Bize Ulaşın

Atletizm

Yaz Gençlik Olimpiyatları’nda bir madalya da Münevver Hancı’dan

Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda mücadele eden Fenerbahçeli milli atletlerden Münevver Hancı, kadınlar cirit atmada bronz madalya kazandı. Fenerbahçeli üç adım atlamacı Batuhan Çakır ise 5. oldu.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in ev sahipliğinde düzenlenen 2018 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda atletizm müsabakaları 6. gün yarışmalarıyla tamamlandı. Türkiye, Fenerbahçeli milli atlet Özlem Becerek’in disk atmadaki üçüncülüğünün ardından cirit atmada mücadele eden Fenerbahçeli bir diğer atlet Münevver Hancı ile bir madalya daha kazandı.

13 Ekim’de yapılan cirit atma ilk finalinde 57.41’lik derecesiyle 3.’lük elde eden Münevver, bugün yapılan ikinci finalde ise 57.06’lık derecesiyle 3. sırada yer aldı. İki aşamanın toplamına göre madalyaların dağıtıldığı atletizm müsabakalarında kadınlar cirit atma genel sıralamasında 114.47 metrelik dereceye ulaşan Münevver Hancı üçüncü oldu ve bronz madalya kazandı.

Yunan Elina Tzengko 125.08 metre ile kürsünün ilk, Ekvatorlu Juleisy Angulo 115.03 metre ile ikinci basamağına çıktı.

Fenerbahçeli üç adım atlamacı milli atlet Batuhan Çakır ise ikinci finaldeki 15.71’lik derecesiyle 4. oldu. 13 Ekim’deki ilk finalde 15.45 ile 5.’lik elde eden Batuhan, genel sıralamada da 31.16 ile 5. sırada yer aldı.

Atletizm

Batuhan Çakır: Daha büyük sevinçler için daha büyük hedeflere odaklanmak gerekiyor

Üç adım atlamada birçok başarısı bulunan Batuhan Çakır ve antrenörü Metin Emin, FBTV’de canlı yayınlanan 14/16 programına konuk oldu.

İlk olarak 2018 yılının değerlendirmesinin yapıldığı programda elde edilen başarılar anlatıldı ve hedefler konuşuldu.

Öncelikle 2018 yılının genel bir değerlendirmesini yapan Batuhan, “Bu yıl benim için çok güzel geçti. Senenin başından itibaren tüm derecelerimiz çok istikrarlı ilerledi. Arjantin’de düzenlenen Gençlik Olimpiyatları’nda pek beklediğim dereceyi alamadım ama bizi yine de mutlu etti. Önümüzdeki senenin planlarına başladık. Performansım yüzde 20 daha iyi olabilirdi. Bu yarışma benim için büyük bir tecrübe oldu. Hepsi benim için bir birikim. Bu deneyimi önümdeki yarışmalara yansıtacağım.” dedi.

Antrenör Metin Emin ise Batuhan’la ilgili olarak, “Batuhan’ı bir kros yarışmasında görmüştüm. Kendisini krostan 3 adıma çevirdik. Türkiye şampiyonlukları, Balkan şampiyonlukları, Dünya 3.’lüğü… 2017 yılında EYOF Avrupa Olimpiyatları’nda birinci oldu, bu da Türkiye tarihinde atlamalarda bir ilkti. 2018 yılında U18 Avrupa Şampiyonası’nda tekrar bir ilki başardı ve Türkiye’ye ikinci altın madalyayı kazandırdı.” değerlendirmesini yaptı.

Hedeflere değinen Metin Emin, “2019 yılında da Gençler Avrupa Şampiyonası var. Hedefimiz madalya. Yüzde 99 madalya geleceğini tahmin ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yarışlarda atletlerden daha çok heyecanlandığını da sözlerine ekleyen Metin Emin, “Ben onlardan daha çok heyecanlanıyorum. Avrupa şampiyonalarını televizyondan takip eden varsa, yarışmalarda en çok benim sesim çıkar. Diğer hocalardan ses çıkmaz, ben çok heyecanlanıyorum.” diye konuştu.

Avrupa 18 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası’nda altın madalya kazandığı yarışı anlatan Batuhan, “Şu an bile çok heyecanlanıyorum. O gün çok güzeldi. Derecemde aksaklıklar oldu. Yarı finalde yaptığım dereceyi finalde yapamayınca rakibim beni geçti. Çok heyecanlanmıştım. Onu geçtikten sonra kendime geldim. Daha iyisini de yaptım. Daha büyük sevinçler için daha büyük hedeflere odaklanmak gerekiyor.” dedi.

Atletizme nasıl başladığını da paylaşan Batuhan Çakır, “Okulda atletizm için seçmeler yapılıyordu. Hızlı koşuyordum. O seçmelere bir takım rahatsızlıklardan dolayı girememiştim. Daha sonra Beden Eğitimi öğretmenimin benimle konuşmasıyla teste tabi tutuldum ve takıma girdim. O yarışa kadar öğretmenlerle yarışıyordum. Daha sonra bir kros yarışmasında Metin hocayla tanıştım ve böyle gelişti.” şeklinde konuştu.

