya ile birlikte beklediğimiz hedeflere ulaştığımız takdirde biz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, Financial Fair Play beklentilerini, sınırlarını yerine getirme şansımız var. Bu ne demek? Bu, Fenerbahçe’nin önümüzdeki yıl çok daha kuvvetli bir takım kurmasını sağlamak, transfer zamanında manevra alanını arttırabilmesi ve şampiyonluğa yürüyebilecek daha kuvvetli bir kadro kurmasına imkan sağlayacak. Financial Fair Play konusunda bunu aşamazsak, sadece ve sadece sattığımız kadar oyuncu alabiliyoruz hatta bir adım daha ileri gideyim, transfer yasağına kadar iş gidebilir.”

Koç, “Sonuç ne verecek bilmiyorum ama söylemek istediğim şu, biz geçmişte kötü günleri nasıl omuz omuza vererek aştıysak bugün de içinde bulunduğumuz mali tabloyu, sıkıntıları ve Financial Fair Play cezalarında muhtemelen hep beraber kurtulabiliriz. Onun için ileride yapacağımız kampanyaya destek olmanızı canı gönülden rica ediyorum.” dedi.

Bu kampanyayla toplayacakları para miktarı kadar katılacak kişi sayısının da önemli olduğunu vurgulayan Koç, şöyle devam etti:

“Yani kumbarasından 5 lira verecek çocuktan, büyük iş adamlarının vereceği çok büyük hibeye kadar katılımcı sayısı çok çok önemli. Fenerbahçe’miz için kitlesel kaynak yaratma projemizi başlatıyoruz. İnşallah sizlerin desteği ve Türkiye’de de yapacağımız aktivitelerle bu engelleri aşma imkanını sağlayabiliriz.”

“Tekrar tarihe geçebiliriz”

Hep birlikte tekrar omuz omuza vererek tekrar tarihe geçebileceklerine işaret eden Koç, “Dünyada bizim yapmak istediğimizi şimdiye kadar yapmış hiçbir kulüp yok, inşallah bu şekilde bir kez daha tarihin altın sayfalarına gireriz. Bizim yapacağımız kampanya, Fenerbahçe’nin mali bağımsızlığı için bir adım. Bundan sonraki adımlar iki tanedir. Her 4 senede 3 kere Şampiyonlar Ligi’ne kalması, oradan gelecek gelirler, aynı zamanda kendi öz kaynağından yetiştireceği oyuncuları kulübe katarak, ileride onları satıp ekonomik değer yaratmak, üçüncüsü de Türk olsun olmasın, keşfettiğimiz gençleri kadrolarımıza katıp onları da parlatıp değer yaratmak.” ifadelerini kullandı.

“Artık büyük maliyetli, son durak kontrat yapan, yaşlı oyuncuları getirme dönemi Türkiye’de bitmiştir, her kulüp için bitmiştir.” diyen Koç, şunları kaydetti:

“Sizler bu doğrultuda kulübünüzü bilet alarak, forma alarak, Fenerium’a giderek, sosyal sorumluluk projesi yaparak destekliyorsunuz. Bir sorumluluğunuz daha var, o da Fenerbahçe’ye genç yetenekleri kazandırmak. Türkiye’de 80 küsur milyon nüfus var, genç bir nüfus var ama oradan çıkan kaliteli futbolcu sayısına baktığımız zaman, Avrupa’daki 4-5 milyon Türk’ten çıkan futbolcu sayısına baktığımız zaman mukayese bile götürmez. Burada öğretilen altyapı ne yazık ki üzülerek söylüyorum, ülkemizden katbekat daha önde. O yüzden Avrupa’da daha fazla Türk çocuğumuz başarıya koşuyor. Bunlardan yararlanmamız için sizlerin de camiamıza köprü olmanızı rica ediyorum, temenni ediyorum.”

Fenerbahçe’nin, tarihinin en kötü sezonunu geçirdiğini ve bunun için mahcup olduğunu vurgulayan Koç, “Fenerbahçe başarısı bir sezonluk maçların sonuçlarıyla ölçülecek bir kulüp değil. Fenerbahçe hepimizin bildiği gibi şampiyonluklardan, galibiyetlerden daha büyük bir kulüptür. Ben doğru yolda olduğumuza inanıyorum ve hepimizin gurur duyacağı bir Fenerbahçe’yi hem sportif anlamda, hem de sporun dışında hep beraber yaratacağız. Bunların da tohumları ekiliyor. İnanın Fenerbahçe’niz emin ellerde, inanın futbolda da önümüzdeki sezon çok güzel günler bizleri bekliyor.” dedi.