Atletizmin ilk dönemlerde ailesinin bu sporu yapmasına pek sıcak bakmadığını ancak ilerleyen dönemlerde aile desteğini tam olarak arkasında hissettiğini dile getiren Batuhan Çakır, “Spora ilk başladığın dönemlerde ailem tabii ki de istememişti, çünkü eğitimime önem vermem gerektiğini söylüyorlardı. Spora başladıktan sonra bana bıraktırmaya yönelik davranışları vardı. Ancak daha sonra dereceler geldikçe ve yol kat ettikçe her şey daha güzel oldu. Hatta ‘ben sporu bırakacağım.’ dediğimde ailem bana, ‘hayır, asla sporu bırakmayacaksın.’ diyordu. Tabii burada hocamın da çabaları söz konusu, ailemi ikna etti ve beni spora devam ettirdi. İlk başlarda her şey zordu ama şimdi her şey çok daha güzel.” şeklinde konuşurken; Antrenörü Metin Emin ise Batuhan Çakır’ın atletizme başlama hikayesini şöyle özetledi:

“Batuhan’ın spor hayatını şöyle anlatmak gerekirse, ben Ergene’de Ulaş mahallesi diye geçer, oradaki okul Yıldızlar Türkiye Şampiyonu olmuştu. Orada bir sporcum vardı. Aynı zamanda beraber çalıştığım bir arkadaşım vardı. O da Batuhan’ın babasıyla akraba idi. Ben babasından Batuhan ile çalışmak için izin istediğimde o pek sıcak bakmadı. Ben de Batuhan’ı kazanmak istiyordum ve zorla aldım. Biraz da benim zorumla bugünlere geldik.”

Türkiye’deki sporcu havuzunun çok geniş olduğunu ve ailelerin mutlaka sporun ana branşı olan atletizm ile çocuklarını tanıştırmaları gerektiğini söyleyen Antrenör Metin Emin, “Türkiye’de futbol, basketbol ve voleybol ön planda olduğu için bize pek fazla sporcu kalmıyor. O nedenle özellikle de 4’üncü ve 5’inci sınıflarda sporcu taraması yapıyorum. O yaşlarda çocuk, sporcu olacak mı, olmayacak mı? Fizik yapısı vs. gibi özelliklerine dikkat ettiğimiz için bir sıkıntı yaşamıyoruz. Çocuklarımızı erkenden çalıştırmaya başlarsak elimizden yıldız sporcular çıkar. Türkiye’de o kadar çok yetenekli sporcu var ki, olimpiyatlarda ve şampiyonlarda derece yapabilecek yeteneğe sahip çocuğumuz çok. Atletizm ana branş ve her ailenin çocuklarını mutlaka atletizm sporuna yönlendirmesi gerekiyor.” dedi.

Atletizmin kendisine çok şey kattığını da belirten Çakır, “Atletizm benim hayatımı olumlu yönde değiştirdi. Mesela uluslararası yarışlar nedeniyle birçok yeri görme imkanım oldu. Onun dışında atletizmin fiziksel olarak bana büyük desteği oldu.” diye konuştu.

Başarılı atlet, eğitim ve spor arasındaki ilişkiyi ise şu şekilde açıkladı:

“Eğitim hakikaten çok önemli. Sporcu da çabalıyorsa ve emek veriyorsa spor ve eğitim arasında bir denge kurulabiliyor. Önemli olan sadece spor yapmak değil eğitim konusuna da özen göstermek gerekiyor.”

Müsabakalara müzik dinleyerek motive olduğunu belirten Batuhan Çakır, “Müsabakalara müzik dinleyerek motive olmaya çalışıyorum. Müzik dinlemek beni ateşliyor diyebilirim. Tabii her yarış öncesi antrenörümle de konuşuyorum.” derken; dünyaca ünlü atlet Teddy Tamgho’yu ise örnek aldığını şu sözleriyle ifade etti: “Teddy Tamgho’yu kendime örnek alıyorum. Teknik olarak çok beğeniyorum.”

Batuhan Çakır, Fenerbahçe’nin bir parçası olduğu için duyduğu mutluluğu ise şu şekilde ifade etti:

“Yaklaşık 4 yıldır Fenerbahçe forması giyiyorum ve çok mutluyum. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün üyesi olmak çok güzel bir şey. Aynı şekilde milli takım forması giymek de tarifsiz bir duygu. Yaşadığınız ülkenin bayrağını göğsünde taşımak, derece yaparsan o bayrağı dalgalandırmak çok güzel bir duygu.”

Başarılı atletin antrenörü Metin Emin ise Türkiye adına bir ilke imza atmak istediklerini belirterek, “Şu an iki yıllık hedefim var. 2019’da üç adım atlamada ilk madalyayı alarak Türkiye adına bir ilke imza atmak. İnşallah altın da olabilir. 2020’de de olimpiyatlar var. Aklımız biraz Tokyo Olimpiyatları’na gidiyor ama barajı 16.85. Olur mu olmaz mı bilmiyoruz ama bakalım umarım olur. Sayın Başkanımız Ali Koç’a amatör branşlara destek verdiği için çok teşekkür ediyorum. Harika biri.” dedi.

Öncelikli hedefinin 2020 Olimpiyatları için barajı geçebilmek olduğunu ifade eden Milli Atlet, “Öncelikli hedefim 2020 Olimpiyatları için barajı geçebilmek. Olur mu olmaz mı bilmiyorum ama olursa çok güzel olur. Çok güzel bir deneyim katacağına eminim. Öncelikli hedefim olimpiyat. 2024 Olimpiyatları’na kesinlikle gitmek istiyorum. Bunun için de elimden gelen her şeyi yapacağım.” şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan Antrenör Metin Emin, “Gururluyum. Batuhan Türkiye tarihindeki bir ilki başardı. Benim sporcum olduğu için de çok mutluyum. İnşallah aynı duyguları arkadaşlarımıza da aynı duygular ve aynı başarılar nasip olur.” diyerek sözlerini noktaladı.

Okumaya devam et

Atletizm

Rümeysa Ökdem 25 yıllık rekoru kırdı

Fenerbahçeli milli atlet Rümeysa Ökdem, Salon Olimpik Deneme müsabakalarında 1994 yılından beri kırılamayan 20 yaş altı kadınlar yüksek atlama Türkiye rekorunu eline geçirdi.

Atletizmde İstanbul’un ev sahipliği yaptığı Salon Olimpik Deneme müsabakalarında Rümeysa Ökdem, yüksek atlamada 25 yıllık Türkiye rekorunu kırdı.

Türkiye Atletizm Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Ataköy Atletizm Salonu’ndaki müsabakalarda, bir Türkiye rekoru kırılırken, birçok atlet de en iyi derecesini geliştirdi. Geçen yıl Dünya 20 Yaş Altı Şampiyonası’nda finali kılpayı kaçıran Bursalı atlet Rümeysa Ökdem, 1,82 atlayarak salondaki en iyi derecesini 7 santimetre geliştirdi ve 1994’ten kalan 20 yaş altı kadınlar Türkiye salon rekorunu kırdı.

Bu dalda eski rekor, 1994 yılının 20 Şubat günü Atina’daki Balkan Salon Şampiyonası’nda yarışan Gülsün Durak tarafından 1,81’lik dereceyle yapılmıştı.

Okumaya devam et

Atletizm

Kros Ligi’nde ilk kademe tamamlandı

Turkcell Türkiye Kros Ligi’nin birinci kademesi, Adana’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Krosta kulüpler düzeyinde en önemli yarışma olan Turkcell Türkiye Kros Ligi, Teknik Kurul kararıyla bu yıl iki kademeye indirildi. Türkiye Kros Ligi 2019 sezonuna 46 takım kaydolurken, yarışmalarda ferdi yarışacak olanlarla birlikte 299 atlet boy gösterdi.

Fenerbahçe Atletizm Şubemiz U20 kadınlar takım sıralamasında ilk sırada yer aldı. U20 ferdi sıralamada ise Emine Akbingöl ilk sırayı alırken; İnci Kalkan ikinci, Zeynep Bayçınar üçüncü, Dilek Öztürk dördüncü ve Ayşe Ecer beşinci oldu. U20 erkekler ferdi sıralamada ise Ayetullah Aslanhan zirvede, U20 erkekler takım sıralamasında Fenerbahçemiz ikinci sırada yer aldı. Atletizm Şubemiz büyük kadınlarda da ikinci oldu.

Turkcell Türkiye Kros Ligi’nde şampiyonlar, 20 Şubat 2019 tarihinde Denizli’deki final yarışmasıyla belli olacak.

Öte yandan Genç Erkek ve Genç Kız Takımlarımız, 3 Şubat Pazar günü koşulacak Avrupa Şampiyon Kulüpler Şampiyonası’na hazırlık amacıyla Antalya’da kampa girdi.

Okumaya devam et
Reklam

Yazarlar

Geri Sayım

Bursaspor vs Fenerbahçe

Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu
Spor Toto Süper Lig

Spor Toto Süper Lig

Lefter Küçükandonyadis Sezonu Puan Durumu

PozTakımOPuan
11735
21729
31729
41729
51729
61727
71726
81725
91724
101722
111721
121720
131719
141718
151717
161716
171716
181712

UEFA Avrupa Ligi

D Grubu Puan Durumu

PozTakımOPuan
1614
268
367
463

Facebook

Öne Çıkanlar