Kaynak: AA

Okumaya devam et

Kulüp

Fenerbahçe’den CAS açıklaması

Fenerbahçe'den CAS açıklaması

Fenerbahçe Spor Kulübü, resmi sitesinden CAS nezninde görülmekte olan dava hakkında bilgilendirme yayınladı.

Açıklama şöyle;

Trabzonspor Kulübü’nün FIFA’ya yapılan başvurunun reddedilmesi sonrası, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) yaptığı itiraza ilişkin duruşma, dün İsviçre’nin Lozan kentinde gerçekleşti.

Trabzonspor’un FIFA’ya ve buna bağlı olarak CAS’a başvuru yapma hakkı olup olmadığı ve başvuru usullerine uyup uymadığının incelenmesi amacıyla gerçekleşen duruşma süresince hem Kulübümüz avukatları hem de FIFA ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun avukatları, Trabzonspor’un başvurusunun dayanaksız olduğunu savundu. Yargılamayı etkilememek için gizlilik kuralı uyarınca daha fazla detay veremeyeceklerini dile getiren Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyelerimiz Fethi Pekin ve Alper Pirşen, takip ettikleri duruşmanın çok olumlu geçtiğini, avukatlarımızın savunmalarının çok ikna edici olduğunu ve kararın Fenerbahçe adına olumlu olacağı yönünde bir beklenti içerisinde olduklarını ifade ettiler.

Okumaya devam et

Kulüp

Fenerbahçe’de 10 yıllık hayal gerçek oluyor

Başkan Ali Koç göreve geldiğinde YÖK’ten gerekli izinler çıkmasına rağmen mevcut finansal koşullarda üniversite açma girişimini eleştirmiş ve beklemeye geçmişti. Geçen süreçte yönetimde yapılan toplantılarda kulübün elinde böyle bir hak bulunduğu ve bunu kaybetme lüksü olmadığı fikri ağırlık kazandı. Bunun üzerine eski yönetimin 10 yıl önce startını verdiği proje raftan indirildi.

Fenerbahçe Üniversitesi açılıyor. Sarı-lacivertli yönetim 2019-20 eğitim öğretim yılında üniversiteyi hizmete sokma kararı aldı.

Eski Başkan Aziz Yıldırım döneminde başlayan çalışmalarda tam on yıllık süreç geride kaldı. YÖK’ten gerekli izinlerin çıkmasının ardından bu sene açılması planlanan üniversite için yeni yönetim bekleme kararı almıştı.

Hatta Başkan Ali Koç, bu konunun zorlu olduğunu belirtmiş, mevcut finansal koşullarda üniversite açılma çabasını eleştirmişti. Geçen süreçte yönetimde yapılan toplantılarda ise kulübün elinde böyle bir hak bulunduğu ve bunu kaybetme lüksü olmadığı fikri ağırlık kazandı.

Bir daha böyle bir şansın gelmesinin uzun süreceği belirtilip eski yönetimin başlattığı işi bitirme kararı alındı.

Yapılan görüşmelerin ardından yeni eğitim – öğretim yılıyla birlikte Fenerbahçe Üniversitesi açılacak.

İKİ KAMPÜS

Silivri ve Ataşehir’deki iki kampüste eğitim verecek olan üniversitede daha önce belirlenen 5 fakülte hayata geçirilecek. İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Mühendislik ve Mimarlık, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri fakülteleri ilk etapta eğitim verecek.

Kulüp üniversite konusunda bazı işbirliklere açık olsa da bu konuyu tek başına çözecek. Yapılan uzun görüşmeler sonucunda kulübün bu işin altından kendi imkanlarıyla kalkmasının daha doğru olduğu tespit edildi.

Kaynak: Milliyet

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

MKE Ankaragücü — Fenerbahçe

Osmanlı Stadyumu
Spor Toto Süper Lig

Spor Toto Süper Lig

Lefter Küçükandonyadis Sezonu Puan Durumu

PozTakımOPuan
12658
22652
32647
42643
52637
62635
72635
82634
92634
102634
112634
122633
132631
142631
152628
162627
172622
182621

Facebook

Öne Çıkanlar